Jak odbudować związek po ZDRADZIE

222 komentarze
Autor: Ewa Anna Baryłkiewicz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Zdrada stawia pod znakiem zapytania dalsze funkcjonowanie związku. Osoba zdradzona czuje się skrzywdzona i zawsze ma obniżone poczucie własnej wartości. Zdrada może dotknąć każdego. Jednak czy po zdradzie możliwe jest w ogóle dalsze wspólne życie? Na pewno tak, lecz nic już nie będzie takie samo.

Zdrada stawia pod znakiem zapytania dalsze funkcjonowanie związku.

Jak odbudować związek po ZDRADZIE

Zaniepokoił cię przeczytany przypadkiem SMS? Spotkałaś go w czasie „delegacji” w restauracji z inną kobietą? A może sam ci opowiedział o kochance? Bez względu na to, jak dokonałaś tego odkrycia, było druzgocące. Osoba, którą kochasz i której ufałaś zawiodła cię. I choć sama nie wiesz jeszcze, co powinnaś teraz zrobić, jednego jesteś pewna – już nic nie będzie takie, jak było...

Do zdrady trzeba dwojga

Jego zdrada postawiła wasz związek pod znakiem zapytania. Ale też obniżyła poczucie twojej wartości. Zaczęłaś kwestionować swoją atrakcyjność. Zwątpiłaś w zdolność wyboru mądrego partnera i zastanawiasz się, czy sama dobrze wypadasz w tej roli. Próbujesz ustalić swój ewentualny udział w zdradzie: „Czy ja go do tego popchnęłam? Nie zwróciłam wystarczającej uwagi na to, co było dla niego ważne? Może zaniedbałam go, poświęcając zbyt wiele uwagi dzieciom? Czy seks był satysfakcjonujący?”. Potem przychodzi fala gniewu i żalu: „Jak on mógł mi to zrobić? Myślałam, że mogę mu zaufać”. Kolejną fazą jest samokrytyka: „Powinnam była to przewidzieć”. Na koniec pojawiają się wątpliwości: „Może zbyt wiele oczekiwałam? Może nie zasługuję na to, by być kochaną?”. I choć wiele pytań jest niedorzecznych, to któreś z pewnością kryje odpowiedź.

Zdrada jest dramatycznym symptomem, że w związku dzieje się źle – co najmniej jednej ze stron czegoś brakuje: zrozumienia, wsparcia, ciepła, satysfakcji seksualnej. Ten deficyt prawdopodobnie występował od dawna. Można było coś z tym zrobić. Jak? Nad związkiem trzeba pracować. Przezwyciężać wrodzony egoizm i zwracać uwagę na to, co jest ważne dla ukochanej osoby. Uważnie jej słuchać, a z drugiej strony – mówić szczerze o sobie. Nie bać się stawiać granic i walczyć o szacunek dla własnej osoby.

Zakochani zakładają rodzinę i zaczynają zajmować się gromadzeniem wspólnego majątku, opieką nad dziećmi – zapominają, że ich największym skarbem jest uczucie, które ich połączyło. Rzadko poświęcają czas i energię na naukę osobistej komunikacji. Wierzą, że skoro teraz się kochają, zawsze będą się rozumieć. A jeśli komunikacja szwankuje, deficyt wzajemnych oczekiwań rośnie. I bardzo często dochodzi do zdrady. Trudno jest bowiem poradzić sobie z narastającym brakiem czułości, zainteresowania itd. – i szuka się tego poza związkiem.

Ważne

Ważne

Rozpocznij nowy rozdział życia

Zdradę można wybaczyć. Ale czy da się ją zapomnieć? Nie! I wcale nie o to chodzi. Ważniejsze jest, czy stała się dla partnerów punktem zwrotnym, od którego rozpoczęło się uzdrawianie związku, czy bolesną, trudno gojącą się raną. W tym drugim przypadku lepiej się rozstać. Wiele par, którym udało się uratować związek, przyznało jednak, że chociaż zdrada spowodowała najgorszy okres w ich życiu, to ostatecznie doprowadziła ich do takiego poziomu intymności, szczęścia, zrozumienia i oddania, o jakim dawniej mogli tylko marzyć. Traumatyczne doświadczenie było więc im potrzebne do tego, aby... odkryli siebie na nowo.

Zdrada zdradzie nierówna

Niektóre kobiety bardziej dotyka zdrada emocjonalna niż fizyczna. Łatwiej im jest pogodzić się z faktem, że ich partner spał z inną, niż że nawiązał z nią intymną więź. Zdarza się, że głęboki kontakt z osobą poznaną w internecie jest zdradą porównywaną do spędzenia nocy z kimś innym. Ale niezależnie od skali zdrady, boli tak samo.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 20.04.2017 21:51
Kochani tyle tu o zdradzie, zdradzonych, zdradzanych. A dlaczego tak jest tylko dlatego ze partner nie odpowiada pod wzgledem seksu. Kobiety sa zablokowane, sztywno pruderyjne i mysla ze jak beda swiete w lozku to facet ja doceni - a jest wrecz odwrotnie facet w lozku chce kobiety otwartej ktora uwielbia seks. A co do facetow to dlaczego sa zdradzani bo sa beznadziejni w lozku, nie sa na wysokosci a przy tym sadza ze sa rewelacyjni I tak gdy pod tym wzgledem ludzie sie mijaja jedni mysla ze trudzy sadza. Ale czy zdrada to zdrada czy tez zabawa w seks z kims innym to cos zlego? Ludzie po prostu traca czas na glupotach!!!
underground, 12.04.2017 10:08
Dla mnie jest to patologia. Nie wyobrażam sobie.
 

Czas leczy rany, także te spowodowane zdradą partnera

W momencie, kiedy targa tobą wściekłość, chęć zemsty i desperackie pragnienie odzyskania partnera, tylko czas pomoże ci spojrzeć na całą tę sytuację trzeźwo. Wtedy poznasz swoje prawdziwe uczucia do partnera i dowiesz się, co on naprawdę czuje do ciebie. Nie podejmuj wiec pochopnie decyzji o rozstaniu. Czasowa separacja ma jednak sens – gdy na jakiś czas zamieszkacie oddzielnie, szybciej odnajdziecie prawdę o tym, co was łączy. W tym czasie odnajdź spokój i siłę w rutynowych czynnościach: ćwiczeniach fizycznych, pracy, obiadach z przyjaciółmi. To da ci poczucie, że życie toczy się dalej.
Jeżeli masz dzieci, nie zmieniaj ich codziennego rozkładu dnia. Muszą mieć stały punkt oparcia. Dla ich dobra zachowaj spokój: płacz tylko wtedy, gdy będziesz sama. Ten konflikt dotyczy przecież tylko ciebie i twojego partnera. Twój mąż to ich ojciec – jego zachowanie jest też i dla nich zagrożeniem. Wiele matek zadaje sobie wtedy pytanie: „Czy powinnam utrzymać to małżeństwo dla «dobra» dzieci?” zamiast ważniejszego: „Czy trwanie za wszelka cenę w «martwym» związku nie odbije się negatywnie na całej mojej rodzinie?”. Dlatego ochłoń – podziel się swoimi dylematami z przyjaciółmi. Ale decyzję: „co dalej?” podejmij samodzielnie! To twoje życie! Poza tym różni ludzie mają rożną tolerancję na zdradę.

Tylko od was zależy, czy po zdradzie odbudujecie związek

Odpowiedz sobie na pytanie: „Czy ten związek jest wart drugiej szansy?”. Ale nie zostawaj z partnerem, jeśli istnieje tylko niewielka (lub żadna) szansa na to, abyś była z nim szczęśliwa. Nie powinnaś z nim być, jeśli brakuje mu odwagi, by być szczerym. Kiedy nie czuje potrzeby przepracowania własnych słabości. Gdy nie potrafi angażować się w związek i jest niezdolny do wielkich uczuć. Jeżeli ty go kochasz, a on nie wyobraża sobie życia bez ciebie i obiecuje ci, że zrobi wszystko, by naprawić swój błąd i odbudować wasze relacje, daj mu – a raczej wam – jeszcze jedną szansę. Tylko od was zależy, czy uda się wam odzyskać uczucie i bliskość.

Zdaniem amerykańskich psychologów klinicznych Stevena D. Solomona i Lorie J. Teagno poradzenie sobie z faktem, że ukochany cię zdradził, jest – w pewnym sensie – porównywalne do zmierzenia się ze śmiercią bliskiej osoby – towarzyszy ci uczucie, że ktoś odszedł już na zawsze albo coś umarło.

Etapy postępowania po zdradzie:

Aby pogodzić się z odejściem kogoś, kogo kochałaś, musisz popracować nad przykrymi emocjami. Jak? Oto skuteczne etapy postępowania w tej kryzysowej sytuacji :

  • Jakaś część ciebie już na zawsze będzie uważać na to, aby nigdy nie dać się tak bardzo zranić. Nie pozwól jednak, żeby twój lęk powstrzymywał cię od odsłaniania serca przed osobą, która cię zraniła. To dla ciebie jedyny sposób, aby wyjść poza ból i nie pozwolić mu się zdominować. W pierwszej kolejności spisz wszystko, co czujesz. Pisanie często pomaga nadać sens naszym uczuciom – zwłaszcza gdy są tak silne. Np. możesz się czuć rozwścieczona, nie tylko dlatego, że on cię zdradził, ale też dlatego, że się tego wyparł albo zabrał ją w "wasze miejsca. Możesz się bać, że zamierza cię dla niej zostawić, czuć lęk, że cię już nie kocha, a jednocześnie mieć przeczucie, że to będzie dla was najlepsze rozwiązanie. Jeśli będziesz wiedziała, czego tak naprawdę chcesz, łatwiej ci będzie o to walczyć. Nie bądź zaskoczona, gdy – mimo wszystko – odkryjesz prawdę, że go kochasz i nie wyobrażasz sobie życia z kimś innym. Posiadanie odwagi, żeby się zmierzyć z prawdą o sobie, jest pierwszym krokiem do zmiany swojego życia.
  • Wyraź swoje emocje. Trudno jest poruszać temat zdrady bez kłótni, pretensji, żalu. Dlatego nie powinniście odbyć jednej rozmowy, ale całą serię. Powiedz mu o swoim głębokim bólu, gniewie, lęku itd. Pozwól, by emocje wylały się z ciebie. I... daj mu szansę na obronę. Ale to ty kontroluj tę rozmowę! Każdy partner, który został zdradzony, czuje się jak w pułapce – jakaś jego część obsesyjnie chce poznać szczegóły dotyczące zdrady. Jednocześnie boi się usłyszeć, jak było naprawdę. Dlatego zadawaj tylko te pytania, na które jesteś gotowa poznać odpowiedź. Pamiętaj, że może być ona bardzo bolesna. Pytaj tylko o to, co pomoże ci zrozumieć i znaleźć rozwiązanie, a nie o detale, które pogłębią twój ból. Ale nie rezygnuj z tej rozmowy – nawet jeśli podjęłaś decyzję o rozstaniu. Wielu ludziom dotarcie do szczegółów zdrady pozwoliło odkryć prawdę o ich związku i w przyszłości uniknąć błędów.
  • Odbudujcie zaufanie. Ten proces jest bardzo trudny – trwa tygodnie, czasem lata. Istnieje tylko jeden sposób, by tego dokonać – trzeba działać. Partner musi nieustannie potwierdzać swoją uczciwość, dotrzymywać danego ci słowa. Wykonywać to, co ci obiecał i niczego przed tobą nie ukrywać. Ale... nie dokona tego, jeśli mu w tym nie pomożesz. Musisz mu powiedzieć, czego od niego oczekujesz. Opracujcie wspólnie listę tych zachowań, które będą budować twoje zaufanie. Pamiętaj – to, o co go prosisz, musi być wykonalne i nie może narażać na szwank jego szacunku do samego siebie. Musisz pozwolić mu na normalne życie – z rozrywkami i pokusami, z których nie będzie musiał rezygnować (np. sport).

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 08.11.2016

Komentarze (1 - 10 z 222)
Astra, 26.03.2017 13.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zdradziłam chłopaka całujac się z ex chłopakiem. Powiedziałam partnerowi będąc w totalnym szoku po tym co uczyniłam. On mi nie wierzy, że to był tylko pocałunek. Zerwal ze mna i powiedzial w żalu o mojej zdradzie (sex) znajomym. Kocham z całym sercem jego. On mówi, że na dzień dzisiejszy nie chce być ze mną i nie chce dać mi szansy na związek i odbudowanie zaufania, bycia lepszą. ZZostaliśmy przyjaciółmi spotykamy się, rozmawiamy.! Jest dziwnie. Ale musi mi to wystarczyć,. Boję się że ktoś mnie zastąpi. Myślicie, że jest nadzieja byśmy przez przyjaźń, moje starania. A jego obojętność, wypieranie miłości dla tego bo ludzie wiedzą. Wrócili do siebie. ...
 
Iza, 24.03.2017 09.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja historia jest taka jakich nie malo. Maz zdradzil nie wiem dlaczego. Juz zdradzil tydzien przed slubem w dzien swojego wieczoru kawalerskiego. To byla jego sasiadka z bloku starsza od niego o ponad 10 lat. Mieszkamy z mezem za granica, slub organizowalismy w polsce a nie mieszkamy w tych samym miejscu wiec przed slubem ja zostalam u siebie w domu zeby pilnowac wszystkiego a on pojechal do siebie do swoich rodzicow. I wtedy zdradzil mnie po raz pierwszy. Wzielismy slub, wrocilismy za granice do naszych prac. Wtedy wydawalo mi sie ze jestesmy szczesliwi, zaraz po slubie wszystko bylo w porzadku. Jezdzilismy w rozne miejsca dgy mielismy wolny weekend czy dzien. Nic nie zauwazalam. Az w koncu zaczelismy sie klocic o wszystko, o najmniejsze banaly. W sierpniu umarla jego babcia niestety nie pojechal na pogrzeb bo nie bylo mozliwosci wziecia wolnego. Pojechal w pazdzierniku i tam kolejny raz a moze i kilka razy mnie zdradzil z nia. Swieta bozego narodzenia i sylwester to byly chyba najgorsze z calego mojego zycia niby razem je spedzilismy a jednak osobno. W styczniu kolejny raz pojechal do polski na pare dni, niby ze kilka dni nam potrzeba na przemyslenia czego JA chce. Wszystko zganial na mnie ze to ja nie jestem zdecydowana ze nie chce dziecka a na dziecko naciskal. Pare dni po powrocie przyszedl do domu po pracy i mi powiedzial o niej. Ze to ona go omotala i w ogole. Swiat mi sie zalamal nie wiedzialam co mam zrobic plakalam chyba z tydzien, do pracy chodzilam z przymusu bo musialam isc. Dalam mu szanse bo kazdy na nia zasluguje. Wyprowadzilismy sie do innego mieszkania zeby nie przezywac co nas zlego spotkalo w tamtym miejscu. Z tego co mi powiedzial to pojechal tam w styczniu zeby tk zakonczyc bo ona zaczela go szantazowac ze sama mi o wszystkim napisze. Pozniej wysyslala mi jego wiadomosci co on do niej pisal. Uwiezczie mi nie sadzilam ze moze mnie to kiedys spotka. Zawsze mowilam ze zdrady nie wybacze dopoki mnie to nie dotknelo. Bardzo meza kocham jestesmy po slubie prawie dwa lata. A ona teraz dopiero szuka zematy ze on ja oszukal ze nie wiedziala o mnie. Wypisuje na moim profilu pod zdjeciami komentarze rozne zeby sie zemscic. Boje sie tam jechac do tesciow bo nie chce jej spotkac, nie wiem jakbym sie zachowala. Dalam szanse on ja wykorzystal. Jestem szczesliwa. Zdrade fizyczna wybaczylam ale emocjonalna chyba jeszcze nie. Kiedy widze ze siedzi z telefonem w reku albk tabletem od razj zapala mi sie czerwona lampka i go kontroluje. Boje sie ze to moze sie kiedys powtorzyc. Ale teraz on juz wie ze jakby mnie zdradzil to wtedy ratunku dla nas nie ma i chyba ta mysl go trzyma w ryzach. Badzcie silne kobietki bo to my najczesciej jestemy zdradzane, my jestesmy ranione przez osoby ktore kochamy nad zycie i za ktorymi bysmy wskoczyly w ogien.
 
aga, 01.03.2017 20.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam jak pozostali ja też własnie dowiedziałam się dzis w nocy o zdradzie kurcze boli jak cholera mimo iż nie było między nami za dobrze już od dawna czułam od jakiegoś czasu że tak się to skończy tym bardziej że zmienił prace gdzie kupa młodych lasek ale wiecie zawsze sie miało tą nadzieję że może nie zrobi tego tym bardziej że mamy troje dzieci wspólne dwie córki z czego mała ma 3 miesiące, oddalilismy się od siebie juz dosyć dawno ale myslałam że to minie i znów będzie dobrze ale się pomyliłam najgorsze jest to że jak mówiłam że może lepiej jak się roztaniemy to gadał że głupia jestem że mnie kocha fak że proponowałam roztanie nie ooznaczało że go chciałam, bo nie chciałam, ale nie chciałam go trzymac za wszelką łudziłam sie że wróci wszystko do normy znów bedzie dobrze ale się pomyliłam a teraz nie wiem jak sobie z tym poradzic on nie ma mni nic do powiedzenia napisał że innym razem im powie zemu się tak stało jak mu przejdzie a co ja jak ja sobie mam poradzić jak ja mam żyć jak kocham dalej ale nie widzię sensu tego bo zmienił sie i to bardzo a nie chcę znów tego przechodzic tym bardziej że pracuja razem i siła rzeczy będa się spotykac a jak ciągle będę myslała czy znów mnie nie żdradził pomózci co mam zrobi mój meil agusia220@interia.eu może jak z kims pogadam zrobi mi się lepiej i sobie z tym poradzę
 
Pabjana, 25.02.2017 21.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Poprzedni post byl do kolejnej zdradzonej. Ale jesli ktos ma ochote pogadac to zapraszam
 
Pabjana, 25.02.2017 21.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja o zdradzie dowiedzialam sie wczoraj. Tez mamy dzieci-dwoje. Czy zaluje ze doszlo do tego? Nie wydaje mi sie bo dostal seks taki jaki chcial miec a jakiego nigdy mi nie zaproponowal. Mam wrazenie ze gdyby nie dzieci to juz dawno odszedlby ode mnie. pabjana@poczta.fm to moj mail masz ochote to napisz moze jakos sobie pomozemy. Tylko w temacie wpisz "zdrada" to bede wiedzia ze to nie spam. Jesli komus udalo sie ocalic zwiazek po zdracie to tez prosze o kontakt. Serce rozdarte na milion kawalkow. Boli jak diabli. A najgorsze jest to ze nadal Go kocham. A powinnam nienawidzic...
 
Iza, 25.02.2017 21.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jest to trudne , mój mąż nie odpowiada na pytania , wogole nie chce rozmawiać na ten temat . A ja nie potrafię sobie z tym poradzić .
 
nika, 16.02.2017 10.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wiem co czujesz jestem w identycznej sytuacji i nie wiem czy nadal nie sypiaja ze soba jeśli juz raz to zrobili wydaje mi sie ze to trwac bedzie jak nie treraz to za jakis czas:(
 
Clio , 10.02.2017 14.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zdradzona chętnie porozmawiam... Jesteś w tej "lepszej" sytuacji bo mąż dał Ci nadzieję, bo Cię kocha i rozumie swój błąd... Ja nie wiem co do mnie czuje... nie robi wiele aby sytuację naprawiać.. Cytuję: "jestem z Wami i tyle na razie Ci musi wystarczyć" ciągle też pracują razem... Napisz na gg 5240786 to możemy się zdzwonić
 
Kolejna zdradzona, 04.02.2017 22.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dowiedziałam się o romansie męża 2 tygodnie temu. Nie umiałam wyrzucić go z domu. Mamy troje dzieci. Najmłodszy skonczył dopiero rok. Mąż żałuje, zrezygnował z jednej z prac, będzie częściej w domu. Mówi że chce mi udowodnić że mnie kocha a romans tu cytuje: byłem egoistą, wpierd... się w takie gówno... dopiero teraz widzę co straciłem itd, itp. Ciężko mi w to wierzyć. Potrzebuję pogadać z kimś w podobnej sytuacji... ktoś kto nie był zdradzony nie umie pomóc zdradzonemu
 
Clio , 31.01.2017 18.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zdradzona, kiedy mąż po raz pierwszy mnie oszukał, nie przyznając się, że pracuje z kobietą zrobiłam mu awanturę.. Tłumaczył, że to tylko koleżanka, na dodatek młoda mężatka, nie mam o co się martwić.. Włączyła mi się czerwona lampka ale nie drazylam bo zaczął być bardziej milszy, czuły itp. Ale cały czas miałam dziwne przeczucie, że coś jest nie tak.. Robił wszystko aby uśpić moją czujność.. Ale za kilka miesięcy zaczął się zmieniać, szukać powodów do kłótni, a w miesiącu, w którym odkryłam zdradę nie chciał ze mną sypiac a winę zrzucił na mnie, że brak jest inicjatywy z mojej strony?!! Wkrótce ulozylam ukladanke bo znalazłam ich czułe maile.. Początkowo wszystkiemu zaprzeczal, kłamał nawet jak wrócił do domu, dopiero gdy odkryłam drugi telefon musiał się zadeklarować.. Choć to ja prosiłam aby z nami został... Mój błąd, bo mimo, że został i wydaje mi się, że jest lepiej między nami, nie potrafię zapomnieć ani zdrady ani tego upokorzenia. Co jakiś czas wybucham, mam stany depresyjne... Jakiś koszmar... Daję nam czas.. Tylko nie wiem na ile starczy mi cierpliwości..
 
następne »
strona 1 z 23
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
UWODZENIE: co uwodzi mężczyzn, a co kobiety UWODZENIE: co uwodzi mężczyzn, a co kobiety

Okazuje się, że na kobiety i mężczyzn działają zupełnie odmienne bodźce. Sprawdź, co uwodzi...

więcej

34

Chemia MIŁOŚCI - co się dzieje w organizmie w czasie zakochania Chemia MIŁOŚCI - co się dzieje w organizmie w czasie zakochania

Każdy kocha inaczej, miłość miłości nierówna. Niektórzy zachowują się jak ogarnięci szałem, inni...

więcej

28

Ból po rozstaniu, czyli zespół złamanego serca Ból po rozstaniu, czyli zespół złamanego serca

Złamane serce to nie tylko określenie stanu, w jakim znajdujemy się po rozstaniu. Ból spowodowany...

więcej

26

Jak zwalczyć w sobie ZAZDROŚĆ? 9 sposobów na zazdrość Jak zwalczyć w sobie ZAZDROŚĆ? 9 sposobów na zazdrość

Psychologowie są zgodni: zazdrość jest chorobą i to nieuleczalną. Dlatego trzeba nauczyć się z nią...

więcej

22

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Na początek proszę zrobić wszystkie badania, np. hormony tarczycy, czyli TSH, fT3, fT4 oraz badanie krwi, moczu. Proszę zbadać sobie cukier, potas, żelazo i inne witaminy, jeżeli to wyjdzie dobrze,...

Dziękuję za list. Proszę zgłosić się do Poradni, w której leczy się syn i zapisać do psychologa. Proszę wejść na stronę Stowarzyszenia Na Rzecz Dzieci i Młodzieży z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym,...

Myślę, że najlepszym wyjściem z sytuacji będzie konsultacja i prawdopodobnie terapia psychologiczna. Sytuacje, które Pani opisuje, bardzo niekorzystnie na Panią oddziałują, jednakże nie mają związku...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.