Jak odbudować związek po ZDRADZIE

189 komentarze
Autor: Ewa Anna Baryłkiewicz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Zdrada stawia pod znakiem zapytania dalsze funkcjonowanie związku. Osoba zdradzona czuje się skrzywdzona i zawsze ma obniżone poczucie własnej wartości. Zdrada może dotknąć każdego. Jednak czy po zdradzie możliwe jest w ogóle dalsze wspólne życie? Na pewno tak, lecz nic już nie będzie takie samo.

Zdrada stawia pod znakiem zapytania dalsze funkcjonowanie związku.

Jak odbudować związek po ZDRADZIE

Zaniepokoił cię przeczytany przypadkiem SMS? Spotkałaś go w czasie „delegacji” w restauracji z inną kobietą? A może sam ci opowiedział o kochance? Bez względu na to, jak dokonałaś tego odkrycia, było druzgocące. Osoba, którą kochasz i której ufałaś zawiodła cię. I choć sama nie wiesz jeszcze, co powinnaś teraz zrobić, jednego jesteś pewna – już nic nie będzie takie, jak było...

Do zdrady trzeba dwojga

Jego zdrada postawiła wasz związek pod znakiem zapytania. Ale też obniżyła poczucie twojej wartości. Zaczęłaś kwestionować swoją atrakcyjność. Zwątpiłaś w zdolność wyboru mądrego partnera i zastanawiasz się, czy sama dobrze wypadasz w tej roli. Próbujesz ustalić swój ewentualny udział w zdradzie: „Czy ja go do tego popchnęłam? Nie zwróciłam wystarczającej uwagi na to, co było dla niego ważne? Może zaniedbałam go, poświęcając zbyt wiele uwagi dzieciom? Czy seks był satysfakcjonujący?”. Potem przychodzi fala gniewu i żalu: „Jak on mógł mi to zrobić? Myślałam, że mogę mu zaufać”. Kolejną fazą jest samokrytyka: „Powinnam była to przewidzieć”. Na koniec pojawiają się wątpliwości: „Może zbyt wiele oczekiwałam? Może nie zasługuję na to, by być kochaną?”. I choć wiele pytań jest niedorzecznych, to któreś z pewnością kryje odpowiedź.

Zdrada jest dramatycznym symptomem, że w związku dzieje się źle – co najmniej jednej ze stron czegoś brakuje: zrozumienia, wsparcia, ciepła, satysfakcji seksualnej. Ten deficyt prawdopodobnie występował od dawna. Można było coś z tym zrobić. Jak? Nad związkiem trzeba pracować. Przezwyciężać wrodzony egoizm i zwracać uwagę na to, co jest ważne dla ukochanej osoby. Uważnie jej słuchać, a z drugiej strony – mówić szczerze o sobie. Nie bać się stawiać granic i walczyć o szacunek dla własnej osoby.

Zakochani zakładają rodzinę i zaczynają zajmować się gromadzeniem wspólnego majątku, opieką nad dziećmi – zapominają, że ich największym skarbem jest uczucie, które ich połączyło. Rzadko poświęcają czas i energię na naukę osobistej komunikacji. Wierzą, że skoro teraz się kochają, zawsze będą się rozumieć. A jeśli komunikacja szwankuje, deficyt wzajemnych oczekiwań rośnie. I bardzo często dochodzi do zdrady. Trudno jest bowiem poradzić sobie z narastającym brakiem czułości, zainteresowania itd. – i szuka się tego poza związkiem.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Rozpocznij nowy rozdział życia

Zdradę można wybaczyć. Ale czy da się ją zapomnieć? Nie! I wcale nie o to chodzi. Ważniejsze jest, czy stała się dla partnerów punktem zwrotnym, od którego rozpoczęło się uzdrawianie związku, czy bolesną, trudno gojącą się raną. W tym drugim przypadku lepiej się rozstać. Wiele par, którym udało się uratować związek, przyznało jednak, że chociaż zdrada spowodowała najgorszy okres w ich życiu, to ostatecznie doprowadziła ich do takiego poziomu intymności, szczęścia, zrozumienia i oddania, o jakim dawniej mogli tylko marzyć. Traumatyczne doświadczenie było więc im potrzebne do tego, aby... odkryli siebie na nowo.

Zdrada zdradzie nierówna

Niektóre kobiety bardziej dotyka zdrada emocjonalna niż fizyczna. Łatwiej im jest pogodzić się z faktem, że ich partner spał z inną, niż że nawiązał z nią intymną więź. Zdarza się, że głęboki kontakt z osobą poznaną w internecie jest zdradą porównywaną do spędzenia nocy z kimś innym. Ale niezależnie od skali zdrady, boli tak samo.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
kajadyb, 23.05.2016 21:27
ja chyba nie potrafiłabym z tym życ. ale każdy ma inną sytuację.
Anna89, 28.04.2016 12:14
mnie facet zdradził ale nie dałam rady i musiałam od niego odejść - ale może tak naprawdę go nie kochałam.
 

Czas leczy rany, także te spowodowane zdradą partnera

W momencie, kiedy targa tobą wściekłość, chęć zemsty i desperackie pragnienie odzyskania partnera, tylko czas pomoże ci spojrzeć na całą tę sytuację trzeźwo. Wtedy poznasz swoje prawdziwe uczucia do partnera i dowiesz się, co on naprawdę czuje do ciebie. Nie podejmuj wiec pochopnie decyzji o rozstaniu. Czasowa separacja ma jednak sens – gdy na jakiś czas zamieszkacie oddzielnie, szybciej odnajdziecie prawdę o tym, co was łączy. W tym czasie odnajdź spokój i siłę w rutynowych czynnościach: ćwiczeniach fizycznych, pracy, obiadach z przyjaciółmi. To da ci poczucie, że życie toczy się dalej.
Jeżeli masz dzieci, nie zmieniaj ich codziennego rozkładu dnia. Muszą mieć stały punkt oparcia. Dla ich dobra zachowaj spokój: płacz tylko wtedy, gdy będziesz sama. Ten konflikt dotyczy przecież tylko ciebie i twojego partnera. Twój mąż to ich ojciec – jego zachowanie jest też i dla nich zagrożeniem. Wiele matek zadaje sobie wtedy pytanie: „Czy powinnam utrzymać to małżeństwo dla «dobra» dzieci?” zamiast ważniejszego: „Czy trwanie za wszelka cenę w «martwym» związku nie odbije się negatywnie na całej mojej rodzinie?”. Dlatego ochłoń – podziel się swoimi dylematami z przyjaciółmi. Ale decyzję: „co dalej?” podejmij samodzielnie! To twoje życie! Poza tym różni ludzie mają rożną tolerancję na zdradę.

Tylko od was zależy, czy po zdradzie odbudujecie związek

Odpowiedz sobie na pytanie: „Czy ten związek jest wart drugiej szansy?”. Ale nie zostawaj z partnerem, jeśli istnieje tylko niewielka (lub żadna) szansa na to, abyś była z nim szczęśliwa. Nie powinnaś z nim być, jeśli brakuje mu odwagi, by być szczerym. Kiedy nie czuje potrzeby przepracowania własnych słabości. Gdy nie potrafi angażować się w związek i jest niezdolny do wielkich uczuć. Jeżeli ty go kochasz, a on nie wyobraża sobie życia bez ciebie i obiecuje ci, że zrobi wszystko, by naprawić swój błąd i odbudować wasze relacje, daj mu – a raczej wam – jeszcze jedną szansę. Tylko od was zależy, czy uda się wam odzyskać uczucie i bliskość.

Zdaniem amerykańskich psychologów klinicznych Stevena D. Solomona i Lorie J. Teagno poradzenie sobie z faktem, że ukochany cię zdradził, jest – w pewnym sensie – porównywalne do zmierzenia się ze śmiercią bliskiej osoby – towarzyszy ci uczucie, że ktoś odszedł już na zawsze albo coś umarło.

Etapy postępowania po zdradzie:

Aby pogodzić się z odejściem kogoś, kogo kochałaś, musisz popracować nad przykrymi emocjami. Jak? Oto skuteczne etapy postępowania w tej kryzysowej sytuacji :

  • Jakaś część ciebie już na zawsze będzie uważać na to, aby nigdy nie dać się tak bardzo zranić. Nie pozwól jednak, żeby twój lęk powstrzymywał cię od odsłaniania serca przed osobą, która cię zraniła. To dla ciebie jedyny sposób, aby wyjść poza ból i nie pozwolić mu się zdominować. W pierwszej kolejności spisz wszystko, co czujesz. Pisanie często pomaga nadać sens naszym uczuciom – zwłaszcza gdy są tak silne. Np. możesz się czuć rozwścieczona, nie tylko dlatego, że on cię zdradził, ale też dlatego, że się tego wyparł albo zabrał ją w "wasze miejsca. Możesz się bać, że zamierza cię dla niej zostawić, czuć lęk, że cię już nie kocha, a jednocześnie mieć przeczucie, że to będzie dla was najlepsze rozwiązanie. Jeśli będziesz wiedziała, czego tak naprawdę chcesz, łatwiej ci będzie o to walczyć. Nie bądź zaskoczona, gdy – mimo wszystko – odkryjesz prawdę, że go kochasz i nie wyobrażasz sobie życia z kimś innym. Posiadanie odwagi, żeby się zmierzyć z prawdą o sobie, jest pierwszym krokiem do zmiany swojego życia.
  • Wyraź swoje emocje. Trudno jest poruszać temat zdrady bez kłótni, pretensji, żalu. Dlatego nie powinniście odbyć jednej rozmowy, ale całą serię. Powiedz mu o swoim głębokim bólu, gniewie, lęku itd. Pozwól, by emocje wylały się z ciebie. I... daj mu szansę na obronę. Ale to ty kontroluj tę rozmowę! Każdy partner, który został zdradzony, czuje się jak w pułapce – jakaś jego część obsesyjnie chce poznać szczegóły dotyczące zdrady. Jednocześnie boi się usłyszeć, jak było naprawdę. Dlatego zadawaj tylko te pytania, na które jesteś gotowa poznać odpowiedź. Pamiętaj, że może być ona bardzo bolesna. Pytaj tylko o to, co pomoże ci zrozumieć i znaleźć rozwiązanie, a nie o detale, które pogłębią twój ból. Ale nie rezygnuj z tej rozmowy – nawet jeśli podjęłaś decyzję o rozstaniu. Wielu ludziom dotarcie do szczegółów zdrady pozwoliło odkryć prawdę o ich związku i w przyszłości uniknąć błędów.
  • Odbudujcie zaufanie. Ten proces jest bardzo trudny – trwa tygodnie, czasem lata. Istnieje tylko jeden sposób, by tego dokonać – trzeba działać. Partner musi nieustannie potwierdzać swoją uczciwość, dotrzymywać danego ci słowa. Wykonywać to, co ci obiecał i niczego przed tobą nie ukrywać. Ale... nie dokona tego, jeśli mu w tym nie pomożesz. Musisz mu powiedzieć, czego od niego oczekujesz. Opracujcie wspólnie listę tych zachowań, które będą budować twoje zaufanie. Pamiętaj – to, o co go prosisz, musi być wykonalne i nie może narażać na szwank jego szacunku do samego siebie. Musisz pozwolić mu na normalne życie – z rozrywkami i pokusami, z których nie będzie musiał rezygnować (np. sport).

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 05.11.2015

Komentarze (1 - 10 z 189)
robol, 10.04.2016 20.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wiatam jestem 4 lata po slubie nie dawno zona przyznala mi sie ze zdradzila mnie pool roku przed slubem Jestem w kropce zycie stracilo dla mnie sens niewiem co mam robic mamy synka gdyby nie on wyleciala by na zbity pysk blagam pomozcie
 
wiolcia, 20.02.2016 22.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem w zwiazku malzenskim 13lat, mamy dwojke dzieci 7i11 lat. Wszystko zaczelo sie 5 lat temu. Moj maz mnie zradzil ja go tez ale pomimo wszystkiego zadecydowalismy ze damy sobie druga szanse. Wyjechalismy z dziemi do Norwegi jestesmy juz 3 rok. Kupilismy domek. Moj maz zawsze marzyl o domu. Jeden juz mamy w Polsce a raczej ja mam dostalam w darowiznie pod warunkiem podpisania intercyzy. Myslalam ze jak kupimy ten dom to wkoncu moj maz zmieni nastawienie do mnie. Niestety nie jest tak. Wogole nie czuje se kochana. Staram sie jak moge. On jest caly czas nieszczesliwy. Wogole razem sie nie smiejemy nie rozmawiamy. Kiedy sie do niego przytulam odpycha mnie. O wszystko ma do mnie pretensje. Mam dosc. Ostatnio sprowokowalam rozmowe ze wroce z dziecmi do Polski . Moj tata otwiera druga restaurje a ja kocham pracowac jako kelnerka menadzerka. Mam mieszkanie prace tate ktorego kochamnad zycie. Nie wiem co mam zrobic. czuje a raczej jestem pewna ze miedzy nami juz nigdy nie bedzie jak kiedys. Maz mnie kocha albo sie przyzwyczajil do mnie ale nie czuje sie dobrze. On jestzemnie nie zadowolony. Mi zaczyna byc on obojetny. Chialabym tak bardzo poczuc sie kochana potrzebna ze komus na mnie zalezy. Nie wiem co to przytulanie sie lub buziak na dobranoc. Nawet razem nie spimy, nigdy nie spalismy razem. Ja spie z synkiem.Mam dopiero 35lat. Czy powinam wrocic do Polski z dziecmi??? Robic to co lubie ??? Czy jednak powinam siedziec w Norwegi razem z mezem??? Zapewniam ze szczera rozmowa z nim nie ma sensu, probowalam nie raz. Nie wiem co robic???
 
gość, 08.02.2016 11.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przeczytaj to co ja przeczytałem. Może gdzieś tu był problem?
 
marie, 23.12.2015 12.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja był posiadanie problemy poważny związek z moim mężem i to powodował, że go Wyprowadzam się do mieszkania jego przyjaciela. Wszystko gorzej, ponieważ rozpoczął przechodzenie do barów i klubów ze striptizem często z jego przyjaciół, coraz pijany i mijania się. On zawsze grozi mi na telefon, gdy go nazywać ze względu na wszystkie złe informuje, że jego przyjaciele zostały dając mu. Uwielbiam go i byliśmy razem 8 lat, ale nie może zajść w ciążę i uczył, że to moja wina. Było mi tak smutno i sfrustrowani i może nawet nie jeść na aż pewnego dnia byłem przeglądania Internetu, gdzie widziałem pani świadcząc o rzucającego zaklęcie Dr Ojenga, który pomógł jej przyniósł jej chłopaka do domu za pomocą czaru, więc postanowiłem spróbować w kontaktowaniu się z rzucającego zaklęcie Dr Ojenga za pośrednictwem poczty elektronicznej w greatojenga@yahoo.co.uk i wyjaśnił wszystkie moje problemy, aby go i dr Ojenga powiedział mi, że powinienem nie martw się, że chce mi pomóc rozwiązać moje problemy, mój mąż przyjdzie z powrotem do domu i dr Ojenga również powiedział mi, że on przywrócił moim łonie, Wróć do mnie, aby być w ciąży. On również powiedział mi, że zaklęcie nie jest szkodliwe dla mnie ani dla mojego męża. Postanowiłem poczekać... w 2days, mój mąż był powrót do domu przeprosin, mówiąc był przepraszam za to, co on miał kosztować mnie i teraz jesteśmy szczęśliwe życie razem. . Poszedłem do lekarza sprawdzanie i wyniki wykazały, że byłam w ciąży 1 miesiąc i teraz ja i moja kochanka żyją szczęśliwie z mojej rodziny. Jestem naprawdę szczęśliwy teraz bo nie wiem co powiedzieć już, ale jeśli jesteś tam czytanie tego zeznania i posiadanie ten sam problem z relacji lub mające trudności w ciąży mąż lub chłopak lub problem wszelkiego rodzaju, który jest poza medycznych zasilania prosimy skontaktować się z dr Ojenga na jego e-mail: greatojenga@yahoo.co.uk
 
Kyrie, 20.12.2015 22.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie da się, ani wybaczyć ani zapomnieć. Ja też to przechodziłam... trauma trwała ponad rok.... ale się otrząsnęłam szybko...nawet nie spodziewałam się, że jest coś, co mnie tak szybko otrzeźwi (szczerze polecam alehistorie pl , tam ludzie opisują co zrobili po wykryciu zdrady i jak to się dalej potoczyło), ale o tym za chwilę... Nie chciałam o zdradzie i rozwodzie z nikim gadać, ani z rodziną, ani z koleżankami, co by zaraz wszytko wypaplały jak tanią sensację. Do księdza też nie miałam zamiaru iść, a tym bardziej do psychiatry.... Więc zaczęłam sama szukać jak sobie pomóc. I wpadłam na takie książki, czy poradniki,,, nie wiem jak to nazwać – w każdym razie oparte o prawdziwe historie realnych ludzi, którzy przeżyli kiedyś zdradę albo rozwód i doskonale wiedzą, jak (dla własnego dobra) należy się "zachować" i co robić w takiej sytuacji, żeby nie popełnić ich błędów, które popełnili działając w afekcie i traumie. Jak ktoś chce to znajdzie w sieci. Wpiszcie >> alehistorie pl zdrada << (albo rozwód) to pewnie wyskoczy w wynikach. To o zdradach facetów, ale też kobiet niestety. Jak zobaczyłam, jakie makabryczne historie ze zdradą w tle inni przeżyli i się podnieśli - szybko doszłam do siebie. Po prostu zobaczyłam jako kontrast o wiele większe tragedie innych ludzi, i przy tym moje rozstanie okazało się takie "zwykłe". I niezwłocznie przestałam się nad sobą użalać. Dziś jestem szczęśliwą ponowną mężatką i mam o wiele lepszego faceta i życie. Aż się boję pomyśleć, co by wynikło z mojej depresji, gdybym nie przerwała tego błędnego koła... Podobnie pozbierał się mój przyjaciel, któremu małżonka przyprawiała rogi przez 5 lat.
 
jasmina, 21.11.2015 08.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój świat też legł w gruzach. Miesiąc temu mąż po powrocie z pracy oświadczył mi, że chce odejść, po 10 latach "bo jesteśmy do siebie niedopasowani". Spytałam, czy kogoś ma na co on, że ma kogoś na oku. Oczywiście nie muszę dodawać jak bardzo mnie to załamało, spadło to na mnie jak przysłowiowy "grom z jasnego nieba". Później twierdził, że nikogo nie ma, a powiedział to aby mnie zranić. Po ok.tygodniu odkryłam, że ma romans z koleżanką z pracy (on 30 lat, ona 22). Podobno nawet jej nie dotknął. Dostawał od niej prezenty, pożyczała mu książki z zaznaczonymi scenami erotycznymi, wysłała mu muzykę i film porno, były e-maile w których on pisał do niej, że jest całym jego światem, spotykali się razem na zakupach (ona wie, że on jest żonaty). Okazało się też, że jestem we wczesnej ciąży, co go kompletnie zaszokowało mnie zresztą też, bo widziałam po jego reakcji że nie brał tego pod uwagę. Mało tego powiedział mi, że mnie nie kocha ale cały czas ze mną jest. Podczas kontrolnej wizyty u ginekologa, lekarz wykrył w mojej piersi guza, jestem przed badaniami usg. O tym mąż nie wie. Jestem tak załamana, że nie wiem co dalej robić. Mam wsparcie mojej rodziny, ale to ja jestem w środku tego całego piekła i nie wiem co dalej zrobić ze swoim życiem... Nie chcę odejść, nie chcę się rozwieść, bo pomimo całego dramatu tej sytuacji, nadal go kocham, choć zostałam tak bardzo przez niego zraniona...
 
virgil, 15.11.2015 19.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja miałem też dziwną historię. Poznałem dziewczynę ,która wydawała się tą już jak to mówią do grobowej deski jednak czas niedługi pokazał ,że to nie ta osoba. Gdy się nieukładało pojawiła się w życiu była dziewczyna o której cieżko było mi zapomnieć. Zaczęły się spotkania wspólne wyjazdy. Mój bład taki ze z nie zerwałem z dziewczyną w odpowiednim momencie tylko te związki zazębiły się nieco. Wkońcu i tak zakończyłem związek ale po jakims czasie dziewczyny dowiedziały się o sobie. Strasznie tęsknię do byłej i nie wiem jak ją przeprosić. Nie wiem czy to zdrada skoro nie byliśmy parą. Wiem ze mimo 3,5 roku nie potrafiłem nigdy zapomnieć o niej. Wiem tez ze czasem mysli o mnie ale milczy. Nie wiem też czy muszę dac jej sporo czasu czy już odwraca się powoli. Dodam ze kiedys ona podobnie mnie potraktowała ale stwierdziłem ze tak ją kocham ze jej wybacze. Doradźcie proszę bo bardzo źle mi z tym i uczucie mnie dosłownie rozkłada na łopatki. Na prawdę chciałem sobie z nią życie ułożyć i w przyszłym roku się oświadczyć. Nie wiem już sam. Wielu pewnie mnie tu potępi ale wciąż myślę jak to uratować i walcze o nas.
 
sksyn, 11.11.2015 20.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
dlaczego Twoje odczucia muszą dotyczyć wszystkich i dlaczego proponujesz w miejscu gdzie może ktoś szuka jakiejś odpowiedzi co zrobić. Nikt tak naprawdę nie wie co się wydarzy. Ważne, żeby wyciągnąć wnioski i nie popełnić tak tragicznych błędów. Ja pragnę odzyskać żonę, poczuć jej zapach, smak ust, cudowny dotyk, i wiem teraz, że nigdy już nie dam się omamić różnym wizją, pseudouczuciom i nie zawiodę jej więcej. Oczywiście każdy ma swój rozum, ale w takich traumatycznych chwilach takie podpowiedzi, zresztą jak wiele tutaj maja ogromny wpływ na życiowe decyzje.
 
mikka, 22.10.2015 23.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
przyznam ze ma dobrze ten twój mąż.....takie słowa ze kocha ja i ciebie...owiną sobie Ciebie w okół paluszka....wykopałabym go na zbity pysk a za zdrade o której wiesz mozesz go zostawić z niczym....do tego jeszcz zaządać alimentów ...myślę ze jedynym sposobe na opamietanie jesst wręczenie mu paierów rozwodowych .....wtedy sie przekonasz kogo kocha...bo jak to sie mówi jezeli ktoś twierdzi ze kocha tą drugą po tobie to znaczy ze ciebie juz nie kocha a jest tylko wygodny. nie łam sie jestes wspaniała.... pokaz mu ze nie jest jedyny.... ze jestes seksowna kobieta która potrafi też sobie znaleźć kochanka....
 
Szarooka, 14.10.2015 22.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zostaw dupka. Niewarto. Naprawdę niewarto przebaczac i dawać kolejnej szansy. Piszę Ci to jako żona z 11-letnim stażem a wkrótce już pewnie rozwódka. Jeśli raz to zrobił, zrobi znowu. Ja żałuję, że po pierwszej zdradzie w 2012 nie wyrzuciłam gnoja z domu i z życia... Efekt tego zaniechania? 2 lata koszmaru; jego kolejny romans, który trwa już prawie 2 lata i który zniszczył mnie psychicznie. Masz jeszcze szansę wyjść z tego względnie bez szwanku. Nie czekaj. Ratuj siebie i swoje poczucie wartości.
 
następne »
strona 1 z 19
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
UWODZENIE: co uwodzi mężczyzn, a co kobiety UWODZENIE: co uwodzi mężczyzn, a co kobiety

Okazuje się, że na kobiety i mężczyzn działają zupełnie odmienne bodźce. Sprawdź, co uwodzi...

więcej

9617

Jak zwalczyć w sobie ZAZDROŚĆ? 9 sposobów na zazdrość Jak zwalczyć w sobie ZAZDROŚĆ? 9 sposobów na zazdrość

Psychologowie są zgodni: zazdrość jest chorobą i to nieuleczalną. Dlatego trzeba nauczyć się z nią...

więcej

7015

Chemia MIŁOŚCI - co się dzieje w organizmie w czasie zakochania Chemia MIŁOŚCI - co się dzieje w organizmie w czasie zakochania

Każdy kocha inaczej, miłość miłości nierówna. Niektórzy zachowują się jak ogarnięci szałem, inni...

więcej

6039

Miłość: gdy w związku jest duża RÓŻNICA WIEKU między partnerami

On jest po pięćdziesiątce, ona ma zaledwie dwudziestkę. Ona dobiega czterdziestki, on dopiero...

więcej

5198

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Wiele smutku w Pani liście, pisze Pani, że potrzeby Pani dotyczące formalizacji związku, angażowania się we wspólne plany nie są realizowane przez partnera, a jego wyjaśnienia nie są dla Pani...

Opisane przez Panią objawy mogą świadczyć o wielu zaburzeniach, od zwykłej nieuwagi po uszkodzenie jakiegoś obszaru mózgu. W takiej sytuacji każdy przypadek należy zbadać indywidualnie. Polecałabym...

Zasada jest taka: zanim rozpozna się tło psychogenne, należy wykluczyć tło organiczne występującego objawu. Czyli, niezbędna jest wizyta u neurologa. Niezależnie od tego, skoro psychiatra przepisał...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.