Seks: jak się kochać po operacjach ginekologicznych - usunięciu jajników, macicy lub szyjki macicy

50 komentarze
Autor: Bożena Klukowska

Wiele kobiet, które przeszły operacje ginekologiczne usunięcia jajników, macicy lub szyjki macicy odczuwa lęk przed uprawianiem seksu. Najczęściej wynika on z obawy przed utratą seksualności, strachem, czy partner wyczuje, że kobieta czegoś została pozbawiona.

I choć lekarze uspokajają, że przebycie operacji ginekologicznej - usunięcia macicy, szyjki macicy czy jajników - nie ma żadnego znaczenia dla seksualności kobiety, sprawa nie jest tak oczywista.

Seks po operacjach ginekologicznych: zmiany wynikają z fizjologii

Jak wykazują badania amerykańskie, istnieją fizjologiczne podstawy ku temu, by po operacjach ginekologicznych wystąpiły problemy z seksem. W Stanach, gdzie takie badania przeprowadzono, od 33 do 46 proc. kobiet przyznawało, że odczuwa trudności w pobudzeniu seksualnym i osiąganiu orgazmu po przeprowadzeniu tych zabiegów.
Dotyczy to zwłaszcza tych kobiet, które doświadczały orgazmów, gdy palce lub penis kochanka dochodziły do szyjki macicy i uciskały ją, tym samym powodując nacisk macicy. To zaś z kolei wywoływało skurcze, które były odczuwane jako rozkoszne drżenie. Dodatkowy dopływ krwi do macicy w pierwszej i drugiej fazie orgazmu (podniecenie i plateau) powodowało powiększenie się macicy i jej uniesienie, co sprawiało, że w całym ciele wzrastało napięcie seksualne.  I to właśnie napięcie znajdowało ujście w szeregu odruchowych skurczów, które wypychają krew z tkanek. W rezultacie skurcze były odczuwane w waginie, macicy, odbycie. A choć górna część pochwy i sama szyjka macicy są mało unerwione, to powtarzający się nacisk członka, palca czy sztucznego penisa na szyjkę „rozpychało” macicę i dostarczało niesamowitych wrażeń.

Zdaniem eksperta
dr Stanisław Dulko, seksuolog

Obawy są bezpodstawne

Kobiece lęki w takich przypadkach to przede wszystkim sprawa psychiki. Już sama diagnoza jest dla nich szokiem, a zabieg jeszcze może go pogłębić. Tymczasem, jak pokazuje praktyka, zawsze można znaleźć takie techniki, które dostarczą może nawet większych, bardziej intensywnych przeżyć. A jeśli kobieta nie może uporać się ze swoimi obawami, powinna zwrócić się o pomoc do seksuologa lub psychologa. Czasami w takich przypadkach konieczne jest wkroczenie z lekami farmakologicznycmi, np. antydepresantami.

Wobec takiej fizjologii, brak szyjki macicy lub macicy może znacząco wpłynąć na pogorszenie seksualnych doznań.
Te odczucia mogą się także pogorszyć, gdy usunięte zostaną jajniki, a co za tym idzie – spadnie poziom produkowanych przez nie hormonów, odpowiedzialnych za seksualność. I nawet wówczas, gdy jajniki nie zostaną usunięte, zabieg usunięcia szyjki lub macicy może spowodować stopień ukrwienia jajników, a więc również obniżyć poziom hormonów. Ponadto, po histerektomii i usunięciu jajników zmniejsza się nawilżenie pochwy.
Zabiegi ginekologiczne w obrębie narządów płciowych mogą spowodować skrócenie pochwy, a wtedy stosunki stają się bolesne. Zarówno w przypadku operacji waginalnej, jak i zabiegu przeprowadzanego przy otwarciu jamy brzusznej, tworzy się tkanka bliznowata, która sprawia, że kobieta może odczuwać dyskomfort podczas stosunku.
Problemem dla niektórych kobiet może też być zwiotczenie pochwy, która zwykle jest zamykana chirurgicznie w miejscu, gdzie stykała się z szyjką macicy.
Ale te wszystkie odczucia wcale nie muszą wystąpić, bo wiele zależy od nawyków seksualnych i nastawienia do własnej seksualności.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 17.11.2015 16:13
Zastanawiałam się czy dać sobie na wstrzymanie i już się nie wypowiadać ale NIE. Ja rozumiem że każdy człowiek ma indywidualną psychikę ale nie rozumiem czemu robicie taką nagonką już nie tylko na lekarzy ale jak widzę i na kobiety ktore przeszły ten bądź co bądź traumatyczny etap w swoim życiu tak jak Wy i jakoś się pozbierały.Mycha czytałam Twoje wypowiedzi również na innym forum i strasznie dużo w Tobie jadu do całego świata.Nie jestem lekarzem i przed operacją tak samo świrowałam jak większoćść kobiet ale nie mam zamiaru dla Twojego spokoju pisać że jest do dupy bo ja tak nie mam!Jak pisałam jest inaczej ale jest dobrze nie mogę narzekać nawet gdyby Tobie i innym paniom to przyniosło ulgę.Poza tym wydaje mi się że to i inne fora powinny służyć temu żeby sobie pomagać a zrobiono z tego dosłownie polowanie na czarownice. Rozumiem że każda z Pań inaczej to wszystko przeżywa ale dzielmy się doświadczeniami a nie atakujmy się już na wzajem bo wiele kobiet które są przed szuka tutaj doświadczenia i porad i mając na spokojnie nasze doświadczenie będzie decydować co dalej.Ja nie pracuję więc sporo siedzę w internecie i czytam wiele na różne tematy.Od dawna śledzę forum "gdy trzeba usunąć macicę" i są tam wpisy o ile się nie mylę Diqły która wręcz atakowała lekarzy przed operacją a teraz cieszy się że jest wszystko ok choć jest nie dawno po operacji i co dziwne rzadko kto się teraz odnosi do jej wypowiedzi natomiast wcześniej chętnie komentowano jej wpisy.Kobiety przestańcie za całe obwiniać operacje! I jeszcze raz zapytam ILE Z WAS TAK NAPRAWDĘ MIAŁO ZAJEFAJNY SEX PRZED OPERACJĄ???? Ja miałam zawsze wspaniały sex, przed operacją i powiem więcej po operacji usunięcia trzonu macicy oraz jajowodów nie mogę się już doczekać kiedy będę mogła zacząć ponownie, bo nie ukrywam mam już wielką ochotę na SEX. Mam 40 lat i zamierzam jeszcze długo korzystać z tego rodzaju przyjemności bez względu na to co piszecie pozdrawiam Gosia
Nie zarejestrowany, 18.06.2015 13:15
Jestem już pięć lat po usunięciu narządów kobiecych kompletnie wszystko wycięte i od tego czasu umarło wszystko.Barak kontaktu z mężczyzną nie przeszkadza wręcz odwrotnie napawa mnie odrazą .a mam 52 lata.Mnie nie jest potrzebny facet. Od dwu lat jestem z kobietą, która jest po takiej operacji jest rozwódką mąż mówił jej, że nie jest już kobietą (mają dwoje dzieci) seks uprawiali sporadycznie czuła się źle z tą świadomością, wmawianie nie jeteś już kobietą i wierzyła w to. Teraz jesteśmy razem mamy wspaniały seks. Nigdy wcześniej nie przeżywała orgazmów, nie wiedziała co to jest. Pokazałem jej, że jest wspaniałą kobietą i seks jest cudowny, i plus takiej operacji można się kochać zawsze kiedy ma się ochotę nic nie przeszkadza bez ryzyka o ciążę. Jest cudownie w łóżku
 

Seks po operacjach ginekologicznych: inne rodzaje stymulacji seksualnej

Jeśli kobieta osiągała orgazm głównie poprzez stymulację łechtaczki, zabieg ginekologiczny w niewielkim stopniu zmieni jej odczucia – albo wręcz wcale. Jeśli miała orgazm pochwowy czy też łączony i po operacji odczuwa dyskomfort, można to zmienić, opanowując inne rodzaje stymulacji.
Dobrze robi zmiana pozycji seksualnej. Np. jeśli kobieta znajduje się na górze, może dowolnie kontrolować głębokość i kąt penetracji. Z kolei użycie lubrykantu poprawi nawilżenie pochwy. 
W przywracaniu wrażliwości seksualnej niezwykle pomocna jest terapia hormonalna, którą lekarz zazwyczaj zaleca. Chodzi tu głównie o jeden z hormonów androgenowych - testosteron, odpowiedzialny za apetyt na seks. Podaje się go właśnie po to, aby poprawić libido. Kuracja powinna być jednak bardzo dokładnie opracowana, aby zapobiec ewentualnym skutkom ubocznym, takim jak obniżenie tembru głosu, trądzik, pojawienie się owłosienia na twarzy. 
Wiele kobiet po usunięciu szyjki macicy obawia się, czy partner to wyczuje. Tu odpowiedź może być tylko jedna – nie. Pochwa po takiej operacji ulega skróceniu, nie ma więc takiej możliwości, żeby mężczyzna miał wrażenie pustki czy jakiegoś dyskomfortu w tym miejscu. 
Ponadto niektóre kobiety obawiają się, czy sobie nie zaszkodzą, uprawiając aktywność seksualną po zabiegach ginekologicznych. Tu decyduje lekarz, określając czas, kiedy będzie to możliwe. A zwykle jest po mniej więcej dwóch miesiącach. Oczywiście jeśli podczas łóżkowych igraszek wystąpią bóle, krwawienia, należy jeszcze dać sobie spokój.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Miałam raka macicy i operację usunięcia macicy (histerektomię)

Miałam raka macicy i operację usunięcia macicy (histerektomię)

Histerektomia: przyczyny, przebieg, rekonwalescencja

Histerektomia: przyczyny, przebieg, rekonwalescencja

Usunięcie macicy i jajników - życie po trudnej dla kobiety operacji

Usunięcie macicy i jajników - życie po trudnej dla kobiety operacji

Wiesz kochanie, nie mam macicy... - jak powiedzieć partnerowi o HISTEREKTOMII

Wiesz kochanie, nie mam macicy... - jak powiedzieć partnerowi o HISTEREKTOMII

Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 26.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 50)
michalina, 18.02.2016 14.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja stanęłam w obliczu konieczności podjęcia decyzji Mialam mieć plastykę pochwy a tu gin mówi że po 65 roku życia trzeba usunąć macicę i jajniki Że to standard światowy Co Wy na to Kobiety?
 
kriana, 22.01.2016 11.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mnie sie wydaje, ze wtedy gdy Ty sie poczujesz na sile. Mysle, ze 6 tygodni po jest ok. mnie usuneli wszystko, zostawili jajnik. po nie mialam brudzen, wszystko ladnie sie goilo. sprobowalam po 5 tygodniach. tak szczerze nieraz pobolewa mnie po, na wysokosci pecherza ale wiem, ze tam jeszcze sie goi.
 
Madzia, 18.01.2016 17.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam 45 lat i 1 poród za sobą.8.12.2015 miałam usuniecie szyjki i plastykę pochwy i krocza, wszystko to robione przez pochwę, więc możecie sobie wyobrazić jak później wyglądały moje narządy. Faktem jest że co to jest plastyka dowiedziałam się po operacji gdyż nikt mi tego nie wytłumaczył. Wiedziałam tylko że stan przedrakowy trzeba usunąć i plastyka. Sądziłam że ta plastyka to chodzi o to że jak pokroją to ładnie to zaszyją. A tu małe zaskoczenie. Z zadnym lekarzem na oddziale nie dało się porozmawiać odsyłali do tego co przyjmował a ten bardziej nastawiony na rodzenie niż inne zabiegi. W trakcie jego badania poczułam się jakbym w kroku miała kupę mięsa i stwierdziłam że ja lepiej obchodzę się z mięsem przy gotowaniu niż on ze mną. Ale nic nie można się odezwać bo zwrócisz uwagę to cały personel traktuje cię jak trędowatą. Do meritum: Mam mały problem ze współżyciem tzn nie wiem kiedy mogę zacząć. Lekarz powiedział że jak będę dobrze się czuła ale ja chyba mam problem bardziej psychiczny. Partnera mam wspaniałego który cały czas mnie wspiera ale boję się jakby to był pierwszy raz. Czy może ktoś cos podpowiedzieć mogę podać kontakt na priv
 
kriana, 11.01.2016 09.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
no dobrze, teraz moze ja wrzuce swoje trzy slowa jestem 10 tygodni po usunieciu macicy, szyjki i jajnika. ciecie mialam przez brzuch. tez sie balam jak cholera jak to bedzie po i .. powiem tak. jest dobrze, moze nawet jest lepiej. tez sie balam bo gdy dowiedzialam sie, ze musza mi prawie wszystko usunac bylam dopiero dwa miesiace z moim mezczyzna. trafilam na Skarba. ktory wszystko rozumie. to on czekal na moj pierwszy krok i jesli chodzi, czy dla niego cos sie zmienilo, to powiem, ze nie. jesli chodzi o wilgotnosc, to tez jest. nie uzywam zadnych wspomagaczy. czy boli? nie, ale nadal jestesmy uwazni bo to dopiero 10 tygodni po zabiegu. I gdy czytam wypowiedzi co niektorych kobiet to musze powiedziec, ze dramatyzuja. nie wiem dlaczego to robia, by blysnac? by uslyszec wyrazy wspolczucia? mnie tez to trafilo jak blyskawica. I tez nie mam dzieci, miec nie bede. ale nadal jestem 100% kobieta i macica, ktorej nie mam nigdy nie byla wyznacznikiem mojej kobiecosci.. tylko ja! pozdrawiam serdecznie
 
narząd seksualny, 15.12.2015 21.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
niki, macica to narząd seksualny, sama pochwa to za mało do pełnego sexu. Macicę powinno się usuwać tylko i wyłącznie z powodu raka. Macica utrzymuje narządy miednicy w dobrej kondycji, bez niej wszystko się rozjeżdza, jelita wypełniają puste miejsce po macicy. Powstaje nienaturalne ciśnienie wskutek którego poszerza się miednica, kobiety po histerektomi mają szerokie talie i biodra. Pochwa jest przytwierdzona do kręgosłupa, wszystko wisi na włosku i po takie operacji już nigdy nie powinno się dziwgać. Jajniki odcięte od macicy dużo szybciej wygasają, wapnieją. To tylko niektóre skutki uboczne okaleczającego zabiegu jakim jest wycięcie macicy. Powinno się ją uwuwać tylko z powodu raka.
 
niki, 08.12.2015 18.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak czytam te komentarze rigbi mi sie nie dobrze.Macica to worek do rodzenia dzieci żal mi tylko tych kto jeszcze nie rodził a musi usunąc.Kobiety ,które maja dzieci i nie planuja dajcie spokój czym wy sie przejmujecie wazne aby operacja sie udała i być zdrowym
 
kobieta, 18.10.2015 16.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam,dzięki za normalne i pozytywne slowa,bo fakt idzie się załamać czytając niektore komentarze,pozdrawiam
 
ika, 08.10.2015 13.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Co tu za bzdur się naczytałam jestem miesiąc po operacji usunięcia macicy jeszcze nie miałam seksu ale miałam na te sprawy pozytywne nastawienie Tylko straszycie kobiety każdy jest inny i ma inną psychikę po przeczytaniu tych wpisów naprawdę można mieć blokadę seksualną
 
Ewa, 30.08.2015 17.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czytam te wszystkie komentarze i myślę sobie, że jak poczytają je kobiety przed operacją to mogą być nieźle przestraszone. Jestem 8 miesięcy po usunięciu macicy wraz szyjką. Teraz dopiero wiem co to wspaniały seks. Mam właściwie cały czas ochotę. Z nawilżaniem zero problemu, jest znacznie większe niż przed operacją. Orgazmy po kilka przy każdym stosunku. Mąż zdumiony bo mój popęd jest znacznie większy. Już sama nie wiem co się dzieje. Jest super!
 
Gość , 20.06.2015 23.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kobiety co wy tu wypisujecie , to tylko w Polsce mężczyzna uważa kobietę po operacji ginekologicznej za nie kobietę a te kobiety godzą sie na to to nie po i przed operacja przychodzicie traumę , traumę macie przed strachem co powie maź kochanek przyjaciel . Mój maź był szczęśliwy ze sie podałam operacji i ze żyje to moje życie było ważniejsze dla niego niż to czy mam macice i jajniki . Życie seksualne nasze tez sie nie zmieniło bo mój maź mnie bardzo kochał i ja jego dziś jest już prawie dwadzieścia lat po mojej operacji i nadal jest tak samo jestem szczęśliwa ze żyje
 
następne »
strona 1 z 5
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Sposoby na powiększenie penisa Sposoby na powiększenie penisa

Martwi cię rozmiar twojego penisa? Niepotrzebnie - długość i grubość penisa może być bardzo...

więcej

22656

Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (APE). Jak przedłużyć stosunek? Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (APE). Jak przedłużyć stosunek?

Przedwczesny wytrysk to zmora wielu par. Coraz modniejsza metoda APE (Anti Premature Ejaculation)...

więcej

15441

Problemy z erekcją - przyczyny problemów ze wzwodem Problemy z erekcją - przyczyny problemów ze wzwodem

Statystyki mówią, że problemy z erekcją występują raz na pięć zbliżeń seksualnych. A więc choć raz...

więcej

15043

Przedwczesny wytrysk: jak przedłużyć stosunek? Sposoby na przedwczesny wytrysk Przedwczesny wytrysk: jak przedłużyć stosunek? Sposoby na przedwczesny wytrysk

Przedwczesny wytrysk może odebrać radość z seksu. Dopiero co zaczęliście się kochać. Minęło...

więcej

14868

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W trakcie przyjmowania tabletek jednoskładnikowych może pojawić się krwawienie. Nie powinno jednak być ani obfite, ani długie i powinno samoistnie ustąpić. Gdyby tak się nie stało, należy...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.