Cystografia - RTG pęcherza moczowego

5 komentarze
Autor: Monika Majewska

Cystografia to radiologiczne badanie pęcherza moczowego, wykonywane z użyciem kontrastu. RTG pęcherza moczowego pozwala wykryć nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu i ewentualne zmiany w jego budowie. Jakie są wskazania do cystografii? Jak się do niej przygotować? Jak przebiega badanie?

Cystografia to badanie pęcherza moczowego, wykonywane z użyciem promieni rentgenowskich i kontrastu. RTG pęcherza moczowego pozwala ocenić wielkość i kształt pęcherza. Dostarcza także informacji na temat nieprawidłowości w funkcjonowaniu pęcherza moczowego.

Cystografia - wskazania do badania

Wskazaniem do przeprowadzenia cystografii są:

Badania nie wykonuje się u osób uczulonych na środek cieniujący, w przypadku ostrego zakażenie układu moczowego i ciąży.

Nie przegap

Urostomia czyli inny sposób siusiania. Jak żyć z urostomią?

Urostomia to wyprowadzenie dróg moczowych przez powłoki brzuszne z pominięciem cewki moczowej, pęcherza, a czasem nawet odprowadzanie moczu prosto z nerki. Urostomia bywa niezbędna w niektórych przypadkach schorzeń pęcherza i nerek.

Cystografia - jak się przygotować?

Tuż przed badaniem należy opróżnić pęcherz.

Cystografia - na czym polega?

Pacjenta kładzie się na wznak na stole aparatu rentgenowskiego. Następnie do pęcherza moczowego zostaje wprowadzony cewnik, przez który wstrzykuje się środek cieniujący do momentu, gdy pacjent poczuje silne parcia na pęcherz (oznacza to, że pęcherz został dobrze wypełniony). Następnie wykonuje się zdjęcia RTG pęcherza, często w kilku pozycjach ciała i projekcjach. Cewnik zostaje usunięty z pęcherza.

Polecamy
CYSTOGRAFIA MIKCYJNA (CUM) to badanie pęcherza moczowego

CYSTOGRAFIA MIKCYJNA (CUM) to badanie pęcherza moczowego

Cystografia mikcyjna, inaczej cystouretrografia mikcyjna, to badanie pęcherza moczowego. Jego wykonanie jest wskazane m.in. u osób, które zmagają się ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 26.06.2017

Komentarze (1 - 5 z 5)
Katarzyna, 25.03.2016 12.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mielismy to badanie 21.03.2016. Tzn corka miala. Znieczulenie daja tylko przy zakladaniu cewnika. Pozniej juz samo badanie jest calkowicie bezbolesne. Jedyny minus dziecko nie moze sie ruszac a badanie trwa okolo 20 minut. Moja corka 17 miesieczna akurat grzecznie lezala ale plakala bo nie wiedziala co sie dzieje. Ale dzieki temu ze lezala praktycznie bez ruchu to badanie trwalo 10 minut. Naprawde nie jest to straszne badanie.
 
do stasia4, 14.03.2016 16.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Znieczulenie przy RTG pęcherza moczowego? Chyba nie, bo jest napisane, że gdy pacjent poczuje parcie na pęcherz, to wyciąga się cewnik. Ale dzieci to chyba jakieś środki na uspokojenie dostają.
 
stasia4, 15.04.2015 19.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czy znieczulają przy tym badaniu??? moja córcia przecież nie pozwoli sobie na takie badanie. trzeba będzie robić to na siłe:(
 
Paweł, 04.02.2013 22.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niedługo będę miał cystografie przyznam że nawet się boję proszę o odpisanie mam 13 lat lecz mimo to troszkę się cykam czy mam się czego bać ?
 
nn, 14.07.2011 09.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czy znieczulają przy tym badaniu??? moja córcia przecież nie pozwoli sobie na takie badanie. trzeba będzie robić to na siłe:(
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik

Morfologia, czyli ogólne badanie krwi, jest pomocna we wczesnym wykryciu wielu chorób. Wyniki...

więcej

77

Próby wątrobowe: nieprawidłowe wyniki ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, Che Próby wątrobowe: nieprawidłowe wyniki ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, Che

Próby wątrobowe to badanie z krwi, które ma ocenić pracę wątroby. Jeśli próby wątrobowe mieszczą...

więcej

59

Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP

Badanie CRP (tzw. białko ostrej fazy) to badanie wykonywane z krwi. Celem badania CRP jest...

więcej

59

Wyniki TSH: badanie tarczycy, pozwalające oznaczyć poziom tyreotropiny (TSH) Wyniki TSH: badanie tarczycy, pozwalające oznaczyć poziom tyreotropiny (TSH)

TSH czyli oznaczenie poziomu tyreotropiny we krwi jest podstawowym badaniem, gdy chcemy sprawdzić,...

więcej

58

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

1. Są bardzo małe szansa na zmianę położenia z główkowego na miednicowe po 36. tygodniu ciąży. 2. Do oceny położenia płodu nie potrzebne jest badanie USG. Położenie rozpoznaje się w badaniu...

Odradzam wykonywanie na taki paznokieć manikiuru, ze względu na ryzyko dodatkowego uszkodzenia go oraz braku kontroli nad rozwojem zmiany (przykrycie jej lakierem).

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.