Zabiegi rehabilitacyjne na stawy

4 komentarze
Autor: Katarzyna Szroeder-Dowjat

Rehabilitacja przy wielu chorobach i urazach stawów bardzo przyspiesza powrót do zdrowia. Zabiegów rehabilitacyjnych na stawy jest wiele, ale ich skuteczność zależy od stanu pacjenta i rodzaju dolegliwości. Dlatego wyboru zabiegu, który będzie odpowiedni dla twoich stawów, powinien dokonywać lekarz.

Rehabilitacja to dla wielu pacjentów cierpiących na choroby stawów najlepszy sposób leczenia. Zabiegi rehabilitacyjne dla cierpiących na ból stawów dobiera się biorąc pod uwagę rodzaj choroby i stan jej zaawansowania. Przedstawiamy zabiegi, które między innymi rozluźniają, poprawiają ukrwienie tkanek, zwiększają napięcie skóry i przynoszą ulgę w bólach.

Na chore stawy: rozluźniające właściwości prądu

  • Diatermia krótkofalowa

W okolice stawu przykłada się elektrody. Przepływający prąd rozgrzewa, łagodzi ból, rozluźnia. Zabieg trwa 5 - 20 minut.

Wskazania: Bóle, przewlekłe i podostre zapalenie stawów oraz ich okolic, choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa.

Przeciwwskazania: nowotwory, zaburzenia krążenia, gruźlica, ciąża, miesiączka, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, wylewy krwawe, stany zapalne, ropne zapalenie ucha środkowego i pęcherzyka żółciowego, ropień nerki, wątroby, obrzęki, zakrzepowe zapalenie żył, żylaki, metalowe implanty, wiek dziecięcy.

Jak się przygotować: potrzebne jest skierowanie. Ciało powinno być suche, trzeba zdjąć wilgotną bieliznę, np. gdy się spociliśmy. Zdejmujemy też wszystkie metalowe przedmioty: spinki, zegarki itp.

Ile to kosztuje: Stosuje się serię do 15 zabiegów. Za jeden zapłacimy ok. 10 zł.

Nie przegap
  • Galwanizacja

W okolicy chorego stawu przykłada się dwie elektrody, przez które przepływa prąd o małym natężeniu. Zabieg trwa 15 - 20 minut. Przerywa się go, jeśli chory odczuwa pieczenie.

Wskazania: zespoły bólowe w przebiegu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, nerwobóle, przewlekłe zapalenia nerwów, splotów i korzeni nerwowych.

Przeciwwskazania: Ropne stany zapalne skóry i tkanek miękkich, wypryski.

Jak się przygotować: Wymagane jest skierowanie. Ile to kosztuje: Zaleca się serie 10 - 20 zabiegów, codziennie lub co drugi dzień. Jeden zabieg kosztuje ok. 12 zł.

  • Kąpiel czterokomorowa

Chory zanurza w wanienkach najpierw nogi, potem ręce. Po włączeniu prądu (o zmiennym kierunku) terapeuta zwiększa jego natężenie do pożądanej wartości. Zabieg trwa od 10 do 20 minut.

Wskazania: zespoły bólowe w przebiegu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa stawów.

Przeciwwskazania: podciśnienie tętnicze, znaczne nadciśnienie tętnicze, stany gorączkowe, niewydolność krążenia.

Jak się przygotować: Wymagane jest skierowanie od specjalisty.

Ile to kosztuje:  Stosuje się serie po 10 - 15 zabiegów. Kąpiel kosztuje ok. 12 zł.

  • Diadynamik

Przyspiesza wchłanianie wysięków, krwiaków. Działa przeciwbólowo, poprawia ukrwienie. Zabieg trwa od 1 do 8 minut.

Wskazania:  zespoły bólowe w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa, zapalenia okołostawowe, choroba zwyrodnieniowa  i urazy stawów.

Przeciwwskazania: między innymi ropne stany zapalne skóry i tkanek miękkich, wypryski, gorączka, porażenia spastyczne. Zabiegu nie stosuje się w okolicach serca ani u osób z rozrusznikiem serca.

Jak się przygotować: wymagane jest skierowanie. Warto założyć takie ubranie, by łatwo było odsłonić chore miejsce i założyć elektrody.

Ile to kosztuje: Trzeba wziąć serię 8-15 zabiegów. Jeden kosztuje ok. 12 zł.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
sklepikseniora.pl, 24.02.2015 13:58
Niestety 5 kręg lędźwiowy jest najbardziej obciążony w czasie wykonywania różnych czynności i dyskopatia w tym odcinku często staje się przyczyną rwy kulszowej. Nerwy kulszowe zaczynają się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, biegną przez pośladek wzdłuż tylnej części nóg aż do podeszwy stopy. Ucisk na któryś z nerwów kulszowych powoduje rwący ból, odczuwany nie tylko w krzyżu, ale także w głębi pośladka i nogi. Poza dyskopatią rwa kulszowa może być spowodowana nadmiernym wysiłkiem, nagłym podźwignięciem czegoś ciężkiego lub nagłym oziębieniem.
Nie zarejestrowany, 24.02.2015 12:52
witam Bole kregoslupa dokuczaja mi juz od prawie 20 lat W 2006 mialam zdiagnozowana dyskopatie odcinka L3-4 L 4-5 S1 i wypukliny krazkow Dodatkowo lumbalizacja odcinka szyjnego i splycenie kyfozy piersiowej Caly kregoslup mam pokrzywiony a mam 37 lat Nie pomoglo sanatorium i leczenie farmakologiczne Obecnie rezonans barku wykazal zerwanie sciegien miesnia nad i podgrzebieniowego i podlopatkowego Zwichniecie glowy kosci ramieniowej i plyn w jamie stawu ramiennego Obawiam sie operacji Od 3 dni boli mnie reka nie moge utrzymac szklanki z woda Boli caly bark wlacznie z lopatka Nie pomagaja leki Poltram ,Aponaproxen a do tego jeszcze boli caly odcinek ledzwiowy Co robic zeby tak nie bolalo ??Dodam ze basen i wszelakie cwiczenia w wodzie nie wchodza w gre z powodu innej choroby
 

Natryski dla chorych na reumatyzm

Pacjent staje ok. 3 m od stanowiska terapeuty, ten w zależności od zaleceń zrobi odpowiedni natrysk: ciepły, zimny, ruchomy, biczowy, wachlarzowy itd. Zabieg może trwać 3-10 minut.

Wskazania: różne postacie reumatoidalnego zapalenia stawów, bóle wywołane wzmożonym napięciem mięśniowym.

Przeciwwskazania: niewydolność krążenia, choroba nadciśnieniowa, choroba wieńcowa, stany padaczkowe, stany wyniszczenia, zapalenia nerwów i nerwobóle w ostrym stadium choroby oraz zaawansowana nerwica serca.

Jak się przygotować: potrzebne jest skierowanie, trzeba mieć ręcznik.

Ile to kosztuje: seria powinna składać się przynajmniej z 10 zabiegów. Za jeden zapłacimy około 8 zł.

Lecznicze właściwości światła

  • Promienie podczerwone

Penetrują ciało do głębokości ponad 4 cm. Skutkiem tego jest zwiększenie przepływu krwi oraz lepsze ukrwienie tkanek. Do naświetlań miejscowych stosuje się tubus ograniczający wiązkę promieniowania. Zabieg trwa 10-20 minut.

Wskazania: przewlekłe i podostre stany zapalne stawów, zapalenia okołostawowe.

Przeciwwskazania: między innymi gorączka, niewydolność krążenia, gruźlica płuc, skłonności do krwawień, zaburzenia w ukrwieniu obwodowym, ostre stany zapalne skóry i tkanek miękkich, stany wyniszczenia.

Jak się przygotować: konieczne jest skierowanie. Do zabiegu nie trzeba się przygotowywać. Tylko w przypadku naświetlania twarzy i klatki piersiowej powinno się wziąć ze sobą ciemne okulary.

Ile to kosztuje: zwykle zaleca się serię 10-15 naświetlań. Jedno kosztuje ok. 5 zł.

  • Promienie nadfioletowe

Zwiększają napięcie i elastyczność skóry, wytwarzają witaminy z grupy D, poprawiają przyswajanie wapnia i fosforu, wzmagają przemianę materii, działają bakteriobójczo. Emituje je lampa kwarcowa. W zależności od schorzenia lampa skierowana jest miejscowo lub na całe ciało.

Wskazania: choroba zwyrodnieniowa dużych stawów, rekonwalescencja.

Przeciwwskazania: Nowotwory, gruźlica, choroby skóry, zwiększona wrażliwość na światło, gorączka, nadczynność tarczycy, cukrzyca, skłonność do krwawień z dróg oddechowych i przewodu pokarmowego, miażdżyca połączona z nadciśnieniem, obniżone ciśnienie krwi, zakażenia ogniskowe, niedokrwistość złośliwa, reumatoidalne zapalenie stawów w okresie leczenia preparatami złota, padaczka.

Jak się przygotować: potrzebne jest skierowanie od lekarza. Należy usunąć ze skóry resztki maści albo leków, które mogą działać uczulająco. Dobrze także mieć okulary słoneczne.

Ile to kosztuje: zabiegi najczęściej wykonuje się w seriach, a ich ilość oraz długość naświetlań zależy od rodzaju choroby.

Cena jednego zabiegu wynosi 5 zł.

Na stawy: rozgrzewające okłady fango

  • Fango

To rozgrzewające okłady kojące ból i poprawiające ukrwienie. Masa parafinowa z odpowiednimi dodatkami jest rozgrzewana w specjalnym urządzeniu do ok. 50 st. C. Potem rozkłada się ją na folii, a następnie przykłada na chore miejsce. Zabieg jest bezbolesny i zwykle trwa od 20 do 45 minut.

Wskazania: Chroniczne oraz ostre stany zapalne stawów, stany reumatyczne, degeneracyjne schorzenia stawów kręgosłupa, a także sportowe urazy stawów.

Przeciwwskazania: Nadciśnienie, choroby serca (stenokardia), zapalenia wsierdzia, gruźlica, żylaki, egzemy, ostre zapalenie nerwów, ostre zapalenie stawów.

Jak się przygotować: Wymagane jest skierowanie.

Ile to kosztuje: W serii powinno być 10 zabiegów. Jeden kosztuje ok. 15 zł.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 07.07.2015

Komentarze (1 - 4 z 4)
Grzegorz, 03.10.2014 12.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Warto dodać, że bardzo wiele zabiegów fizykoterapii można wykonywać spokojnie w domu za pomocą aparatów dedykowanych do użytku domowego. A jest tego całkiem sporo, np. TENS, fonoforeza.
 
Anna, 27.04.2013 18.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja na bóle stawów stosuę min 1raz w tygodniu masaż 20minutowy w wannie z hydromasażem,polecam
 
natalia23, 19.07.2010 13.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja sama wybieram bardzo czesto hydroterapie w Elite Sam zabieg jest bezkonkurencyjną metodą niwelowania stresu i innych czynników stresopochodnych takich jak; bóle głowy , nadciśnienie. Zwiększona cyrkulacja wywołana hydromasażem ułatwia procesy trawienne, resztki i pozostałości procesu metabolizmu są szybciej eliminowane, limfa przepływa łatwiej do węzłów chłonnych, wzmacniając tym samym nasz system immunologiczny.Wiec spokojnie polecam go każdemu.
 
jakkalina, 16.11.2007 08.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałam zaatakowane nadgarstki /ból nie pozwalał nawet pisać/ oraz kolana. Zaczęłam korzystać z sauny - po pierwszym zabiegu poczułam się lepiej a po czwartym, ani śladu bólu. Z sauny korzystam nadal polubiłam te zabiegi. Oczywiście w miarę zanikania bólu, stosowałam coraz intensywniejsze ćwiczenia rozciągające stawów.
 
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ciepłolecznictwo czyli leczenie ciepłem

Ciepłolecznictwo (leczenie ciepłem) wykorzystuje się w specjalistycznym leczeniu...

więcej

0

Kapsuły fizjoterapeutyczne SPA Kapsuły fizjoterapeutyczne SPA

Kapsuły fizjoterapeutyczne SPA to wielofunkcyjne urządzenia, które pozwalają wykonać kilka różnych...

więcej

0

Kriokomora - terapia zimnem, która wzmacnia stawy, leczy ból i odmładza Kriokomora - terapia zimnem, która wzmacnia stawy, leczy ból i odmładza

W kriokomorze poczujesz najpierw chłód. Aż -120 st. C! Ale, o dziwo, nietrudno to znieść. Potem...

więcej

12603

Solanka siarczkowa z Solca Zdroju Solanka siarczkowa z Solca Zdroju

Lecznicza woda siarczkowa, z której słynie Solec-Zdrój  - solanka siarczkowo-siarkowodorowa - ma...

więcej

2638

Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Witaj, prawdopodobnie wspomniane przez Ciebie strzykanie jest wynikiem kompensacji po urazie, który doznałaś jakiś czas temu. Z racji, że organizm musiał dostosować się do zmiany w biomechanice...

Kręgozmyk jest to schorzenie kręgosłupa, które polega na przemieszczeniu się do przodu kręgów leżących wyżej w stosunku do kręgów położonych niżej. W wyniku przesunięcia może dojść do zwężenia kanału...

Najlepiej śniadanie jadać do 0,5-1 godziny po wstaniu z łóżka, a kolejne posiłki jadać co 3-4 godz. i kolację na około 3 godz. przed snem. Wszystko zależy od tego, jak obfite są posiłki. Jeżeli...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.