Cytologia jednowarstwowa czy konwencjonalna?

Cytologia jednowarstwowa to proste, trwające chwilę badanie, a pozwala obronić się przed rakiem szyjki macicy. Poza tym wyniki cytologii jednowarstwowej są znacznie bardziej wiarygodne niż tej konwencjonalnej, dlatego kobiety coraz częściej się na nią decydują. Sprawdź, na czym polega cytologia jednowarstwowa.

Cytologia jednowarstwowa czy konwencjonalna?
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Cytologia jednowarstwowa - na czym polega? Jak wygląda?
  2. Cytologia jednowarstwowa - zalety

Cytologia jednowarstwowa to badanie, które w sposób pewny i dokładny ocenia stan szyjki macicy oraz wykrywa wszystkie zachodzące w niej zmiany, np. stany zapalne, nadżerki oraz raka we wczesnym stadium. Cytologia jednowarstwowa jest dokładniejsza niż cytologia konwencjonalna, dlatego kobiety coraz częściej się na nią decydują.

miesięcznik "Zdrowie"

Cytologia jednowarstwowa - na czym polega? Jak wygląda?

Wymaz pobiera się tak jak przy klasycznym badaniu, tzn. pacjentka  kładzie się na fotelu ginekologiczny, a lekarz wprowadza do pochwy wziernik. Potem szczoteczką o elastycznych włóknach (przypomina wyglądem trójząb) pobiera złuszczone komórki nabłonka i śluz z dwóch miejsc: tarczy i kanału szyjki macicy.

Potem w klasycznej cytologii komórki przenosi się na szkiełko mikroskopowe i natychmiast (w ciągu 5 sekund) utrwala specjalnymi odczynnikami. W przypadku cytologii jednowarstwowej szczoteczkę umieszcza się w pojemniku z płynem utrwalającym. Zapobiega to nierównomiernemu rozprowadzeniu materiału na szkiełku i pozwala na wyeliminowanie z niego np. komórek zapalnych, śluzu, krwinek czerwonych, które często przesłaniają obraz komórek nabłonka tarczy i kanału szyjki macicy. W cytologii jednowarstwowej są one lepiej widoczne (tworzą cienką warstwę) i łatwiej je ocenić cytologowi.

Cytologia jednowarstwowa - zalety

Cytologia jednowarstwowa daje większe możliwości diagnostyczne. Poza tym wynik badania cytologicznego jest wiarygodniejszy niż konwencjonalnej cytologii (ilości wyników nieprawidłowych lub nieczytelnych jest niewielka).