PPG - badanie niewydolności żylnej

PPG to badanie flebologiczne, diagnozujące niewydolność żylną. Badanie to służy do oceny stopnia zaawansowania przewlekłej niewydolności żylnej oraz monitorowania jej leczenia. Jakie są wskazania do wykonania tego badania? Jak przebiega badanie PPG?

PPG - badanie niewydolności żylnej
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Przebieg badania PPG
  2. Metody leczenia żylaków i profilaktyka [wideo]

Badanie przy użyciu aparatu PPG (fotopletyzmografu) pozwala rozpoznać etap przedżylakowy oraz stan zaawansowania przewlekłej niewydolności żylnej. Na podstawie badania PPG można także przewidywać rezultaty leczenia. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać, jednak bardzo ważne jest, by przez kilkanaście minut przed jego rozpoczęciem pozostawać w spoczynku.

Przebieg badania PPG

Badanie jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut. Wykonuje się je w pozycji siedzącej. Na podudziu badający umieszcza sondę (czujnik) aparatu.

W uzasadnionych przypadkach badanie PPG uzupełniane jest o test opaskowy.

Wykonujący badanie poprosi o kilkukrotne zgięcie stopy. Po wykonaniu serii zgięć grzbietowych stopy musisz chwilę pozostać w bezruchu. Aparat PPG mierzy wówczas czas powrotu żylnego czyli wypełniania się naczyń żylnych oraz siłę pompy mięśniowej, co pozwala ocenić stopień zaawansowania niewydolności żylnej.

Metody leczenia żylaków i profilaktyka [wideo]

Metody leczenia żylaków i profilaktyka