Co to jest orgazm i jakie są przyczyny braku orgazmu

Konsultant: prof. Zbigniew Lew-Starowicz, seksuolog
147 komentarze
Autor: Anna Jarosz

Jesteś rozgoryczona, bo seks znowu nie dał ci satysfakcji? Są sposoby, by to zmienić. Dowiedz się, jak wygląda orgazm u kobiet, a jak u mężczyzn, co jest potrzebne, by go osiągnąć i jakie mogą być przyczyny braku szczytowania i zmniejszonego libido.

Chwilę przed orgazmem kochający się ludzie odczuwają, że zalewa ich zniewalająca fala rozkoszy. Niektórzy określają tę chwilę jako moment eksplozji. Wciąż jednak nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje i dlaczego nasze organizmy tak właśnie reagują. A co się dzieje? Zwykle ustaje oddech, serce wyrywa się z piersi, na chwilę przestajemy widzieć, słyszeć, reagować na zapachy. Zanim z ciała nie odpłynie ogromna fala ciepła, tracimy kontakt z rzeczywistością. Po szczytowaniu kobieta czuje się niezwykle odprężona. Jest wiele kobiet, dla których niemal wszystkie zbliżenia kończą się osiągnięciem satysfakcji. Ale jest również sporo takich pań, które wciąż jedynie myślą o radosnym przeżywaniu stosunku płciowego. Tym pragniemy podpowiedzieć, co mogą zrobić, by ich marzenia stały się realne.

Nie przegap

Orgazm wyuczony i wrodzony

Nie ma obowiązującej definicji orgazmu, bo każdy z nas określa go inaczej. Większość twierdzi, że to kulminacyjne stadium podniecenia, które łączy się z fizycznymi i psychicznymi doznaniami. U mężczyzn kończy się zwykle wytryskiem, a u kobiet pulsowaniem lub skurczami pochwy. Bywa, że mruczymy lub głośno wyrażamy zadowolenie. Każdy reaguje inaczej. U kobiet orgazm jest zjawiskiem wyuczonym i najczęściej rozwija się po dwóch latach od rozpoczęcia współżycia. W przypadku 90 proc. mężczyzn wyzwolenie orgazmu jest fizjologiczną reakcją na pobudzenie członka. Oznacza to, że orgazm u panów jest, jak to określają seksuolodzy, fenomenem wrodzonym. Niemniej unikanie rutyny w życiu seksualnym sprzyja osiąganiu coraz intensywniejszych doznań fizycznych i psychicznych.

Ważne

Ważne

Pieszczoty ważniejsze od orgazmu?!

Wśród narodów bliskich nam kulturowo orgazm jest samym w sobie celem każdego zbliżenia. Jednak narody Wschodu uważają, że szczytowanie to tylko jeden z elementów podniecenia. Akt miłosny ma się koncentrować na jak najdłuższym przeżywaniu przyjemności wynikającej z podniecenia. Powinno ono narastać stopniowo, brać we władanie kolejne fragmenty ciała i duszy. Im dłużej trwają pieszczoty, tym większa radość ze zbliżenia. Dlatego ważne jest wzajemne poznanie sfer erogennych partnera, u każdego innych. Odkrycie miejsc wrażliwych na dotyk jest istotne, bo właściwe ich pobudzenie prowadzi do seksualnego podniecenia, które dla wielu osób jest ważniejsze niż sam stosunek, a nawet orgazm. Zresztą ten można przeżyć głęboko, ograniczając się do pieszczot.

Jak wygląda orgazm u kobiet

Aby kobieta osiągnęła orgazm, konieczne jest nieprzerwane drażnienie jej narządów płciowych. Jeżeli stymulacja zostanie przerwana, nawet w chwili najwyższego podniecenia, orgazm nie nadejdzie. Gdy mężczyzna dotyka szczególnie wrażliwych miejsc na ciele kobiety, a jej sprawia to przyjemność, nabrzmiewają jej piersi, powiększa się i wilgotnieje łechtaczka. To znak, że zbliża się do pierwszej fazy orgazmu – podniecenie osiąga pewien stały poziom. Pod wpływem stymulacji narządów płciowych łechtaczka nadal nabrzmiewa, w pochwie wydziela się więcej śluzu, na ciele może pojawić się tzw. rumieniec seksualny. Za chwilę mięśnie pochwy skurczą się gwałtownie, łechtaczka osiągnie wzwód, a macica uniesie się do góry. Jeśli podniecenie nie minie i pieszczoty nie ustaną, kobieta będzie szczytowała. W jej ciele zajdą charakterystyczne fizjologiczne zmiany: mięśnie pochwy i odbytnicy zaczną rytmicznie pulsować, sutki się naprężą i powiększą, a otoczki piersi ściemnieją i staną się bardziej wyraziste.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: PhotoSpin

Aktualizacja: 26.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 147)
Jadwiga,twoja kocica., 29.01.2015 17.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Majac niemalże 63 lata /za 5 tyg./wczoraj osiagnelam przepiękne orgazmy/ok9a może było ich z 10/ az się z tej pięknej milosci i doznawanej rozkoszy poplakalam...dodam,ze mój maz jest młodszy o 6 lat.Kochamy się nieprzerwanie od 32 lat,ja bylam po przejściach,po jednym związku malzenskim a on kawaler jak się pznalismy...On /obecny maz/był taki młodziutki bo 25 lat a ja 31,no i z doświadczeniem w sexie...z pierwszym mezem rozstałam się z winy jego,zdrady,ktorym ulegal pod moja nieobecność i inne przyczyny...Ex maz tez był młodszy/4 lata/...czyzby starsi panowie bali się mojej urody i temperamentu,powiem ze diabolicznego temperamentu.../niech wiedza co stracili/....kocham swego meza i nigdy go nie zdradziłam i może stad te rozkosze sa tak cudasne i niezapomniane.Wytrwale i z tesknota wyczekiwałam jak pare razy wyjezdzal na 1 i 3 miesięczne okresy do pracy za granica...czase przy większych Jego wyjazdach robiłam to; paluszkami tak przetrwałam do momentu Jego powrotu...dodam; Mój Kochany,Najukochanszy mężczyzno,Moj Andrzeju Kocham Cie ponad zycie i wiem ze Ty również mnie kochasz. Pragne abyśmy w takiej milosci przetrwali reszte zycia razem we dwoje/Ex maz Andrzej i obecny również Andrzej,to tak jak wymazylam sobie w podstawówce bo to imie ma mój brat i ono mi wciąż się podoba i mnie urzeka/...Anrzeju,Moj Kociaku dziekuje ci za cudowne pieszczoty i kocanie,za wspaniala i troskliwa Twa milosc ...dalej będę tak cie piescic i kochac,ze jak mawiasz,ze ''widzisz po tych pieszczotach biale myszki jeszcze drugiego i trzeciego dnia w pracy/...
 
EWA, 29.03.2013 07.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Facet powinien wiedziec jak sie za to zabrac powinien rozkochac kobiete w sobie pieszczotami zeby osiagnela swoj cel a wtedy on tez bedzie zadowolony i dozna roskoszy to jest prawdziwa milosc
 
sex, 21.03.2012 02.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Chcę dodać, że orgazm punktu G nie jest do szczęścia konieczny więc jeśli nie ma takiej potrzeby, to nie należy do niego dążyć.
 
sex, 20.03.2012 17.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Informacja dla kobiet: Wydaje się, że informacje na temat orgazmu kobiecego zamieszczone na ten temat na polskich stronach internetowych są nierzetelne. Można przeczytać, że nie wszystkie kobiety mogą go mieć, że niektórym kobietom brakuje jakiegoś organu, że potrzebna jest świeczkowa atmosfera albo wyszukana pozycja. Najdziwniejsze jest, że piszą tak nawet seksuolodzy dodając coraz więcej szczegółów, że tylko nerwicy można się nabawić. Opiszę dwa orgazmy: - łechtaczkowy - punktu G. Najłatwiej sprawdzić te orgazmy przez pobudzenie ręką. Oczywiście trzeba mieć na to ochotę, a gdy się to wykonuje pierwszy raz to zrobić ostrożnie. Jeśli nie odczuwasz napięcia seksualnego i potrzeby dotykania narządów płciowych, to nie próbuj, bo prawdopodnie jesteś zbyt młoda. Orgazm łechtaczkowy uzyskujemy przez ruszanie łechtaczki palcem. Można go też uzyskać bez pobudzania ręką podczas stosunku. Wiele osób sądzi, że w tym drugim przypadku jest to orgazm pochwowy, bo nie dotykali wtedy łechtaczki. Jednak łechtaczka jest organem rozbudowanym znacznie głębiej w ciało i okolice pochwy. Jest także pobudzana przez ruch ciała i dotyk ciała partnera. Orgazm punktu G jest mniej znany, bo chyba nie wszystkie kobiety go odkrywają. Muszę zaznaczyć, że jeśli chce to ktoś zrobić pierwszy raz, to nie należy tego robić na siłę, bo być może w ogóle się nie uda (bo np. źle zrozumieliśmy ten opis i pobudzamy niewłaściwe miejsce albo doprowadzimy do jakiegoś otarcia). Podczas tego orgazmu kobieta doznaje dużego wytrysku. Przed próbą przykryj czymś miejsce gdzie to robisz, bo można sporo napryskać nawet na ścianę lub sufit. Jeśli leżysz np. na łóżku, na plecach z nogami rozstawionymi na podłodze, to wytrysk będzie sporą fontanną. Orgazm ten uzyskujemy przez pobudzenie punktu G. Najczęściej robi się to w ten sposób, że należy do pochwy włożyć dwa place (zwykle trzeci i czwarty) na odległość ok. połowy długości palców (do drugiego zgięcia palca od końca palca). Końcami palców odnajdujemy miękie i wrażliwe miejsce (mam na myśli na ścianie od wewnątrz do przodu). Zaczynamy je pocierać i być może naciskać. Może to potrwać. Zaczną się silne skurcze, dochodzi do wytrysku i orgazmu. Możesz niesamowicie krzyczeć i jęczeć. Wytrysk jest poprzedzony odczuciem jak przed oddaniem moczu. Zrób tak jakbyś chciała oddać mocz, jednak nie będzie tryskał to mocz. Orgazm jest falowy tzn. będą kolejne orgazmy. Kontynuuj pracę palcami tak długo jak czujesz, że chcesz lub możesz. Stymulację palcami może robić za Ciebie twój partner (do którego masz zaufanie), bo lubi to tak samo jak ty. Jeśli jednak tego wcześniej nie robił, to opowiedz mu co się stanie, bo może być zaskoczony. Jemu jest nawet łatwiej to zrobić, a Twoje doznania mogą być jeszcze silniejsze. Niestety nie mam informacji jak często można to robić i czy nie ma skutków ubocznych.
 
Olga, 23.12.2011 04.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moim zdaniem kobieta osiąga orgazm tylko z mężczyzną który ma dla niej prawdziwe znaczenie,w przelotnych romansach również ale nigdy tak jak w przypadku prawdziwego uczucia! Z TYM jest niepowtarzalny!
 
aga, 26.10.2011 14.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jeśli jesteś kobietą, która nie zawsze osiąga pełną satysfakcję w łóżku, zgłoś się do programu Miasto Kobiet w Tvn Style. Zgłoszenia mailowo na adres a.lubawska@tvn.pl lub telefonicznie 516444962
 
Krzych, 26.07.2011 09.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Co zrobic zeby miec orgazm monika 22lata
 
Patryk, 18.10.2010 10.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam troche problem. Od niedawna zacząłem współżyć z moja obecną dziewczyną i troche mnie to boli ze ona potrafi przeżyć dwa orgazmy podczas jednego stosunku gdzie ja juz prawie niby dochodze a jednak nie kończe. Być może to krótki czas bo ona potrafi dojść tak juz w 15 minut nie wiem w zasadzie kto ma wiekszy problem czy ona ze juz potrafi dwa w tak krótkim czasie czy ja ze jeszcze nie kończe. Proszę o pomoc moze ja mógłym jakoś dojść szybciej
 
słodziutka, 27.09.2010 14.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam chłopaka od niedawna,ale jesli chodzi o sex to moge przyznac ze mimo tego ze był niedoswiadczony przezywałam nijlepsze chwile w zyciu!!!on tak bardzo sie o mnie troszczy,delikatnie piesci,czeka az bede mokra. kocha go
 
.., 29.08.2010 00.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
tak wiec główną rzeczą która na tym forum nie jest poruszana i ma duży wpływ to zapomnienie o wszystkim co nas otacza i wczucie się w seks i skupieniu sie na drugiej osobie. przede wszystkim gra wstępna pieszczoty całego ciała to podstawa. następnie jeśli dojdzie do stosunku już należy dotykać kobietę w każdym miejscu. kobiety lubią również jak mocno ściska sie ich pośladki wtedy bardziej są podniecone. nie zapominajmy o tym ze kobiete trzeba cały czas dotykać i nie przestawać. myślę ze lacznie z piszczotami ktore trwaja 15 minut seks okolo 60 minut powinien zakończyć sie orgazmem podczas ktorego czasami kobiety nawet placza co jest na prawde przezyciem :) pozdrawiam wszystkich piszacych na forum :)
 
następne »
strona 1 z 15
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Choroby, które wpływają na  NIEPŁODNOŚĆ u mężczyzn Choroby, które wpływają na NIEPŁODNOŚĆ u mężczyzn

Ze względu na niezdrowy tryb życia dramatycznie wzrasta liczba mężczyzn, którzy w nasieniu mają...

więcej

6589

Gdy rozmiary pochwy i penisa nie są dopasowane Gdy rozmiary pochwy i penisa nie są dopasowane

Rzadko się zdarza, by partnerzy nie byli dopasowani pod względem wielkości narządów płciowych....

więcej

26888

Problemy z erekcją - co robić, gdy podczas stosunku zanika wzwód Problemy z erekcją - co robić, gdy podczas stosunku zanika wzwód

Nagły zanik wzwodu w trakcie stosunku może się zdarzyć każdemu mężczyźnie. Istnieją sposoby...

więcej

36263

Seks: jak się kochać po operacjach ginekologicznych - usunięciu jajników, macicy lub szyjki macicy Seks: jak się kochać po operacjach ginekologicznych - usunięciu jajników, macicy lub szyjki macicy

Wiele kobiet, które przeszły operacje ginekologiczne usunięcia jajników, macicy lub szyjki macicy...

więcej

13889

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Torbiel skórzasta nie jest zmianą wrażliwą na leczenie hormonalne. Jedyną metodą leczenia jest leczenie operacyjne. Operacja polega na usunięciu torbieli. Jajnik wycina się jedynie wtedy, gdy jest to...

Grupy wsparcia
data

Marzec 29, 2015

Mam wrażenie, że to była przenośnia z tą alergią, bo stwierdziła, że unika chemicznych suplementów, ale za to pije ten AloeLive BIO, który jest w zasadzie naturalnym wyrobem :)

data

Marzec 29, 2015

http://maciejszramka.bodybyvi.com/ Dni nareszcie stają się coraz dłuższe, robi się cieplej, przyroda budzi się do życia. To czas, by zrzucić ciepłe ubrania i cieszyć się słońcem. Ale wiem, co teraz powiesz: najpierw to ja muszę zrzucić zimowe zapasy tłuszczu, zanim zrzucę...

data

Marzec 28, 2015

ja schudłam 4 kg i sie bardzo ciesze bo moge robic to na co mam ochote..

data

Marzec 29, 2015

Według mnie jest to ściema jak połowa reklamowanych produktów w TV, luzdie nie dajcie sobie też wmówić tych wszystkich szajstw, chemia to chemia. Lepiej wyjść i pobiegąć :)

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.