DENSYTOMETRIA (badanie gęstości kości) - na czym polega?

3 komentarze
Autor: Monika Majewska

Densytometria to badanie gęstości mineralnej kości (inaczej badanie densytometryczne). Dzięki densytometrii można wykryć osteoporozę we wczesnym etapie jej rozwoju, a także określić stopień jej zaawansowania oraz monitorować leczenie. Jakie są wskazania do densytometrii? Na czym polega badanie? Jak interpretować jego wyniki?

Densytometria (badanie densytometryczne, osteodensytometria) pozwala na pomiar gęstości mineralnej kości, a tym samym na wykrycie osteoporozy we wczesnym stadium rozwoju.

Densytometria (badanie gęstości kości) - wskazania

Badanie densytometryczne wykonuje się u:

  • kobiet powyżej 65. roku życia oraz mężczyzn powyżej 70. roku życia (profilaktycznie)
  • kobiet w wieku okołomenopauzalnym z czynnikami ryzyka złamań, takimi jak niska masa ciała, wcześniejsze złamania lub stosowanie leków zwiększających ryzyko rozwoju osteoporozy
  • osób, u których doszło do złamań w wyniku niegroźnych urazów (np. upadku z wysokości łóżka)
  • osób z chorobami, które negatywnie wpływają na stan tkanki kostnej, takimi jak, m.in. cukrzyca, zespół Cushinga, nadczynność tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
  • osób stosujących przez dłuższy czas leki, które negatywnie wpływają na stan tkanki kostnej (m.in. kortykosteroidy, hormony tarczycy, przeciwpadaczkowe, przeciwwrzodowe)
  • każdego pacjenta leczonego z powodu osteoporozy, w celu monitorowania skuteczności leczenia tej choroby
  • osób, które przez dłuższy czas ograniczyły spożycie wapnia (np. z powodu nietolerancji mleka, alergii)
Nie przegap

Densytometria (badanie gęstości kości) - na czym polega? jak przebiega?

Densytometrię można wykonać na dwa sposoby: stosując aparaturę wykorzystującą falę ultradźwiękową  oraz aparaturę wykorzystującą promieniowanie jonizujące (do pogłębionej diagnostyki osteoporozy).

Podczas densytometrii z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych badana jest kość piętowa. Wówczas zdejmuje się but z jednej nogi i wszystkie rzeczy znajdujące się na niej do wysokości kolan. Czasem przeciera się stopę rozcieńczonym wodnym roztworem alkoholu, żeby odtłuścić jej powierzchnię. Następnie wkłada się stopę do specjalnej komory aparatu, opiera ją na podpórce i nie wykonuje żadnych ruchów. Podczas badania stopa jest zanurzoną w wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości detergentu, o temperaturze zbliżonej do ciepłoty ciała. Można wykonać to badanie, jeśli jesteś w ciąży. Trwa do kilkunastu minut, a wynik otrzymuje się w formie wydruku komputerowego.

W przypadku badania z wykorzystaniem promieni rentgena pacjent usuwa wszelkie metalowe przedmioty znajdujące się na ciele i kładzie się na stole. W zależności od tego, która część ciała jest badana, przyjmuje się odpowiednią pozycję (np. na plecach lub na boku, jeśli jest badane ramię). Następnie lampa zapala się, pacjent wstrzymuje oddech i wysyłane jest promieniowanie. Przeciwwskazaniem do tego badania jest ciąża. Jeśli jesteś w drugiej fazie cyklu miesiączkowego i wiesz, że mogło dojść do zapłodnienia, również nie powinnaś robić tego badania.

Badanie gęstości kości małych dzieci lub osób, które nie potrafią współpracować z lekarzem (np. chorych psychicznie) może wymagać znieczulenia ogólnego.

Densytometria (badanie gęstości kości) - jak interpretować wyniki badania?

  • +/-1 – wartości prawidłowe
  • od 1 do - 2,5 – niska masa kostna (osteopenia)
  • poniżej - 2,5 – osteoporoza

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 05.11.2015

Komentarze (1 - 3 z 3)
Franek, 24.02.2013 23.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
BIG. Tobie kłania się ortografia! Polsce,a nie polsce.
 
mala, 24.07.2009 09.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Opisuje się tę metodę, bo wciąż jest stosowana. A dobrze wiedzieć w jaki sposób będzie przeprowadzane badanie. Ta strona jest dla pacjentów, a nie dla lekarzy!
 
BIG, 23.07.2009 20.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dziwię się bardzo że opisuje się tutaj metody , które tak naprawdę są juz przestarzałe i mało precyzyjne . Świat poszedł do przodu a w polsce sie ludzi diagnozuje starymi gratami a mało który lekarz wogóle wie co jest na wydruku nie wspomnę juz o tym ,że nie wiedzą jak leczyć albo leczą osteoporozę bez badania densytometrycznego. Zachęcam wszystkich zainteresowanych tym co na świecie się dzieje w diagnostyce kości. Zapoznajcie się z sonarowa techniką pomiaru gęstości kosci OMNIPATH.
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
REZONANS MAGNETYCZNY (MRI): wskazania i przebieg badania REZONANS MAGNETYCZNY (MRI): wskazania i przebieg badania

Rezonans magnetyczny (MRI) to nowoczesne i bardzo dokładne badanie, przedstawiające przekroje...

więcej

38386

OB czyli odczyn Biernackiego. Jakie są normy OB? OB czyli odczyn Biernackiego. Jakie są normy OB?

OB, czyli odczyn Bernackiego, jest jednym ze wskaźników zdrowia organizmu. Oznacza się go w badaniu...

więcej

39234

Cholesterol całkowity, LDL i HDL - normy Cholesterol całkowity, LDL i HDL - normy

Badanie biochemiczne krwi, sprawdzające cholesterol całkowity, a także cholesterol zły - LDL oraz...

więcej

36927

Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP

Badanie CRP (tzw. białko ostrej fazy) to badanie wykonywane z krwi. Celem badania CRP jest...

więcej

58888

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Proszę o to pytać lekarza leczącego panią. Ja mogę tylko napisać ogólnie, że najczęstszą przyczyną LSIL są stany zapalne wywołane różnymi patogenami (wirusy, bakterie) oraz nadżerka w stanie...

W przypadku trądziku zwykłego nie ma takiej konieczności. Zalecenia te dotyczą trądziku różowatego. Czynnik te sprzyjają nasileniu rumienia naczynioruchowego, który jest jednym z objawów trądziku...

Wynik testu PAPP-A można skonsultować w czasie wizyty osobistej w Katowicach lub telefonicznie w całej Polsce i za granicą. Aby umówić się na konsultację, proszę o kontakt z poradnią genetyczną tel....

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.