CHOLERYK - jak z nim postępować

Konsultant: Anna Perzyńska, psycholog
51 komentarze
Autor: Anna Krasuska

Masz w najbliższym otoczeniu choleryka? Nie zmienisz charakteru gniewnej osoby. Możesz jednak wypracować metody radzenia sobie z jej złością. Przedstawiamy 7 kroków postępowania z cholerykiem.

Życie z cholerykiem: proś o pomoc, nie wstydź się

Osoby doświadczające przemocy (a przemocą jest także czyjś gniew) zwykle wstydzą się tego i ukrywają problem przed rodziną i przyjaciółmi. Izolują się i skazują na samotność. Być może z tobą też tak jest. Dlatego musisz wiedzieć, że bez wsparcia innych nie dasz sobie rady. Rozejrzyj się wokół, usiądź z kartką i wypisz na niej osoby, na które możesz liczyć. Spróbuj stworzyć swoją grupę wsparcia – nawet jeśli będzie to tylko jedna osoba. Ważne, by zacząć z kimś rozmawiać. Czasem wystarczy po prostu, że usłyszysz: "Damy radę przez to przejść, będzie dobrze”.
Zwracając się do innych, możesz oczekiwać wsparcia emocjonalnego, mądrej rady czy konkretnej, materialnej pomocy. Dlatego ważne jest utrzymywanie dobrych (opartych na wzajemności) relacji z innymi. A jeśli nie masz do kogo się zwrócić, poszukaj profesjonalnej pomocy.

Życie z cholerykiem: pozbądź się fałszywych przekonań

Problemem ludzi uwikłanych w gniewny związek jest pielęgnowanie mitów dotyczących miłości i gniewu. Najbardziej rozpowszechnione jest przekonanie, że „miłość pokona gniew”. Tymczasem prawda jest taka, że choćbyś nie wiem jak się starała, nie zwalczysz jego gniewu swoim oddaniem. Twoja miłość nie jest na to dość silna! Inny mit głosi, że „gniew mija, a miłość trwa wiecznie”. Błąd! Skłonność do gniewu czasem łagodnieje z wiekiem, ale z pewnością nie jest przelotnym uczuciem. Kolejny stereotyp mówi: „Jeśli on mnie naprawdę kocha, to się zmieni”. Nieprawda! Kiedy zwycięża gniew, miłość nie ma szans. Podobnych mitów jest wiele i niestety, trudno się z nimi walczy, ponieważ nasze poglądy kształtują się bardzo wcześnie.
Jak wykorzenić fałszywe przekonania? Mów sobie STOP!, ilekroć przyłapiesz się na powtarzaniu w myśli wymienionych wyżej stereotypów. Świadomie podważaj fałszywe przekonania i zastępuj je innymi, np. w miejsce „gniew mija, a miłość trwa wiecznie” mówisz sobie: „gniew może zniszczyć miłość”. Pamiętaj, że sposób myślenia jest twoim osobistym wyborem i w każdej chwili możesz go zmienić.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 20.09.2012 13:25
ja także mam męża choleryka ciągle slyszę od niego że jestem ułomna,głupia i nic nie potrafię a najgorsze że słyszy to wszystko nasza 4-letnia córeczka i jak ona ma mieć później do mnie szacunek jeśli słyszy to wszystko:( ja nawet nie mogę jego kubka wziąć bo wpada w szał dla mnie to drobnostki a dla niego nie...:( mam to samo, ciągle słyszę ,że jestem najgorsza i każę słowo lub mój czyn jest zaraz karcone. nie mogę nic zrobić cokolwiek sama załatwię jest robione źle. nie mogę rozmawiać z matką ponieważ według niego jest głupia a ja robię się tak sama jak ona. według niego jest najlepszy i najinteligentniejszy a wszyscy inni to idioci.Najgorsze jest to ,że gdy chcemy się rozstać robi mi takie czego efektem jest moje pozostanie a ona w tedy robi ze mną co chce. wyrzuty sumienia jakbym tylko ja o tym zadecydowała i go bardzo skrzywdziła i nie doceniła
Nie zarejestrowany, 02.06.2011 15:17
ja także mam męża choleryka ciągle slyszę od niego że jestem ułomna,głupia i nic nie potrafię a najgorsze że słyszy to wszystko nasza 4-letnia córeczka i jak ona ma mieć później do mnie szacunek jeśli słyszy to wszystko:( ja nawet nie mogę jego kubka wziąć bo wpada w szał dla mnie to drobnostki a dla niego nie...:(
 

Związek z cholerykiem: wyznacz swoje granice

W związku z gniewnym człowiekiem koncentrujemy się zwykle na jego działaniu i potrzebach, zapominając o sobie. „Dobra” żona stara się dopasować do oczekiwań gniewnego męża, który i tak nigdy nie będzie z niej zadowolony. Zamiast tak robić, spróbuj określić, gdzie leży granica twojej tolerancji. Zadaj sobie pytanie, jak długo chcesz być ofiarą. Wyznaczając granice, stworzysz niewidzialną barierę ochronną. 
Ofiary gniewu mają, podobnie jak współuzależnieni, skłonność do zapominania o własnych potrzebach, do nieustannego kontrolowania drugiej osoby i do rezygnacji z siebie.
Żeby to zmienić, musisz nauczyć się postępować nieco egoistycznie. Staraj się rozwijać swoje zainteresowania, spotykaj się z ludźmi (spoza kręgu twojego gniewnego partnera). Zacznij każdy dzień od poświęcenia pewnej ilości czasu wyłącznie sobie (możesz iść na basen, posiedzieć z książką przy kawie czy zrobić cokolwiek innego, co sprawi ci przyjemność).

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 11.02.2014

Komentarze (1 - 10 z 51)
pablo, 21.05.2015 00.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dokładnie Juras nie ma choroby bez przyczyny .Każdy ma inna tolerancje nerwów jedni większą drudzy mniejszą (przez co do katastrofy niejednokrotnie dochodzi). Kobiety często gęsto nie umieją dbać o swoich partnerów a jak już uda się wyprosić kochanie to rozkładają nogi i jak kłody się zachowują więc co to za przyjemność? Ja wychodzę z założenia że jak nie zjem w domu to zjem na mieście moja partnerka zna moje zdanie i popiera Je. Moje drogie panie jak można nie myśleć o sexie jeżeli jest się w małżeństwie!! To po co się żenić? Jeżeli się kogoś kocha to przez myśl by mi nie przeszło żeby czegokolwiek odmawiać!! Dziwicie się że są zdrady, przecież to oczywiste że jeżeli Wy nie macie ochoty to dba się o drugą osobę i uwierzcie mi że 90% zdrad zostanie unikniętych (10% lubi zaliczać) Wiele tragedii jest przez zły dobór partnera(ki), nie wyobrażam sobie mieć partnerki, która da mi raz na tydzień taka osoba powinna znaleźć sobie kolesia o podobnych upodobaniach i żyć w białym małżeństwie (co dla Mnie jest chore) albo iść do zakonu jak jest aseksualna.Faceci są naprawdę prości w obsłudze nauczcie się ich słuchać, oni sami wam powiedzą czego chcą tylko cały widz polega na spełnianiu tego. Większość z was nie będzie narzekała jak jej to źle i dlaczego w ogóle partner narzeka. Na koniec dodam sex jest nie rozłączną częścią każdego faceta jeżeli nie rozumiecie tego to nie brać ślubu (wtedy darujecie rozwodów i innych katastrof)albo do zakonu. Pozdrawiam
 
lala, 03.03.2015 22.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
'inteligentny '=idiota. Bo tu chodzi o szacunek do drugiej osoby ale widać że nie wszyscy znają takie pojęcie.
 
WOJOWNICZKA , 28.02.2015 13.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
NO I MAMY PRZYPADEK CHOLERYKA TACY JAK ON ZASŁUGUJĄ NA SAMOTNOŚĆ NIE WIERZCIE W TE BZDURY CO PISZE TEN GBUR.
 
gosc, 18.02.2015 15.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam moj maz niestety tez jest typem choleryka. Na kazdym kroku mowi mi ze jestem zla glupia itd. Niema dnia zeby mnie nie strofowal . I co ciekawsze jak widzi ze sie denerwuje to jeszcze wchodzi mi na ambicje i mowi ze nie potrafie przyjc krytyki "na klate". Dla wyjasnienia dla mnie krytyka bywa konstruktywna pod warunkiem ze jest uzasadniona. A jesli slysze ze wszystko co ja sama zalatwiam i kupuje jest beznadziejne, jesli jade gdzies autem i jestem z tego kontrolowana tzn jestem kontrolowana z kazdego wyjscia z mieszkania poza wyjsciem do pracy to chyba cos tu jest nie tak. Moj wspanialy maz uwielbia wytykac mi szelkie bledy a w zamian nigdy nie pochwali tego co dobrze zrobilam bo wg niego to sie nie zdaza...albo nie potrzeba chwalic. Wyznaje prawo kary nie nagrody. A zeby bylo ciekawiej dodam ze jestesmy ok poltora roku po slubie a sypiamy ze soba moze raz na mies bo on woli sobie panienki na necie ogladac nic sie ze mna kochac, na kazdym kroku i w kazdej kwestji daje mi do zrozumienia ze powinnam go po stopach calowac za to za raczyl wziasc slub ze mna. Nie wiem jak dlugo tak wytrzymam
 
Juras znerwicowany., 16.12.2014 17.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Większość listów jest tu od ''cierpiących'' kobiet bo mają mężów choleryków,ale nie ma choroby bez przyczyny W moim przypadku gdzie przez 35 lat słyszy się każdego ranka ''jak mnie dzisiaj głowa boli'' zrzędzenia i niezadowolenia z ''usług'' domowych męża, gdzie wkłada całe swoje serce i umiejętność by zadowolić żonę a co w zamian wytykanie błędów.Wspomnę też o aseksualnym podejściu do życia więc pytam się po co takie kobiety wychodzą za mąż, zapewne by doprowadzać swoich mężów do depresji czy silnej nerwicy Boję się że moja psychika już dłużej nie wytrzyma i albo zrobię krzywdę sobie albo żonie.
 
KLaudia , 03.12.2014 15.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem z wziązku z cholerykiem. Od pół roku próbuję się od niego uwolnić. Bo żyć się z nim nie da. Przykro mi, ale jeżeli jesteś cholerykiem, to zostań sam. Na dłuższą metę skrzywdzisz wszystkie i wszystkich.
 
Klaudia , 03.12.2014 14.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
a czy ktoś zna choleryka, który po terapii i z lekami choć trochę się zmienił? Czy nie ma żadnych szans na poprawę?
 
Bozena41, 10.11.2014 08.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Uciekaj jak możesz szybko od takiego człowieka dziecko nie pomoże może pogorszyć sytuację jak u mnie. Będziesz cierpieć ty i twoje dziecko. Zastanów się nad tym. jest wiele ludzi wartościowych. Życzę użycia rozumu a nie serca wiem coś o tym bo sama taki błąd zrobiłam. Powodzenia
 
natasza, 17.10.2014 14.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie Pozwólcie Nikomu Matce,Ojcu ,Facetowi,Dzieciom ,,,niszczyć swoje własne życie,,,więzy tak czy rodzinne,tak czy innego typu np :miłość,związek,dzieci...nie mają Prawa do stosowania PRZEMOCY Fizycznej ,czy Psychicznej nad Tobą ,,,Dręczyciele Precz!!! Niech Zeżre ich Własna Złość,Tak jak,,moich psychicznych dręczycieli sąsiadów wreszcie Trawka porosła No i Ulga !!! ich biedne bite Dzieci z radością mi powiedziały Nareszcie Babka i Dziadek zdechły!!!Dzieci w obronie których stanęłam miałam Całe Lata Piekła cierpiały także moje Dzieci a Policja miała to głęboko w Dupie!!!taka nasza pomocna Policja i co Broń się Sama ...!!! tylko wyjazd za granice po urządzeniu się zabierałam dzieci od Tego Bloku Szalonych Ludzi-inni to Tchórzliwe strusie chowali głowe w piasek,a jak ja w trudnej sytuacjii byłam To chura Wszyscy Na mnie i na Moje Dzieci Napadali Bandyckie Sąsiedztwo-wykształcone te ze słomą świnie.Chciały przed innymi pokazać jakie To są Silne jakie przebiegłe i cwane potrafią Być Świnie-na Samotną matke trójki małych Dzieci...na pochyłe drzewo to byle koza chciała wejść.gnębić,niewinnym wine jakąkolwiek przypisać aby tylko wyższośc gówno wartej mości wysokości Debilnych sąsiadów ,,,ale to już Dzięki Bogu przeszłość,debilii zostało tylko dwoje reszte sprawiedliwośc Boska zabrała by innych nie męczyli,nowi sąsiedzi to normalni ludżcy a nie Gniazdo Os...nie pozwólcie się Tłamsić przez niewychowane Bydło...
 
Angus, 12.10.2014 11.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak by choleryczek nie było:P
 
następne »
strona 1 z 6
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Zespół Otella: przyczyny i objawy. Czy wyleczenie chorobliwej zazdrości jest możliwe? Zespół Otella: przyczyny i objawy. Czy wyleczenie chorobliwej zazdrości jest możliwe?

Zespół Otella to zaburzenie psychotyczne, które najczęściej dotyka mężczyzn-alkoholików. Odczuwają...

więcej

13145

KOBIETA i mężczyzna: małe i duże różnice między nimi KOBIETA i mężczyzna: małe i duże różnice między nimi

Kobiety wolą rozwiązywać problemy praktyczne, panowie są lepsi w myśleniu abstrakcyjnym. Mężczyźni...

więcej

5428

UWODZENIE: co uwodzi mężczyzn, a co kobiety UWODZENIE: co uwodzi mężczyzn, a co kobiety

Okazuje się, że na kobiety i mężczyzn działają zupełnie odmienne bodźce. Sprawdź, co uwodzi...

więcej

25808

Szkoła UWODZENIA: Mężczyźni polują, kobiety łowią Szkoła UWODZENIA: Mężczyźni polują, kobiety łowią

Niektóre kobiety otaczają adoratorzy, inne wieczory spędzają samotnie. Nieatrakcyjny mężczyzna ma...

więcej

11253

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Podstawową wizytą powinna być zdecydowanie konsultacja laryngologiczna. Jeżeli sytuacja się nie zmienia, koniecznie najpierw trzeba zadziałać od strony lekarskiej. Warto zapytać lekarza o konsultację...

Podczas wymowy głoski "r" język jest przy wałku dziąsłowym. Tam powinien wibrować kiedy przepuszczamy przez niego powietrze. Pomimo nieskutecznej wcześniejszej terapii, sugerowałabym jednak udanie...

Miła szesnastoletnia Beato! Ograniczenie ilości wypijanego alkoholu nie powinno wynikać z obawy przed reakcją rodziców, tylko z troski o własne zdrowie. Nie rozumiem, jakie "inne rzeczy" też...

Grupy wsparcia
data

Maj 25, 2015

borykałam się z nadwagą. nie wierzyłam w takie cuda. koleżanka mi w końcu powiedziała o pewnych tabletkach. Dopytałam się bo nie miałam już wiary że dam radę schudnąć. Powiedziała mi wtedy że to właśnie Slimcea tabletki są ponoć bardzo skuteczne. Zamówiłam i stosowałam 3 miesiące....

data

Maj 25, 2015

wydawało mi się ze takie suplementy to bujda. Testowałam jednak Slimcea. Miałam ogromny problem z nadwagą. Źle się czułam i chwytałam się każdej metody. Pomogła mi faktycznie Slimcea. Stosowałam 3 miesiące i przez ten czas schudłam 12kg. Jestem bbardzo bardzo szczesliwa.

data

Maj 23, 2015

Od 3 dni zażywam Green Barley Slim, póki co nie widzę żeby coś kilogramy leciały, no ale to dopiero 3 dzień ;) Dam znać po 2 tygodniach, bo jakoś nie jestem do końca przekonana.

data

Maj 25, 2015

ja schudłam 5 kg po 1,5 miesiaca Ja schudłam 3 kilo i mało tego chciałam zwrotu a tu się okazuje że nie ma gdzie tego wysłać bo adresat nie znany

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.