Jak odbudować związek po ZDRADZIE

152 komentarze
Autor: Ewa Anna Baryłkiewicz

Zdrada stawia pod znakiem zapytania dalsze funkcjonowanie związku. Osoba zdradzona czuje się skrzywdzona i zawsze ma obniżone poczucie własnej wartości. Zdrada może dotknąć każdego. Jednak czy po zdradzie możliwe jest w ogóle dalsze wspólne życie? Na pewno tak, lecz nic już nie będzie takie samo.

Zaniepokoił cię przeczytany przypadkiem SMS? Spotkałaś go w czasie „delegacji” w restauracji z inną kobietą? A może sam ci opowiedział o kochance? Bez względu na to, jak dokonałaś tego odkrycia, było druzgocące. Osoba, którą kochasz i której ufałaś zawiodła cię. I choć sama nie wiesz jeszcze, co powinnaś teraz zrobić, jednego jesteś pewna – już nic nie będzie takie, jak było...

Nie przegap

Do zdrady trzeba dwojga

Jego zdrada postawiła wasz związek pod znakiem zapytania. Ale też obniżyła poczucie twojej wartości. Zaczęłaś kwestionować swoją atrakcyjność. Zwątpiłaś w zdolność wyboru mądrego partnera i zastanawiasz się, czy sama dobrze wypadasz w tej roli. Próbujesz ustalić swój ewentualny udział w zdradzie: „Czy ja go do tego popchnęłam? Nie zwróciłam wystarczającej uwagi na to, co było dla niego ważne? Może zaniedbałam go, poświęcając zbyt wiele uwagi dzieciom? Czy seks był satysfakcjonujący?”. Potem przychodzi fala gniewu i żalu: „Jak on mógł mi to zrobić? Myślałam, że mogę mu zaufać”. Kolejną fazą jest samokrytyka: „Powinnam była to przewidzieć”. Na koniec pojawiają się wątpliwości: „Może zbyt wiele oczekiwałam? Może nie zasługuję na to, by być kochaną?”. I choć wiele pytań jest niedorzecznych, to któreś z pewnością kryje odpowiedź. 
Zdrada jest dramatycznym symptomem, że w związku dzieje się źle – co najmniej jednej ze stron czegoś brakuje: zrozumienia, wsparcia, ciepła, satysfakcji seksualnej. Ten deficyt prawdopodobnie występował od dawna. Można było cos z tym zrobić. Jak? Nad związkiem trzeba pracować. Przezwyciężać wrodzony egoizm i zwracać uwagę na to, co jest ważne dla ukochanej osoby. Uważnie jej słuchać, a z drugiej strony – mówić szczerze o sobie. Nie bać się stawiać granic i walczyć o szacunek dla własnej osoby. Zakochani zakładają rodzinę i zaczynają zajmować się gromadzeniem wspólnego majątku, opieką nad dziećmi – zapominają, że ich największym skarbem jest uczucie, które ich połączyło. Rzadko poświęcają czas i energię na naukę osobistej komunikacji. Wierzą, że skoro teraz się kochają, zawsze będą się rozumieć. A jeśli komunikacja szwankuje, deficyt wzajemnych oczekiwań rośnie. I bardzo często dochodzi do zdrady. Trudno jest bowiem poradzić sobie z narastającym brakiem czułości, zainteresowania itd. – i szuka się tego poza związkiem.

Ważne

Ważne

Rozpocznij nowy rozdział życia

Zdradę można wybaczyć. Ale czy da się ją zapomnieć? Nie! I wcale nie o to chodzi. Ważniejsze jest, czy stała się dla partnerów punktem zwrotnym, od którego rozpoczęło się uzdrawianie związku, czy bolesną, trudno gojącą się raną. W tym drugim przypadku lepiej się rozstać. Wiele par, którym udało się uratować związek, przyznało jednak, że chociaż zdrada spowodowała najgorszy okres w ich życiu, to ostatecznie doprowadziła ich do takiego poziomu intymności, szczęścia, zrozumienia i oddania, o jakim dawniej mogli tylko marzyć. Traumatyczne doświadczenie było więc im potrzebne do tego, aby... odkryli siebie na nowo.

Zdrada zdradzie nierówna

Niektóre kobiety bardziej dotyka zdrada emocjonalna niż fizyczna. Łatwiej im jest pogodzić się z faktem, że ich partner spał z inną, niż że nawiązał z nią intymną więź. Zdarza się, że głęboki kontakt z osobą poznaną w internecie jest zdradą porównywaną do spędzenia nocy z kimś innym. Ale niezależnie od skali zdrady, boli tak samo.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 28.11.2014 18:48
Witam jakie macie sposoby na wykrycie zdrady? Ja na przykład używam do tego tego programu: www.scontrol.pl I się sprawdza :-)
foka1, 13.11.2014 14:57
Ja też myślę, że ważna jest odwaga w wypowiedzeniu tego co się stało i określenie swojego stanowiska czy chce się próbować naprawić związek czy nie. Niestety wiele osób bardzo boi się wyjawić zdradę..
 

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 25.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 152)
HGGFH, 21.01.2015 18.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
DLACZEGO
 
zrozpaczona, 15.01.2015 14.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mężczyźni to egoistyczni samce. Pierwszy raz dowiedziałam się o zdradzie męża, 8 lat po ślubie. Byliśmy szczęśliwi i nic nie wskazywało na to, że będzie szukał wrażeń i przygód, Byłam pewna, że daję mu wszystko. Dowiedziałam sie przez przypadek jak chwalił się kolegom, ogromne zaskoczenie z mojej strony chęć rozstania się no i oczywiście kłamstwa ze strony mężą, że to nie prawda, że się na pewni przesłyszałam, że on tylko tak przed kolegami, że to nie prawda. Oczywiście koledzy świetnie nawzajem się kryją. Wybaczyłam, kolejne kłamstwa z jego strony, kolejne wpadki i tak już 3 lata. Za każdym razem jest ta sama śpiewka, to nie on, on tak nie powiedział, on tego nie zrobił... Nie potrafię odejść bo nie wyobrażam sobie życia bez niego. Dlaczego ktoś kto tak bardzo kocha musi zostać wykorzystany przez ukochaną osobę.
 
SSSSSSSS, 22.12.2014 03.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witajcie, mam ten sam problem co Ty i Monika, mam 22 lata, byłam w związku z chłopakiem o rok starszym, byliśmy ze sobą dość długo, bo 5 lat jeśli nie więcej, odkąd pamiętam, był moim pierwszym partnerem w łózku, zdradziłam go, popełniłam taką głupotę, nie układało nam się w większości to była jego wina, toksyczny związek, ale medal się odwrócił i teraz ja jestem winna, i zdaje sobie z tego sprawę, kocham go bardzo, przepraszałam, błagałam, wiem, że pisząc do niego go denerwuje, wiem, że nigdy nie zrobię tego ponownie nieważne czy do mnie wróci, czy będę miała kiedyś kogoś innego. Tak samo, on potrzebuje czasu, nie jestem pewna czy nie byłam też jego pierwszą dziewczyną, jak nad tym zaczynam myśleć, to dochodzę do wniosku , że też będzie chciał tego spróbować, nastawiam się na to, mówiłam mu że będę czzekać, że może się wyszaleć wybawić ale, żeby pamiętamł że go kocham, bardziej od zdrady zaboli mnie, jeśli będzie kochał kogoś innego, mam nadzieje, że będziemy w stanie uratować to ten związek, bo wiem, że nie chcę mieć i nie potrzebuje nikogo innego. Zdradziłam go, bo było fatalnie, z facetem, który nawet mi się nie podobał i nie pociągał fizycznie. Wiem, że z tego czynu nie ma jak się tłumaczyć, ale jesteśmy młodzi oboje i mamy prawo do błedów. Poznałam ten smak i mam nadzieje, wielką nadzieję, że przyjdzie taki dzień, nieważne co zrobi po drodze, ale że wróci.. :(
 
marko, 04.12.2014 21.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
cześć "ja " twoja historii jest bardzo podobna do mojej .Mamy trójkę dzieci 18,14,8 i znamy się 25 lat potrafimy do dziś rozumieć się bez słów no wiesz myślimy o tym samym. Moja małżonka zdradziła mnie w sanatorium z staruszkiem o siebie starszym o 14 lat i co ja ma teraz zrobić. Żyjemy razem , śpimy razem , kochamy się razem ale z mojej strony mimo że ją kocham bardzo mocno to jestem z nią szczególnie dla ośmiolatka czyli dla dzieci , bo majątek jaki mamy mam w dupie i mogę zacząć od nowa . Mądrzy piszą że to wina obojga , ale się nie obwiniaj bo w każdym związku choćby bywało najgorzej TO ZAWSZE JESTEŚMY RAZEM A MIŁOŚĆ PRZETRWA NAWET NAJGORSZE CHWILE . Nieba bym uchylił dla własnej żony aż mi się łza kręci. Ona była w sanatorium 3 tygodnie a ja sam gotowałem , sprzątałem dom 160m2 , wychowywałem trójkę dzieci , pracowałem w dwóch firmach które posiadam a ona nie miała zasięgu. Zorientowałem się po miesiącu i do wszystkiego się przyznała. Jako facet współczuję wszystkim zdradzonym zarówno Kobietom , jak i Panom. Niestety trzeba się podnieść i żyć dalej . Tylko do H...ja jak
 
rozumna, 24.10.2014 20.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja zdradzilam meza 15 lat temu i znajomasc kontyuje do dzis nikt o nas nie wie a kiedy 2 lata temu dowiedzialam sie ze maz mnie zdradza - to nie chcialo mi sie zyc -strasznie bolalo n nie chcialo mi sie zyczrozumialam jak bardzo go kocham i nie chce go stracic -BUMERANG- wraca TRZEBA CIERPIEC ZA WYRZADZONA KRZYWDE
 
Ja, 11.10.2014 22.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Najgorzej jest wtedy, gdy ciągle kocha się tego, kto zdradził. Którą wybrać z dróg? I tak zawsze już będzie bolało. Jeśli osobno- ból, tęsknota, złość, tragedia dzieci i rodziców (bo ono też przeżyją zdradę syna). Jeśli razem- też ból, codzienne patrzenie na tego, kto go zadał, budowanie od nowa na zgliszczach. On chce to wymazać, zapomnieć i oczekuje tego samego ode mnie. A tak się nie da, choć bardzo chcę w to wierzyć. Chciałabym cofnąć czas i żyć normalnie. Dlaczego ludzie tak bardzo ranią tych, których kochają?
 
Maniot, 05.09.2014 15.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Faktycznie NinjaLogger może pomóc w wysprawdzaniu partnera. To potrzebne, żeby na nowo zaufać.
 
honorowa zona, 21.08.2014 16.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jasne że się nie da, małżeństwo to kontrakt: przysięgam Ci miłość, wierność itd. Łamiesz kontrakt to nie ma małżeństwa - co niby ratować ? Zgliszcza po pożarze ?
 
Karakala, 30.06.2014 18.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie da się i koniec. Można próbować, ale to zawsze będzie wracać. Ja na szczęście przyłapałam męża, zanim to zrobił. I tak rzuciłam, ale dowiedziałam się dużo wcześniej. Wszystko dzięki programowi NINJA LOGGER.
 
ferd, 05.01.2014 07.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mnie żona zdradziła po 14 latach związku i 9 małżeństwa. Zrobiła to z kolegą z pracy- bo nie czuła się kobietą.... i chciała sobie coś udowodnić. Załamka. Jesteśmy razem ze względu na dzieciaka ale to już nie jest to samo.
 
następne »
strona 1 z 16
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Konstruktywna KŁÓTNIA, czyli jak się kłócić z głową Konstruktywna KŁÓTNIA, czyli jak się kłócić z głową

W każdym związku zdarzają się konflikty. Nawet sposób krojenia chleba może być przyczyną...

więcej

4779

Od fascynacji do prawdziwej MIŁOŚCI Od fascynacji do prawdziwej MIŁOŚCI

Większość z nas wierzy w absolutną siłę miłości, która „potrafi przenosić góry”. Czy...

więcej

4356

GENOGRAM - psychologiczna mapa relacji w rodzinie GENOGRAM - psychologiczna mapa relacji w rodzinie

Po przodkach dziedziczymy nie tylko wygląd i cechy charakteru, ale również mechanizmy zachowań czy...

więcej

3159

Każdy związek z problemami da się uratować Każdy związek z problemami da się uratować

Jak żyć po zdradzie? Na pytania odpowiada Monika Jędrzejewska, mediator rodzinny i terapeuta.

więcej

3739

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Pani obsesja na punkcie jedzenia i zdrowego stylu życia bardzo mnie martwi. Również pani bardzo niska waga. Uważam, ze są to zaburzenia odżywiania i radze jak najszybciej skontaktować się z lekarzem...

Jąkać się można zacząć w każdym wieku. Jest to często zaburzenie uwarunkowane psychologicznie. Oczywiście specjalistów w tym zakresie dla dorosłych jest nieco mniej, ale są. Proszę zgłosić się do...

Grupy wsparcia
data

Styczeń 25, 2015

moze spozywasz spore ilosci soli, ktora przeciez zatrzymuje wode w ogranizmie ja zaczelam od zielonej kawy Americanbooster i uwazam, ze pomaga mi oczyscic moj ogranizm.. nie mam takiego wydetego brzucha

data

Styczeń 25, 2015

nigdy nie pilam octu jablkowego jakos mam straach przed tym.. wole inne madrzejsze wedlug mnie rozwiazania.

data

Styczeń 25, 2015

naturalny sklad jest w suplementach z american booster sama stosuje i jestem pod wrazaniem dzialania

data

Styczeń 25, 2015

Każdy sposób odchudzania który nie prowadzi do efektu jojo lub wyniszczenia organizmu jest dobry. Z reguły osoby odchudzające się myślą o diecie, tabletkach zapominając o zwiększeniu zdolności organizmu do spalania zbędnych kalorii. Polecam trening który to zapewni. Ćwiczenia zajmują 7 do...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.