Videonystagmografia (VNG) - badanie błędnika diagnozujące zawroty głowy

10 komentarze
Autor: Agnieszka Paculanka

Videonystagmografia (VNG), to badanie błędnika, które jest jedną z najnowocześniejszych metod diagnozowania zawrotów głowy. Badanie VNG jest niezbędnym elementem diagnostyki zawrotów głowy i zaburzeń równowagi o różnej etiologii, dlatego na to badanie chorych mogą kierować laryngolodzy, neurolodzy i w niektórych przypadkach lekarze rodzinni. Jak przebiega videonystagmografia?

Videonystagmografia (VNG) to badanie błędnika pozwalające wyjaśnić, dlaczego pacjent ma zawroty głowy. Videonystagmografia polega na rejestracji ruchów oczopląsowych za pomocą kamery umieszczonej w masce, przypominającej gogle narciarskie, które podczas badania pacjent zakłada na oczy. Ruchy gałek ocznych, rejestrowane przez kamerę, przekazywane są do komputera, a następnie wyświetlane w postaci wykresu na monitorze.

Videonystagmografia: nieprzyjemne objawy

Drażnienie błędników podczas badania VNG wyzwala takie objawy, jak: zawrót głowy, oczopląs, nudności, a czasem nawet wymioty. Dlatego zaleca się, aby przed badaniem być na czczo lub jedynie po lekkim posiłku, dla zminimalizowania nieprzyjemnych odczuć.

Videonystagmografia i próba kaloryczna

Drażnienie błędników w próbie kalorycznej polega na wlewaniu wody do obu uszu (chłodnej i ciepłej), dlatego przeciwwskazaniem do wykonania badania z użyciem wody jest obecność stanów zapalanych ucha środkowego i zewnętrznego. Konieczność wykluczenia zmian zapalnych w uchu wymaga więc bezpośrednio przed wykonaniem badania konsultacji laryngologa. W tych przypadkach badanie można wykonać z użyciem aplikatorów powietrza o zmiennej temperaturze, w które wyposażone są niektóre systemy do badania.

Videonystagmografia: przygotowanie do badania

Wynik badania może być zaburzony u pacjentów przyjmujących na stałe leki o działaniu sedatywnym (leki uspakajające, niektóre leki stosowane w leczeniu zawrotów głowy), dlatego na około 10 dni przed badaniem pacjent proszony jest o odstawienie tych leków. Oczywiście po uprzedniej konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Videonystagmografia a elektronystagmografia

VNG jest obecnie najnowocześniejszą metodą rejestracji ruchów gałek ocznych. W niektórych ośrodkach nadal z powodzeniem stosowana jest metoda elektronystagmografii (ENG), która od VNG różni się jedynie sposobem rejestracji ruchów gałek ocznych. W ENG wykorzystuje się zjawisko wytwarzania przez gałki oczne pola elektrycznego, którego zmiany, powodowane ruchem oczu, rejestrowane są przez elektrody umieszczane obustronnie w okolicy skroniowej. Podobnie jak w videonystagmografii, sygnał przekazywany jest do komputera, gdzie zostaje przetworzony na wykres i następnie poddawany analizie. Przewaga VNG nad ENG polega na braku artefaktów elektrycznych, które często powodują trudności w interpretacji zapisu. Przy VNG możliwe jest również rejestrowanie ruchów we wszystkich płaszczyznach ruchu oraz analizowanie "żywego" ruchu gałek ocznych, których obraz wyświetlany jest dodatkowo na ekranie monitora

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 05.01.2017

Komentarze (1 - 10 z 10)
Ona47, 14.05.2017 19.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam ja właśnie takie badanie mam jutro w szpitalu Rydygiera w Krakowie
 
badany, 11.08.2016 21.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ból! dlaczego tak głęboko wprowadza się dyszę? kilka godzin po badaniu i w środku czuje ucisk?
 
Ewa, 04.04.2016 14.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Właśnie jestem po takim badaniu w UCK w Gdańsku (Akademia Medyczna). Jest refundowane przez NFZ. Nie ma się czego bać, nic nieprzyjemnego. Personel wykonujący badanie jak i lekarz, bardzo mili i delikatni - pełna kultura. Wynik dostaje się po 15 minutach od zakończenia badania.
 
ja, 06.03.2016 22.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
a może sprawdź poziom witaminy D3 we krwi ?
 
Nika, 25.11.2015 15.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cześć Markia ! Ja od roku cierpiałam na zawroty, nie był one stale czasem mijały, bolące oczy swędzące, bóle głowy okropne przypominające zatokowe. Leczenie bólów głowy i zatok, leczenie nie dawało żadnej poprawy, no może odrobinę. Oczy spuchnięte podkrążone. i Co ! wszystko od monitora! niebieskie ledowe - podświetlenie monitorów powoduje ww. objawy. Ja zmieniłam monitor na ten co mam rok, temu i wówczas zaczęły się opisane cuda. Znalazłam już nowy monitor dla profesjonalistów, gdzie niebieskie światło jest zredukowane do 1/6. Jestem pewna optymizmu, bo gdy nie siedzę przy tym obecnym monitorze, to zawrotów, bólów głowy i oczy NIE MA !
 
Marika, 20.11.2015 09.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam zawroty głowy już ok roku i do tego czuję spochniete oczy i jakby spochniety mózg, chodzac czuje sie jak pijana, czuję się bez przerwy zmęczona . Jestem pod nadzorem lekarza rodzinnego, neurologa i laryngologia. Miałam TK i MR i ogólne badania krwi i nic nie wykazalo. Moze ktos da mi jakies inne wskazowki.
 
E., 18.11.2015 02.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Można też w UCK w Gdańsku.
 
olanda12, 10.11.2015 13.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja takie badanie będę wykonywać w poradni laryngologicznej w szpitalu Rydygiera w Krakowie
 
Bazyl, 13.05.2015 14.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam gdzie można wykonac wideodiagnostyki równowagi Bazyl Popow tel 505846749
 
wiesława, 09.04.2015 16.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam zawroty głowy które trzymają mnie 4 godziny totalna karuzela podobno jest to błędnikowe jak mam to leczyć?
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik

Morfologia, czyli ogólne badanie krwi, jest pomocna we wczesnym wykryciu wielu chorób. Wyniki...

więcej

195

Kolonoskopia. Przebieg badania i przygotowanie do kolonoskopii Kolonoskopia. Przebieg badania i przygotowanie do kolonoskopii

Kolonoskopia to badanie, które umożliwia obejrzenie wnętrza całego jelita grubego przy użyciu...

więcej

168

Próby wątrobowe: normy. Badanie krwi monitorujące pracę wątroby Próby wątrobowe: normy. Badanie krwi monitorujące pracę wątroby

Podstawowe funkcje wątroby bada się oznaczając we krwi wskaźniki – enzymy. Razem z określeniem...

więcej

168

Badanie krwi - jak się do niego przygotować Badanie krwi - jak się do niego przygotować

Morfologia, OB, cholesterol, cukier to najczęściej wykonywane badania krwi. Warto wiedzieć, co...

więcej

167

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Podróżowanie w ciąży, o ile przebiega prawidłowo, kobieta jest zdrowa i nie ma obciążonego wywiadu położniczego nie jest przeciwwskazane. Należy się jednak liczyć z ryzykiem powikłań zakrzepowych,...

W zależności od zaawansowania zmian oraz stanu pacjenta można rozważyć w tej chorobie terapię ogólną, między innymi: sterydami, chlorochiną, sulfonami lub fototerapią. Leczenie zawsze dobierane jest...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.