Jak odbudować związek po ZDRADZIE

184 komentarze
Autor: Ewa Anna Baryłkiewicz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Zdrada stawia pod znakiem zapytania dalsze funkcjonowanie związku. Osoba zdradzona czuje się skrzywdzona i zawsze ma obniżone poczucie własnej wartości. Zdrada może dotknąć każdego. Jednak czy po zdradzie możliwe jest w ogóle dalsze wspólne życie? Na pewno tak, lecz nic już nie będzie takie samo.

Zdrada stawia pod znakiem zapytania dalsze funkcjonowanie związku.

Jak odbudować związek po ZDRADZIE

Zaniepokoił cię przeczytany przypadkiem SMS? Spotkałaś go w czasie „delegacji” w restauracji z inną kobietą? A może sam ci opowiedział o kochance? Bez względu na to, jak dokonałaś tego odkrycia, było druzgocące. Osoba, którą kochasz i której ufałaś zawiodła cię. I choć sama nie wiesz jeszcze, co powinnaś teraz zrobić, jednego jesteś pewna – już nic nie będzie takie, jak było...

Do zdrady trzeba dwojga

Jego zdrada postawiła wasz związek pod znakiem zapytania. Ale też obniżyła poczucie twojej wartości. Zaczęłaś kwestionować swoją atrakcyjność. Zwątpiłaś w zdolność wyboru mądrego partnera i zastanawiasz się, czy sama dobrze wypadasz w tej roli. Próbujesz ustalić swój ewentualny udział w zdradzie: „Czy ja go do tego popchnęłam? Nie zwróciłam wystarczającej uwagi na to, co było dla niego ważne? Może zaniedbałam go, poświęcając zbyt wiele uwagi dzieciom? Czy seks był satysfakcjonujący?”. Potem przychodzi fala gniewu i żalu: „Jak on mógł mi to zrobić? Myślałam, że mogę mu zaufać”. Kolejną fazą jest samokrytyka: „Powinnam była to przewidzieć”. Na koniec pojawiają się wątpliwości: „Może zbyt wiele oczekiwałam? Może nie zasługuję na to, by być kochaną?”. I choć wiele pytań jest niedorzecznych, to któreś z pewnością kryje odpowiedź.

Zdrada jest dramatycznym symptomem, że w związku dzieje się źle – co najmniej jednej ze stron czegoś brakuje: zrozumienia, wsparcia, ciepła, satysfakcji seksualnej. Ten deficyt prawdopodobnie występował od dawna. Można było coś z tym zrobić. Jak? Nad związkiem trzeba pracować. Przezwyciężać wrodzony egoizm i zwracać uwagę na to, co jest ważne dla ukochanej osoby. Uważnie jej słuchać, a z drugiej strony – mówić szczerze o sobie. Nie bać się stawiać granic i walczyć o szacunek dla własnej osoby.

Zakochani zakładają rodzinę i zaczynają zajmować się gromadzeniem wspólnego majątku, opieką nad dziećmi – zapominają, że ich największym skarbem jest uczucie, które ich połączyło. Rzadko poświęcają czas i energię na naukę osobistej komunikacji. Wierzą, że skoro teraz się kochają, zawsze będą się rozumieć. A jeśli komunikacja szwankuje, deficyt wzajemnych oczekiwań rośnie. I bardzo często dochodzi do zdrady. Trudno jest bowiem poradzić sobie z narastającym brakiem czułości, zainteresowania itd. – i szuka się tego poza związkiem.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Rozpocznij nowy rozdział życia

Zdradę można wybaczyć. Ale czy da się ją zapomnieć? Nie! I wcale nie o to chodzi. Ważniejsze jest, czy stała się dla partnerów punktem zwrotnym, od którego rozpoczęło się uzdrawianie związku, czy bolesną, trudno gojącą się raną. W tym drugim przypadku lepiej się rozstać. Wiele par, którym udało się uratować związek, przyznało jednak, że chociaż zdrada spowodowała najgorszy okres w ich życiu, to ostatecznie doprowadziła ich do takiego poziomu intymności, szczęścia, zrozumienia i oddania, o jakim dawniej mogli tylko marzyć. Traumatyczne doświadczenie było więc im potrzebne do tego, aby... odkryli siebie na nowo.

Zdrada zdradzie nierówna

Niektóre kobiety bardziej dotyka zdrada emocjonalna niż fizyczna. Łatwiej im jest pogodzić się z faktem, że ich partner spał z inną, niż że nawiązał z nią intymną więź. Zdarza się, że głęboki kontakt z osobą poznaną w internecie jest zdradą porównywaną do spędzenia nocy z kimś innym. Ale niezależnie od skali zdrady, boli tak samo.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 27.11.2015 23:03
Jesli sie kochaja to nic im nie stanie na tym aby wszystko naprawić
dzemma88, 26.11.2015 10:54
ja bym nie umiała żyć z kimś kto mnie zdradził bo zdrady nie wybaczam nigdy.
 

Czas leczy rany, także te spowodowane zdradą partnera

W momencie, kiedy targa tobą wściekłość, chęć zemsty i desperackie pragnienie odzyskania partnera, tylko czas pomoże ci spojrzeć na całą tę sytuację trzeźwo. Wtedy poznasz swoje prawdziwe uczucia do partnera i dowiesz się, co on naprawdę czuje do ciebie. Nie podejmuj wiec pochopnie decyzji o rozstaniu. Czasowa separacja ma jednak sens – gdy na jakiś czas zamieszkacie oddzielnie, szybciej odnajdziecie prawdę o tym, co was łączy. W tym czasie odnajdź spokój i siłę w rutynowych czynnościach: ćwiczeniach fizycznych, pracy, obiadach z przyjaciółmi. To da ci poczucie, że życie toczy się dalej.
Jeżeli masz dzieci, nie zmieniaj ich codziennego rozkładu dnia. Muszą mieć stały punkt oparcia. Dla ich dobra zachowaj spokój: płacz tylko wtedy, gdy będziesz sama. Ten konflikt dotyczy przecież tylko ciebie i twojego partnera. Twój mąż to ich ojciec – jego zachowanie jest też i dla nich zagrożeniem. Wiele matek zadaje sobie wtedy pytanie: „Czy powinnam utrzymać to małżeństwo dla «dobra» dzieci?” zamiast ważniejszego: „Czy trwanie za wszelka cenę w «martwym» związku nie odbije się negatywnie na całej mojej rodzinie?”. Dlatego ochłoń – podziel się swoimi dylematami z przyjaciółmi. Ale decyzję: „co dalej?” podejmij samodzielnie! To twoje życie! Poza tym różni ludzie mają rożną tolerancję na zdradę.

Tylko od was zależy, czy po zdradzie odbudujecie związek

Odpowiedz sobie na pytanie: „Czy ten związek jest wart drugiej szansy?”. Ale nie zostawaj z partnerem, jeśli istnieje tylko niewielka (lub żadna) szansa na to, abyś była z nim szczęśliwa. Nie powinnaś z nim być, jeśli brakuje mu odwagi, by być szczerym. Kiedy nie czuje potrzeby przepracowania własnych słabości. Gdy nie potrafi angażować się w związek i jest niezdolny do wielkich uczuć. Jeżeli ty go kochasz, a on nie wyobraża sobie życia bez ciebie i obiecuje ci, że zrobi wszystko, by naprawić swój błąd i odbudować wasze relacje, daj mu – a raczej wam – jeszcze jedną szansę. Tylko od was zależy, czy uda się wam odzyskać uczucie i bliskość.

Zdaniem amerykańskich psychologów klinicznych Stevena D. Solomona i Lorie J. Teagno poradzenie sobie z faktem, że ukochany cię zdradził, jest – w pewnym sensie – porównywalne do zmierzenia się ze śmiercią bliskiej osoby – towarzyszy ci uczucie, że ktoś odszedł już na zawsze albo coś umarło.

Etapy postępowania po zdradzie:

Aby pogodzić się z odejściem kogoś, kogo kochałaś, musisz popracować nad przykrymi emocjami. Jak? Oto skuteczne etapy postępowania w tej kryzysowej sytuacji :

  • Jakaś część ciebie już na zawsze będzie uważać na to, aby nigdy nie dać się tak bardzo zranić. Nie pozwól jednak, żeby twój lęk powstrzymywał cię od odsłaniania serca przed osobą, która cię zraniła. To dla ciebie jedyny sposób, aby wyjść poza ból i nie pozwolić mu się zdominować. W pierwszej kolejności spisz wszystko, co czujesz. Pisanie często pomaga nadać sens naszym uczuciom – zwłaszcza gdy są tak silne. Np. możesz się czuć rozwścieczona, nie tylko dlatego, że on cię zdradził, ale też dlatego, że się tego wyparł albo zabrał ją w "wasze miejsca. Możesz się bać, że zamierza cię dla niej zostawić, czuć lęk, że cię już nie kocha, a jednocześnie mieć przeczucie, że to będzie dla was najlepsze rozwiązanie. Jeśli będziesz wiedziała, czego tak naprawdę chcesz, łatwiej ci będzie o to walczyć. Nie bądź zaskoczona, gdy – mimo wszystko – odkryjesz prawdę, że go kochasz i nie wyobrażasz sobie życia z kimś innym. Posiadanie odwagi, żeby się zmierzyć z prawdą o sobie, jest pierwszym krokiem do zmiany swojego życia.
  • Wyraź swoje emocje. Trudno jest poruszać temat zdrady bez kłótni, pretensji, żalu. Dlatego nie powinniście odbyć jednej rozmowy, ale całą serię. Powiedz mu o swoim głębokim bólu, gniewie, lęku itd. Pozwól, by emocje wylały się z ciebie. I... daj mu szansę na obronę. Ale to ty kontroluj tę rozmowę! Każdy partner, który został zdradzony, czuje się jak w pułapce – jakaś jego część obsesyjnie chce poznać szczegóły dotyczące zdrady. Jednocześnie boi się usłyszeć, jak było naprawdę. Dlatego zadawaj tylko te pytania, na które jesteś gotowa poznać odpowiedź. Pamiętaj, że może być ona bardzo bolesna. Pytaj tylko o to, co pomoże ci zrozumieć i znaleźć rozwiązanie, a nie o detale, które pogłębią twój ból. Ale nie rezygnuj z tej rozmowy – nawet jeśli podjęłaś decyzję o rozstaniu. Wielu ludziom dotarcie do szczegółów zdrady pozwoliło odkryć prawdę o ich związku i w przyszłości uniknąć błędów.
  • Odbudujcie zaufanie. Ten proces jest bardzo trudny – trwa tygodnie, czasem lata. Istnieje tylko jeden sposób, by tego dokonać – trzeba działać. Partner musi nieustannie potwierdzać swoją uczciwość, dotrzymywać danego ci słowa. Wykonywać to, co ci obiecał i niczego przed tobą nie ukrywać. Ale... nie dokona tego, jeśli mu w tym nie pomożesz. Musisz mu powiedzieć, czego od niego oczekujesz. Opracujcie wspólnie listę tych zachowań, które będą budować twoje zaufanie. Pamiętaj – to, o co go prosisz, musi być wykonalne i nie może narażać na szwank jego szacunku do samego siebie. Musisz pozwolić mu na normalne życie – z rozrywkami i pokusami, z których nie będzie musiał rezygnować (np. sport).

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 05.11.2015

Komentarze (1 - 10 z 184)
jasmina, 21.11.2015 08.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój świat też legł w gruzach. Miesiąc temu mąż po powrocie z pracy oświadczył mi, że chce odejść, po 10 latach "bo jesteśmy do siebie niedopasowani". Spytałam, czy kogoś ma na co on, że ma kogoś na oku. Oczywiście nie muszę dodawać jak bardzo mnie to załamało, spadło to na mnie jak przysłowiowy "grom z jasnego nieba". Później twierdził, że nikogo nie ma, a powiedział to aby mnie zranić. Po ok.tygodniu odkryłam, że ma romans z koleżanką z pracy (on 30 lat, ona 22). Podobno nawet jej nie dotknął. Dostawał od niej prezenty, pożyczała mu książki z zaznaczonymi scenami erotycznymi, wysłała mu muzykę i film porno, były e-maile w których on pisał do niej, że jest całym jego światem, spotykali się razem na zakupach (ona wie, że on jest żonaty). Okazało się też, że jestem we wczesnej ciąży, co go kompletnie zaszokowało mnie zresztą też, bo widziałam po jego reakcji że nie brał tego pod uwagę. Mało tego powiedział mi, że mnie nie kocha ale cały czas ze mną jest. Podczas kontrolnej wizyty u ginekologa, lekarz wykrył w mojej piersi guza, jestem przed badaniami usg. O tym mąż nie wie. Jestem tak załamana, że nie wiem co dalej robić. Mam wsparcie mojej rodziny, ale to ja jestem w środku tego całego piekła i nie wiem co dalej zrobić ze swoim życiem... Nie chcę odejść, nie chcę się rozwieść, bo pomimo całego dramatu tej sytuacji, nadal go kocham, choć zostałam tak bardzo przez niego zraniona...
 
virgil, 15.11.2015 19.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja miałem też dziwną historię. Poznałem dziewczynę ,która wydawała się tą już jak to mówią do grobowej deski jednak czas niedługi pokazał ,że to nie ta osoba. Gdy się nieukładało pojawiła się w życiu była dziewczyna o której cieżko było mi zapomnieć. Zaczęły się spotkania wspólne wyjazdy. Mój bład taki ze z nie zerwałem z dziewczyną w odpowiednim momencie tylko te związki zazębiły się nieco. Wkońcu i tak zakończyłem związek ale po jakims czasie dziewczyny dowiedziały się o sobie. Strasznie tęsknię do byłej i nie wiem jak ją przeprosić. Nie wiem czy to zdrada skoro nie byliśmy parą. Wiem ze mimo 3,5 roku nie potrafiłem nigdy zapomnieć o niej. Wiem tez ze czasem mysli o mnie ale milczy. Nie wiem też czy muszę dac jej sporo czasu czy już odwraca się powoli. Dodam ze kiedys ona podobnie mnie potraktowała ale stwierdziłem ze tak ją kocham ze jej wybacze. Doradźcie proszę bo bardzo źle mi z tym i uczucie mnie dosłownie rozkłada na łopatki. Na prawdę chciałem sobie z nią życie ułożyć i w przyszłym roku się oświadczyć. Nie wiem już sam. Wielu pewnie mnie tu potępi ale wciąż myślę jak to uratować i walcze o nas.
 
sksyn, 11.11.2015 20.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
dlaczego Twoje odczucia muszą dotyczyć wszystkich i dlaczego proponujesz w miejscu gdzie może ktoś szuka jakiejś odpowiedzi co zrobić. Nikt tak naprawdę nie wie co się wydarzy. Ważne, żeby wyciągnąć wnioski i nie popełnić tak tragicznych błędów. Ja pragnę odzyskać żonę, poczuć jej zapach, smak ust, cudowny dotyk, i wiem teraz, że nigdy już nie dam się omamić różnym wizją, pseudouczuciom i nie zawiodę jej więcej. Oczywiście każdy ma swój rozum, ale w takich traumatycznych chwilach takie podpowiedzi, zresztą jak wiele tutaj maja ogromny wpływ na życiowe decyzje.
 
mikka, 22.10.2015 23.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
przyznam ze ma dobrze ten twój mąż.....takie słowa ze kocha ja i ciebie...owiną sobie Ciebie w okół paluszka....wykopałabym go na zbity pysk a za zdrade o której wiesz mozesz go zostawić z niczym....do tego jeszcz zaządać alimentów ...myślę ze jedynym sposobe na opamietanie jesst wręczenie mu paierów rozwodowych .....wtedy sie przekonasz kogo kocha...bo jak to sie mówi jezeli ktoś twierdzi ze kocha tą drugą po tobie to znaczy ze ciebie juz nie kocha a jest tylko wygodny. nie łam sie jestes wspaniała.... pokaz mu ze nie jest jedyny.... ze jestes seksowna kobieta która potrafi też sobie znaleźć kochanka....
 
Szarooka, 14.10.2015 22.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zostaw dupka. Niewarto. Naprawdę niewarto przebaczac i dawać kolejnej szansy. Piszę Ci to jako żona z 11-letnim stażem a wkrótce już pewnie rozwódka. Jeśli raz to zrobił, zrobi znowu. Ja żałuję, że po pierwszej zdradzie w 2012 nie wyrzuciłam gnoja z domu i z życia... Efekt tego zaniechania? 2 lata koszmaru; jego kolejny romans, który trwa już prawie 2 lata i który zniszczył mnie psychicznie. Masz jeszcze szansę wyjść z tego względnie bez szwanku. Nie czekaj. Ratuj siebie i swoje poczucie wartości.
 
Gosik, 13.10.2015 14.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja o zdradzie mojego narzeczonego dowiedziałam się parę dni temu, wyszedł na chwilę z samochodu i zostawił telefon, znalazłam dziwne smsy, później maile. Gdy mieszkaliśmy razem tak nie było, dopiero po powrocie do rodziców gdy dostaliśmy większe mieszkanie do remontu przestaliśmy ze sobą spędzać czas - nie mamy warunków na bliskość. Ja się umiem powstrzymać najwidoczniej mój ukochany nie... Z tego co się dowiedziałam on umawia się w internecie i płaci tym dziwkom! Nie wie, że ja się o tym dowiedziałam i nie wiem co z tym zrobić. Dodam, że byłam jego pierwszą 6 lat temu
 
Zdradzona, 05.10.2015 21.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jw
 
Zdradzona, 05.10.2015 21.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestes zwykłym gnojem ktory wziął udział w rozbiciu rodziny, życzę ci abyś kiedys poczuł to samo na własnej skórze.
 
zdraaadziłam, 04.10.2015 16.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
to ja zdradziłam.. i to najlepszego faceta na świecie. Po tym incydencie chciałam odejść od niego daleko, uciec od naszego związku. Zauroczyłam się w innym, którego też przez to zraniłam. Zawsze rozsądna, a tak niemądrze postąpiłam.. Ale przyjechałeś do mnie Marcinie, mój mężu pokazałeś, że Tobie na nas bardzo zależy i że jesteś w stanie wspólnymi siłami stworzyć na nowo to, co nas kiedyś łączyło. Wiem, że jest Tobie ciężko. Jesteś wspaniałym człowiekiem zasługujesz na wszystko, co najlepsze, a od tej pory tylko to chcę Tobie dawać. Chcę Tobie podziękować za to, co dla mnie robisz. Jeśli kiedykolwiek ponownie stanę przed taką sytuacją już zawsze będę miała Twoją smutną twarz przed oczami. Kocham Cię teraz dwa razy mocniej na zawsze razem!!
 
załamana, 04.10.2015 10.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem z mezem 17 lat przeszlismy bardzo duzo a on mnie zdradził po 13 latach,i ta kobieta jest ciazy znim ona twierdzi ze sie bardzo kochaja on niby terz ale kocha zone na swoj sposob bo mamy 3 dzieci ja go barszo kocham i niewiem co mam z tym zrobic ta kobieta jest nieobliczalna ma tez meza jest z nim nieszczesliwa a moj maz za długo byl za granica i to wszystko tak wyszoło co mam zrobic bo juz jestem na skraju załamania nerwowego ledwo zyje
 
następne »
strona 1 z 19
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Jak utrzymać ZWIĄZEK NA ODLEGŁOŚĆ? Historie związków i porady psychologa Jak utrzymać ZWIĄZEK NA ODLEGŁOŚĆ? Historie związków i porady psychologa

Czy miłość może przetrwać, jeśli partnerów dzielą setki kilometrów? Jak ocalić związek na...

więcej

6187

Jak stworzyć ZWIĄZEK PARTNERSKI oparty na bliskości i zaufaniu? Jak stworzyć ZWIĄZEK PARTNERSKI oparty na bliskości i zaufaniu?

Związek to nie bokserski ring, gdzie walczy się o to, kto ważniejszy, czyje na wierzchu. Zamiast...

więcej

7151

Naucz się flirtować - to doskonała zabawa dla dwojga Naucz się flirtować - to doskonała zabawa dla dwojga

Jesteś singielką? Czekasz na tego jednego jedynego? A może chcesz podgrzać temperaturę w...

więcej

6149

Życie z wiecznym chłopcem czyli jak radzić sobie z mężczyzną z syndromem Piotrusia Pana Życie z wiecznym chłopcem czyli jak radzić sobie z mężczyzną z syndromem Piotrusia Pana

Człowiek dotknięty syndromem Piotrusia Pana nie dorasta nigdy. Dla większości z nas dzieciństwo...

więcej

7622

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Aby zacząć pracę z dzieckiem, które ma trudności w nauce matematyki, należy najpierw dziecko zdiagnozować w poradni psychologiczno-pedagogicznej pod kątem dyskalkulii. Każda szkoła ma swoją poradnię,...

To bardzo smutna historia. Sądząc po tym, co pani pisze, to jakiś rodzaj uzależnienia wart konsultacji psychiatrycznej. Problem w tym, jak zabezpieczyć jego i was przed kolejnymi zadłużeniami i...

Dobrze pan to ujął, to jest problem, który zaczyna się w głowie. Oczywiście jego skutki słychać w mowie, ponieważ stres atakuje układ oddechowy i głosowy. Warto jednak udać się do logopedy, który...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.