In vitro (sztuczne zapłodnienie) - ostatnia deska ratunku, gdy inne metody leczenia niepłodności zawodzą

Konsultant: prof. dr hab. Sławomir Wołczyński, specjalista ginekolog położnik
88 komentarze
Autor: Julia Weiss

Zapłodnienie pozaustrojowe jest drogie i skomplikowane. Ale dla wielu par bezskutecznie starających się o dziecko właśnie in vitro jest jedyną szansą na posiadanie potomstwa. Na czym polega sztuczne zapłodnienie?

Pierwsze „dziecko z próbówki”, Louise Brown, przyszło na świat w 1978 roku. Od tego czasu w wyniku zapłodnienia in vitro urodziło się ponad 100 tysięcy dzieci. W Polsce pierwsza dziewczynka przyszła na świat w 1987 roku w Instytucie Położnictwa i Chorób Kobiecych Akademii Medycznej w Białymstoku. Sztuczne zapłodnienie (in vitro) to obok inseminacji domacicznej najefektywniejsza metoda leczenia niepłodności. Polega na doprowadzeniu do zapłodnienia komórki jajowej w warunkach laboratoryjnych (in vitro, dosłownie: „w szkle”), czyli poza organizmem kobiety. Przeprowadza się je, gdy para wyczerpała już inne możliwości leczenia niepłodności.

Diagnostyka niepłodności

Według Światowej Organizacji Zdrowia, niepłodność ma miejsce wtedy, gdy po 12 miesiącach regularnego współżycia bez stosowania antykoncepcji nie dochodzi do ciąży (problem ten dotyczy ok. 16 proc. par pragnących mieć dzieci). A więc jeśli para stara się o dziecko, a przez rok nie doszło do naturalnego poczęcia, należy zgłosić się do ginekologa specjalizującego się w leczeniu niepłodności. Krótszy czas oczekiwania na rozpoczęcie badań w kierunku niepłodności wskazany jest u kobiet, które mają zaburzony cykl miesiączkowy, stwierdzoną endometriozę, nieprawidłowości w budowie macicy czy jajowodów i więcej niż 35 lat. Problem niepłodności może dotyczyć obojga partnerów, dlatego diagnostyką obejmuje się zarówno kobietę, jak i mężczyznę.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 27.04.2017 11:01
Leczę się naprotechnologicznie od roku. Już na pierwszej wizycie zostaliśmy z mężem gruntownie przebadani. Okazało się, że mam PCO, rozchwiane hormony, chorą trzustkę, endometriozę i niedrożny jajowód. W klinice In Vitro powiedzieliby mi, że jedynym wyjściem jest zapłodnienie pozaustrojowe. Na szczęście trafiliśmy do Instytutu Rodziny - tam po kolei zaradzili wszystkim moim problemom (operacyjne bądź farmakologicznie). Wyniki męża - ciężka oligozoospermia - także klasyfikowałby go tylko na In Vitro. Lekarze Napro odkryli jednak, że przyczyną tak słabego nasienia były żylaki powrózka nasiennego. Po ich operacyjnym usunięciu i dodatkowej suplementacji zarówno hormonalnej (clostilbegyt/letrozol) jak i witaminowej (l-karnityna, astaksantyna, koenzym q10, witamina E) wyniki znacznie się poprawiły. Polecam opinie innych par ze strony naproinfo.pl
gagatek, 29.09.2016 9:48
dziewczyny odświeżam, nieco temat, po kilku latach starania się o dziecko okazało się że mamy problem, lekarz zalecił in vitro, bo inaczej ciężko będzie ciężko, trafiliśmy z polecenia na klinikę Invimed, jestem jeszcze przed pierwszą próbą ale zrobili na mnie dobre wrażeni, lekarz prowadzący zrobił na mnie dobre wrażenie, widzę że chce nam pomóc, wiem ze muszę się uzbroić w cierpliwość, ale cieszę się, że wreszcie zrobiłam krok do przodu w kierunku walki o maluszka.
 

Badania, które pomagają w ustaleniu przyczyny niepłodności kobiecej, to: oznaczenie stężenia progesteronu w drugiej fazie cyklu, USG narządu rodnego oraz badanie HSG, dzięki któremu ocenia się prawidłowość budowy macicy i drożność jajowodów. Aby ocenić płodność mężczyzny, zwykle wystarczy podstawowe badanie nasienia pobranego po 2–7 dniach wstrzemięźliwości płciowej. Do stwierdzenia niepłodności potrzebne są co najmniej dwie analizy nasienia w odstępie 4 tygodni.

Leczenie niepłodności - kiedy in vitro

Lekarze zalecają zapłodnienie in vitro parom, u których przyczyną niepłodności jest:

  • obustronna niedrożność jajowodów lub ich brak nieprawidłowe parametry nasienia (obniżona ruchliwość plemników, zmniejszona ich ilość lub ich brak w nasieniu) – dotyczy to blisko 40 proc. par poddanych leczeniu
  • endometrioza
  • niepłodność idiopatyczna, czyli o niewyjaśnionym podłożu.

Metodę tę zaleca się także parom, które podejmowały 3–6 nieudanych prób inseminacji domacicznej (czyli wprowadzenia nasienia partnera lub dawcy do organizmu kobiety), a także po kilku latach leczenia niepłodności. Czasem próby zapłodnienia in vitro podejmuje się po krótszym leczeniu z uwagi na wiek kobiety. Im jest bowiem ona starsza, tym mniejsza jest jej płodność i ma mniejsze szanse na urodzenie dziecka, a zatem lepiej wcześniej podjąć próby zapłodnienia pozaustrojowego. Skuteczność zabiegu in vitro wynosi od 25 do 40 proc. I zależy od wieku kobiety, masy jej ciała, od tego, czy pali papierosy, czy leczy inne choroby oraz od tego, jak jej organizm reaguje na stymulację hormonalną.

Problem

Problem

Przeciwwskazaniem do in vitro jest bardzo zły ogólny stan zdrowia, brak funkcji jajnika, niektóre nowotwory.
Badania dowodzą, że ryzyko powikłań i problemów zdrowotnych u dzieci po zapłodnieniu pozaustrojowym jest tylko nieznacznie większe niż u dzieci z ciąż powstałych w sposób naturalny. I zazwyczaj występują one w ciążach wielopłodowych (m.in. ze względu na trudniejszy przebieg ciąży i poród). Najczęstszymi powikłaniami u dzieci „z próbówki” są: niska waga urodzeniowa (poniżej 2500 g) oraz poród przedwczesny (przed 37. tygodniem).

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: East News

Aktualizacja: 23.02.2013

Komentarze (1 - 10 z 88)
Lidia86, 19.04.2017 14.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Leczę się naprotechnologicznie od roku. Już na pierwszej wizycie zostaliśmy z mężem gruntownie przebadani. Okazało się, że mam PCO, rozchwiane hormony, chorą trzustkę, endometriozę i niedrożny jajowód. W klinice In Vitro powiedzieliby mi, że jedynym wyjściem jest zapłodnienie pozaustrojowe. Na szczęście trafiliśmy do Instytutu Rodziny - tam po kolei zaradzili wszystkim moim problemom (operacyjne bądź farmakologiczni e). Wyniki męża - ciężka oligozoospermia - także klasyfikowałby go tylko na In Vitro. Lekarze Napro odkryli jednak, że przyczyną tak słabego nasienia były żylaki powrózka nasiennego. Po ich operacyjnym usunięciu i dodatkowej suplementacji zarówno hormonalnej (clostilbegyt/l etrozol) jak i witaminowej (l-karnityna, astaksantyna, koenzym q10, witamina E) wyniki znacznie się poprawiły.
 
ika, 09.01.2017 21.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
kolejny raz słyszę o tym że to mężczyzna musi zasięgnąć porady u specjalisty- tak było w przypadku mojej koleżanki…cały czas „zwalano winę” na nią że jest bezpłodna, a po dokładnych badaniach wykonanych w klinice okazało się, że to nie jej wina… więc poszukajcie dziewczyny kliniki dobrej i sprawdzonej, która podejdzie do tematu też i z 2 strony! Oni leczyli się bodajże w tej samej klinice co Ty marienka więc kolejna sprawdzona klinika
 
halika, 29.11.2016 21.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Lara!ty tam się nie martw bo strach sparaliżuje i jeszcze wcale nigdzie nie pojdziesz ;) a tak na serio, nie przejmuj się – stres będzie bo to nie uniknione ale postaraj się myslec pozytywnie. Na pewno lekarze wytłumaczą Tobie wszystko, zaproponują odpowiednie leczenie i tyle:) najprawde im szybciej zaczniesz działać tym lepiej, ja po roku staran już podjelam decyzje o leczeniu:)
 
marienka, 02.11.2016 22.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Róża ja leczyłam się w Warszawie w Invicta moim zdaniem lekarze robia kawał dobrej roboty. Pewnie każdy będzie zachwalał swoją klinikę – ja mogę tylko podpowiedzieć tym bardziej ze opinie maja nabrawde bardzo dobre. No ale wybor należy do Ciebie ;) jak o cos chcesz podpytać to pisz smialo ;)
 
lara, 02.10.2016 19.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja zaczynam przygodę z leczeniem . trochę się boję bo jestem przed 1 wizytą, ale tak jak większość kobiet i ja starałam się z mężem juz 2,5 roku więc myślę że to już najwyższy czas!
 
Grazyna, 30.09.2016 20.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U nas było podobnie…moje dziecko też jest z in vitro i co najważniejsze jest zdrowe, prawidłowo się rozwija i nie wyobrażam sobie, ze mogłoby być inaczej. Najważniejsze jest jego zdrowie, ale martwi mnie projekt ustawy… Mamy zamrożone zarodki w klinice i boję się tej ustawy, nie chce żebym przez decyzję posłów musiała się zgłosić do kliniki po ich "odbiór", nie wiem jak to nazwać, bo narazie termin jaki przewiduje projekt ok. 2 tygodni żeby weszły zmiany w życie sparaliżuje kliniki i każdy będzie musiał przyjść na zabieg lub.. no właśnie na co? W ogóle nie podoba mi się to, że posłowie mają decydować o tym kiedy mam zajść drugi raz w ciążę. A tymbardziej dlatego, że jeszcze karmię i chciałabym najpierw, żeby moje dziecko się trochę odhowało zanim będziemy mieć drugie.. lub o ile..
 
Róża, 29.09.2016 12.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
marienka, jak tak czytam co napisałaś to naprawdę mam więcej sił i motywacji :) powiedz proszę, w jakiej klinice się leczyłaś?
 
marienka, 18.09.2016 19.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
szczerze? Jeżeli miałabym jeszcze raz podjąć się leczenia in vitro to bym to zrobiła na 200% kurde!w moim przypadku starałam się z męzem o dziecko 3 lata! Lata moje leciały i co miałam dalej czekać aż tak w nieskończoność? Trafiłam do b.dobrej kliniki gdzie rozwiano wszystkie moje wątpliwości dot.leczenia i po leczeniu zaszłam w ciążę. Mam dziecko więc dziewczyny nie ma co się martwić a przede wszystkim nie słuchać gadania!
 
Mada, 08.09.2015 08.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie rozumiem jak można mówić źle o metodzie która często jest jedyną szansą na posiadanie dzieci. Tym bardziej oburza mnie kiedy nazywa się takie dzieci gorszymi ! Jakim prawem ?. Ja jestem matką syna z in vitro. Zdrowego i dobrze się rozwijającego. Zawsze już będę wdzięczna klinice Ab ovo za to że mam własne dziecko i doktorowi Polakowi który poprowadził moją niełatwą ciążę. Dajcie ludziom żyć po swojemu i nie komentujcie.
 
Magdalena, 29.07.2015 21.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Karolina, w jakim mieście przyjmuje dr Juchnicka? U mnie stwierdzono hiperprolaktynemię, szukam właśnie dobrego endokrynologa i ginekologa, który się mną zajmie i poprowadzi.
 
następne »
strona 1 z 9
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Problemy z erekcją - co robić, gdy podczas stosunku zanika wzwód Problemy z erekcją - co robić, gdy podczas stosunku zanika wzwód

Nagły zanik wzwodu w trakcie stosunku może się zdarzyć każdemu mężczyźnie. Istnieją sposoby...

więcej

58

Sposoby na powiększenie penisa Sposoby na powiększenie penisa

Martwi cię rozmiar twojego penisa i zastanawiasz się jak go powiększyć? Niepotrzebnie - długość i...

więcej

55

Przedwczesny wytrysk: jak przedłużyć stosunek? Sposoby na przedwczesny wytrysk Przedwczesny wytrysk: jak przedłużyć stosunek? Sposoby na przedwczesny wytrysk

Przedwczesny wytrysk może odebrać radość z seksu. Dopiero co zaczęliście się kochać. Minęło...

więcej

53

Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (APE). Jak przedłużyć stosunek? Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (APE). Jak przedłużyć stosunek?

Przedwczesny wytrysk to zmora wielu par. Coraz modniejsza metoda APE (Anti Premature Ejaculation)...

więcej

49

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie wymienia się Mozarinu wśród preparatów wpływających na skuteczność hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Najprawdopodobniej z powodu braku odpowiednich badań. Jednak znając mechanizm działania...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.