Implant antykoncepcyjny - jak działa? Czy jest bezpieczny i skuteczny?

2018-11-21 15:49

Implant antykoncepcyjny to innowacyjna metoda antykoncepcyjna. Wystarczy wszczepić implant pod skórę, by chronił przed ciążą nawet do 5 lat. Podskórny implant antykoncepcyjny nie zawiera estrogenu, w związku z tym wskazania do jego stosowania są dość szerokie. Niestety, jak każda metoda antykoncepcji ma także wady oraz skutki uboczne. Jak działa implant antykoncepcyjny? Dla kogo jest przeznaczony?

Implant antykoncepcyjny - jak działa? Czy jest bezpieczny i skuteczny?
Autor: Getty Images Implant uwalnia niskie dawki progestagenu, który poprzez otaczające go tkanki dostaje się bezpośrednio do krwi.

Spis treści

  1. Implant antykoncepcyjny - dla kogo jest przeznaczony?
  2. Implant antykoncepcyjny - jak się go zakłada?
  3. Implant antykoncepcyjny - cena
  4. Metody antykoncepcji - poznaj zaskakujące fakty
  5. Implant antykoncepcyjny - jak działa?
  6. Implant antykoncepcyjny - od kiedy zaczyna działać?
  7. Implant antykoncepcyjny - czy jest skuteczny?
  8. Implant antykoncepcyjny - jak usunąć?
  9. Implant antykoncepcyjny - wady i skutki uboczne
  10. Implant antykoncepcyjny - porady ekspertów

[AKCJA PARTNERSKA: ZAKOCHAJ SIĘ BEZPIECZNIE]

Implant antykoncepcyjny to długotrwała i odwracalna metoda antykoncepcyjna w postaci niewielkiego, elastycznego pręcika o długości 4 cm i szerokości 2 mm. Ten  przypominający zapałkę implant wszczepia się pod skórę, skąd uwalnia tylko progestagen (hormon, który dominuje w drugiej połowie cyklu), skutecznie zapobiegając ciąży. Czas działania implantów wynosi od 6 miesięcy do 5 lat.

Brzmi jak idealna metoda antykoncepcji. Rzeczywiście, implant antykoncepcyjny jest obecnie jedną z najpewniejszych metod zapobiegania ciąży, co nie oznacza, że nie posiada żadnych wad.

6 faktów na temat antykoncepcji

Implant antykoncepcyjny - dla kogo jest przeznaczony?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rozszerzyła wskazania dotyczące stosowania implantu, gdyż wchłanianie poprzez skórę i utrzymywanie stałego, równego poziomu progestagenu znacząco ogranicza skutki uboczne. Implant antykoncepcyjny jest szczególnie polecany kobietom, które nie mogą przyjmować tabletek antykoncepcyjnych z różnych powodów, np. z powodu nadciśnienia, cukrzycy, ryzyka choroby nowotworowej lub zakrzepowo-zatorowej (choć w tym przypadku konieczny jest dodatkowy nadzór lekarza), a także palenia papierosów lub wieku (powyżej 35. roku życia).

Implant, w przeciwieństwie do tabletek, nie uwalnia estrogenów, które najczęściej są przyczyną działań niepożądanych. Jest więc o wiele bezpieczniejszy niż pigułki. Na wszczepienie pręciku mogą się zdecydować także kobiety, które z powodu swojej dużej nadwagi (powyżej 90 kg), nie mogą stosować plastrów antykoncepcyjnych. Implant jest rozwiązaniem także dla kobiet, które karmią piersią, bo uwalniany przez niego progestagen nie ma żadnego wpływu na mleko matki. Implant można wszczepić 4 tygodnie po porodzie u kobiet karmiących piersią lub pomiędzy 21. a 28. dniem od porodu dla kobiet nie karmiących piersią.

SPRAWDŹ >> Jakie są metody antykoncepcji w czasie karmienia piersią?

Implant antykoncepcyjny - jak się go zakłada?

Sam zabieg przypomina zastrzyk. Implant antykoncepcyjny wszczepia się pod skórę (w znieczuleniu miejscowym) po wewnętrznej stronie ramienia. U kobiet praworęcznych implant zakłada się do skóry ramienia lewego i odwrotnie. Implantu nie widać z zewnątrz, jednak jest wyczuwalny pod palcami. Dzięki temu można sprawdzić, czy jest na miejscu i działa.

Lekarze zalecają, aby założyć implant w ciągu pierwszych pięciu dni cyklu menstruacyjnego (a najlepiej w pierwszym dniu krwawienia). Gdy implant zostaje wszczepiony w innym terminie, należy przez 7 dni po jego założeniu stosować dodatkową metodę antykoncepcji.

Implant antykoncepcyjny - cena

Koszt zabiegu to ok. 1000-1200 zł. Implanty dostępne są jedynie w wybranych klinikach w większych miastach Polski.

Czytaj też:

Antykoncepcja: co osłabia skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki "po": jak działają i ile kosztują?

Antykoncepcja korzystnie wpływa na zdrowie kobiety [WYWIAD]

Podwiązanie jajowodów a ciąża

Metody antykoncepcji - poznaj zaskakujące fakty

Implant antykoncepcyjny - jak działa?

Efekt antykoncepcji utrzymuje się od 6 miesięcy do 5 lat. Przez ten czas implant uwalnia niskie dawki progestagenu, który poprzez otaczające go tkanki dostaje się bezpośrednio do krwi, a następnie zostaje rozprowadzony po całym organizmie. W ten sposób:

  • zapobiega jajeczkowaniu (owulacji);
  • zagęszcza śluz, uniemożliwiając plemnikom dotarcie do komórki jajowej;
  • hamują cykliczne dojrzewanie endometrium;

Po 3 do 5 latach implant powinien być usunięty i zastąpiony nowym, gdyż po tym czasie kończy się uwalnianie progestagenu.

Jedynie w nielicznych przypadkach należy wymienić implant na nowy wcześniej, by podtrzymać działanie środka antykoncepcyjnego. Taka potrzeba może zajść u kobiet otyłych, u których czas skutecznego działania implantu może ulec skróceniu. Wcześniejsze jego usunięcie może być konieczne także wtedy, gdy wystąpią działania niepożądane (np. depresja).

Implant antykoncepcyjny - od kiedy zaczyna działać?

Implant zaczyna działać po tygodniu od założenia.

Implant antykoncepcyjny - czy jest skuteczny?

Wartość indeksu Pearla dla tej metody zapobiegania ciąży wynosi 0,01. W związku z tym skuteczność implantu antykoncepcyjnego wynosi ponad 99 proc. (należy pamiętać, że żadna metoda antykoncepcji nie gwarantuje pełnej stuprocentowej skuteczności). Lekarze zgodnie twierdzą, że implant antykoncepcyjny jest obecnie jedną z najpewniejszych metod zapobiegania ciąży.

Implant z pewnością jest skuteczniejszy od tabletek hormonalnych, których prawidłowe działanie zależy od ich właściwego przyjmowania (codziennie o tej samej porze), a zwłaszcza od pigułek z jednym hormonem (te, aby była skuteczne, muszą być przyjmowana z zegarkiem w ręku). W skali statystycznej implant pod względem skuteczności przebija nawet (choć nieznacznie) wkładki (spirale) domaciczne.

Efektywność tej metody jest tak wysoka, ponieważ implant przez cały czas uwalnia niewielką ilość hormonu, przez co jego ilość jest cały czas taka sama (niezależnie np. od wymiotów czy antybiotyków).

Implant antykoncepcyjny - jak usunąć?

Jeśli kobieta w ciągu 3 lat od założenia implantu zdecyduje się go usunąć, lekarz może w każdej chwili go wyjąć. Wówczas zabieg polega na nacięciu skóry, wyjęciu implantu i założeniu bandaża uciskowego, który powinno się nosić przez całą dobę. Płodność wraca już w następnym cyklu po usunięciu implantu.

Implant antykoncepcyjny - wady i skutki uboczne

U kobiety, która zdecydowała się na implant, miesiączki mogą być nieregularne (oczywiście można podjąć próbę ich wyregulowania za pomocą środków farmakologicznych) lub może wystąpić całkowity brak krwawienia (zdarza się to u 1/5 pacjentek). To jedne z poważniejszych działań niepożądanych. Jak twierdzą specjaliści, ryzyko wystąpienia innych, tj. bólów głowy, dyskomfortu w pochwie (upławy i zapalenie pochwy), zwiększenia masy ciała, nudności, tkliwości piersi, zmiany nastroju, trądziku, zmniejszenia libido, bólów brzucha, migrenowych bólów głowy, jest minimalne.

Należy także pamiętać, że stosowanie implantu hormonalnego nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Ważne

Implant antykoncepcyjny - przeciwwskazania

  • wiek - poniżej 18. roku życia;
  • zakrzepowe zapalenie żył lub żylna choroba zakrzepowo-zatorowa;
  • ostra choroba wątroby;
  • guzy wątroby (niezłośliwe i złośliwe);
  • rak sutka lub jego podejrzenie;
  • krwawienie z dróg rodnych o niewyjaśnionej przyczynie;
  • nadwrażliwość na którykolwiek składnik implantu;

Implant antykoncepcyjny - porady ekspertów

  • Implant czy pigułki - co lepsze?

Jakie są zalety i wady implantu antykoncepcyjnego i pigułki antykoncepcyjnych? Jak wtedy działają hormony?

Odpowiada Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

W implancie antykoncepcyjnym jest jeden hormon, a w tabletkach albo jeden, albo dwa. Objawy niekorzystne pojawiają się podobne, za wyjątkiem krwawień acyklicznych, które częściej występują u kobiet posiadających implant.

Skuteczność obu metod antykoncepcyjnych jest podobna. Implant zakłada się raz na pięć lat, tabletki trzeba łykać codziennie. Jeśli metoda jest źle tolerowana, to implant trzeba usunąć zabiegowo, a tabletki można odstawić z dnia na dzień.

O przeciwwskazaniach do stosowania obu metod decyduje lekarz, który ma możliwość zbadania pacjenta. Obie metody mają wpływ na wydzielanie hormonów endogennych.

  • Czy wybrać implant jako antykoncepcję przy migrenowym bólu głowy?

Nie stosuję żadnej antykoncepcji, ponieważ wywołuje ona bóle migrenowe, a brałam tabletki. Zawsze przed miesiączką mam bóle migrenowe, które trwają od dwóch dni do tygodnia, żadne tabletki mi nie pomagają, może na chwile, przez to mam osłabiony organizm, jest mi niedobrze, mam czasem wymioty, razi mnie światło i hałas.

Później mam okres i znowu ból, mam silne skurcze i znowu tabletki, byłam u swojego lekarza i nie mogę żadnej antykoncepcji prócz implantu.

Zastanawiam się nad tą antykoncepcją, ale się waham, ponieważ jak czytam opinie innych, jestem przerażona tym krwawieniem. Jeśli się zdecyduję, kiedy mam założyć implant? Czy są różne rodzaje implantów?

Odpowiada Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

W Polsce dostępny jest jeden rodzaj implantu. Zakłada się go na początku cyklu. Zawiera jeden rodzaj hormonu. Zanim zdecyduje się Pani na ten sposób antykoncepcji, radziłabym spróbować przyjmować jednoskładnikowe tabletki "mini pill".

Mają podobne działanie jak implant. Są znacznie tańsze, można je w każdym momencie odstawić, gdyby pojawiły się bóle głowy, zobaczy Pani, jak będzie je Pani tolerowała i wtedy zdecyduje o założeniu implanta.

  • Implant antykoncepcyjny - kiedy włożyć kolejny?

Witam, mam do wyjęcia implant antykoncepcyjny i zastanawiam się, kiedy mogę włożyć następny. Czuję się z nim dobrze, nie mam żadnych problemów.

Odpowiada Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Radzę porozmawiać w tej sprawie z lekarzem prowadzącym. Jeśli nie będzie przeciwwskazań, implant można założyć zaraz po usunięciu poprzedniego.