DENSYTOMETRIA (badanie gęstości kości) - na czym polega?

maska lek. med. Grzegorz Borstern, specjalista chorób wewnętrznych
Konsultant: lek. med. Grzegorz Borstern, specjalista chorób wewnętrznych
3 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie", Monika Majewska

Densytometria to badanie gęstości mineralnej kości (inaczej badanie densytometryczne). Dzięki densytometrii można wykryć osteoporozę we wczesnym etapie jej rozwoju, a także określić stopień jej zaawansowania oraz monitorować leczenie. Jakie są wskazania do densytometrii? Na czym polega badanie? Jak interpretować jego wyniki?

Densytometria (badanie densytometryczne, osteodensytometria) pozwala na pomiar gęstości mineralnej kości. To rodzaj badania rentgenowskiego, dzięki któremu można oszacować zagrożenie złamaniami, a także dobrać odpowiedni rodzaj terapii.

Densytometria (badanie gęstości kości) - jak to działa?

Działanie densytometru łatwo sobie wyobrazić, ponieważ przypomina przenikanie światła przez firanki do naszego mieszkania w słoneczny dzień. Ilość światła, jaka dochodzi do naszego oka, zależy od grubości firanek. Przyjmijmy, że firanki to nasze kości, słońce to promienie rentgenowskie, a nasze oko to detektor elektroniczny mierzący, jak dużo promieni przenika przez kości. Jeśli firanki są bardzo grube, przejdzie przez nie mało światła. Ale jeśli zastąpimy je cienką tkaniną – ilość światła przechodząca przez nią się zwiększy. Podobnie jest z kośćmi – jeżeli są gęste, mocne, to niewiele promieni RTG przez nie przejdzie, gdy zaś są kruche, porowate – promieni przez nie przenika więcej. Ilość promieni, jaka przechodzi przez kość, jest mierzona i przetwarzana przez elektroniczny detektor na dane liczbowe pozwalające lekarzowi dokonać oceny gęstości kości.

Densytometria (badanie gęstości kości) - wskazania

Ok. 40. roku życia badanie powinien wykonać każdy, u kogo w rodzinie występowała osteoporoza. Poza tym profilaktycznie powinny go wykonać kobiety ok. 50. roku życia oraz mężczyźni ok. 60. roku życia. Wskazaniem do przeprowadzenia  badania są najczęściej:

Badaniu powinny się też poddać osoby przewlekle chore, zagrożone wtórną osteoporozą (m.in. nieleczona choroba wrzodowa, nadczynność tarczycy, niewydolność nerek lub wątroby, zespół złego wchłaniania).

Densytometria (badanie gęstości kości) - jak się przygotować do badania

Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Przed rozpoczęciem badania należy poinformować lekarza o schorzeniach (np. o chorobach tarczycy, o cukrzycy) oraz o przyjmowanych lekach. Jeżeli kilka tygodni przed densytometrią było wykonywane badanie z kontrastem (np. tomografia komputerowa), trzeba i o tym powiadomić lekarza, bo między badaniami musi być przerwa. W dniu badania nie należy zażywać leków ani suplementów diety z wapniem.

Densytometria (badanie gęstości kości) - na czym polega? jak przebiega?

Przed densytometrią dokonuje się pomiaru wzrostu i masy ciała. Do badania należy zdjąć wszystko, co zawiera metal (np. biżuterię). Zazwyczaj bada się kości, które najczęściej ulegają złamaniu w przebiegu osteoporozy. Są to: odcinek lędźwiowy kręgosłupa, szyjka kości udowej, nadgarstek i przedramię. Kiedy badane są plecy lub biodro, kładziemy się na stole pomiarowym, a kiedy ręce – siedzimy. Nad badanym fragmentem ciała przesuwa się ramię aparatu emitującego promienie. Trwa to kilka minut, w tym czasie trzeba leżeć lub siedzieć nieruchomo. Po wykonaniu densytometrii od razu można wrócić do normalnych zajęć.

Badanie gęstości kości małych dzieci lub osób, które nie potrafią współpracować z lekarzem (np. chorych psychicznie) może wymagać znieczulenia ogólnego.

Densytometria (badanie gęstości kości) - jak interpretować wyniki badania?

  • +/-1 - wartości prawidłowe
  • od 1 do - 2,5 - niska masa kostna (osteopenia)
  • poniżej - 2,5 - osteoporoza

Warto wiedzieć

Ważne

Badanie gęstości kości z pięty nie jest miarodajne

Niektóre kliniki oferują densytometrię z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych. W takim przypadku badana jest kość piętowa. Zdejmuje się but z jednej nogi i wszystkie rzeczy znajdujące się na niej do wysokości kolan. Czasem przeciera się stopę rozcieńczonym wodnym roztworem alkoholu, żeby odtłuścić jej powierzchnię. Następnie wkłada się stopę do specjalnej komory aparatu, opiera ją na podpórce i nie wykonuje żadnych ruchów. Podczas badania stopa jest zanurzoną w wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości detergentu, o temperaturze zbliżonej do ciepłoty ciała. Jednak to badanie jest niemiarodajne. Jedyne badanie, które pozwala zbadać gęstość kości, to wyżej opisane badanie z wykorzystaniem promieni rentgenowskich.

Ocena: 3.9
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 11.08.2017

Komentarze (1 - 3 z 3)
Franek, 24.02.2013 23.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
BIG. Tobie kłania się ortografia! Polsce,a nie polsce.
 
mala, 24.07.2009 09.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Opisuje się tę metodę, bo wciąż jest stosowana. A dobrze wiedzieć w jaki sposób będzie przeprowadzane badanie. Ta strona jest dla pacjentów, a nie dla lekarzy!
 
BIG, 23.07.2009 20.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dziwię się bardzo że opisuje się tutaj metody , które tak naprawdę są juz przestarzałe i mało precyzyjne . Świat poszedł do przodu a w polsce sie ludzi diagnozuje starymi gratami a mało który lekarz wogóle wie co jest na wydruku nie wspomnę juz o tym ,że nie wiedzą jak leczyć albo leczą osteoporozę bez badania densytometrycznego. Zachęcam wszystkich zainteresowanych tym co na świecie się dzieje w diagnostyce kości. Zapoznajcie się z sonarowa techniką pomiaru gęstości kosci OMNIPATH.
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik

Morfologia, czyli ogólne badanie krwi, jest pomocna we wczesnym wykryciu wielu chorób. Wyniki...

więcej

181

Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP

Badanie CRP (tzw. białko ostrej fazy) to badanie wykonywane z krwi. Celem badania CRP jest...

więcej

158

Eozynofile (eozynocyty, EOS): podwyższone lub poniżej normy Eozynofile (eozynocyty, EOS): podwyższone lub poniżej normy

Eozynofile, inaczej eozynocyty (granulocyty kwasochłonne lub EOS), to rodzaj białych krwinek krwi,...

więcej

125

Przeciwciała anty-TPO - norma. Jak interpretować wyniki badań? Przeciwciała anty-TPO - norma. Jak interpretować wyniki badań?

Przeciwciała anty-TPO nie występują we krwi osoby zdrowej, dlatego ich obecność zawsze zwiastuje...

więcej

124

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Mogę jedynie Pani napisać, że kobiety karmiące piersią nie powinny przyjmować Dalacinu. Radziłabym powtórnie skonsultować się ze stomatologiem i poprosić, aby zalecił Pani antybiotyk, który może być...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.