Videonystagmografia (VNG) - badanie błędnika diagnozujące zawroty głowy

Videonystagmografia (VNG), to badanie błędnika, które jest jedną z najnowocześniejszych metod diagnozowania zawrotów głowy. Badanie VNG jest niezbędnym elementem diagnostyki zawrotów głowy i zaburzeń równowagi o różnej etiologii, dlatego na to badanie chorych mogą kierować laryngolodzy, neurolodzy i w niektórych przypadkach lekarze rodzinni. Jak przebiega videonystagmografia?

Videonystagmografia (VNG) - badanie błędnika diagnozujące zawroty głowy
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Videonystagmografia: nieprzyjemne objawy
  2. Videonystagmografia: próba kaloryczna
  3. Videonystagmografia: przygotowanie do badania
  4. Videonystagmografia a elektronystagmografia

Videonystagmografia (VNG) to badanie błędnika pozwalające wyjaśnić, dlaczego pacjent ma zawroty głowy. Videonystagmografia polega na rejestracji ruchów oczopląsowych za pomocą kamery umieszczonej w masce, przypominającej gogle narciarskie, które podczas badania pacjent zakłada na oczy. Ruchy gałek ocznych, rejestrowane przez kamerę, przekazywane są do komputera, a następnie wyświetlane w postaci wykresu na monitorze.

Videonystagmografia: nieprzyjemne objawy

Drażnienie błędników podczas badania VNG wyzwala takie objawy, jak:

Dlatego zaleca się, aby przed badaniem być na czczo lub jedynie po lekkim posiłku, dla zminimalizowania nieprzyjemnych odczuć.

Videonystagmografia: próba kaloryczna

Drażnienie błędników w próbie kalorycznej polega na wlewaniu wody do obu uszu (chłodnej i ciepłej), dlatego przeciwwskazaniem do wykonania badania z użyciem wody jest obecność stanów zapalanych ucha środkowego i zewnętrznego. Konieczność wykluczenia zmian zapalnych w uchu wymaga więc bezpośrednio przed wykonaniem badania konsultacji laryngologa.

W tych przypadkach badanie można wykonać z użyciem aplikatorów powietrza o zmiennej temperaturze, w które wyposażone są niektóre systemy do badania.

Videonystagmografia: przygotowanie do badania

Wynik badania może być zaburzony u pacjentów przyjmujących na stałe leki o działaniu sedatywnym (leki uspakajające, niektóre leki stosowane w leczeniu zawrotów głowy), dlatego na około 10 dni przed badaniem pacjent proszony jest o odstawienie tych leków. Oczywiście po uprzedniej konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Videonystagmografia a elektronystagmografia

VNG jest obecnie najnowocześniejszą metodą rejestracji ruchów gałek ocznych. W niektórych ośrodkach nadal z powodzeniem stosowana jest metoda elektronystagmografii (ENG), która od VNG różni się jedynie sposobem rejestracji ruchów gałek ocznych.

W ENG wykorzystuje się zjawisko wytwarzania przez gałki oczne pola elektrycznego, którego zmiany, powodowane ruchem oczu, rejestrowane są przez elektrody umieszczane obustronnie w okolicy skroniowej.

Podobnie jak w videonystagmografii, sygnał przekazywany jest do komputera, gdzie zostaje przetworzony na wykres i następnie poddawany analizie.

Przewaga VNG nad ENG polega na braku artefaktów elektrycznych, które często powodują trudności w interpretacji zapisu.

Przy VNG możliwe jest również rejestrowanie ruchów we wszystkich płaszczyznach ruchu oraz analizowanie "żywego" ruchu gałek ocznych, których obraz wyświetlany jest dodatkowo na ekranie monitora.

Polecany artykuł:

Błędnik: budowa i funkcje