9 rodzajów orgazmu: pochwowy, łechtaczkowy, sutkowy, nocny, tantryczny

2018-04-11 17:51

Orgazm może objawiać się na różne sposoby i być osiągany na drodze rozmaitych technik stymulacji, nie tylko cielesnych. Fala przyjemności może nadejść zupełnie niespodziewanie i poza naszą świadomością, na przykład podczas snu lub w wyniku fantazjowania. Poznaj różne rodzaje orgazmów i dowiedz się, które z nich dostarczają największej dawki erotycznych doznań.

9 rodzajów orgazmu: pochwowy, łechtaczkowy, sutkowy, nocny, tantryczny
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Orgazm typowy
  2. Orgazm łechtaczkowy
  3. Orgazm pochwowy
  4. Orgazm sutkowy
  5. Orgazm wyobrażeniowy
  6. Orgazm nocny
  7. Orgazm wielokrotny
  8. Orgazm tantryczny
  9. Orgazm bolesny
Wszystko o kobiecym orgazmie

Wśród rodzajów orgazmów można wyróżnić te przeżywane zarówno przez mężczyzn i kobiety – na przykład tantryczny, wielokrotny lub nocny, a także charakterystyczne tylko dla pań, takie jak: orgazm łechtaczkowy, sutkowy, pochwowy. Różnorodność orgazmów typowych dla kobiet wynika z większej złożoności ich sfery seksualnej – choć na ogół trudniej im osiągnąć szczyt rozkoszy, to przeżywana przez nich przyjemność jest bardziej intensywna i dogłębna.

Poznaj najczęstsze typy orgazmów i dowiedz się, który jest w stanie dostarczyć największej dawki przyjemności.

Orgazm typowy

Typowy orgazm to szczytowy moment podniecenia seksualnego i związane z tym odczucie silnej rozkoszy. Najczęściej pojawia się pod koniec stosunku płciowego w wyniku pobudzania łechtaczki i pochwy (u kobiet) lub penisa (w przypadku mężczyzn). Uczucia towarzyszące typowemu orgazmowi to zazwyczaj: ciepło rozchodzące się od łechtaczki w kierunku całego ciała, skurcze macicy, przyspieszone tętno, zwiększony rytm oddechu, a na koniec uczucie wyraźnego odprężenia. U mężczyzn orgazm trwa tylko kilka sekund i najczęściej zbiega się z momentem wytrysku nasienia.

Czytaj też: Co to jest orgazm - sprawdź, co się dzieje z ciałem kobiety podczas orgazmu

Orgazm łechtaczkowy

Orgazm pojawiający się w wyniku pieszczot łechtaczki jest najczęstszy i najłatwiejszy do osiągnięcia. Wynika to z silnego unerwienia tej części ciała (łechtaczkę określa się często jako odpowiednik penisa u mężczyzn). U 60-80% kobiet tylko taki sposób stymulacji może spowodować orgazm. Jednocześnie, jak wynika z badań przeprowadzonych z wykorzystaniem aparatury elektronicznej, orgazm łechtaczkowy daje najbardziej różnorodne i najintensywniejsze doznania.

Orgazm pochwowy

Autorem podziału na orgazm łechtaczkowy i pochwowy jest Zygmunt Freud. Twierdził on, że orgazm pochwowy ma przewagę nad łechtaczkowym, ponieważ ten pierwszy może uzyskać tylko kobieta dojrzała, w pełni rozwinięta seksualnie. Z tego powodu do dziś wiele kobiet ma kompleksy z powodu braku orgazmu pochwowego – oczywiście niesłusznie. Seksuolodzy wciąż spierają się, czy te dwa rodzaje orgazmów można w ogóle rozgraniczyć. Co więcej, według badań tylko 20-30% kobiet jest w stanie szczytować poprzez stosunek pochwowy. Kobiety, które utrzymują, że potrafią odczuć różnicę między orgazmem pochwowym i łechtaczkowym opisują ten pierwszy jako mniej intensywny i porównują do spokojnych fal przepływających przez ciało.

Warto wiedzieć

W 1957 niemiecki lekarz Ernst Gräfenberg wysnuł teorię na temat punktu G – bardzo silnej strefy erogennej mającej znajdować się na przedniej ścianie pochwy, w odległości ok. 5 cm od jej wejścia. Stymulacja punktu G ma dawać kobiecie ogromną rozkosz, nieporównywalną z żadnym innym doznaniem erotycznym. Orgazm osiągany na drodze pobudzania tej strefy nazywany jest orgazmem punktu G i często kończy się wytryskiem kobiecym.

Czytaj też: ZASTRZYK ORGAZMU, czyli powiększenie punktu G. Na czym polega zastrzyk orgazmu?

Orgazm sutkowy

Orgazm sutkowy można osiągnąć w wyniku pieszczot piersi. Wywołanie go nie jest jednak takie proste. Kobiecy biust jest w różnym stopniu wrażliwy na bodźce erotyczne – u niektórych kobiet długotrwałe pieszczenie tych okolic może wręcz sprawiać ból i wywoływać rozdrażnienie zamiast przyjemności. Nawet jeśli partnerka odczuwa satysfakcję z pieszczot piersi, doprowadzenie jej do orgazmu w ten sposób wymaga odpowiedniej techniki i stopniowania bodźców. Uczucia towarzyszące orgazmowi sutkowemu są podobne jak w przypadku łechtaczkowego – występują skurcze macicy i pochwy, po ciele rozchodzi się pulsujące ciepło, tętno przyspiesza.

Orgazm wyobrażeniowy

Orgazm wyobrażeniowy (inaczej psychogenny) osiągany jest na drodze pobudzenia psychicznego. Do jego pojawienia się nie jest w ogóle potrzebna stymulacja ciała – źródłem rozkoszy są wyłącznie fantazje erotyczne. Doznania przeżywane w trakcie orgazmu wyobrażeniowego są bardzo podobne do tych, które odczuwa się w wyniku stosunku seksualnego.

Orgazm nocny

Orgazm nocny pojawia się samoistnie w czasie snu. Jest to normalne zjawisko i jego częstotliwość uzależniona jest od różnych czynników – między innymi od wieku (częściej zdarza się u kobiet starszych), a nawet od podejścia do spraw seksu (kobiety otwarte na seks, bardziej świadome swoich potrzeb częściej doświadczają orgazmów nocnych). Seksuolodzy zwracają uwagę, że ten rodzaj orgazmu ma związek z niezaspokojeniem seksualnym i wysokim poziomem libido.

Odpowiednikiem orgazmu nocnego u mężczyzn są polucje, czyli mimowolny wytrysk nasienia w trakcie snu.

Orgazm wielokrotny

Szacuje się, że ok. 30% kobiet jest zdolnych do osiągnięcia orgazmu wielokrotnego. Może on wystąpić dwa, trzy, a nawet pięć razy w ciągu jednego stosunku. Kilkakrotne szczytowanie uzależnione jest między innymi od poziomu libido i predyspozycji psychoseksualnych. Żeby doprowadzić partnerkę do orgazmu wielokrotnego, trzeba odpowiedniej techniki – po pierwszym szczytowaniu kobiety parter powinien kontynuować stymulację, nie przestając wykonywać ruchów frykcyjnych.

U mężczyzn orgazm wielokrotny jest dużo trudniejszy do wywołania – ma to związek z długim czasem regeneracji po odbytym stosunku.

Orgazm tantryczny

Do orgazmu tantrycznego może dojść zarówno kobieta, jak i mężczyzna, w wyniku zastosowania technik tantrycznych. Seks tantryczny wywodzi się z filozofii Wschodu i polega na silnym podkreśleniu aspektu duchowego w relacjach damsko-męskich. Według tantry stosunek seksualny to coś znacznie więcej niż tylko dążenie do fizycznego spełnienia – to długi, mistyczny rytuał. Sama gra wstępna trwa prawie godzinę i zawiera delikatne pieszczoty, które bardzo powoli i stopniowo zwiększają podniecenie u obojga partnerów. Zwieńczeniem długiej gry wstępnej jest intensywny, ekstatyczny orgazm, dużo silniejszy niż w przypadku zwykłego stosunku.

Orgazm bolesny

Zdarza się, że przeżywany orgazm może być bolesny. U kobiet objawia się często pod postacią kłucia, pieczenia, ściskania, rozrywania. Ból umiejscowiony jest zwykle w okolicach genitaliów i miednicy. Do przyczyn bolesnego orgazmu należą m.in. zmiany w budowie narządów rodnych wywołane porodem lub zabiegami operacyjnymi, zmiany hormonalne, menopauza, mięśniaki macicy, stosowanie spirali domacicznej, nadwrażliwość łechtaczki. U mężczyzn dużo rzadziej dochodzi do orgazmów bolesnych. Ich występowanie najczęściej spowodowane jest zmianami chorobowymi w obrębie gruczołu krokowego (zapalenia, grzybice, stulejka).

Czytaj też: Zaburzenia seksualne kobiet: brak orgazmu, bolesne współżycie, niechęć do seksu