Seks a cukrzyca – jak uniknąć problemów z potencją będąc diabetykiem?

2017-08-11 8:38

Cukrzyca w dużym stopniu wpływa na życie seksualne diabetyków. Wahania glikemii mogą być przyczyną obniżonego popędu seksualnego, powodować problemy z potencją, bezsenność, bóle głowy. Te wszystkie czynniki pogarszają komfort życia intymnego osób z cukrzycą. Jak im zapobiegać i cieszyć się seksem mimo cukrzycy?

Seks a cukrzyca – jak uniknąć problemów z potencją będąc diabetykiem?
Autor: thinkstockphotos.com Problemy z seksem dotyczą nawet 2/3 mężczyzn z cukrzycą. W przypadku kobiet odsetek ten wynosi 20-35%.

Spis treści

  1. Cukrzyca a impotencja
  2. Cukrzyca a popęd seksualny u kobiet
  3. Wpływ leków na sprawność seksualną diabetyka
  4. Jak o siebie dbać, aby cukrzyca nie wpłynęła negatywnie na życie seksualne?
Zdrowo Odpytani: Co Polacy wiedzą o cukrzycy? Sprawdza diabetolog Anna Jeznach

Cukrzyca oddziałuje na sferę seksualną zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet. Jest to choroba ogólnoustrojowa, której objawy rzutują na różne sfery codziennego funkcjonowania - także te najbardziej intymne. Diabetycy dużo częściej cierpią na problemy natury seksualnej niż osoby zdrowe:

- Rozpowszechnienie problemów seksualnych u osób z cukrzycą jest zdecydowanie wyższe niż w populacji ogólnej. Szacuje się, że różnego rodzaju zaburzenia dotyczą 20-35 proc. kobiet i 35-60 proc. mężczyzn. W swojej praktyce mam pod opieką wielu pacjentów z rozpoznaniem cukrzycy – mówi dr hab. Michał Lew-Starowicz.

Cukrzyca a impotencja

Cukrzyca upośledza prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia – a to właśnie od niego w największym stopniu zależy sprawność seksualna mężczyzny. U cukrzyków 3-4 razy częściej obserwuje się zaburzenia erekcji niż u zdrowych mężczyzn. Początkowo mogą to być tylko epizody impotencji, ale choroba, zwłaszcza nieleczona, z czasem powoduje coraz większe nasilenie przykrych objawów.

Przyczyną zaburzeń erekcji u diabetyków jest zbyt niski lub za wysoki poziom glikemii, który prowadzi do uszkodzenia nerwów, tętnic czy nerek. Czynniki te uniemożliwiają mężczyznom osiągnięcie i utrzymanie wzwodu oraz wywołują dolegliwości bólowe w trakcie stosunku.

Cukrzyca a popęd seksualny u kobiet

Cukrzyca jest częstą przyczyną otyłości, która prowadzi do braku akceptacji swojego wyglądu. Problemy z samoakceptacją przekładają się z kolei na zaburzenia w sferze seksualnej.

W przypadku kobiet cukrzyca może negatywnie wpływać na zdrowie seksualne, ponieważ jest czynnikiem, który sprzyja rozwojowi infekcji intymnych. U diabetyczek częściej niż u kobiet zdrowych występują stany bakteryjne pochwy, cewki i pęcherza moczowego. Zakażenie powoduje ból, pieczenie i problemy z oddawaniem moczu. Także narządy rozrodcze są słabiej ukrwione. W efekcie kobiety z cukrzycą wykazują mniejszą wrażliwość na bodźce seksualne, np. na pieszczoty łechtaczki. Powoduje to trudności z osiągnięciem orgazmu.

Czytaj też: Zaburzenia seksualne kobiet: brak orgazmu, bolesne współżycie, niechęć do seksu

Cukrzyca w dużej mierze oddziałuje też na kondycję psychiczną, która u kobiet bardzo silnie wiąże się ze sferą seksualną. Brak akceptacji choroby i swojego ciała prowadzi do lęku i stresu, co wpływa na pojawienie się niechęci do seksu. U diabetyczek bardziej rozpowszechniony jest też strach przed ciążą, ponieważ wahania cukru bardzo utrudniają, a nierzadko komplikują jej przebieg.

Wpływ leków na sprawność seksualną diabetyka

Znaczący wpływ na funkcje seksualne diabetyków mają stosowane przez nich leki, które łagodzą objawy chorób towarzyszących cukrzycy. Mowa o preparatach obniżających ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu, działających moczopędnie czy przeciwdepresyjnie.

– [Leki te] w różnym stopniu mogą przyczyniać się do obniżenia pożądania, reakcji podniecenia i zaburzeń orgazmu. Należy jednak pamiętać, że współistniejące choroby, takie jak nadciśnienie, hipercholesterolemia czy depresja same w sobie są częstą przyczyną zaburzeń seksualnych. Powstaje więc swoisty mechanizm błędnego koła – tłumaczy dr hab. Michał Lew-Starowicz.

Także zabiegi terapeutyczne stosowane w przebiegu cukrzycy nie pozostają bez wpływu na sferę seksualną osób dotkniętych hiperglikemią. Konieczność noszenia ze sobą pomp insulinowych i ślady po wkłuciach igły obniżają poczucie własnej atrakcyjności. Czynniki te powodują, że diabetycy czują się naznaczeni, skrzywdzeni przez chorobę, a w efekcie nieatrakcyjni dla swoich partnerów. Utrudnia im to prowadzenie aktywnego życia towarzyskiego, a niekiedy wręcz uniemożliwia funkcjonowanie w związku.

To ci się przyda

Jak o siebie dbać, aby cukrzyca nie wpłynęła negatywnie na życie seksualne?

1. Kontroluj poziom cukru we krwi

Aktywność seksualna nie powinna być podejmowana w stanie hipoglikemii, ponieważ podobnie jak aktywność fizyczna, może skutkować niedocukrzeniem. Dlatego zawsze należy badać poziom cukru przed i po stosunku. Po miłosnych igraszkach można sięgnąć też po słodką przekąskę. W przypadku odłączenia od pompy insulinowej należy pamiętać, aby przerwa w podawaniu insuliny nie była dłuższa niż 2 godziny.

Pomiary glikemii za pomocą gleukometru mogą być męczące (trzeba je powtarzać nawet kilkanaście razy dziennie), dlatego warto rozejrzeć się za bardziej nowoczesnymi sposobami mierzenia cukru we krwi. Istnieją urządzenia, które nie wymagają do tego celu nakłuwania palców, przez co są bardziej dyskretne i wygodne w użyciu, np. FreeStyle Libre. Taki system składa się z sensora, który nosi się przy ramieniu oraz czytnika. Poprzez zbliżenie czytnika do sensora (także przez ubranie) można odczytać aktualny poziom cukru we krwi.

2. Stosuj zdrową dietę i ruszaj się

Istotne znaczenie dla kondycji diabetyków ma aktywność fizyczna, utrzymanie prawidłowej wagi oraz dieta. Korzystnie na potencję u obu płci wpływa unikanie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, fast-foodów oraz alkoholu. Zaleca się również niepalenie papierosów, ponieważ zwiększają one prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń seksualnych.

Czytaj też: Zasady diety cukrzycowej

3. Dbaj o higienę

W przypadku cukrzyków kluczowym elementem profilaktyki powinna być dokładna higiena miejsc intymnych oraz szybkie reagowanie na jakiekolwiek objawy infekcji. Ma to związek z częściej występującymi w tej grupie zakażeniami bakteryjnymi.

4. Znajdź czas na relaks

Wartościowe dla cukrzyków z problemami w sferze seksualnej okazać się mogą terapie seksualne i treningi relaksacyjne. Pomagają one odzyskać stabilność psychiczną, wiarę w siebie, sprawność seksualną oraz prowadzą do zaakceptowania choroby i czerpania radości z życia. Konsultacja z lekarzem pomaga podjąć odpowiednie kroki w zwalczaniu dolegliwości, a przede wszystkim uspokaja i daje nadzieję na normalne funkcjonowanie pomimo choroby.

Źródło: materiały prasowe firmy FreeStyle Libre