Prezerwatywy: rodzaje i rozmiary. Jak założyć prezerwatywę?

2018-01-04 9:59

Prezerwatywy mogą występować w różnych rozmiarach i rodzajach. Na rynku są dostępne prezerwatywy z wypustkami, w różnych kolorach, smakach, zapachowe. Dowiedz się, jak założyć prezerwatywę i jaką skuteczność antykoncepcyjną mają kondomy.

Prezerwatywa: najpopularniejsza metoda antykoncepcji
Autor: thinkstockphotos.com Prezerwatywy występują w wielu kolorach i kształtach - te z wypustkami pogłębiają doznania partnerów.

Spis treści

  1. Prezerwatywy - rozmiary
  2. Prezerwatywy - rodzaje
  3. Zakładanie prezerwatywy - instrukcja
  4. Prezerwatywy - cena
  5. Prezerwatywy - skuteczność
  6. Prezerwatywa dla kobiet
  7. Prezerwatywy chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową
  8. Prezerwatywy uprzyjemniają seks

Prezerwatywy są nadal najpopularniejszą metodą antykoncepcji. Decyduje o tym przede wszystkim niska cena, duży wybór ich rodzajów i rozmiarów. Dzięki temu seks z użyciem prezerwatyw może być bardziej urozmaicony, ponadto kondomy mogą pomóc w pozbyciu się niektórych problemów seksualnych (np. przedwczesny wytrysk, suchość pochwy).

Prezerwatywy - rozmiary

Najczęściej występującym w sklepach rozmiarem prezerwatyw są te o długości 180 mm szerokości 53 mm. Jednak warto kupić prezerwatywę idealnie dopasowaną do rozmiarów członka, ponieważ zbyt wąska może pęknąć, z kolei zbyt szeroka może się zsuwać.

Poniżej znajdziesz rozmiary prezerwatyw od najwęższych do najszerszych. Kondom należy dopasować do obwodu penisa we wzwodzie.

Obwód członka we wzwodzie Szerokość prezerwatywy
9,5-10 cm 47 mm
10-11 cm 49 mm
11-11,5 cm 53 mm
11,5-12 cm 57 mm
12-13 cm 60 mm
13-14 cm 64 mm
14-15 cm 69 mm

Prezerwatywy - rodzaje

Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów prezerwatyw, które różnią się materiałem, z którego zostały wykonane, kształtem, kolorem, smakiem czy dodatkowymi właściwościami, np. nawilżane, rozgrzewające itp. Najpopularniejsi producenci prezerwatyw to Durex, Unimil (Skyn).

  • Prezerwatywy lateksowe

To rodzaj prezerwatyw najczęściej dostępnych na rynku. Wykonane są z lateksu, czyli naturalnego kauczuku. Są rozciągliwe, nieprzepuszczalne. Mają jednak dwie podstawowe wady: po pierwsze, lateks jest stosunkowo gruby i wielu mężczyzn skarży się, że zmniejsza doznania podczas stosunku. Po drugie, niektórzy mężczyźni są uczuleni na ten surowiec.

  • Prezerwatywy nielateksowe

Mężczyźni uczuleni na lateks lub ci, którzy chcą zwiększyć swoje doznania, mogą wybrać prezerwatywy wykonane z syntetycznej żywicy AT-10 lub polizoprenu. Są one cieńsze i w dotyku bardziej przypominają ludzką skórę, dzięki czemu stosunek odczuwany jest jako bardziej naturalny, a sama prezerwatywa jest prawie niewyczuwalna. Niekiedy są dodatkowo nawilżane.

  • Prezerwatywy z wypustkami

Dzięki prążkowanej powierzchni tego rodzaju prezerwatywy intensyfikują doznania obojga partnerów. Ułatwiają kobiecie osiągnięcie orgazmu. Dostępne są np. prezerwatywy w wypustkami u podstawy, które podczas ruchów frakcyjnych stymulują łechtaczkę.

  • Prezerwatywy nawilżane

Pokryte są lubrykantem na zewnątrz i w środku, co znacznie ułatwia stosunek. Może być też pomocne w sytuacji, gdy partnerka ma problemy z suchością pochwy.

  • Prezerwatywy przedłużające stosunek

Istnieją kondomy, które mogą pomóc w przedłużeniu stosunku - pokryte są substancją opóźniającą wytrysk, benzokainą, umieszczoną w zbiorniczku na końcu prezerwatywy.

  • Prezerwatywy z żelem chłodzącym lub rozgrzewającym

Pokryte są specjalną substancją, która daje efekt rozgrzewający lub chłodzący na skórze. Żel zapewnia mocniejsze i ciekawsze doznania. To dobry sposób na urozmaicenie seksu.

  • Prezerwatywy o różnych smakach i zapachach

Mają najczęściej owocowy smak i zapach, dzięki czemu dodatkowo pobudzają zmysły partnerów. Uprzyjemniają seks oralny.

  • Prezerwatywy o różnych kolorach i kształtach

Dla partnerów, którzy chcą zerwać z rutyną i wnieść do swojego seksu element oryginalności, idealnie nadają się prezerwatywy w różnych fantazyjnych kolorach, np. złotym, czarnym, a także kształtach - dostępne są np. z drażniącymi włoskami, głębszymi wypustkami. Dostępne są nawet prezerwatywy świecące w ciemności.

Zakładanie prezerwatywy - instrukcja

    1. Jeśli masz zamiar użyć prezerwatywy, nie rozpoczynaj współżycia, zanim jej nie założysz.
    2. Wyjmij prezerwatywę z opakowania.
    3. Sprawdź, która strona prezerwatywy jest zewnętrzna, a która wewnętrzna.
    4. Prezerwatywa powinna być zrolowana po stronie zewnętrznej, czyli tej, która się będzie kontaktowała z ciałem partnerki.
    5. Zakładaj prezerwatywę dopiero w stanie pełnego wzwodu.
    6. Czubek prezerwatywy przyłóż do żołędzi i przytrzymuj jedną ręką, drugą rozwijaj rulonik wzdłuż członka (jak na obrazku).
    7. Sprawdź, czy rozwinięta prezerwatywa ściśle do niego przylega, a na końcu, między jej czubkiem a żołędzią, znajduje się wolna przestrzeń, w której zgromadzi się nasienie po wytrysku.
    8. Podczas stosunku sprawdzaj czasami, czy prezerwatywa się nie zsunęła albo nie jest uszkodzona.
    9. Po wytrysku przytrzymaj prezerwatywę ręką, aby się nie ześlizgnęła podczas wyjmowania członka z pochwy.
    10. Prezerwatywę zdejmuj ostrożnie, gdy członek jest jeszcze w stanie wzwodu.
      Zakładanie prezerwatywy
      Autor: thinkstockphotos.com

      Prezerwatywy - cena

      Ceny prezerwatyw wahają się od kilkudziesięciu groszy do nawet kilkunastu złotych za sztukę. Na ich koszt składa się wiele czynników: producent, dodatkowe właściwości, miejsce, gdzie dokonujemy zakupu.

      Najtańsze prezerwatywy w cenie ok. 50 groszy za sztukę kupisz na aukcjach internetowych, najczęściej w większych kompletach. Są to jednak kondomy zupełnie nieznanych firm, więc ich jakość może być niska.

      Prezerwatywy renomowanych marek (Durex, Unimil) kosztują z reguły po ok. 3-4 zł za sztukę (w zależności od wielkości opakowania). Tyle zapłacisz w oficjalnym sklepie internetowym producenta, na aukcjach internetowych można znaleźć tańsze oferty.

      Ceny prezerwatyw z dodatkowymi właściwościami (np. przedłużające stosunek, prążkowane, ekstracienkie, nawilżane itp.) są nieco wyższe.

      Prezerwatywy - skuteczność

      Według wskaźnika Pearla skuteczność prezerwatyw wynosi od 2 do 15 co oznacza, że tyle kobiet na 100 badanych zaszło w ciążę w wyniku regularnego współżycia i stosowania tej metody antykoncepcji (dla porównania - w przypadku tabletek antykoncepcyjnych jest to 0,2-1,4, w przypadku stosunków bez zabezpieczenia - 85).

      Prezerwatywa dla kobiet

      Utarło się już, że prezerwatywa jest czysto męską sprawą. To mężczyzna powinien zadbać o to, by prezerwatywa była pod ręką, gdy będzie potrzebna… Ale w połowie lat 90. powstały prezerwatywy dla kobiet. Taki kondom jest wykonany nie z lateksu, lecz ze specjalnej folii poliuretanowej. Ma kształt walca zakończonego z obu stron usztywniającymi pierścieniami. Kółko zamknięte umieszcza się w pochwie, tak aby pokrywało szyjkę macicy, a drugie, otwarte kółko wystaje na zewnątrz. Zaleta prezerwatywy dla kobiet polega na tym, że można ją zakładać jeszcze przed rozpoczęciem gry wstępnej. Trzeba tylko zadbać o to, by folia dobrze przylegała do ścianek pochwy (może wywoływać uczulenia).

      Czytaj więcej: Femidom to prezerwatywa dla kobiet - poznaj wady i zalety

      Prezerwatywy chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową

      Prawidłowo stosowane prezerwatywy nie tylko są skutecznym środkiem antykoncepcyjnym, ale też zmniejszają ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową.

      • AIDS, czyli zespół nabytego braku odporności. Najgroźniejsza z chorób, bo nie ma na nią lekarstwa. Do zakażenia dochodzi wskutek wprowadzenia do organizmu wydzielin lub płynów ustrojowych zawierających wirusa HIV.
      • Kiła (syfilis). Ma wieloetapowy przebieg, a pierwsze objawy występują dopiero po upływie dłuższego czasu, nawet sześciu miesięcy: gorączka, złe samopoczucie, owrzodzenie na narządach płciowych (niebolesne, o średnicy do 1 cm), powiększenie się i bolesność węzłów chłonnych. Po pewnym czasie owrzodzenie zanika, co nie świadczy o wyzdrowieniu, ale o kolejnej fazie choroby. Jej rozwój może trwać nawet kilka lat. Kiłę leczy się antybiotykami. Nie leczona prowadzi do poważnych uszkodzeń narządów wewnętrznych: wątroby, mózgu, czego następstwem może być nawet śmierć.
      • Rzeżączka (tryper). U mężczyzn objawia się po tygodniu pieczeniem i ropnym wyciekiem z cewki moczowej, u kobiet po dwóch tygodniach upławami (dlatego zarażenie może zostać niezauważone). Nie leczona rzeżączka prowadzi do bezpłodności.
      • Rzęsistkowica. Jest dość powszechna, do zarażenia może dojść nie tylko wskutek kontaktów seksualnych, lecz również w basenie lub przez używanie wspólnego ręcznika. U mężczyzn występuje pieczenie przy oddawaniu moczu i ropny wyciek z cewki moczowej. U kobiet – upławy, a także swędzenie i pieczenie przy oddawaniu moczu.
      • Chlamydioza. Objawem jest ropny wysięk z narządów płciowych, który łatwiej zaobserwować u mężczyzn (u kobiet są to upławy) oraz pieczenie przy oddawaniu moczu. Zaawansowana choroba może prowadzić do niepłodności.
      • Żółtaczka zakaźna typu B i C. W wydzielinach osoby chorej lub zakażonej znajdują się wirusy HBV lub HCV, które mogą doprowadzić do marskości wątroby, a w konsekwencji nawet do raka wątroby i śmierci. Ryzyko zakażenia jest dość wysokie, gdyż nosiciele wirusa często o tym nie wiedzą, nie mają żadnych objawów i nie chorują.
      • Opryszczka genitalna. Objawem są swędzące i piekące pęcherzyki. Choroba ma charakter nawracający.
      • HPV. W pewnych przypadkach zakażenie prowadzi do rozwinięcia się choroby skórnej zwanej kłykcinami kończystymi. Można je usunąć operacyjnie, lecz wirusa zwalczyć się nie da. Raz zdobyty pozostaje w organizmie do końca życia.

      Prezerwatywy uprzyjemniają seks

      kondomy i... kondomy. Te opatrzone odpowiednim atestem, potwierdzającym wykonanie prób klinicznych, takie najbardziej normalne z normalnych, to prezerwatywy jak najbardziej prawdziwe i prawidłowe. A to oznacza, że służą dokładnie temu, do czego zostały stworzone, czyli mają chronić przed niepożądaną ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową. Najlepiej kupować je w aptekach, ale są też na półkach w sklepach, na stacjach benzynowych oraz w sex shopach. Ale są też i takie, które przede wszystkim mają służyć uprzyjemnianiu życia seksualnego – i tu pomysłowość producentów jest ogromna. Te wszystkie smaki, zapachy, wypustki, piórka, kuleczki, wibratorki (niektóre kondomy są w nie wyposażone!) mogą przyprawić o zawrót zmysłów. Oczywiście prezerwatywa z atestem, sprawdzona klinicznie i elektronicznie, także może okazać się nieskuteczna (ale najczęściej dotyczy to przypadków, gdy jest niewłaściwie użytkowana lub przechowywana). Z kolei kondom zaopatrzony w bajery również może być dokładnie przebadany pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności. Jednak, o czym trzeba pamiętać, te z odlotowymi bajerami, to raczej zabawki, gadżety seksualne, które przed ciążą czy choroba mogą nie uchronić.

      Czytaj też:

      Warto wiedzieć

      Prezerwatywy - wady i zalety

      Zalety prezerwatyw:

      • są tanie,
      • są łatwe w użyciu,
      • są powszechnie dostępne i nie wymagają przepisu lekarza,
      • mogą, oprócz pełnienia funkcji antykoncepcyjnej, zwiększać doznania partnerów,
      • chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową,
      • mogą opóźniać wytrysk (dotyczy prezerwatyw pokrytych specjalną substancją),
      • nie wywołują skutków ubocznych.

      Wady prezerwatyw:

      • ich skuteczność antykoncepcyjna zależy od staranności użycia,
      • niekiedy zsuwają się lub pękają w czasie stosunku,
      • mogą powodować dyskomfort lub zmniejszać odczucia,
      • mogą uczulać,
      • u niektórych kobiet wywołują podrażnienia ścianek pochwy.