Cilest wycofany ze sprzedaży. Dlaczego tabletki antykoncepcyjne Cilest zniknęły z aptek?

2013-06-05 10:52

Cilest, środek antykoncepcyjny produkowany przez koncern Johnson & Johnson, został wycofany z obrotu w 43 krajach, w tym także z Polsce. Decyzja o zaprzestaniu sprzedaży 32 milionów tabletek Cilest została podjęta, ponieważ "jeden ze składników aktywnych tego środka antykoncepcyjnego nie odpowiada specyfikacji" - poinformowała rzeczniczka Johnson & Johnson. Zapewniła także, że nie ma zagrożenia dla zdrowia kobiet stosujących Cilest.

Cilest wycofany ze sprzedaży
Autor: Photos.com

Jak działają tabletki antykoncepcyjne Cilest?

Cilest to doustny środek antykoncepcyjny, który ogranicza wydzielanie hormonów decydujących o jajeczkowaniu, w następstwie działania etynyloestradiolu i norgestimatu - dwóch substancji hormonalnych podobnych w działaniu do estrogenu i progesteronu. Ponadto Cilest zmienia właściwości śluzu szyjkowego i błony śluzowej trzonu macicy w taki sposób, że nie jest ona w stanie przyjąć zapłodnionego jaja. Cilest sprawia także, że śluz wydzielany w okolicy wejścia do macicy staje się gęsty i lepki, przez co nie przepuszcza plemników.

Cilest wycofany ze sprzedaży także w Polsce

Firma Johnson & Johnson zdecydowała się na wycofanie 179 partii tabletek Cilest z hurtowni i aptek w 43 krajach, w tym w Polsce. Według informacji podanych na polskiej stronie internetowej Johnson & Johnson, koncern zdecydował się na wycofanie Cilestu "w związku ze stwierdzeniem wolniejszego uwalniania aktywnego składnika produktu, niż jest ono zdefiniowane w specyfikacji". Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że decyzja została podjęta "w związku ze stwierdzeniem niezgodności parametru rozpuszczalność substancji czynnej Norgestimatum ze specyfikacją jakościową" - prawdopodobnie chodzi o wolniejsze niż zakładano uwalnianie się tego hormonu zawartego w Cileście.

Jak poinformowała rzeczniczka Johnson & Johnson, "poziom ryzyka dla pacjentów jest niski ze względu na brak wpływu wadliwego składnika na bezpieczeństwo i skuteczność produktu". Dodała, że firma zamierza przywrócić tabletki na rynek tak szybko jak to możliwe.

Które partie Cilestu zostały wycofane?

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował wycofał z rynku dwie partie tabletek Cilest:

  • Cilest (Norgestimatum + Ethinylestradiolum) - tabletki 250 mcg + 35 mcg, 21 tabletek, numer serii: CBS0K00, data ważności: 31 stycznia 2015
  • Cilest (Norgestimatum + Ethinylestradiolum) - tabletki 250 mcg + 35 mcg, 63 tabletki, numer serii: CFS2J00, data ważności: 30 kwietnia 2015

Co powinny zrobić kobiety stosujące Cilest?

Mimo że producent Cilestu zapewnia, iż niezgodność rozpuszczalności norgestimatu ze specyfikacją nie ma istotnego znaczenia ani dla bezpieczeństwa przyjmujących go kobiet, ani dla skuteczności preparatu, lepiej dodatkowo się zabezpieczyć. - Należy dokończyć cykl przyjmowania tabletek, ale dodatkowo stosować inną metodę, na przykład prezerwatywę lub globulki dopochwowe. Należy również zgłosić się do lekarza, który zmieni Cilest na inny rodzaj tabletek - radzi ginekolog dr Barbara Grzechocińska.