Pierścień (krążek) antykoncepcyjny - działanie i skutki uboczne

2018-03-05 15:17

Pierścień antykoncepcyjny (inaczej krążek dopochwowy) został wprowadzony na rynek jako odpowiedź na niezadowolenie kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne, skutecznych tylko dzięki codziennemu stosowaniu. Dziś krążek dopochwowy to jedna z najpopularniejszych metod antykoncepcji długoterminowej. Przeczytaj, na czym polega działanie pierścienia, kto może stosować tę metodę i jakie są najczęstsze skutki uboczne.

Pierścień (krążek) antykoncepcyjny - działanie i skutki uboczne
Autor: thinkstockphotos.com Krążek antykoncepcyjny dostępny jest wyłącznie na receptę.

Spis treści

  1. Czym jest krążek dopochwowy?
  2. Cena krążka dopochwowego
  3. Co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji?
  4. Jak założyć krążek dopochwowy?
  5. Skuteczność krążka antykoncepcyjnego
  6. Czy krążek dopochwowy jest odczuwalny w czasie stosunku?
  7. Krążek a leki dopochwowe i tampony

Krążek dopochwowy to coraz częściej wybierana metoda antykoncepcji. Ma taką samą skuteczność jak tabletki antykoncepcyjne, choć zawiera mniej hormonów. Pierścień ma też tę przewagę nad pigułkami, że nie trzeba myśleć o nim co dziennie - zakłada się go raz na 3 tygodnie.

Czym jest krążek dopochwowy?

Krążek antykoncepcyjny (dopochwowy) to elastyczny i przezroczysty pierścień o średnicy ok. 5,4 cm oraz grubości ok. 4 mm, w którym zawarte są substancje aktywne (hormony). Podobnie jak w przypadku doustnej antykoncepcji, jest to estrogen oraz progestagen. Związki te wykazują bardzo dobrą wchłanialność przez nabłonek pokrywający pochwę, dzięki czemu hormony z krążka antykoncepcyjnego łatwo przenikają do krwi i hamują owulację. Droga przezpochwowa i brak tzw. efektu pierwszego przejścia (przez przewód pokarmowy), który ma miejsce podczas podawania środków antykoncepcyjnych drogą doustną, powoduje mniejsze wahania stężeń hormonów we krwi oraz całkowicie niweluje problem upośledzenia wchłaniania po podaniu doustnym w przypadku wymiotów czy biegunki.

Uwalnianie hormonów z krążka antykoncepcyjnego bezpośrednio w pochwie znacznie zmniejsza stężenie estrogenów, w porównaniu do innych hormonalnych metod antykoncepcyjnych. Wyjaśnia to rzadkie występowanie specyficznych działań niepożądanych typowych np. dla antykoncepcji doustnej, takich jak nudności czy bolesne miesiączki. Stosunek procentowy krwawień międzymiesiączkowych oraz plamień jest również mniejszy podczas używania pierścienia, niż tabletek antykoncepcyjnych.

Czytaj też: Tycie po tabletkach antykoncepcyjnych - prawda czy mit?

Warto wiedzieć

Cena krążka dopochwowego

Cena jednego krążka antykoncepcyjnego, który zakłada się na 3 tygodnie, wynosi ok. 50 zł. Można kupić również krążki antykoncepcyjne w opakowaniu po 3 sztuki - cena takiego zestawu to ok. 120 zł.

Co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji?

6 faktów na temat antykoncepcji

Jak założyć krążek dopochwowy?

Kobieta sama może założyć krążek antykoncepcyjny bez konieczności wizyty w gabinecie lekarskim. Pierścień nie musi być umiejscowiony w konkretnym miejscu w pochwie. Istotne jest, aby po prostu stykał się z błoną śluzową pochwy. Krążek dopochwowy zakłada się oraz usuwa w bardzo prosty sposób:

  1. Przyjmujemy wygodną dla siebie pozycję, np. kucamy lub opieramy jedną nogę o sedes, wannę itp.
  2. Trzymając krążek między kciukiem a palcem wskazującym ostrożnie wsuwamy go do pochwy. Nie trzeba umiejscawiać pierścienia głęboko - wystarczy żeby był niewyczuwalny.
  3. Krążek wyjmujemy analogicznie chwytając jego brzegi dwoma palcami.

Należy pamiętać, aby pierścień zawsze usuwać dokładnie po 3 tygodniach, tego samego dnia tygodnia, w którym został założony i o tej samej godzinie (czyli np. jeśli założony był w poniedziałek o 12.00, to wyjmujemy go także w poniedziałek o 12:00 za 3 tygodnie).

W przypadku trudności z założeniem można posłużyć się specjalnym aplikatorem, który można kupić w aptece.

Krążek antykoncepcyjny zakłada się na 3 tygodnie. Po 21 dniach usuwa się go z pochwy i po 7-dniowej przerwie rozpoczyna nowy cykl stosowania preparatu. Pierścień najczęściej zakładamy podczas pierwszego dnia miesiączki, ale stosowanie można rozpocząć w dowolnym dniu cyklu, jednak w takim przypadku kobieta musi stosować dodatkową mechaniczną metodę antykoncepcji, np. prezerwatywę.

Dopuszczalne jest stosowanie kolejnego pierścienia bez siedmiodniowej przerwy, dzięki czemu unikamy krwawienia z odstawienia.

Czytaj też: Antykoncepcja bez recepty - lista preparatów, ceny, skuteczność

Ważne

Krążek dopochwowy w ciąży

Nie wolno stosować pierścienia antykoncepcyjnego w ciąży. W przypadku gdy doszło do zapłodnienia, a krążek był w pochwie, należy go jak najszybciej wyjąć oraz udać się do ginekologa. Matki karmiące, które chciałyby stosować tę metodę antykoncepcji, powinny także zasięgnąć rady swojego lekarza.

Skuteczność krążka antykoncepcyjnego

Stężenie hormonów uwalnianych z pierścienia jest znacznie mniejsze niż to osiągane w trakcie stosowania antykoncepcji doustnej. Mimo to, jest ono wystarczające do zahamowania jajeczkowania. Skuteczność dopochwowej antykoncepcji hormonalnej jest porównywalna z antykoncepcją doustną oraz z antykoncepcją przezskórną (plastrami antykoncepcyjnymi).

Czy krążek dopochwowy jest odczuwalny w czasie stosunku?

Według badań ankietowych przeprowadzonych wśród par stosujących dopochwową metodę antykoncepcyjną, 15% kobiet oraz 30% mężczyzn wyczuwa pierścień podczas współżycia. Nie zaleca się jednak usuwania pierścienia na czas stosunku, mimo że wyjęcie i ponowne założenie go w ciągu 3 godzin nie powoduje zmniejszenia skuteczności działania. Samo odczuwanie pierścienia dla większości par nie jest uciążliwe i jest bardzo rzadką przyczyną przerywania stosowania.

Krążek a leki dopochwowe i tampony

Leki stosowane dopochwowo oraz tampony nie wywierają wpływu na wchłanianie się substancji aktywnych uwalnianych z pierścienia.

To ci się przyda

Główne zalety stosowania pierścienia antykoncepcyjnego

1. Brak konieczności codziennego stosowania.

2. Eliminacja problemów związanych z wchłanianiem podczas zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

3. Mniejsze stężenia hormonów we krwi, co zmniejsza ilość ogólnoustrojowych działań niepożądanych.

4. Znaczne ograniczenie plamień i krwawień podczas cyklu.

5. Wysoka akceptacja oraz satysfakcja wśród kobiet stosujących pierścień.

Główne wady stosowania pierścienia antykoncepcyjnego

1. Brak możliwości zastosowania u kobiet z anatomicznymi nieprawidłowościami pochwy.

2. Możliwe odczuwanie dyskomfortu w pochwie oraz wrażenie ciała obcego.