Wazektomia - 10 najczęściej zadawanych pytań

8 komentarze
Autor: Anna Jakimiuk

Wazektomia to metoda antykoncepcji wybierana przez mężczyzn, którzy już nie chcą albo nie powinni mieć dzieci. Skuteczność zabiegu potwierdzona jest w 99 procentach. Mężczyzna po wazektomii może odbywać stosunki seksualne tak, jak dotychczas, ale jego sperma nie zawiera już plemników. Przeczytaj, na czym dokładnie polega wazektomia i poznaj odpowiedzi na najbardziej nurtujące cię w związku z tym zabiegiem pytania.

Wazektomia polega na przecięciu nasieniowodów i nie ma wpływu na męską sprawność seksualną.

Wazektomia - na czym polega ta skuteczna antykoncepcja dla mężczyzn?

Wazektomia jest legalną i bezpieczną metodą antykoncepcji dla mężczyzn, w skutkach porównywaną z podwiązaniem jajników u kobiet. Zabieg ten nie może być mylony ze sterylizacją, ponieważ nie prowadzi do trwałej bezpłodności (drożność nasieniowodów w większości przypadków można przywrócić).

1. Na czym polega wazektomia?

Skuteczność wazektomii sięga 99,99%. Aby jednak upewnić się, że zabieg przebiegł prawidłowo, zaleca się wykonanie badań kontrolnych nasienia po kilkunastu tygodniach od zabiegu.

Wazektomia to urologiczny zabieg mikrochirurgiczny, polegający na przecięciu nasieniowodów, co powoduje zakłócenie transportu plemników z jąder do prącia. W wielu przypadkach wazektomię przeprowadza się metodą "bez skalpela", polegającą na jednym lub dwóch nakłuciach, bez koniecznego nacięcia.

Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dlatego uważa się go za praktycznie bezbolesny. Znieczulony nasieniowód zostaje uwidoczniony przez nakłucie/minimalne nacięcie skóry. Następnie zakłada się klipsy tytanowe na nasieniowodzie (w odległości kilku milimetrów od siebie) i przecina przewód nasienny. Meritum operacji jest wycięcie kilku milimetrów nasieniowodu i wykonanie mikrokoagulacji (zamknięcia naczynek) ujść kanałów. Po zakończeniu zabiegu na mosznie widoczna jest minimalnych rozmiarów ranka i delikatne przebarwienie skóry.

Sama operacja trwa kilkanaście minut, a cały pobyt pacjenta w klinice około godziny.

2. Kto może poddać się wazektomii?

Podjęcie decyzji o poddaniu się wazektomii należy gruntownie przemyśleć. Nie powinna być ona podejmowana w sytuacjach stresowych i kryzysowych, takich jak: kłopoty finansowe, choroba, narodziny dziecka i pochopne stwierdzenie, że nie chce się mieć następnego. Przed zabiegiem konieczne jest zrobienie badania morfologii krwi i antygenu HBS.

3. Jakie mogą być powikłania po wazektomii?

Zabieg jest bezpieczny i powikłania występują stosunkowo rzadko. Szacuje się, że dotyczyć mogą maksymalnie kilku procent pacjentów. Można podzielić je na występujące bezpośrednio po zabiegu oraz te długoterminowe.

  1. Powikłania wczesne: siniak na mosznie, obrzęk, obecność krwi w nasieniu lub stan zapalny miejsca podanego zabiegowi.
  2. Powikłania późne: odtworzenie ciągłości nasieniowodu (przypadki, kiedy w spermie pacjenta po wazektomii pojawiają się plemniki) lub tzw. ziarniak spermy.

To ci się przyda

To ci się przyda

Najlepszymi kandydatami do wazektomii są:

  • mężczyźni po 30. roku życia;
  • mężczyźni w stałych, długoletnich związkach, którzy mają już dzieci;
  • mężczyźni, których partnerki mają poważne problemy zdrowotne, a zajście w ciążę może być zagrożeniem dla jej zdrowia lub życia;
  • mężczyźni pozostający w związkach, w których jeden z partnerów jest nosicielem dziedzicznej choroby genetycznej.

4. Jak wygląda rekonwalescencja po wazektomii?

Przez 2 tygodnie po wazektomii nie zaleca się uprawiania żadnego sportu.

Aby osiągnąć zamierzony efekt wazektomii, należy przestrzegać zaleceń lekarzy. Najważniejszym z nich jest powstrzymywanie się od współżycia do całkowitego zagojenia rany po zabiegu. Może to trwać od 4 dni do dwóch tygodni (czas zależy od sugestii konkretnych lekarzy). Możliwa, przejściowa obecność plemników w nasieniowodach po wazektomii powoduje, że aby uniknąć niechcianej ciąży, niezbędne będzie krótkotrwałe stosowanie dotychczasowej metody antykoncepcji, np. prezerwatywy. Szacunkowy czas, jakiego nasieniowody potrzebują do całkowitego oczyszczenia się z plemników to około 3 miesięcy lub 20 ejakulacji.

W dniu zabiegu nie należy pić alkoholu i prowadzić samochodu. Do pracy w biurze można wrócić już 4 dni po operacji, a do pracy fizycznej po tygodniu zwolnienia.

5. Jaka jest skuteczność wazektomii?

Przyczyną niepowodzenia zabiegu może być rekanalizacja nasieniowodów (ponowne połączenie rozłączonych kikutów nasieniowodów) i pojawienie się plemników w spermie, wynikające z nieprawidłowo przeprowadzonego zabiegu mikrochirurgicznego. Aby uzyskać pewność, że zabieg się powiódł, należy zrobić badanie morfologii nasienia (sprawdzić, czy jest ono wolne od jakichkolwiek ruchomych plemników). Badanie wykonuje się w laboratorium, ale nie wszystkie laboratoria przeprowadzają tego typu badania.

Badanie nasienia na obecność plemników dla pacjentów poniżej 34 lat wykonuje się w 12. i 14. tygodniu od zabiegu, a pacjenci powyżej 35. roku życia wykonują je w 16. i 18. tygodniu.

Aby potwierdzić skuteczność wazektomii analiza laboratoryjna powinna wykazać całkowity brak ruchomych plemników w badanym nasieniu.

Czytaj też: Jak przygotować się do badania nasienia

Cena badania morfologii nasienia waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w zależności od laboratorium.

6. Jakie skutki uboczne występują po wazektomii?

Lekarze zalecają stosowanie innych środków antykoncepcyjnych przez 2-3 miesiące po wazektomii, ponieważ w ejakulacie mogą się jeszcze znajdować plemniki.

Skuteczność zabiegu wazektomii jest pewna. Lekarze prowadzą natomiast badania potwierdzające, czy wazektomia jest zabiegiem w pełni bezpiecznym. Dotychczas nie stwierdzono poważnych problemów zdrowotnych, wywoływanych przez podwiązanie nasieniowodów, ponieważ ich jedyną funkcją jest transport plemników. Ostatecznie jednak jeszcze nie wiadomo, czy wazektomia może spowodować zmiany w jądrach. Aby się o tym przekonać, niezbędne jest wykonanie szeregu specjalistycznych badań. Prowadzi się je m. in. w kierunku zależności pomiędzy wazektomią a rakiem prostaty) oraz wieloletnia obserwacja jąder pacjentów. Potrzeba więc czasu, żeby przekonać się o pełnym bezpieczeństwie wazektomii.

7. Czy wazektomia wpływa na popęd seksualny?

Wazektomia nie zmniejsza popędu seksualnego i nie wpływa na jakość życia intymnego, nie powoduje też problemów z erekcją. Podczas zabiegu nie zostaje bowiem naruszony przebieg nerwów i naczyń. Jedyną różnicą jest fakt, że w nasieniu nie ma plemników - jądra nadal je produkują, ale nie wydostają się one na zewnątrz. Po wazektomii wygląd i zapach ejakulatu nie zmieniają się. Organizm mężczyzny po wazektomii nie przestaje produkować męskich hormonów, nie zmieniają się też jego cechy fizyczne, np. nie podnosi się mu głos, nie znika zarost.

To ci się przyda

To ci się przyda

8. Jaka jest cena wazektomii?

Biorąc pod uwagę fakt, że wazektomia jest wydatkiem jednorazowym, można uznać, że to także jedna z najtańszych metod antykoncepcyjnych i opłaca się bardziej niż regularne kupowanie tabletek antykoncepcyjnych czy prezerwatyw. Koszt zabiegu to około 2 tysiące złotych. Wiele placówek oferuje możliwość rozłożenia tej kwoty na raty.

9. Czy wazektomia jest legalna w Polsce?

Wazektomia w Polsce jest legalna. Zabiegu można dokonać w większości dużych miast, ale metoda ta nie jest refundowana - pacjent sam płaci za zabieg i wykonanie niezbędnych badań.

10. Czy wazektomię można cofnąć?

Nawet wiele lat po wazektomii mikrochirurgiczne odtworzenie ciągłości nasieniowodów ma szanse powodzenia. Skuteczność wasowasostomii (tzw. rewazektomii) jest oceniana na podstawie odsetka drożności nasieniowodów (obecności plemników w nasieniu). Według badań przeprowadzonych w USA, 30-procentowa odwracalność zabiegu jest skuteczna w przypadkach, gdy wazektomii dokonano przed więcej niż 14-tu laty. Przy krótszym okresie proces odwracalny jest w 90 procentach. Ponowne udrożnienie nasieniowodu jest zabiegiem trudnym i skomplikowanym, dlatego trzeba bardzo dobrze przemyśleć decyzję o poddaniu się wazektomii.

Czytaj też: Jak interpretować wyniki badania nasienia?

Polecamy
Testy płodności dla mężczyzn - na czym polegają? Jak je wykonać?

Testy płodności dla mężczyzn - na czym polegają? Jak je wykonać?

Testy płodności dla mężczyzn pozwalają sprawdzić, czy przyczyną niepłodności u panów są problemy z nasieniem. Niektóre z nich można wykonać ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 20.02.2017

Komentarze (1 - 8 z 8)
Anna, 28.02.2017 14.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tylko, ze wazektomia trwa 15 minut i jest przeprowadzana w zwykłym gabinecie na psiukaczu znieczuleniowym... Łatwo się poddałaś wkładając wkładkę. Za parę lat niestety to wyjdzie....
 
Tinnn, 26.02.2017 15.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A my nie mamy z mężem dzieci i nie ccemy mieć ich wcale i mój maz sam zaproponował ze podda się zabiegowi. Nie chce żebym brała hormony itp bo jestem młoda. Czekany na termin:)
 
Cml, 19.12.2016 05.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
normalna, a co ma wiek do wiary w kalendarzyk - czy bardziej dokladnie naturalne metody antykoncepcji. Tak samo mozna powiedziec ile masz lat zeby wierzyć w tabletki. Co to za argumentacja. Jak nie masz pojecia o tej metodzie to zamilcz- przeczytalas pudelka i teraz bredzisz i obrażasz ludzi. Jezeli kalendarzyk jest stosowany z metodą termiczną to szansa zajścia w ciaze jest taka sama jak przy tabletkach albo i nawet mniejsza. Problem w tej metodzie jest taki ze wymaga duzo wiecej uwagi i systematyczności niż przy tabletkach. No i oczywiscie wstrzemięźliwości w czasie dni "płodnych", co może być dość sporym minusem.
 
haha, 09.05.2016 10.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Druga sprawa: widać tu wyraźnie jak bardzo w Polsce pogardza się kobietami i jak przedmiotowo się je traktuje. Facet nie musi spełniać żadnych dodatkowych wymagań - wystarczy, że wyrazi taką wolę i droga do wazektomii otwarta. Kobieta mimo, że to ona chodzi w ciąży i rodzi musi się czołgać przed szpecami i niejako błagać o zlitowanie. Może się podwiązać dopiero jak udowodni, że ciąża może zagrażać jej życiu lub zdrowiu. Naprawdę, ale kobiety w Polsce traktuje się jak ścierki. Brzydzę się tym krajem.
 
Facet, 29.04.2016 07.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W kwietniu miałem zabieg. Zrobiłem to dla nas obojga a szczególnie dla żony, która przez lata truła się chemią antykoncepcyjną i mimo reklamowych zachwytów nad tym wynalazkiem, moim zdaniem źle on wpływa na organizm kobiety. Mamy 2 dzieci, udany związek, wiec nie miałem/mieliśmy problemów z podjęciem decyzji dot. zabiegu. Dla facetów :) zabieg nie jest całkowicie bezbolesny, do domu wróciłem sam autem, proponuję zabieg w piątek i 2 dni bez większej aktywności fizycznej. Mały dyskonfort trwał u mnie 4 dni. po tygodniu jest ok. PS. coś na uśmiech, trzeba się śpieszyć z zabiegiem, Pani Pawłowicz może zakazać wazektomii :)
 
normalna, 03.04.2016 13.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie masz się czym chwalić,że antykoncepcja jest na Twoich barkach jak w przypadku większości związków. Założę się,że gdyby to Twój mąż miał rodzic dzieci nie mielibyście żadnego, bo pan ''hrabia'' nie wyobrażałby sobie ani ciąży ani porodu, skoro boi się takie zabiegu w dodatku odwracalnego. Kobietę zawsze wystawia się do najcięższych zadań a Ty jeszcze się tym chełpisz. Czyli stosujesz zwykły mechaniczny kalendarzyk Ile Ty masz lat dziewczynko,że wierzysz w skuteczność takich rekwizytów. Dodam jeszcze,że nie wpisałaś się na temat. Temat jest o wazektomii, więc albo piszesz o niej albo sobie daruj te durne pseudorady.
 
neomag, 23.03.2016 12.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wazektomia to świetne rozwiązanie dla osób, które mają już dzieci i chcą cieszyć się z bezpiecznego seksu. :) Dla osób zainteresowanych wazektomią, posiadam kupon zniżkowy/rabatowy o wartości 200 zł na zabieg wazektomii do doktora Siwika. Kupon oddam za darmo. Zainteresowanych proszę o kontakt mailowy: neomag.neomag@o2.pl
 
MONKA, 23.01.2013 13.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
My z mężem stosujemy metody naturalne, używam Cyclotestu. Mąż nie wyobraża poddać się takiemu zabiegowi, mimo że mamy już dzieci.
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Tabletki "po": jak działają i ile kosztują? Tabletki "po": jak działają i ile kosztują?

Tabletka "po" to często jedyna metoda, by uniknąć ryzyka niechcianej ciąży. Stosuje się ją po...

więcej

70

Tabletka ellaOne – jak działa, czy jest skuteczna i kto nie powinien jej stosować. Odpowiedzi na najczęstsze pytania Tabletka ellaOne – jak działa, czy jest skuteczna i kto nie powinien jej stosować. Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Tabletka ellaOne, czyli tzw. antykoncepcja "dzień po", w naszym kraju dostępna jest bez recepty...

więcej

62

Metody antykoncepcji: spirala czyli wkładka domaciczna zwykła i hormonalna Metody antykoncepcji: spirala czyli wkładka domaciczna zwykła i hormonalna

Wkładka domaciczna (popularna spirala) to metoda antykoncepcji zalecana przez ginekologów przede...

więcej

46

Owulacja - objawy. Czy można przewidzieć, kiedy będzie owulacja? Owulacja - objawy. Czy można przewidzieć, kiedy będzie owulacja?

Owulacja, czyli jajeczkowanie, to moment w cyklu miesiączkowym kobiety kiedy może dojść do...

więcej

43

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

1. Są bardzo małe szansa na zmianę położenia z główkowego na miednicowe po 36. tygodniu ciąży. 2. Do oceny położenia płodu nie potrzebne jest badanie USG. Położenie rozpoznaje się w badaniu...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.