Jak odbudować związek po ZDRADZIE

206 komentarze
Autor: Ewa Anna Baryłkiewicz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Zdrada stawia pod znakiem zapytania dalsze funkcjonowanie związku. Osoba zdradzona czuje się skrzywdzona i zawsze ma obniżone poczucie własnej wartości. Zdrada może dotknąć każdego. Jednak czy po zdradzie możliwe jest w ogóle dalsze wspólne życie? Na pewno tak, lecz nic już nie będzie takie samo.

Zdrada stawia pod znakiem zapytania dalsze funkcjonowanie związku.

Jak odbudować związek po ZDRADZIE

Zaniepokoił cię przeczytany przypadkiem SMS? Spotkałaś go w czasie „delegacji” w restauracji z inną kobietą? A może sam ci opowiedział o kochance? Bez względu na to, jak dokonałaś tego odkrycia, było druzgocące. Osoba, którą kochasz i której ufałaś zawiodła cię. I choć sama nie wiesz jeszcze, co powinnaś teraz zrobić, jednego jesteś pewna – już nic nie będzie takie, jak było...

Do zdrady trzeba dwojga

Jego zdrada postawiła wasz związek pod znakiem zapytania. Ale też obniżyła poczucie twojej wartości. Zaczęłaś kwestionować swoją atrakcyjność. Zwątpiłaś w zdolność wyboru mądrego partnera i zastanawiasz się, czy sama dobrze wypadasz w tej roli. Próbujesz ustalić swój ewentualny udział w zdradzie: „Czy ja go do tego popchnęłam? Nie zwróciłam wystarczającej uwagi na to, co było dla niego ważne? Może zaniedbałam go, poświęcając zbyt wiele uwagi dzieciom? Czy seks był satysfakcjonujący?”. Potem przychodzi fala gniewu i żalu: „Jak on mógł mi to zrobić? Myślałam, że mogę mu zaufać”. Kolejną fazą jest samokrytyka: „Powinnam była to przewidzieć”. Na koniec pojawiają się wątpliwości: „Może zbyt wiele oczekiwałam? Może nie zasługuję na to, by być kochaną?”. I choć wiele pytań jest niedorzecznych, to któreś z pewnością kryje odpowiedź.

Zdrada jest dramatycznym symptomem, że w związku dzieje się źle – co najmniej jednej ze stron czegoś brakuje: zrozumienia, wsparcia, ciepła, satysfakcji seksualnej. Ten deficyt prawdopodobnie występował od dawna. Można było coś z tym zrobić. Jak? Nad związkiem trzeba pracować. Przezwyciężać wrodzony egoizm i zwracać uwagę na to, co jest ważne dla ukochanej osoby. Uważnie jej słuchać, a z drugiej strony – mówić szczerze o sobie. Nie bać się stawiać granic i walczyć o szacunek dla własnej osoby.

Zakochani zakładają rodzinę i zaczynają zajmować się gromadzeniem wspólnego majątku, opieką nad dziećmi – zapominają, że ich największym skarbem jest uczucie, które ich połączyło. Rzadko poświęcają czas i energię na naukę osobistej komunikacji. Wierzą, że skoro teraz się kochają, zawsze będą się rozumieć. A jeśli komunikacja szwankuje, deficyt wzajemnych oczekiwań rośnie. I bardzo często dochodzi do zdrady. Trudno jest bowiem poradzić sobie z narastającym brakiem czułości, zainteresowania itd. – i szuka się tego poza związkiem.

Ważne

Ważne

Rozpocznij nowy rozdział życia

Zdradę można wybaczyć. Ale czy da się ją zapomnieć? Nie! I wcale nie o to chodzi. Ważniejsze jest, czy stała się dla partnerów punktem zwrotnym, od którego rozpoczęło się uzdrawianie związku, czy bolesną, trudno gojącą się raną. W tym drugim przypadku lepiej się rozstać. Wiele par, którym udało się uratować związek, przyznało jednak, że chociaż zdrada spowodowała najgorszy okres w ich życiu, to ostatecznie doprowadziła ich do takiego poziomu intymności, szczęścia, zrozumienia i oddania, o jakim dawniej mogli tylko marzyć. Traumatyczne doświadczenie było więc im potrzebne do tego, aby... odkryli siebie na nowo.

Zdrada zdradzie nierówna

Niektóre kobiety bardziej dotyka zdrada emocjonalna niż fizyczna. Łatwiej im jest pogodzić się z faktem, że ich partner spał z inną, niż że nawiązał z nią intymną więź. Zdarza się, że głęboki kontakt z osobą poznaną w internecie jest zdradą porównywaną do spędzenia nocy z kimś innym. Ale niezależnie od skali zdrady, boli tak samo.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 05.12.2016 0:38
Witam. Moja historia jest też przykra i nie wiem co mam robić. Byliśmy ze sobą 6 lat w tym 2po ślubie. Mamy dwójkę dzieci. 2 dziewczynki. 4 latka i 1. Przez ponad rok mnie zdradzał z dużo młodszą od siebie dziewczyną. Kiedy się dowiedziałam wyprowadziłam się. Ale czuje ze nadal go kocham i chce z nim być. Ale gdy go pytam czy powalczymy o nas związek to mówi to się nie uda, ty juz nie chcesz, już nie będzie tak jak kiedyś... itp. Wiem że podobno nadal się z nią spotyka. A gdy mówię o rozwodzie to on mówi że się nie zgadza. Dziewczyny proszę was o radę co mam zrobić dalej. Czy walczyć czy już odpuścić.???? Jesli faktycznie sie z nia nadal spotyka to odpusc . Nie jest wart Twojego cierpienia.
Nie zarejestrowany, 05.12.2016 0:34
Hmmm..zdradzam swojego meza przecietnie raz w miesiacu.Nie zaluje, Jak stracisz wszystko to wtedy pozalujesz..
 

Czas leczy rany, także te spowodowane zdradą partnera

W momencie, kiedy targa tobą wściekłość, chęć zemsty i desperackie pragnienie odzyskania partnera, tylko czas pomoże ci spojrzeć na całą tę sytuację trzeźwo. Wtedy poznasz swoje prawdziwe uczucia do partnera i dowiesz się, co on naprawdę czuje do ciebie. Nie podejmuj wiec pochopnie decyzji o rozstaniu. Czasowa separacja ma jednak sens – gdy na jakiś czas zamieszkacie oddzielnie, szybciej odnajdziecie prawdę o tym, co was łączy. W tym czasie odnajdź spokój i siłę w rutynowych czynnościach: ćwiczeniach fizycznych, pracy, obiadach z przyjaciółmi. To da ci poczucie, że życie toczy się dalej.
Jeżeli masz dzieci, nie zmieniaj ich codziennego rozkładu dnia. Muszą mieć stały punkt oparcia. Dla ich dobra zachowaj spokój: płacz tylko wtedy, gdy będziesz sama. Ten konflikt dotyczy przecież tylko ciebie i twojego partnera. Twój mąż to ich ojciec – jego zachowanie jest też i dla nich zagrożeniem. Wiele matek zadaje sobie wtedy pytanie: „Czy powinnam utrzymać to małżeństwo dla «dobra» dzieci?” zamiast ważniejszego: „Czy trwanie za wszelka cenę w «martwym» związku nie odbije się negatywnie na całej mojej rodzinie?”. Dlatego ochłoń – podziel się swoimi dylematami z przyjaciółmi. Ale decyzję: „co dalej?” podejmij samodzielnie! To twoje życie! Poza tym różni ludzie mają rożną tolerancję na zdradę.

Tylko od was zależy, czy po zdradzie odbudujecie związek

Odpowiedz sobie na pytanie: „Czy ten związek jest wart drugiej szansy?”. Ale nie zostawaj z partnerem, jeśli istnieje tylko niewielka (lub żadna) szansa na to, abyś była z nim szczęśliwa. Nie powinnaś z nim być, jeśli brakuje mu odwagi, by być szczerym. Kiedy nie czuje potrzeby przepracowania własnych słabości. Gdy nie potrafi angażować się w związek i jest niezdolny do wielkich uczuć. Jeżeli ty go kochasz, a on nie wyobraża sobie życia bez ciebie i obiecuje ci, że zrobi wszystko, by naprawić swój błąd i odbudować wasze relacje, daj mu – a raczej wam – jeszcze jedną szansę. Tylko od was zależy, czy uda się wam odzyskać uczucie i bliskość.

Zdaniem amerykańskich psychologów klinicznych Stevena D. Solomona i Lorie J. Teagno poradzenie sobie z faktem, że ukochany cię zdradził, jest – w pewnym sensie – porównywalne do zmierzenia się ze śmiercią bliskiej osoby – towarzyszy ci uczucie, że ktoś odszedł już na zawsze albo coś umarło.

Etapy postępowania po zdradzie:

Aby pogodzić się z odejściem kogoś, kogo kochałaś, musisz popracować nad przykrymi emocjami. Jak? Oto skuteczne etapy postępowania w tej kryzysowej sytuacji :

  • Jakaś część ciebie już na zawsze będzie uważać na to, aby nigdy nie dać się tak bardzo zranić. Nie pozwól jednak, żeby twój lęk powstrzymywał cię od odsłaniania serca przed osobą, która cię zraniła. To dla ciebie jedyny sposób, aby wyjść poza ból i nie pozwolić mu się zdominować. W pierwszej kolejności spisz wszystko, co czujesz. Pisanie często pomaga nadać sens naszym uczuciom – zwłaszcza gdy są tak silne. Np. możesz się czuć rozwścieczona, nie tylko dlatego, że on cię zdradził, ale też dlatego, że się tego wyparł albo zabrał ją w "wasze miejsca. Możesz się bać, że zamierza cię dla niej zostawić, czuć lęk, że cię już nie kocha, a jednocześnie mieć przeczucie, że to będzie dla was najlepsze rozwiązanie. Jeśli będziesz wiedziała, czego tak naprawdę chcesz, łatwiej ci będzie o to walczyć. Nie bądź zaskoczona, gdy – mimo wszystko – odkryjesz prawdę, że go kochasz i nie wyobrażasz sobie życia z kimś innym. Posiadanie odwagi, żeby się zmierzyć z prawdą o sobie, jest pierwszym krokiem do zmiany swojego życia.
  • Wyraź swoje emocje. Trudno jest poruszać temat zdrady bez kłótni, pretensji, żalu. Dlatego nie powinniście odbyć jednej rozmowy, ale całą serię. Powiedz mu o swoim głębokim bólu, gniewie, lęku itd. Pozwól, by emocje wylały się z ciebie. I... daj mu szansę na obronę. Ale to ty kontroluj tę rozmowę! Każdy partner, który został zdradzony, czuje się jak w pułapce – jakaś jego część obsesyjnie chce poznać szczegóły dotyczące zdrady. Jednocześnie boi się usłyszeć, jak było naprawdę. Dlatego zadawaj tylko te pytania, na które jesteś gotowa poznać odpowiedź. Pamiętaj, że może być ona bardzo bolesna. Pytaj tylko o to, co pomoże ci zrozumieć i znaleźć rozwiązanie, a nie o detale, które pogłębią twój ból. Ale nie rezygnuj z tej rozmowy – nawet jeśli podjęłaś decyzję o rozstaniu. Wielu ludziom dotarcie do szczegółów zdrady pozwoliło odkryć prawdę o ich związku i w przyszłości uniknąć błędów.
  • Odbudujcie zaufanie. Ten proces jest bardzo trudny – trwa tygodnie, czasem lata. Istnieje tylko jeden sposób, by tego dokonać – trzeba działać. Partner musi nieustannie potwierdzać swoją uczciwość, dotrzymywać danego ci słowa. Wykonywać to, co ci obiecał i niczego przed tobą nie ukrywać. Ale... nie dokona tego, jeśli mu w tym nie pomożesz. Musisz mu powiedzieć, czego od niego oczekujesz. Opracujcie wspólnie listę tych zachowań, które będą budować twoje zaufanie. Pamiętaj – to, o co go prosisz, musi być wykonalne i nie może narażać na szwank jego szacunku do samego siebie. Musisz pozwolić mu na normalne życie – z rozrywkami i pokusami, z których nie będzie musiał rezygnować (np. sport).

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 08.11.2016

Komentarze (1 - 10 z 206)
Nadia26, 22.11.2016 09.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Każdy ma odmienny problem. U mnie w związku to ja byłam ta zła. Wiem o tym choć nigdy oficjalnie się do tego nie przyznalam. Mój były partner niebyl ideałem, ale nie był też zły.Teraz dopiero to zrozumiałam gdy zostałam sama z dziećmi...Moje życie jest tak zamotane że gdybym miała to wszystko opowiedziec nie starczyło by mi dnia.ehhh jestem zaklamana, kłamałam go od samego początku,cały czas myślałam że go nie kocham , ale to nie dawało mi prawa do zdrady.Teraz jest rok jak go nie ma i mimo że nie był człowiekiem który okazywał miłość na każdym kroku to dbał o mnie i o dzieci.... Do tej pory niewiem o wielu rzeczach nigdy się do nich nie przyznalam.A to prze zemnie stracił do mnie zaufanie, z czasem i szacunek....ale mimo wszystko wiecznie mówiłam że to przez niego. chciałabym to odbudować ale on mnie już nie pokocha ale nawet jeżeli kocha dalej to już mi tego nie pokaże bo w jego oczach nie jestem juz warta jego miłości ani uwagi. Zmarnowałam życie jemu dziecia i sobie na własne życzenie....
 
boli..., 14.11.2016 09.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
kilka miesięcy temu maż chciał mi pokazac jak bardzo jest szczery... na moich oczach umówił sie kilka razy w przeciagu tygodnia z prostytutkami... wiedzialam ale myslalam ze tak mnie kocha ze tego nie zrobil jednak. ale kiedy zauwazyłam brak fotelików naszych dzieci w samochodzie wiedziałam ze jednak sie to stało... były awantury... płacz, krzyki... i stało sie najgorsze... powiedzial że zdradził mnie pół roku wcześniej z... moja siostą... nie rozumiem jak mogli mi to zrobić... nie potrafie im wybaczyc... czuje wielka nienawisc... mieszkamy niestety razem, ja nie pracuje, nie mam za co zyc... tak... jestem z nim w tym momencie tylko dla pieniedzy... on prosi, przeprasza... widze ze zaluje ale ja nie widze dla nas szans... a z nia nie mam kontaktu, chociaz jest chrzestna naszego syna ktory za kilka dni konczy rok....
 
zraniona, 10.11.2016 20.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zostałam zdradzona , jak udowodnić czy ktoś pomoże .
 
Zraniona, 04.11.2016 12.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój partner zdradził mnie kilka miesięcy temu ze swoją byłą dziewczyną. To były początki naszego związku. Ona go zdradziła z jego kolegą. Teraz ja o tym się dowiedzialam z smsa od niej. Szantazowala go ze mi o wszystkim powie. Przyznał się do wszystkiego. Mówi że nie wie czemu to zrobił, że chyba po to by coś udowodnić jej. Po wszystkim ona chciała do niego wrócić a on powiedział jej ze nic do niej nie czuje i że to ze mną chce ułożyć sobie życie. On teraz płacze, przeprasza, prosi o szansę. Chce wszystko naprawić. Nie wiem co mam zrobić. Mówi że żałuje wszystkiego ale bal mi się przyznać. Czy da radę wybaczyć zdradę? Bardzo go kocham ale boję się że to będzie zawsze stało między nami.
 
piękna, 20.10.2016 22.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak sobie z tym radzisz teraz? Wybaczyłeś żonie?
 
piękna, 20.10.2016 22.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mąż zdradzał mnie 1,5 roku z koleżanką z pracy, a od roku podejrzewałam nawet domyślałam się z kim. Zresztą czułam to. Mam żal do siebie, że nic nie zrobiłam z tym, że nie przerwałam tego. Widział jak płakałam jak cierpiałam on oczywiście zapierał sie, że wymyślam sobie. Powiedziałam mu żeby pozwolił mi żyć, ze jak nie chce być ze mną to niech odejdzie tylko niech przestanie mnie okłamywać. Nagle zmienił się zaczął ratować małżeństwo zaczął robić wszystko o co go poprosiłam.Wkońcu mąż zerwał z nią. Aż na drugi dzień dostałam smsa od jego kochanki żebym go bardziej pilnowała. potem kolejny i kolejny, i znowu kolejny. Mąż przyznał się i opowiedział mi, że bardzo żałuje i dawno chciał z nią zerwać. Zresztą kilka razy kończył ten romans ale ona zaraz pisała jednego smsa potem kolejnego, a potem jeszcze w pracy narzucała się i znowu zaciągała go do łóżka. Udowodniłam mu z jakim badziewiem zadawał się zresztą sam to przyznał. Nawet powiedział jej kilka konkretnych słów ona wściekła się, nawet szuka zemsty na mnie. Ja wybaczyłam mężowi, nie wiem czy go kocham wydaje mi się czasami, że tak czasami że nie. Są momenty, że jest super, a czasami mam doła i chcę zeby wyprowadził się. On cały czas prosi i błaga, wiele razy powiedział, że żałuje tego a nawet brzydzi sie tego co zrobił. Teraz jest bardzo dobry robi wszystko o co poproszę. Sam robi mi śniadanie, kolację opiekuje się dziećmi kiedyś dziećmi w ogóle nie zajmował się. Nie wiem co mam robić. minęły 4 miesiące, a ja nie wiem czy być z nim czy kiedyś zapomnę o tym, czy powinnam jednak rozstać się z nim.
 
Zdradzona, 20.10.2016 20.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Trzymam kciuki jeszcze będziecie szczęśliwi.
 
luna, 23.09.2016 22.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam. Postanowiłam napisać, ponieważ mało jest wypowiedzi osób które zdradziły. Tak zdradziłam. Dziś bardzo tego żałuję i chciałabym móc mieć szansę walczyc. Niestety moj partner twierdzi, że jak raz to zrobiłam, to powtorzę i kolejny. Problem tkwi w tym, że przez 5 lat naszego związku żylismy na odległość i z roku na rok oddalalismy się jeszcze bardziej, zamiast tak na prawdę poznać się. To straszne. Jak dwie rownoległe linie, które się nigdy nie przecieły. Gonilismy za tym by miec, a nie być. Bardzo go kocham i modlę się o tą szansę, bo wiem, że nasza miłość mogłaby zaowocować. Zdrada, zdradzie nie równa. Myślę, jednak, że trzeba walczyc, choć spróbować.
 
Ania, 10.08.2016 21.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak udowodnić zdradę a wiem że zdradził i to nie raz siedze w domu z dziećmi więc kasy brak na kogoś kto by pomógł.Zdrada jest czymś okropnym.
 
Lwica, 10.08.2016 16.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja historia jest podobna jesteśmy z mężem 11 lat razem 5 po ślubie mamy wspaniałego synka 2 lata. Zaczęło się coś psuć pół roku temu syn zaczął chorować zrezygnowałam z pracy a on dostał awans. Brak komunikacji i tydzień temu dostałam MMS ze zdjęcia mojego męża i tej sz....ty najgorzej ze ja znam pseudo lesbijak kumpel ze starej pracy męża. Mój świat się załamał mąż z na zerwał dlatego chciała się zemścić. Jeszcze zadzwoniła do mnie ze to były ważne 4 miesiące jej życia a on ją oszukał. Idiotka a co z moim życiem rodzina domem. Mąż obiecał terapię powiedzal ze kocha tylko nas mnie i syna . Na razie zgodziłam się żeby został w mieszkaniu ale co dalej czas pokaże. Oglądam te zdjęcia i chce wszystkim wam powiedzec jedno nigdy nie wincie siebie za to co się stało . Jestem z natury twarda ale wiem jedno nic mi nie brakuje jestem piękną i mądra. I nigdy nie dam sobie wmówić ze ktoś może być lepszy oddmnie. Dziewczyny to oni bali się odpowiedzalnosc za swój związek zamast pogadać . Ba pojechał z nią na urlop ( miało być szkolenie ) . Ale jestem w stanie to znieść, jestem w stanie przenieś góry. Najbardziej ciesze się ze nie zwariowalam podejrzewałem i się wydało. Jak byliśmy tylko w dwójkę to nie wyobrażałam sobie wybaczyć zdrady. Ale jak to powiedzala moja mama kiedyś dzieci wiele weryfikuje w życiu. Nadal go kocham i myślę o tych 10.5 latach i nigdy mnie nie zawiódł zawsze był i kochał. Mam nadzieje ze terapia pomoże ale nie zamierzam mu wypominac co chwile tego bo to zniszczy nasza rodzinę. Dlatego głowa do góry jeśli nie macie siły zastanówcie się co dla was będzie dobre najlepsze nie ma sensu trwać na sile. Podrawiam
 
następne »
strona 1 z 21
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
UWODZENIE: co uwodzi mężczyzn, a co kobiety UWODZENIE: co uwodzi mężczyzn, a co kobiety

Okazuje się, że na kobiety i mężczyzn działają zupełnie odmienne bodźce. Sprawdź, co uwodzi...

więcej

29566

Jak zwalczyć w sobie ZAZDROŚĆ? 9 sposobów na zazdrość Jak zwalczyć w sobie ZAZDROŚĆ? 9 sposobów na zazdrość

Psychologowie są zgodni: zazdrość jest chorobą i to nieuleczalną. Dlatego trzeba nauczyć się z nią...

więcej

22019

Chemia MIŁOŚCI - co się dzieje w organizmie w czasie zakochania Chemia MIŁOŚCI - co się dzieje w organizmie w czasie zakochania

Każdy kocha inaczej, miłość miłości nierówna. Niektórzy zachowują się jak ogarnięci szałem, inni...

więcej

17702

Miłość: gdy w związku jest duża RÓŻNICA WIEKU między partnerami

On jest po pięćdziesiątce, ona ma zaledwie dwudziestkę. Ona dobiega czterdziestki, on dopiero...

więcej

15792

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Na początek proszę zrobić wszystkie badania, np. hormony tarczycy, czyli TSH, fT3, fT4 oraz badanie krwi, moczu. Proszę zbadać sobie cukier, potas, żelazo i inne witaminy, jeżeli to wyjdzie dobrze,...

Samodzielne zamawianie sobie "leków" w internecie nie jest rozsądne. Nie wiadomo, co w nich jest, a więc - czy mogą rzeczywiście pomóc. Najrozsądniejszym sposobem szukania pomocy jest wizyta u...

Musi Pan odpowiedzieć sobie na pytanie, czego Pan oczekuje od związku, w którym Pan jest, czy Pańskie oczekiwania, potrzeby mają szansę na realizację, zaspokojenie w tym związku. Z opisu wynika,...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.