Seks: jak się kochać po operacjach ginekologicznych - usunięciu jajników, macicy lub szyjki macicy

45 komentarze
Autor: Bożena Klukowska

Wiele kobiet, które przeszły operacje ginekologiczne usunięcia jajników, macicy lub szyjki macicy odczuwa lęk przed uprawianiem seksu. Najczęściej wynika on z obawy przed utratą seksualności, strachem, czy partner wyczuje, że kobieta czegoś została pozbawiona.

I choć lekarze uspokajają, że przebycie operacji ginekologicznej - usunięcia macicy, szyjki macicy czy jajników - nie ma żadnego znaczenia dla seksualności kobiety, sprawa nie jest tak oczywista.

Seks po operacjach ginekologicznych: zmiany wynikają z fizjologii

Jak wykazują badania amerykańskie, istnieją fizjologiczne podstawy ku temu, by po operacjach ginekologicznych wystąpiły problemy z seksem. W Stanach, gdzie takie badania przeprowadzono, od 33 do 46 proc. kobiet przyznawało, że odczuwa trudności w pobudzeniu seksualnym i osiąganiu orgazmu po przeprowadzeniu tych zabiegów.
Dotyczy to zwłaszcza tych kobiet, które doświadczały orgazmów, gdy palce lub penis kochanka dochodziły do szyjki macicy i uciskały ją, tym samym powodując nacisk macicy. To zaś z kolei wywoływało skurcze, które były odczuwane jako rozkoszne drżenie. Dodatkowy dopływ krwi do macicy w pierwszej i drugiej fazie orgazmu (podniecenie i plateau) powodowało powiększenie się macicy i jej uniesienie, co sprawiało, że w całym ciele wzrastało napięcie seksualne.  I to właśnie napięcie znajdowało ujście w szeregu odruchowych skurczów, które wypychają krew z tkanek. W rezultacie skurcze były odczuwane w waginie, macicy, odbycie. A choć górna część pochwy i sama szyjka macicy są mało unerwione, to powtarzający się nacisk członka, palca czy sztucznego penisa na szyjkę „rozpychało” macicę i dostarczało niesamowitych wrażeń.

Zdaniem eksperta
dr Stanisław Dulko, seksuolog

Obawy są bezpodstawne

Kobiece lęki w takich przypadkach to przede wszystkim sprawa psychiki. Już sama diagnoza jest dla nich szokiem, a zabieg jeszcze może go pogłębić. Tymczasem, jak pokazuje praktyka, zawsze można znaleźć takie techniki, które dostarczą może nawet większych, bardziej intensywnych przeżyć. A jeśli kobieta nie może uporać się ze swoimi obawami, powinna zwrócić się o pomoc do seksuologa lub psychologa. Czasami w takich przypadkach konieczne jest wkroczenie z lekami farmakologicznycmi, np. antydepresantami.

Wobec takiej fizjologii, brak szyjki macicy lub macicy może znacząco wpłynąć na pogorszenie seksualnych doznań.
Te odczucia mogą się także pogorszyć, gdy usunięte zostaną jajniki, a co za tym idzie – spadnie poziom produkowanych przez nie hormonów, odpowiedzialnych za seksualność. I nawet wówczas, gdy jajniki nie zostaną usunięte, zabieg usunięcia szyjki lub macicy może spowodować stopień ukrwienia jajników, a więc również obniżyć poziom hormonów. Ponadto, po histerektomii i usunięciu jajników zmniejsza się nawilżenie pochwy.
Zabiegi ginekologiczne w obrębie narządów płciowych mogą spowodować skrócenie pochwy, a wtedy stosunki stają się bolesne. Zarówno w przypadku operacji waginalnej, jak i zabiegu przeprowadzanego przy otwarciu jamy brzusznej, tworzy się tkanka bliznowata, która sprawia, że kobieta może odczuwać dyskomfort podczas stosunku.
Problemem dla niektórych kobiet może też być zwiotczenie pochwy, która zwykle jest zamykana chirurgicznie w miejscu, gdzie stykała się z szyjką macicy.
Ale te wszystkie odczucia wcale nie muszą wystąpić, bo wiele zależy od nawyków seksualnych i nastawienia do własnej seksualności.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 17.11.2015 16:13
Zastanawiałam się czy dać sobie na wstrzymanie i już się nie wypowiadać ale NIE. Ja rozumiem że każdy człowiek ma indywidualną psychikę ale nie rozumiem czemu robicie taką nagonką już nie tylko na lekarzy ale jak widzę i na kobiety ktore przeszły ten bądź co bądź traumatyczny etap w swoim życiu tak jak Wy i jakoś się pozbierały.Mycha czytałam Twoje wypowiedzi również na innym forum i strasznie dużo w Tobie jadu do całego świata.Nie jestem lekarzem i przed operacją tak samo świrowałam jak większoćść kobiet ale nie mam zamiaru dla Twojego spokoju pisać że jest do dupy bo ja tak nie mam!Jak pisałam jest inaczej ale jest dobrze nie mogę narzekać nawet gdyby Tobie i innym paniom to przyniosło ulgę.Poza tym wydaje mi się że to i inne fora powinny służyć temu żeby sobie pomagać a zrobiono z tego dosłownie polowanie na czarownice. Rozumiem że każda z Pań inaczej to wszystko przeżywa ale dzielmy się doświadczeniami a nie atakujmy się już na wzajem bo wiele kobiet które są przed szuka tutaj doświadczenia i porad i mając na spokojnie nasze doświadczenie będzie decydować co dalej.Ja nie pracuję więc sporo siedzę w internecie i czytam wiele na różne tematy.Od dawna śledzę forum "gdy trzeba usunąć macicę" i są tam wpisy o ile się nie mylę Diqły która wręcz atakowała lekarzy przed operacją a teraz cieszy się że jest wszystko ok choć jest nie dawno po operacji i co dziwne rzadko kto się teraz odnosi do jej wypowiedzi natomiast wcześniej chętnie komentowano jej wpisy.Kobiety przestańcie za całe obwiniać operacje! I jeszcze raz zapytam ILE Z WAS TAK NAPRAWDĘ MIAŁO ZAJEFAJNY SEX PRZED OPERACJĄ???? Ja miałam zawsze wspaniały sex, przed operacją i powiem więcej po operacji usunięcia trzonu macicy oraz jajowodów nie mogę się już doczekać kiedy będę mogła zacząć ponownie, bo nie ukrywam mam już wielką ochotę na SEX. Mam 40 lat i zamierzam jeszcze długo korzystać z tego rodzaju przyjemności bez względu na to co piszecie pozdrawiam Gosia
Nie zarejestrowany, 18.06.2015 13:15
Jestem już pięć lat po usunięciu narządów kobiecych kompletnie wszystko wycięte i od tego czasu umarło wszystko.Barak kontaktu z mężczyzną nie przeszkadza wręcz odwrotnie napawa mnie odrazą .a mam 52 lata.Mnie nie jest potrzebny facet. Od dwu lat jestem z kobietą, która jest po takiej operacji jest rozwódką mąż mówił jej, że nie jest już kobietą (mają dwoje dzieci) seks uprawiali sporadycznie czuła się źle z tą świadomością, wmawianie nie jeteś już kobietą i wierzyła w to. Teraz jesteśmy razem mamy wspaniały seks. Nigdy wcześniej nie przeżywała orgazmów, nie wiedziała co to jest. Pokazałem jej, że jest wspaniałą kobietą i seks jest cudowny, i plus takiej operacji można się kochać zawsze kiedy ma się ochotę nic nie przeszkadza bez ryzyka o ciążę. Jest cudownie w łóżku
 

Seks po operacjach ginekologicznych: inne rodzaje stymulacji seksualnej

Jeśli kobieta osiągała orgazm głównie poprzez stymulację łechtaczki, zabieg ginekologiczny w niewielkim stopniu zmieni jej odczucia – albo wręcz wcale. Jeśli miała orgazm pochwowy czy też łączony i po operacji odczuwa dyskomfort, można to zmienić, opanowując inne rodzaje stymulacji.
Dobrze robi zmiana pozycji seksualnej. Np. jeśli kobieta znajduje się na górze, może dowolnie kontrolować głębokość i kąt penetracji. Z kolei użycie lubrykantu poprawi nawilżenie pochwy. 
W przywracaniu wrażliwości seksualnej niezwykle pomocna jest terapia hormonalna, którą lekarz zazwyczaj zaleca. Chodzi tu głównie o jeden z hormonów androgenowych - testosteron, odpowiedzialny za apetyt na seks. Podaje się go właśnie po to, aby poprawić libido. Kuracja powinna być jednak bardzo dokładnie opracowana, aby zapobiec ewentualnym skutkom ubocznym, takim jak obniżenie tembru głosu, trądzik, pojawienie się owłosienia na twarzy. 
Wiele kobiet po usunięciu szyjki macicy obawia się, czy partner to wyczuje. Tu odpowiedź może być tylko jedna – nie. Pochwa po takiej operacji ulega skróceniu, nie ma więc takiej możliwości, żeby mężczyzna miał wrażenie pustki czy jakiegoś dyskomfortu w tym miejscu. 
Ponadto niektóre kobiety obawiają się, czy sobie nie zaszkodzą, uprawiając aktywność seksualną po zabiegach ginekologicznych. Tu decyduje lekarz, określając czas, kiedy będzie to możliwe. A zwykle jest po mniej więcej dwóch miesiącach. Oczywiście jeśli podczas łóżkowych igraszek wystąpią bóle, krwawienia, należy jeszcze dać sobie spokój.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 26.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 45)
kobieta, 18.10.2015 16.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam,dzięki za normalne i pozytywne slowa,bo fakt idzie się załamać czytając niektore komentarze,pozdrawiam
 
ika, 08.10.2015 13.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Co tu za bzdur się naczytałam jestem miesiąc po operacji usunięcia macicy jeszcze nie miałam seksu ale miałam na te sprawy pozytywne nastawienie Tylko straszycie kobiety każdy jest inny i ma inną psychikę po przeczytaniu tych wpisów naprawdę można mieć blokadę seksualną
 
Ewa, 30.08.2015 17.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czytam te wszystkie komentarze i myślę sobie, że jak poczytają je kobiety przed operacją to mogą być nieźle przestraszone. Jestem 8 miesięcy po usunięciu macicy wraz szyjką. Teraz dopiero wiem co to wspaniały seks. Mam właściwie cały czas ochotę. Z nawilżaniem zero problemu, jest znacznie większe niż przed operacją. Orgazmy po kilka przy każdym stosunku. Mąż zdumiony bo mój popęd jest znacznie większy. Już sama nie wiem co się dzieje. Jest super!
 
Gość , 20.06.2015 23.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kobiety co wy tu wypisujecie , to tylko w Polsce mężczyzna uważa kobietę po operacji ginekologicznej za nie kobietę a te kobiety godzą sie na to to nie po i przed operacja przychodzicie traumę , traumę macie przed strachem co powie maź kochanek przyjaciel . Mój maź był szczęśliwy ze sie podałam operacji i ze żyje to moje życie było ważniejsze dla niego niż to czy mam macice i jajniki . Życie seksualne nasze tez sie nie zmieniło bo mój maź mnie bardzo kochał i ja jego dziś jest już prawie dwadzieścia lat po mojej operacji i nadal jest tak samo jestem szczęśliwa ze żyje
 
tez po operacji, 31.10.2014 08.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie chodźcie kobiety same, bez mężów do ginekologów, bo będziecie bardziej narażone na zbędne operacje. Mięśniaki to nie wyrok na macice, ale trzeba sie postarać o to zadbać lepiej
 
tez po operacji, 25.07.2014 14.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tereso, takie "głupie" wpisy to są wtedy tylko jak kobiety nie miały zagrożenia życia, żadnej poważnej choroby a tylko mięśniaki. I nie wszystkie mięśniaki poza skrajnymi sytuacjami uzasadniają i kwalifikują do usunięcia macicy a lekarze czasami nadgorliwie tak robią i w tych przypadkach. Wówczas kobiety mogą mieć gorzej niż przed operacją bo muszą borykać się ze skutkami radykalnych zabiegów co w porównaniu z dolegliwościami sprzed zabiegu daje gorsze efekty w życiu. Są różne sytuacje i zdarzenia medyczne.
 
tez po operacji, 05.07.2014 09.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja miałam usunięty "tylko" trzon macicy i też nie da się już normalnie żyć i trauma na całe życie. Tylko same problemy, zero seksu, posikiwanie, nadciśnienie, inwalidztwo fizyczne i psychiczne
 
po operacji, 05.07.2014 09.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Marzeno, strona na facebooku? ale na facebooku to chyba się będzie wyświetlać wszędzie że się jest po histerektomii, u znajomych....itd. JA np. nie chcę by cały świat wiedział że jestem PO takiej operacji
 
marzi, 23.01.2014 12.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witajcie. 1,5 tyg temu przeszłam usunięcie macicy. Zdarzenie to zaowocowało tym, że założyłam grupę na facebooku o nazwie histerektomia - jestem po. Serdecznie zapraszam do nowej grupy, gdzie będziemy mogły porozmawiać o tym i o innych tematach. Razem będzie nam łatwiej. Pozdrawiam. Marzena
 
klaudia, 17.01.2014 10.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wiecie dziwicie mnie Mieszkam w stanach zjednoczonych jestem po operacji usuniecia bardzo duzego miesniaka macicy i wiecie opowiadacie bzdury ze amerykanie usowaja cala macice z wszystkim u mnie miesniak mial 16 cm srednicy wiecie co to oznacza ze w polsce czy gdziekolwiek nikt by sie nawet nie pofatygowal ratowac macicy tymbardziej ze sie wykrwawialam w przeciagu dwuch miesiecy mialam trzy razy transfuzje krwi bo tak mocno krwawilam . Tu w stanach usunieto mi tylko miesniaka nikt ale to nikt nie zaproponowal nie mowiac juz o namawianiu do usuniecia macicy caly czas mi powtarzano ze usuniecie macicy to ostatecznosc i nikt tego nie zrobi jezeli nie bedzie stu procetowej pewnosci ze jest to konieczne . mimo ze mam 40 lat i juz mam dzieci i nie zamierzam miec wiecej to lekarze zrobili wszystko zeby oszczedzic moja macice wiec nie wiem skad wy bierzecie te historie ze w stanach tak traktuja kobiety .To tyle chcialam powiedziec
 
następne »
strona 1 z 5
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Zaburzenia erekcji - jak działają tabletki na potencję? Zaburzenia erekcji - jak działają tabletki na potencję?

Tabletki na potencję budzą wiele emocji, a opinie na temat ich bezpieczeństwa bywają sprzeczne....

więcej

22774

Przedwczesny wytrysk: jak przedłużyć stosunek? Sposoby na przedwczesny wytrysk Przedwczesny wytrysk: jak przedłużyć stosunek? Sposoby na przedwczesny wytrysk

Przedwczesny wytrysk może odebrać radość z seksu. Dopiero co zaczęliście się kochać. Minęło...

więcej

36389

Jak radzić sobie z impotencją i zachować sprawność seksualną Jak radzić sobie z impotencją i zachować sprawność seksualną

Choć wielu panów się do tego nie przyznaje, o zachowaniu sprawności seksualnej myślą równie często,...

więcej

13251

Naturalny lubrykant: 6 pomysłów na pieszczoty ułatwiające stosunek Naturalny lubrykant: 6 pomysłów na pieszczoty ułatwiające stosunek

Zaburzone wydzielanie naturalnych lubrykantów może uniemożliwić odbycie stosunku. Chyba, że znasz...

więcej

7297

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Przede wszystkim chodzi chyba u pani o odstawienie antykoncepcji u pani. W tej sprawie powinna pani skonsultować się z ginekologiem, ponieważ mikrogruczolak przysadki stanowi względne...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.