Życie seksualne Polaków: jak ważny jest dla nas seks i jakie mamy z nim problemy? [RAPORT]

2 komentarze
Autor: raport "Seksualność Polaków 2017" prof. Zbigniewa Izdebskiego

Jak wygląda życie seksualne Polaków? Stres stanowi dla nas największą przeszkodę w uprawianiu miłości, kochamy się coraz krócej, za to częściej przyznajemy się do masturbacji. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami raportu "Seksualność Polaków 2017", przygotowanego przez prof. dr. hab. Zbigniewa Izdebskiego we współpracy z Polpharmą.

Polacy rozpoczynają współżycie z partnerem najczęściej po dłuższej znajomości.

Życie seksualne Polaków: jak ważny jest dla nas seks i jakie mamy z nim problemy? [RAPORT]

Raport dotyczący życia seksualnego Polaków został przeprowadzony przez Grupę IQS na próbie 2500 osób w wieku 18+ (w przypadku niektórych pytań wyłącznie wśród osób w wieku 18-49 lat) w grudniu 2016 i styczniu 2017 roku. Czego możemy się z niego dowiedzieć?

Jak ważny jest dla Polaków seks?

Podstawowym pytaniem, które zadano ankietowanym Polakom było to o rolę seksu w ich życiu. Okazało się, że uprawianie miłości jest dla nas średnio ważne. 40 procent Polaków twierdzi, że seks jest dla nich istotny, w tym 48 procent mężczyzn i 34 procent kobiet. Warto spojrzeć na odpowiedzi na to pytanie pod kątem wieku respondentów - seks stanowi ważną część życia dla 60 procent osób w wieku 30-49 lat, za to wśród osób 50+ podobną odpowiedź podało tylko 21 procent ankietowanych. Seks odgrywa ważną rolę w przypadku 49 procent najmłodszych ankietowanych - w wieku 18-29 lat.

Czy życie seksualne Polaków jest satysfakcjonujące? W 52 procentach przypadków - tak, natomiast w 33 procentach nie jesteśmy z niego ani zadowoleni, ani nas nie zawodzi. Z seksu zadowolonych jest 55 procent mężczyzn i niewiele mniej - 49 procent - kobiet. Najbardziej zadowolone, bo w 70 procentach - są osoby w wieku 30-49 lat, 21 procent osób w tym wieku nie potrafiło określić swojego zadowolenia z życia seksualnego, a tylko 9 procent jednoznacznie odpowiedziało, że nie satysfakcjonuje ich własne życie seksualne. Osoby po 50-tce cieszą się seksem w 36 procentach przypadków, a w 44 procentach - nie są ze swojego życia erotycznego ani zadowolone, ani niezadowolone. 17 procent z nich nie cieszy się swoją aktywnością seksualną. Nieco ponad połowa najmłodszych ankietowanych (osób w wieku 18-29 lat) - 53 procent - uprawia satysfakcjonujący seks, a kolejne 30 procent z nich ma do niego stosunek ambiwalentny.

źródło: Seksualność Polaków 2017. Badanie Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy

Aktywność seksualna Polaków

Skoro mowa o seksie Polaków, warto zadać pytanie, jak często go uprawiamy. Z tym jest różnie. Ogółem seks uprawia 76 procent z nas, co stanowi o 10 procent mniejszy odsetek niż w roku 1997. Nie dość, że nasza aktywność seksualna zmalała, to jeszcze skraca się czas samego stosunku. Bez gry wstępnej trwa on 14,3 minuty (w porównaniu z 18,6 minutami w 2001 roku), a na samą grę wstępną poświęcamy 15,1 minuty (w 2005 roku było to 20,6 minut).

Co wpływa na tę naszą mniejszą aktywność seksualną? Przede wszystkim zmęczenie i stres. W poprzednich edycjach raportu prof. Izdebskiego "Seksualność Polaków" na czoło listy wysuwała się zawsze obawa przed ciążą, dzisiaj 21 procent mężczyzn i 31 procent kobiet nie jest w stanie uprawiać miłości z powodu zbyt dużego zmęczenia. Dopiero na drugim miejscu wśród naszych obaw znalazła się niechciana ciąża, a następnie choroba/złe samopoczucie i nietrzeźwość własna lub partnera/partnerki. Mężczyźni bardziej boją się swojego niesprawdzenia w łóżku (16 procent w porównaniu z 6 procentami kobiet), natomiast kobiety obawiają się, że ich ciało nie jest wystarczająco atrakcyjne (12 procent w porównaniu z 3 procentami mężczyzn). Najmniej w uprawianiu seksu przeszkadza nam poczucie winy/grzechu - tak jest w przypadku 2 procent panów i 3 procent pań.

Okazuje się też, że nie tylko kobiety, ale i mężczyźni czasem uprawiają seks, mimo że "boli ich głowa". 22 procentom Polaków zdarza się kochać z partnerem/partnerką, choć w danym momencie nie mają na to ochoty (robi tak 15 procent mężczyzn i 28 procent kobiet), jednak częściej - w przypadku 58 procent mężczyzn i 38 procent kobiet - nie godzimy się na seks, jeśli w konkretnym momencie działa czynnik, który sprawia, że nie chcemy go uprawiać.

źródło: Seksualność Polaków 2017. Badanie Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy

Warto wiedzieć

Ważne

Nadal 40 procent mężczyzn sądzi, że partner, który ma kłopoty z utrzymaniem erekcji jest niepełnowartościowy. Podobnego zdania jest 31 procent kobiet, a 30 procent przedstawicieli obu płci ani się zgadza, ani nie zgadza się z tym stwierdzeniem. Być może jest to powodem, dla którego 71 procent Polaków uważa, że nie ma nic złego w stosowaniu leków na poprawę sprawności seksualnej. A co z kobietami? 20 procent ankietowanych odpowiedziało, że partnerka, która ma trudności z osiągnięciem orgazmu jest niepełnowartościowa - to zdanie podziela 24 procent mężczyzn i 17 procent kobiet.

Polacy a masturbacja

Według badania przeprowadzonego w 2016 roku przez amerykański magazyn dla kobiet "Bustle", 81 procent Amerykanek i 95 procent Amerykanów przyznaje, że się masturbuje. Z Polakami jest inaczej - tylko 36 procent z nas do masturbacji się przyznaje, ale i tak nastąpiła duża zmiana w porównaniu z wynikami raportu prof. Izdebskiego sprzed 20 lat, gdy współczynnik ten wynosił 19 procent. Chętniej do masturbacji przyznają się mężczyźni - 47 procent, a rzadziej kobiety - 23 procent. Z drugiej strony, ze stwierdzeniem: "masturbacja pozwala lepiej poznać swoje ciało i w większym stopniu cieszyć się, przeżywać zaspokojenie swych potrzeb seksualnych" zgadza się więcej osób niż przyznaje do masturbacji - 49 procent ankietowanych, w tym 55 procent mężczyzn i 43 procent kobiet.

Wyraźnie zarysowuje się różnica w podejściu do tego aspektu życia seksualnego Polaków a wiekiem ankietowanych. Osoby od 18. do 49. roku życia w 57 procentach zgadzają się, że masturbacja może dobroczynnie działać na seksualność, natomiast w grupie 50+ ten współczynnik jest znacznie mniejszy - wynosi 39 procent.

źródło: Seksualność Polaków 2017. Badanie Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy

Jak zdradzają Polacy?

W ramach raportu "Seksualność Polaków" ankietowanych zapytano również o to, w jakim stopniu zgadzają się ze stwierdzeniem, że będąc w długotrwałym związku można być jednocześnie w drugiej - również stałej - relacji, czyli mieć romans. Z tą opinią zgodziło się 17 procent respondentów, a 18 procent z nich stwierdziło, że ani się z tym zgadza, ani się nie zgadza, 37 procent ankietowanych ma natomiast zdecydowanie przeciwne zdanie.

Z kolei 71 procent osób, które zdradziły partnera oświadczyło, że nigdy się do niewierności nie przyznało, za to 20 procent powiedziało o tym partnerowi/partnerce samodzielnie, a w 8 procentach przypadków zdradzany dowiedział się o niewierności drugiej osoby od kogoś innego. Jakie były konsekwencje zdrady? Związki osób, które do posiadania kochanka/kochanki się przyznały, w 35 procentach przypadków się rozpadły, w 25 procentach par relacje uległy pogorszeniu, w 20 procentach nie nastąpiła żadna zmiana relacji, a w kolejnych 20 procentach - związek się wzmocnił. Inaczej sytuacja wygląda w związkach osób, które nie powiedziały partnerowi o zdradzie. W 57 procentach przypadków ich relacje się nie zmieniły, w 13 procentach - uległy pogorszeniu, a w 12 procentach doszło do rozpadu związku. 9 procent osób w takiej sytuacji stwierdziło, że ich relacje z partnerem się wzmocniły.

W jakich okolicznościach Polacy zdradzają? Zazwyczaj po spożyciu dużej dawki alkoholu - 26 procent, w trakcie urlopu bez partnera/partnerki - 24 procent, podczas podróży służbowych - 17 procent i w biurze/zakładzie pracy - 15 procent.

Świadomość seksualna kobiet bardzo wzrosła - zobacz, jak prof. Izdebski komentuje swój raport

źródło: X-news (Dzień Dobry TVN)

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 07.03.2017

Komentarze (1 - 2 z 2)
greg, 28.02.2017 08.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Artykuł dotyczy tego co ludzie mówią ale co myślą i robią to już inna kwesta.
 
Jurij, 22.02.2017 11.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bardzo dobry artykuł. Dziękuję
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Idealny seks oralny - jak najlepiej pieścić penisa ustami? Idealny seks oralny - jak najlepiej pieścić penisa ustami?

Choć podobno to mężczyźni nie wiedzą, jak uprawiać seks oralny, również wiele kobiet nieumiejętnie...

więcej

184

Seks analny - jak się kochać analnie? Seks analny - jak się kochać analnie?

Seks analny zawsze budził wiele kontrowersji. Opinie o zaletach seksu analnego przeplatają się z...

więcej

177

ŁECHTACZKA - jak ją pieścić, by dać najwięcej przyjemności ŁECHTACZKA - jak ją pieścić, by dać najwięcej przyjemności

Mężczyźni teoretycznie wiedzą, że kobiety mają łechtaczkę, której uciskanie powoduje rozkosz....

więcej

171

Jak pieścić piersi, by kobieta przeżyła orgazm sutkowy? Jak pieścić piersi, by kobieta przeżyła orgazm sutkowy?

Orgazm sutkowy przeżyty dzięki pieszczotom piersi to nie mit – wielu kobietom udało się go...

więcej

163

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Plamienia i krwawienia są najczęstszym powikłaniem wszystkich tabletek antykoncepcyjnych. Nie ma sposobu, aby ich uniknąć, ani badań, których wyniki pozwoliłyby wybrać taki preparat, przy którym...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.