Bilans zdrowia dziecka w wieku 10 lat

O zgłoszenie się na bilans dziesięciolatka, nazywany też bilansem trzecioklasisty, powinni zadbać rodzice, bo szkoła może najwyżej przypomnieć o tym, że takie badanie powinno być wykonane. W ramach bilansu zdrowia dziecka w wieku 10 lat lekarz sprawdza nie tylko kondycję fizyczną ucznia, ale i jego predyspozycje psychospołeczne.

Bilans zdrowia dziecka w wieku 10 lat
Autor: Photos.com Bilans zdrowia dziecka w wieku 10 lat

Bilans dziesięciolatka jest kolejnym badaniem profilaktycznym (po bilansie dwulatka, czterolatka i sześciolatka), wykonywanym w celu określenia ogólnego stanu zdrowia dziecka. Bilans zdrowia przeprowadzony w wieku 10 lat określa zmiany jakie zaszły w organizmie dziecka w pierwszych latach szkoły i diagnozuje jego umiejętność przystosowania się do nauki i funkcjonowania w grupie rówieśniczej.

Bilans dziesięciolatka: badania

Na badanie należy zgłosić się do przychodni ze zdrowym dzieckiem. Bilans zdrowia przeprowadza pediatra w obecności prawnego opiekuna trzecioklasisty. Oto lista badań, które powinny być wykonane:

1. Rozwój fizyczny dziecka: wzrost i masa ciała, badanie wzroku, słuchu, ciśnienie krwi.

2. Badanie postawy (określenie ewentualnego skrzywienia kręgosłupa, płaskostopia, itp.). Wiek 10-ciu lat to okres intensywnego rośnięcia, dlatego mogą ujawnić się wady postawy, negatywnie wpływające na dalszy rozwój dziecka. Wykryte odpowiednio wcześnie można skorygować gimnastyką korekcyjną.

3. Badanie rozwoju wtórnych cech płciowych na początku dojrzewania (sprawdza rozwój piersi u dziewczynek i położenie jąder w mosznie u chłopców).

4. Na podstawie wywiadu z rodzicami i/lub wychowawcą klasy lekarz określa zachowania zdrowotne dziecka, sytuację szkolną i rodzinną, czynniki ryzyka dla zdrowia (w tym predyspozycje do rozwoju miażdżycy) oraz występowanie zaburzeń psychosomatycznych i psychospołecznych, takich jak nadpobudliwość, zaburzenia koncentracji, zaburzenia emocjonalne.

Na zakończenie lekarz wypełnia "Kartę rozwoju i zdrowia dziecka 10-letniego", w której podsumowuje poziom rozwoju fizycznego dziecka i jego przystosowanie do nauki w szkole oraz ewentualnie określa dalsze postępowanie (badania dodatkowe, skierowania na gimnastykę korekcyjną, kwalifikuje do opieki specjalistycznej).