Amniopunkcja: badanie prenatalne inwazyjne. Wskazania i przebieg amniopunkcji

maska dr n. med. Barbara Grzechocińska, ginekolog położnik, adiunkt I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Warszawie
Konsultant:dr n. med. Barbara Grzechocińska, ginekolog położnik, adiunkt I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Warszawie
23 komentarze
Autor: Agnieszka Paculanka

Tak jak inne inwazyjne badania prenatalne, amniopunkcja wciąż budzi emocje. Zamiast denerwować się, że mogłabyś zaszkodzić dziecku, przeczytaj, na czym polega to badanie prenatalne. Ryzyko poronienia jest niewielkie, a dzięki amniopunkcji można wykryć i od razu zacząć leczyć wady płodu. Jak przebiega amniopunkcja?

Kobiety obawiają się, że pobranie próbki płynu owodniowego – a na tym polega amniopunkcja - niesie niebezpieczeństwo uszkodzenia płodu lub poronienia. W rzeczywistości ryzyko to jest minimalne.

Na czym polega amniopunkcja?

Amniopunkcja jest najczęściej wykonywanym prenatalnym badaniem o charakterze inwazyjnym.

Aminopunkcja pozwala stwierdzić (lub wykluczyć) wrodzoną wadę genetyczną płodu. Badanie można przeprowadzić już między 13. a 15. tygodniem ciąży. Możliwe jest wykonanie badania zarówno wcześniej, jak i później – te ramy czasowe to kompromis między ryzykiem powikłań wykonanego zabiegu, które w pierwszych tygodniach ciąży jest większe, a potrzebą jak najwcześniejszego uzyskania wyniku.
Badanie zawsze wykonuje się w warunkach aseptycznych oraz pod kontrolą USG, by uniknąć uszkodzenia płodu. Lekarz tak wybiera miejsce nakłucia pęcherza płodowego, aby było jak najbardziej oddalone od płodu. Po miejscowym znieczuleniu odkaża fragment skóry, jałową igłą nakłuwa w tym miejscu powłoki brzuszne i pęcherz płodowy, po czym pobiera do strzykawki ok. 15 ml płynu owodniowego (wód płodowych). Następnie usuwa igłę, a w miejscu nakłucia zakłada jałowy opatrunek. Cała operacja trwa zaledwie kilka minut.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Wskazania do amniopunkcji

  • kobieta ma więcej niż 35 lat
  • w rodzinie ciężarnej lub jej męża występowały wcześniej choroby genetyczne
  • przyszła matka urodziła wcześniej dziecko z wadą genetyczną (np. z zespołem Downa) lub z wadą ośrodkowego układu nerwowego (np. wodogłowiem, przepukliną mózgowo-rdzeniową) albo z jedną z chorób metabolicznych (m.in. mukowiscydozą)
  • test potrójny wykrył w surowicy krwi ciężarnej wysokie stężenie alfafetoproteiny (białko wytwarzane w wątrobie i jelicie płodu) – podwyższone wartości mogą sugerować m.in. rozszczep kręgosłupa dziecka

W pobranej próbce znajdują się komórki płodu pochodzące ze złuszczającej się skóry, układu moczowo-płciowego i pokarmowego. W laboratorium, na specjalnej sztucznej pożywce, zakłada się ich hodowlę. Gdy się namnożą, wykonuje się badanie zestawu chromosomów dziecka, czyli określa się jego tzw. kariotyp. Na wynik badania trzeba zwykle poczekać dwa-trzy tygodnie.

Amniopunkcja wiąże się z niewielkim ryzykiem poronienia – wynosi ono 0,5–1 proc. – dlatego proponuje się ją tylko kobietom z podwyższonym ryzykiem urodzenia dziecka z wadą genetyczną.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 08.11.2014 16:42
Ja też czekam na amniopunkcję, jestem dopiero w 13.3 tc - mnie powiedziano, że można przeprowadzić w 15 tyg. Już jestem zdecydowana na nią, choć w przyszłym tyg. dopiero wynik PAPPA. Ryzyko z USG 1:34, przezierność 3,75, kość nosowa obecna. Mam 33 lata, 2 dzieci, wcześniej 2 ciąże obumarłe w 6 tc. Pocieszam się czytając fora i pozytywne wpisy, bo mam dużo czekania przed sobą, chwile słabości mnie dopadają. Kasia
Nie zarejestrowany, 06.11.2014 15:31
Ja miałam skierowanie na amniopunkcję. Wiek i test Pappa 1:24. To moja pierwsza ciąża po 11 latach starań. Nie darowałabym sobie gdyby się coś stało. Nie zdecydowałam się. Zrobiłam Nifty. Wyszłam z założenia, że na głupsze rzeczy ludzie biorą kredyty. Na szczęście rodzina się zrzuciła. Czekałam dwa tygodnie i już wiem, ze mam zdrowe dziecko. Jak kogoś stać to zdecydowanie polecam.
 

Długofalowe pożytki z amniopunkcji

Amniopunkcję wykonuje się zarówno dla dobra dziecka, jak i rodziców. Statystyki wskazują, że na 100 kobiet z grupy podwyższonego ryzyka, 96 urodzi zdrowe dziecko – najczęściej okazuje się, że nie ma żadnych powodów do zmartwienia. Wiele matek z grupy ryzyka, otrzymawszy pomyślne wyniki, przestaje drżeć z niepokoju. Otrzymują szansę na spokojne doczekanie rozwiązania, co jest ważne również dla rozwijającego się dziecka. Jeśli natomiast z badań wynika, że na świat przyjdzie nieuleczalnie chore dziecko – rodzice zyskują czas na oswojenie się z tą informacją. Podejmując decyzję o urodzeniu chorego dziecka, mogą tak zorganizować sobie życie, by móc więcej czasu poświęcić na leczenie i opiekę nad maleństwem. Co bardzo ważne, niektóre wady można leczyć już w łonie mamy, jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat (tak jest m.in. w przypadku niedrożności układu moczowego, małopłytkowości). Poza tym lekarze, wiedząc wcześniej, że ma się urodzić dziecko chore, mogą przygotować się do porodu i szybko udzielić noworodkowi specjalistycznej pomocy. Dotyczy to zwłaszcza wad serca. Wówczas na sali porodowej przygotowane są dwie ekipy: jedna odbiera poród, a druga – złożona z neonatologów i kardiologów – od razu przejmuje malca, by ratować jego życie.

Zgodnie z obowiązującymi u nas przepisami, duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu i nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu dziecka lub matki jest podstawą do przerwania ciąży. Jednak wbrew opinii niektórych środowisk, tak wcześnie uzyskana wiedza o chorobie maleństwa stosunkowo rzadko jest przyczyną aborcji.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 24.01.2014

Komentarze (1 - 10 z 23)
mamaLili, 05.12.2014 20.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
u mojej córki na początku wykryto poprzez badanie usg prawdopodobnie wadę serca (niedomykalność zastawki trójdzielnej prawego serca) i zespół Turnera. po ostatnim usg dowiedziałam się że w sercu nic nie widać i jest w porządku, niestety przy trisomii 21 jest ryzyko 1:2, a przy trisomii 13 1:122, we wtorek mam amnipunkcję i nie mogę przestać o tym myśleć, niestety jest to 50/50...
 
Jola, 03.11.2014 15.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dzisiaj zobaczyłam wyniki z amio wykonanej 14.10. Kariotyp prawidłowy męski! Wcześniej ryzyko T21 na poziomie 1:129. Mamy za sobą 4 tyg. koszmaru, nerwów i łez. Szukania odpowiedzi i zadawania pytań. Nikt mi nie powie, że można to przetrwać na spokojnie! Nie można! Bardzo współczuję wszystkim ciężarówką które stoją przed tą decyzją albo już czekają w napięciu na wynik. Doskonale wiem co to znaczy. Mamy to za sobą, dziecko jest zdrowe a my szczęśliwi. Samo amio do przeżycia a lekarz wykonujący kazał po prostu żyć normalnie. Trzymam kciuki za wszystkich i mam nadzieję, że będzie dobrze. Pozdrawiam!
 
osia, 06.10.2014 18.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, w 16 tyg ciazy miałam robiona amniopunkcje. Po badaniu USG przeziernosc karkowa dzidziusia wynosila 2,3 a po badaniu krwi ryzyko wystapienia zespolu downa wzrosła do az 1:66. Bylismy przerazeni, 3 tyg czekania na wynik to prawdziwy koszmar i nie zycze tego nikomu, ale wlasnie dzis dowiedzielismy sie ze bedziemy mieli zdrowego synka! Wynik jest prawidlowy. Teraz przed nami kolejne badanie prenatlane ale mam nadzieje ze wszystko juz bedzie ok. Wiec dziewczyny postarajcie sie nie stresowac bo to zle wplywa na Was i maluszka a jak widac nawet przy kiepskich wynikach wszystko moze byc ok. Badania krwi i USG to tylko rachunek prawdopodobienstwa wiec trzeba wierzyc ze wszystko bedzie ok. 3mam kciuki za wszystkie przyszle mamy i pozdrawiam :)!
 
wiola, 23.11.2013 15.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czekam na amniopunkcję i te dni są koszmarem,oczekiwaniem co dalej,,, jestem PRZERAŻONA
 
justyna, 18.11.2013 11.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witaj. Ja miałam robioną amniopunkcję i już kilka minut po niej wstałam i pojechaliśmy do domu, a miałam do przejechania około 80 km. Nic mnie nie bolało i czułam się dobrze, chociaż był strach, bo pierwsza doba po zabiegu jest najgorsza. Może wtedy dojść do poronienia, po miesiącu odebrałam wyniki. Można powiedzieć, że jest wszystko ok z małym. Dlatego nie ma się co bać. Pozdrawiam
 
EWELINA, 10.11.2013 14.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wyczytałam tu wiele cennych porad, z czego się cieszę, gdyż u mnie okazało się przy trzecim dziecku, że wyniki nie wyszły dobrze i musszę się zdecydować na amniopunkcję. Tylko najgorsze, że moja córcia mająca 1rok i 2 m-ce jeszcze ciągnie cyca i jak pójdę na to badanie to nie wiem co zrobię.Ale zdrowie dzidzi jest najważniejsze, więc jakoś będę musiala sobie poradzić, tylko napiszcie, jak długo się jest w szpitalu po tym badaniu? Będę wzięczna za odpowiedź.
 
Iwona, 01.05.2013 13.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czekam na termin wykonania amiopunkcji. Mam już dwoje zdrowych dzieci. W trzeciej ciąży zrobiłam dwa testy: Pappa i potróny. Potrójny wyszedł żle w trisomii 21. Przyznam że nie obawiam się ani badania ani wyniku. Ryzyko powikłań jest bardzo niskie natomiast ważna jest świadomość czy z dzieckiem wszystko ok. Wcześniej nie robiłam żadnych testów ale teraz ze względu na wiek no i wynik myślę że warto. Nie rozumiem matek które czekają do końca w niepewności i stachu. Przecież dziecko wyczuwa te emocje. W najgorszym wypadku gdy badania coś złego wykażą na wczesnym etapie można zapobiec ewentualnym następstwom i bzdurą jest że złe wyniki wiążą się tylko z aborcją. Miejmy lepszą świadomość tego co nas czeka i możliwość przygotowania się na to. Pocieszające jest to że amiopunkcja w zdecydowanej większości kończy się pomyślnie. Pozdrawiam wszystkie przyszłe mamy:)
 
kielczanka, 08.09.2010 14.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
dziś przez telefon dowiedziałam się że wynik jest prawidłowy,co za ulga.Trzy tygodnie to był koszmar ,teraz wreszcie zacznę cieszyć się ciążą.Boje się tylko czy ten stres nie do opisania nie zaszkodzi dziecku.
 
makuli, 02.09.2010 16.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
gdzie robiłaś amnio ? jak długo czeka sie na wyniki badania ? co było wskazaniem do amnio w Twoim przypadku ? jaki lekarz ja wykonywał ? sorki za nawał pytań ale to dla mnie bardzo ważne............ z góry dziękuje za odpowiedż i trzymam kciuki za Twoje wyniki
 
mamaAdasia, 10.08.2010 22.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mamy cudownego, zdrowego synka- 7 miesiecy i jestem w 15tc z ktorej bardzo sie cieszymy. Niestety wszystkie badania jak narazie wychodza zle - usg genetyczne wykazalo powiekszony fald karkowy, test PAPPA umiescil mnie w grupie ryzyka ZD. Za 2 dni mam aminopunkcje i tak bardzo sie boje....Chcemy wiedziec na co sie przygotowac, nie zamierzam ususnac ciazy- widocznie tak nam jest pisane. Tylko nie chce zeby nasza fasolka cierpiala! Dodam ze nie jestem w grupie ryzyka i zadnych chorob genetycznych nie ma w naszych rodzinach. Pozdrawiam wszystkich ktorzy przezywaja te same ciezkie chwile!!!
 
następne »
strona 1 z 3
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Próby wątrobowe - badanie krwi monitorujące pracę wątroby

Podstawowe funkcje wątroby bada się oznaczając we krwi wskaźniki – enzymy. Razem z określeniem...

więcej

31945

Kolonoskopia. Przebieg badania i przygotowanie do kolonoskopii Kolonoskopia. Przebieg badania i przygotowanie do kolonoskopii

Kolonoskopia to badanie, które umożliwia obejrzenie wnętrza całego jelita grubego przy użyciu...

więcej

28121

BADANIE ogólne MOCZU - analiza wyników

Zwykła analiza moczu (badanie ogólne moczu) przynosi cenne informacje nie tylko o...

więcej

22331

Poziom cukru we krwi Poziom cukru we krwi

Poziom cukru we krwi każdy z nas powinien profilaktycznie zbadać sobie raz w roku. Jest to badanie...

więcej

23453

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Są różnego rodzaju torbiele jajnika. Torbiele tak zwane czynnościowe mogą się wchłaniać i znikać, najczęściej tak się dzieje w okresie krwawienia miesiączkowego. Bywa też, że torbiel pęka, płyn...

Jajniki są ruchome, mogą zmieniać swoje położenia. Wynik badania USG nalezy interpretować łącznie z badaniem klinicznym.

Wymieniony preparat nie może być stosowany przewlekle. Niestety, w celu ustalenia właściwego postępowania, konieczne jest wykonanie badania lekarskiego i jednoznacznego rozpoznania. Z opisu zmian i...

Grupy wsparcia
data

Grudzień 19, 2014

wszyscy polecali mi błonnik bo moim głownym problemem była bardzo powolna przemiana materii ale działał on intensywnie i co parę dni także nie czułam się z tym dobrze, za to Novoslim wpływa na pracę jelit regularie przez co czujesz się lepiej jak dla mnie to numer 1

data

Grudzień 18, 2014

no niezła sprawa.. nie wiedziałem o tym

data

Grudzień 17, 2014

''Boisz się, że święta Bożego Narodzenia i dieta odchudzająca będą trudne do pogodzenia? Masz rację! Tradycyjna wieczerza wigilijna, choć postna, jest potężną bombą kaloryczną. Zdarza się, że pochłaniamy nawet 5000-6000 kcal, a więc kilkakrotnie więcej niż wynosi dobowe zapotrzebowanie...

data

Grudzień 17, 2014

''Nadchodzi Boże Narodzenie, a ty jesteś w ciąży. Jak uniknąć przedświątecznej gorączki - sprzątania, gotowania, kupowania prezentów? Co zrobić, by święta w ciąży spędzić względnie spokojnie?'' Link do artykułu: Święta - 6 rad jak w ciąży przetrwać świąteczną gorączkę

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.