Technika RELAKSACJI polegająca na rozluźnianiu napiętych mięśni

1 komentarze

Świadomie napinając i rozluźniając poszczególne partie mięśni, zdołamy zrelaksować nadwyrężone stresem ciało. W połączeniu z pogłębionym oddechem ta technika relaksacji doda ci energii i podniesie na duchu. Poznaj ćwiczenia relaksujące, pomocne w rozluźnianiu napiętych mięśni.

Połóż się lub usiądź w ulubionym fotelu i rozpocznij sesję relaksacji.

Ćwiczenia relaksacyjne:

  • Napnij całe ciało tak mocno, jak możesz. Napnij każdy mięsień: zaciśnij pięści, zegnij palce stóp, wykrzyw twarz, napnij barki, nogi, brzuch. Przyjrzyj się sobie: jakie to uczucie być tak napiętym?
  • Wytrzymaj chwilę i rozluźnij mięśnie, poddaj się grawitacji, napełnij brzuch i płuca powietrzem. Chwilę spokojnie oddychaj, obserwując wdechy i wydechy.
  • Ponownie napnij całe ciało, ale w połowie tak mocno jak poprzednio. Wytrzymaj chwilę, znów przyjrzyj się swoim odczuciom. I puść. Pozwól napięciu odejść razem z wypuszczanym powietrzem: niech każdy wydech wymiata napięcie z ciała i umysłu.
  • Znowu napnij ciało, ale jeszcze słabiej niż ostatnio. Poczuj to napięcie. Wyobraź sobie, że wiele razy w ciągu dnia twoje mięśnie są tak napięte, choć na bieżąco nawet tego nie czujesz.
  • Po chwili zrób wydech, pozwalając powietrzu całkowicie opuścić twoje płuca. Poczuj, jak pod wpływem siły ciążenia twoje rozluźnione ciało nabiera bezwładności, staje się ciężkie, nieruchome. Oddychaj głęboko i spokojnie. Obserwuj, jak ciało i oddech współpracują. Ta świadomość ciała i oddechu daje poczucie wewnętrznej harmonii.
  • Teraz napnij tylko umysł. Pomyśl o negatywnych uczuciach, które wypełniały cię w ciągu dnia: lęku, złości, gniewie, zwątpieniu, poczuciu winy.
  • Głęboko oddychając, uwolnij się od tych złych emocji. Otwieraj się z wdechem, a z każdym wydechem oczyszczaj umysł. Poczuj kojącą pustkę, a potem siłę i spokój, które cię wypełniają. Zanim wstaniesz, weź kilka głębokich wdechów, obserwując swoje reakcje.

To ci się przyda

To ci się przyda

Możesz wzbogacić to ćwiczenie techniką badania ciała (body scan). Zanim zaczniesz napinanie mięśni, poświęć chwilę na przyjrzenie się, w jakim jesteś stanie. Siedząc lub leżąc, powoli i starannie badaj każdy fragment ciała, dokładnie rejestrując wrażenia. To pomoże ci ocenić, na ile fizycznie reagujesz na stres.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Purestock

Aktualizacja: 30.04.2014

Komentarze (1 - 1 z 1)
Cassie, 09.08.2011 23.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Po dzisiejszym dniu jak znalazł:)
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Trening mózgu, czyli ćwiczenia na dobrą PAMIĘĆ Trening mózgu, czyli ćwiczenia na dobrą PAMIĘĆ

Wypróbuj cztery ćwiczenia dla mózgu, wzmacniające pamięć. W czasach, kiedy bombardowani jesteśmy...

więcej

169

Symbolika kolorów, czyli o czym mówi KOLOR Symbolika kolorów, czyli o czym mówi KOLOR

Wybór ubioru w określonym kolorze jest tylko pozornie przypadkowy. W rzeczywistości barwa, po którą...

więcej

168

Skutki stresu, czyli co ci może grozić, gdy żyjesz w ciągłym napięciu Skutki stresu, czyli co ci może grozić, gdy żyjesz w ciągłym napięciu

Skutki przewlekłego stresu to osłabienie układu odpornościowego, zaostrzanie objawów wielu chorób...

więcej

166

Niepożądane objawy długotrwałego stresu Niepożądane objawy długotrwałego stresu

Objawy stresu, długotrwałego lub bardzo intensywnego, mogą odbić się na zdrowiu i kondycji całego...

więcej

151

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie pisze Pani, czy coś w ostatnim czasie zmieniło się u Pani w życiu, może pojawił się jakiś stres, który może powodować problemy z mową albo np. korygowała sobie Pani uzębienie, co też ma...

Bardzo mi przykro - zdrada i odejście ukochanej dziewczyny do innego chłopaka to rzeczywiście bardzo bolesne przeżycie. Ale - chyba nieuniknione, bo nasze wybory partnerów bywają błędne, albo my,...

Problem snu małych dzieci to bardzo ważny temat dla całej rodziny, zrozumiały jest Pani niepokój. W tej kwestii wiele jest wskazówek, rad, które należny przetestować i stosować, jeśli działają...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.