Datura (bieluń dziędzierzawa) - narkotyk popularny wśród młodzieży

2021-08-20 13:17

Datura (bieluń dziędzierzawa), to roślina używana przez młodzież jako narkotyk. Bieluń dziędzierzawa wykazuje silne właściwości odurzające - jej nasiona potocznie nazywa się nawet „haszyszem Targówka”. Należy pamiętać, że datura to roślina silnie toksyczna, a jej spożycie może doprowadzić do śmierci. Jak działa datura i jakie są objawy zatrucia?

Spis treści

  1. Co jest datura?
  2. Bieluń dziędzierzawa (datura) jako narkotyk
  3. Bieluń dziędzierzawa (datura) – objawy zatrucia
  4. Bieluń dziędzierzawa – leczenie zatrucia
  5. Bieluń dziędzierzawa – właściwości lecznicze
Jak odróżnić grzyby trujące od jadalnych - prawdy i mity

Inne nazwy bielunia to bieluń jadowity, cygańskie ziele, czarowne ziele, durna rzepa, pindyrynda, świńska wesz

Co jest datura?

Bieluń dziędzierzawa (Datura stramonium L.) to roślina pochodząca z Meksyku, która obecnie występuje w całej Eurazji i Ameryce Północnej. Porasta zarówno pola uprawne, nieużytki, jak i rumowiska. Ze względu na swoje piękne, duże, lejkowate kwiaty stała się popularna jako roślina balkonowa i ogrodowa.

Jednak niektórzy, zwłaszcza młodzi ludzie - ze względu na łatwą dostępność i niewielki koszt uzyskania - często wykorzystują jej właściwości psychogenne i traktują jak narkotyk. W raporcie udostępnionym przez Komendę Główną Policji w 2011 roku bieluń określony został jedną z najpopularniejszych odurzających roślin preferowanych przez polską młodzież.

Bieluń dziędzierzawa (datura) jako narkotyk

Bieluń dziędzierzawa odurza już swoim mocnym, słodkawym, bardzo charakterystycznym zapachem. Jednak dla osób eksperymentujących ze środkami odurzającymi to za mało, dlatego najczęściej sięgają po brunatno-czarne nasiona bielunia dziędzierzawy, potocznie nazywane „haszyszem Targówka”.

Wykazują one silne właściwości narkotyczne, za które odpowiadają alkaloidy tropanowe: hioscyjamina, atropina i skopolamina. Porażają one zakończenia nerwów przywspółczulnych autonomicznego układu nerwowego, doprowadzając do pojawienia się niepokojących objawów. To właśnie nasiona wykazują najsilniejsze działanie narkotyczne i trujące, choć takie właściwości mają także pozostałe części rośliny.

Bieluń dziędzierzawa (datura) – objawy zatrucia

Części roślin zawierają od 0,2–0,6 proc. alkaloidów, a nasiona  ok.  0,5 proc.  Jeden  gram  nasion  zawiera  2–4  mg  alkaloidów tropanowych.

Objawy zatrucia organizmu alkaloidami datury pojawiają się po spożyciu już 20-30 sztuk nasion. Są to:

Objawy zatrucia pojawiają się zwykle 4 godziny po spożyciu bielunia i mogą otrzymywać się nawet przez kilka dni

Ważne

Bieluń dziędzierzawa (datura) śmiertelnie niebezpieczny!

Zawarte w bieluniu alkaloidy tropanowe mogą spowodować atak psychotyczny. Odurzający stan może się skończyć hipotermią, porażeniem ośrodka oddechowego i głęboką śpiączką. W niektórych przypadkach zatrucie daturą może doprowadzić do śmierci.

Bieluń dziędzierzawa – leczenie zatrucia

Leczenie wszystkich zatruć bieluniem powinno odbywać się w szpitalu, gdzie wykonuje się płukanie żołądka i podaje się salicylan fizostygminy - lek, który znosi ww. objawy.

Bieluń dziędzierzawa – właściwości lecznicze

Bieluń dziędzierzawa oprócz właściwości halucynogennych posiada także działanie lecznicze, które wykorzystuje się na całym świecie. W medycynie ajurwedyjskiej bieluń traktowany jest jako antidotum na wszelkie dolegliwości. Zaleca się go m.in. na:

W Nigerii ekstrakty z nasion mieszane z olejem  palmowym stosuje się w formie okładów w miejsca dotkliwych ukąszeń insektów.

Natomiast w  Turcji stosuje się go przy  problemach żołądkowo-jelitowych, hemoroidach, w zapaleniu oskrzeli, trądziku i egzemach. Z kolei Meksykańscy Indianie wywarem z bielunia łagodzili bóle porodowe. W Japonii znalazł zastosowanie przy kardiomiopatiach i chorobie Parkinsona.

Bieluń dziędzierzawa znalazł zastosowanie także w medycynie konwencjonalnej, m.in. w łagodzeniu dolegliwości choroby lokomocyjnej, leczeniu epilepsji, stanach zapalnych, grzybicach i wielu innych dolegliwościach. Ekstrakty z liści bielunia wykazują także potencjalne właściwości przeciwcukrzycowe. Potwierdzone naukowo zostało również przeciwnowotworowe działanie tej rośliny.

Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.