Czy warto medytować i kiedy medytacja pomaga? [FRAGMENT KSIĄŻKI]

Autor: Magdalena Mola, instruktorka medytacji z 20-letnim doświadczeniem. Inicjatorka projektów Yoga Life Style oraz Zrelaksowani.pl. Prowadzi zajęcia z zakresu medytacji i jogi oraz jej adaptacji we współczesnym świecie.

O korzyściach i efektach medytacji przeczytasz w książce Magadaleny Mola "Medytacja łatwiejsza niż myślisz". Doświadczona instruktorka odpowiada na najczęściej stawiane pytania - czy warto medytować i na co pomaga medytacja?

Jeśli nigdy dotąd nie zetknąłeś się z medytacją, niewykluczone, że zastanawiasz się, po co w ogóle medytować, jaką korzyść przyniesie ci taka praktyka. Medytacja może ci się wydawać aktywnością dla kobiet, które nie chcą mieć zmarszczek, dla osób zestresowanych albo poszukujących dróg duchowego rozwoju. W rzeczywistości jednak niesie ona ze sobą wiele konkretnych korzyści. Podczas ich poznawania z pewnością odnajdziesz obszar związany z własnymi potrzebami.

Warto wiedzieć

Ważne

Możesz medytować, aby:

 • poprawić zdrowie fizyczne;
 • uwolnić się od nałogów;
 • pozbyć się stresu;
 • uwolnić się od depresji;
 • osiągnąć spokój;
 • nauczyć się koncentracji i skupienia;
 • ukoić uczucie pustki czy nieokreślonego niepokoju;
 • odnaleźć głębszy sens życia;
 • poznać własną wewnętrzną wartość;
 • zrozumieć swoją duchową naturę i relację z Bogiem;
 • zaspokoić ciekawość.

Właściwe otwarcie świata Zachodu na medytację i hatha-jogę nastąpiło w latach 60. XX w. Masowy napływ nauczycieli z Orientu – głównie do Stanów Zjednoczonych i Anglii – zapoczątkował wiele badań nad stanami fizycznymi i psychicznymi osiąganymi przez joginów podczas praktykowania asan i medytacji. Im więcej pojawiało się publikacji na ten temat, tym bardziej poruszony wydawał się świat nauki. Naukowcy odkrywali nieznane dotąd efekty jogicznych praktyk, obserwowane w trakcie rejestrowania różnych procesów psychofizjologicznych.

Korzyści z regularnego medytowania

W szczegółowych badaniach nad medytacją stwierdzono szereg jej pozytywnych skutków. Oto część z nich:

1. Jon Kabat-Zinn z Massachusetts General Hospital: chorzy na łuszczycę, którzy podczas naświetlania promieniami UV słuchali nagrań z muzyką medytacyjną, zdrowieli cztery razy szybciej niż pozostali.

Źródło: Claudia Kalb, Medytacje na kolacje, Newsweek Polska, nr 42/2004, s.77.

2. Zespół mikrochirurgów z Massachusetts General Hospital: medytacja usprawnia działanie mózgu. Grupę ludzi, którzy od dawna regularnie oddawali się głębokim medytacjom, poddano badaniom mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI). Zauważono zmiany strukturalne kory mózgowej: okazała się grubsza w obszarach odpowiedzialnych za wysiłek umysłowy niż u niemedytujących osób z grupy kontrolnej. Grubsza kora mózgowa w tych miejscach daje realną szansę na opóźnienie naturalnych zmian zachodzących w mózgu z biegiem lat, osłabienia percepcji i kłopotów z pamięcią.

Źródło: Na podstawie: http://www.racjonalista.pl/index.php/s,38/t,39161

3. Sara Lazar z Harvard Medical School: badania prowadzone na grupie ochotników praktykujących medytację potwierdziły, że ich kora mózgowa – tym razem w rejonach odpowiedzialnych za pamięć i zdolność koncentracji – jest grubsza niż u osób, które nigdy nie medytowały. A zatem praktyka pozwala dłużej zachować sprawność intelektualną.

Źródło: Na podstawie: www.scienedaily.com/releases/2011/01/110121144007.htm

4. Naukowcy z Medical College of Wisconsin: u osób cierpiących na chorobę wieńcową, które zaczęły regularnie medytować, ryzyko zawału serca, udaru i przedwczesnej śmierci spadło blisko o połowę.

Źródło: Na podstawie: www.focus.pl/czlowiek/moc-medytacji-9131

5. Bruce O’Hara z Uniwersytetu Kentucky: krótka medytacja regeneruje znacznie lepiej niż poobiednia drzemka. Obniża poziom pobudzenia, zwiększa kontrolę nad organizmem i zdolność do odpoczynku po wysiłku fizycznym.

Źródło: Na podstawie www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2919439/

6. W wielu ośrodkach terapeutycznych na Zachodzie medytację włącza się do programu leczenia uzależnień. Pozwala ona m.in. opanować tendencję do sięgania po alkohol w sytuacjach problemowych. W miarę praktyki medytacyjnej obserwuje się wzrost postaw abstynenckich u osób przeciętnie pijących – po dwóch latach 60% medytujących przestaje spożywać alkohol.

Źródło: Tadeusz Doktór, orientalne techniki relaksu i medytacji, Iskry, Warszawa 1993, s.80.

7. Jak wykazały badania nad wpływem medytacji na palenie marihuany, po trzech miesiącach grupa leczona i resocjalizowana tradycyjnymi metodami zmniejszyła używanie marihuany jedynie o 15%, podczas gdy w grupie stosującej medytację od nałogu stopniowo uwalniało się aż 50–75% osób. Stwierdzono, że im dłużej badani stosowali medytację, tym mniej uzależniali się od narkotyku. Pozytywne efekty terapeutyczne zaobserwowano również u nałogowców stosujących twarde narkotyki. Po roku codziennie praktykowanej medytacji nastąpił istotny spadek częstotliwości zażywania środków odurzających: amfetaminy i barbituranów o 96%, środków halucynogennych o 91% i opiatów o 78%.

Źródło: Tadeusz Doktór, orientalne techniki relaksu i medytacji, Iskry, Warszawa 1993, s.80.

8. Medytację coraz częściej wykorzystuje się w pracy terapeutycznej i resocjalizacyjnej dotyczącej więźniów. Zastosowanie takiego programu owocuje polepszeniem kontaktów więźnia z personelem oraz zmniejszeniem poziomu agresji i wewnętrznego napięcia. Osadzeni stają się bardziej refleksyjni i zdystansowani do własnych impulsów emocjonalnych, rozwijają w sobie empatię i poczucie odpowiedzialności. Dzięki medytacji niejednokrotnie znajdują nowy model życia, który postanawiają wdrożyć po zakończeniu kary.

Źródło: http://przebudzeni.org/

9. Badania kliniczne na grupie 165 pacjentów z rozpoznanymi stanami lękowymi wykazały, że po zastosowaniu ćwiczeń jogi i medytacji przez sześć tygodni poprawa nastąpiła w 68% przypadków. W przypadku depresji było to 71%, a histerii – 67%. Medytujący chorzy na depresję doświadczają nawrotów dwukrotnie rzadziej niż ci leczeni samą terapią kognitywną (poznawczą).

Źródło: Tadeusz Doktór, orientalne techniki relaksu i medytacji, Iskry, Warszawa 1993, s.72.

10. Jak wynika z badań nad rozwojem osobowości, osoby medytujące charakteryzują się niższym poziomem narcyzmu i egocentryzmu. Cechują je ponadto: wyższy poziom poczucia sensu życia, zdolność wczuwania się w przeżycia innych, wzrost otwartości na doświadczenie i zdolności do realizacji własnego potencjału.

Źródło: Tadeusz Doktór, orientalne techniki relaksu i medytacji, Iskry, Warszawa 1993, s.75.

Fragment pochodzi z książki Magdaleny Mola "Medytacja łatwiejsza niż myślisz" (wyd. Samo sedno, Warszawa 2017). Dzięki wskazówkom zawartym w poradniku przekonasz się, że medytacja pomaga w osiągnięciu zharmonizowanego życia i dążeniu do samorealizacji oraz pełnego doświadczenia siebie.

W książce znajdziesz opisy różnych ścieżek medytacyjnych m.in medytacji w ciszy, medytacji w ruchu czy medytacji z mantrą. Dzięki temu możesz wybrać tę, która jest najbardziej skuteczna i najprostsza do zastosowania w twoim życiu. Treść poradnika wzbogacają inspirujące cytaty, liczne historie z życia oraz zdjęcia prezentujące m.in asany relaksacyjne. Integralną częścią książki jest płyta CD z technikami medytacji z mantrą.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Światłem w stres, czyli technika RELAKSACJI łącząca elementy wizualizacji i medytacji

Światłem w stres, czyli technika RELAKSACJI łącząca elementy wizualizacji i medytacji

Qi gong, tai chi, joga - wschodnie sztuki MEDYTACJI

Qi gong, tai chi, joga - wschodnie sztuki MEDYTACJI

MEDYTACJA pokona stres, wyciszy i doda energii. Techniki medytacji

MEDYTACJA pokona stres, wyciszy i doda energii. Techniki medytacji

Co daje MEDYTACJA? Wypróbuj PROSTE ĆWICZENIA

Co daje MEDYTACJA? Wypróbuj PROSTE ĆWICZENIA

MEDYTACJA transcendentalna i MEDYTACJA Zen

MEDYTACJA transcendentalna i MEDYTACJA Zen

Aktualizacja: 31.03.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Skutki stresu, czyli co ci może grozić, gdy żyjesz w ciągłym napięciu Skutki stresu, czyli co ci może grozić, gdy żyjesz w ciągłym napięciu

Skutki przewlekłego stresu to osłabienie układu odpornościowego, zaostrzanie objawów wielu chorób...

więcej

148

Trening mózgu, czyli ćwiczenia na dobrą PAMIĘĆ Trening mózgu, czyli ćwiczenia na dobrą PAMIĘĆ

Wypróbuj cztery ćwiczenia dla mózgu, wzmacniające pamięć. W czasach, kiedy bombardowani jesteśmy...

więcej

138

Symbolika kolorów, czyli o czym mówi KOLOR Symbolika kolorów, czyli o czym mówi KOLOR

Wybór ubioru w określonym kolorze jest tylko pozornie przypadkowy. W rzeczywistości barwa, po którą...

więcej

127

Jak radzić sobie ze stresem - rady dla kobiet Jak radzić sobie ze stresem - rady dla kobiet

Codzienny rozkład dnia powoduje u większości kobiet stres. Rano pędem do pracy. Potem zakupy,...

więcej

125

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Aż smutno to czytać. Patrząc z boku - nie ma żadnych szans na to, że on odejdzie od żony i zamieszka z Tobą. Dojrzały facet pomaga w remoncie i załatwia sprawy jednoznacznie - on najwyraźniej Cię...

Myślę, że najlepszym wyjściem z sytuacji będzie konsultacja i prawdopodobnie terapia psychologiczna. Sytuacje, które Pani opisuje, bardzo niekorzystnie na Panią oddziałują, jednakże nie mają związku...

Problem snu małych dzieci to bardzo ważny temat dla całej rodziny, zrozumiały jest Pani niepokój. W tej kwestii wiele jest wskazówek, rad, które należny przetestować i stosować, jeśli działają...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.