Kobiety są bardziej narażone na zakażenie wirusem HIV

6 komentarze
Autor: Aleksandra Urbaniak, ap

Wbrew powszechnemu przekonaniu, iż niebezpieczeństwo zarażenia wirusem HIV grozi przede wszystkim homoseksualnym mężczyznom i osobom uzależnionym od przyjmowania środków uzależniających w zastrzykach, to właśnie kobiety są najbardziej narażone na zakażenie. Wiele kobiet zostaje zarażonych wirusem HIV przez swojego pierwszego i jedynego partnera seksualnego, często męża.

Pierwszy przypadek AIDS u kobiety rozpoznano krótko po stwierdzeniu go u mężczyzn, już w początkach lat osiemdziesiątych. Szybko okazało się, że czynnik powodujący AIDS przenosi się zarówno w stosunkach homo- jak i heteroseksualnych.

Wirus HIV łatwiej przenosi się z mężczyzny na kobietę

Na łatwiejsze przenoszenie się HIV z mężczyzny na kobietę składa się wiele przyczyn:

  • różnice w budowie anatomicznej narządów płciowych. Na zakażenie HIV u kobiety wrażliwe są zarówno błona śluzowa pochwy jak i szyjki macicy, podczas gdy u mężczyzny wrażliwość ta ogranicza się do niewielkiej obwódki błony śluzowej wokół ujścia cewki moczowej i wewnętrzna warstwa pod napletkiem;
  • ilość wirusa w nasieniu jest znacznie większa niż w wydzielinach żeńskich narządów płciowych;
  • nasienie pozostaje zwykle po wytrysku w narządach płciowych kobiety, co wydłuża czas kontaktu wirusa HIV z wrażliwą na zakażenie powierzchnią błony śluzowej. Próby skrócenia tego czasu poprzez wypłukiwanie nasienia są ryzykowne, mogą spowodować uszkodzenia ułatwiające wniknięcie wirusa. Mężczyzna w tym samym czasie jest już "na zewnątrz", może iść do łazienki i dokładnie umyć wodą i mydłem narządy płciowe, co kończy jego ewentualny kontakt z wirusem;
  • wszelkie techniki seksualne, które mogą powodować otarcia, obrażenia czy zranienia błony śluzowej pochwy również zwiększają ryzyko. Pamiętaj jednak, że do uszkodzenia błony śluzowej może dojść również podczas np. zakładania tamponu.

Czynniki zwiększające ryzyko zakażenia kobiety wirusem HIV

Dodatkowo ryzyko zakażenia kobiety wirusem zwiększa istnienie zmian zapalnych narządów płciowych, które czasem nie powodują żadnych dolegliwości, pozostają więc niezauważone. Dlatego tak ważne są regularne (przynajmniej raz w roku) wizyty kontrolne u ginekologa.

Oczywiście prawdą jest, że kobiety często zmieniające partnerów są bardziej narażone na ryzyko zakażenia HIV. Nie jest natomiast prawdą, że jeśli dokona się tylko jednego w życiu "skoku w bok", to jest się zupełnie bezpieczną. Ten jeden przygodny partner może być przecież zakażony HIV, a niewinna "chwila zapomnienia" może skończyć się zakażeniem.

Z drugiej strony, wierność jednemu tylko partnerowi - jeśli jest jednostronna - też nie zabezpieczy w pełni przed zakażeniem HIV. Może się przecież zdarzyć, że mężczyzna wstrzykuje sobie narkotyki lub utrzymuje kontakty seksualne z innymi osobami.

Warto dodać, że seks analny nie zmniejsza ryzyka zakażenia HIV, ponieważ śluzówka odbytu jest tak samo podatna na uszkodzenia jak pochwa, w związku z tym wirus również może bardzo łatwo przenieść się z partnera na kobietę (a także odwrotnie). Seks oralny pociąga za sobą mniejsze ryzyko, ale nadal ono istnieje - zwłaszcza gdy w jamie ustnej obecne są ranki lub inne uszkodzenia, a śluzówka ma kontakt z nasieniem.

Warto wiedzieć

Ważne

Kobiety w stałych związkach też mogą być zakażone wirusem HIV

W badaniach prowadzonych na świecie, ale także na podstawie danych pochodzących z Polski wykazano, że część kobiet ulega zakażeniu przez swojego pierwszego i jedynego partnera seksualnego. Jak pokazały badania ankietowe w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych w całej Polsce, 4% seropozytywnych kobiet, u których w 2013 wykryto wirusa HIV, miały w całym swoim życiu tylko jednego partnera seksualnego, natomiast 42% miało od 2 do 5 partnerów. 22% zakażonych kobiet pozostawało w stałym związku (małżeńskim lub nieformalnym)1.

Dane te pokazują, że nawet posiadanie jednego lub względnie małej liczby partnerów nie oznacza, że nie jest się narażonym na zakażenie HIV. Wirus HIV może bowiem nie dawać objawów nawet przez 10 lat. Mężczyzna, który wchodzi w stały związek, także małżeński, może więc sam nie wiedzieć, że jest zakażony i nieświadomie przekazać chorobę swojej partnerce.

Często zdarza się, że o swoim zakażeniu kobiety dowiadują się przy okazji obowiązkowych badań na HIV w ciąży (takie badanie powinno przeprowadzić się do 10 tygodnia ciąży oraz między 33. i 37. tygodniem - jeśli lekarz go nie zlecił, warto zrobić go samodzielnie, jest bezpłatne). W takiej sytuacji rozpoznanie pociąga za sobą wdrożenie odpowiedniego leczenia antyretrowirusowego. Seropozytywna kobieta w ciąży pozostająca pod opieką ginekologa i specjalisty od leczenia AIDS ma szansę urodzić całkowicie zdrowe dziecko.

Stosowanie prezerwatyw to najlepsze zabezpieczenie przed HIV

Jedynym środkiem, który skutecznie może uchronić od zakażenia wirusem HIV jest prezerwatywa. Właściwe stosowanie prezerwatywy daje 90-95% ochronę przed zakażeniem. Warunkiem skuteczności tej metody jest używanie jej w prawidłowy sposób, to znaczy:

  • prezerwatywa musi być przechowywana w odpowiedni sposób (najlepiej w oryginalnym opakowaniu, nie należy narażać jej na wysokie temperatury czy zgniecenie, przebicie);
  • należy używać tylko prezerwatyw w nowych opakowaniach i z nieprzekroczoną datą przydatności;
  • prezerwatywę zakładamy przed stosunkiem (przed wprowadzeniem penisa do pochwy), a ściągamy po zakończonym kontakcie seksualnym; nawet powierzchowna penetracja np. w czasie gry wstępnej bez prezerwatywy niesie ze sobą ryzyko zakażenia;
  • jedną prezerwatywę używamy tylko jeden raz;
  • w razie uszkodzenia prezerwatywy lub zsunięcia się w trakcie stosunku należy jak najszybciej zastąpić ją nową;
  • nie należy stosować prezerwatyw razem z lubrykantami na bazie substancji oleistych, które niszczą lateks - bezpieczne są tylko te na bazie wody.

Warto dodać, że taką samą skuteczność co męskie mają prezerwatywy damskie (Femidom).

Ryzyko zakażenia HIV zmniejsza także bezwzględna wzajemna wierność obojga partnerów, którzy byli zakażeni w momencie rozpoczęcia wspólnego życia seksualnego.

Źródła:

1. Raport z analiz ankiet wypełnianych w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych w 2013 roku, dostępny w Internecie: http://www.aids.gov.pl/badania_spoleczne/704/.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 19.04.2017

Komentarze (1 - 6 z 6)
Abs, 07.04.2017 18.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Co to w ogóle za artykuł, który oświeca, że osoby homo oraz hetero seksualne są tak samo narażone, bo rozumiem, że osoby hetero, by się nie zaraziły jakby im nawet rzeka wirusa do krwi wpłynęła? Co za pierdoły. Przecież od dawna wiadomo, że chodzi o ekspozycję wirusa na wrażliwych miejscach, np. błony śluzowe, a nie orientacje seksualną, czy haha "zażywanie narkotyków", bo według autora to jest chyba jak w filmach o menelach z dworców, że nawet "twój wierny partner" może sobie heroinę, brudną strzykawką, co ją na dworcu razem z 10 innymi użytkownikami dzieli, w żyłę ładować. Trochę więcej profesjonalizmu w pisaniu, serio. A nie te brednie i o "wierności" jako najlepszej metodzie. Serio? Wirusy są dookoła, a tu się jakieś pierdolety pisze momentami, indoktrynacyjne. Nauka, a nie szerzenie swoich przekonań pod płaszczykiem informacji rzetelnej.
 
ania, 12.10.2015 10.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
moja koleżanka u dentysty zaraziła się żółtaczką, więc wirusami można zarazić się wszędzie
 
Adolf, 03.02.2015 22.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wierność nie istnieje, tak jak dziewice, albowiem jest to gatunek wymarły...
 
MAsakra, 22.11.2010 01.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przecież wirusa można zlapać też w innych okolicznościach kosmetyczka, fryzjer z brzytwą, dentysta jeśli postępują niezgodnie z zasadami lub reanimacja kogoś po wypadku, nie tylko seks ludzie!!!!!!!!!!!!
 
aneta, 15.01.2010 18.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
a potem po pół roku znowu.................ale wierności nigdy nie można być pewnym....życie
 
dorota, 05.02.2007 12.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
o wzajemną wierność partnerów jest niezmiernie trudno, ponieważ mężczyźni rzadko bywają wierni
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Chlamydioza: przyczyny, objawy leczenie. Groźne powikłania chlamydiozy Chlamydioza: przyczyny, objawy leczenie. Groźne powikłania chlamydiozy

Chlamydioza wywoływana jest przez bakterie Chlamydia trachomatis, które przenoszą się podczas...

więcej

123

Grzybica penisa. Przyczyny, objawy i leczenie grzybicy penisa Grzybica penisa. Przyczyny, objawy i leczenie grzybicy penisa

Nieleczona grzybica penisa może prowadzić do bezpłodności na skutek obniżenia żywotności plemników...

więcej

118

Kłykciny kończyste: brodawki na narządach płciowych wywołane wirusem HPV Kłykciny kończyste: brodawki na narządach płciowych wywołane wirusem HPV

Kłykciny kończyste czyli brodawki płciowe należą do jednych z najczęstszych chorób przenoszonych...

więcej

107

Wargi sromowe: za duże, za małe, wystające. Problemy z wargami sromowymi Wargi sromowe: za duże, za małe, wystające. Problemy z wargami sromowymi

Wargi sromowe są mniejsze i większe. Z tym, że te mniejsze czasem bywają większe. Co jest normalne,...

więcej

101

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie sądzę, aby nikt z lekarzy nie wyjaśnił Pani na czym polega Pani problem. Z Pani opisu wynika, że ma Pani wadę rozwojową macicy i pochwy. W takim przypadku postępowanie jest objawowe. Jeśli nie ma...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.