Relacje matki z córką, czyli o sposobach budowania więzi między nimi

87 komentarze
Autor: Agnieszka Bratkiewicz

Pokaż mi swoją matkę, a powiem ci, jaka będziesz w przyszłości - to zdanie zawiera głęboką prawdę. Trudno odnaleźć w przyrodzie bliższą więź niż ta, która łączy matkę i córkę. Dlaczego więc tak często nie umieją się porozumieć? Zobacz jakie są sposoby na poprawienie relacji między matką a córką.

Więź między matką a córką jest tak specyficzna, że nie można porównać jej z żadną inną.

Relacje matki z córką, czyli o sposobach budowania więzi między nimi

Więź matki i córki jest zupełnie inna niż matki i syna lub ojca i córki. Być może wszystkiemu winna jest emocjonalna natura kobiety. Okazuje się bowiem, że sposób, w jaki komunikujemy się z otoczeniem, zależy od płci. Mężczyźni zazwyczaj skupiają się na konkretnych informacjach dotyczących istoty sprawy. Kobiety mówią więcej o swoich uczuciach, skupiają się na relacjach międzyludzkich, częściej odwołują się do wspomnień. Ich wypowiedzi są zazwyczaj dłuższe i bardziej szczegółowe. Panie mają też większą skłonność do dygresji.

Relacje matki z córką: jak kobieta z kobietą

Te różnice dotyczą również sposobu, w jaki rodzice porozumiewają się ze swoimi dziećmi. Ojciec z reguły wybiera oszczędny w słowa system komunikacji. Matka jest bardziej wylewna i skłonna do osobistych zwierzeń. Znajduje też lepsze zrozumienie u córki niż u syna. Przecież nikt tak dobrze nie zrozumie kobiety jak druga kobieta, która docenia wagę rozmów na temat uczuć. Matka od razu wyczuwa, kiedy jej pociecha jest smutna. Daje potrzebne jej w trudnych chwilach wsparcie. Przytuli, pogłaszcze, pocieszy, powie coś miłego. Ojcowie często nie doceniają znaczenia tych gestów. Ta specyficzna dla kobiet potrzeba okazywania emocji umacnia poczucie więzi, ułatwia zrozumienie.

PRZYKŁAD:

Anna, 26 lat, studiuje ekonomię: - Zawsze wiedziałam, w jakim humorze jest moja mama, co ją cieszy, czym się martwi - opowiada. - Byłam z nią silnie związana i dzięki temu dobrze ją poznałam. Zwierzała mi się z sukcesów w pracy, opowiadała o kłótniach ze swoją matką. Miałam poczucie, że uczestniczę w jej życiu. Tata o takich sprawach ze mną nie rozmawiał. Wiem, że mnie kocha, ale nigdy mi tego nie powiedział. Gdy dorosłam, uświadomiłam sobie, jak mało go znam.

Relacje matki z córką: nadmierna szczerość może być szkodliwa

To dzięki matce dziewczynka, a potem młoda kobieta, uczy się rozpoznawać i nazywać swoje uczucia. Istnieje jednak druga strona medalu. Bywa, że córka zostaje przytłoczona komunikatami, jakie otrzymuje. Matka otwiera przed nią serce i szczerze opowiada o złości, frustracji, lęku, smutku. Zwierza się z problemów finansowych albo niechęci do męża. Dorosłe już córki, które doświadczyły takiej szczerości, różnie ją oceniają. Niektóre są wdzięczne za okazanie im zaufania. Wiele uważa jednak, że tego rodzaju informacje pozbawiły je niezbędnego dla dziecka poczucia bezpieczeństwa.

PRZYKŁAD:

- Kiedy rodzice się rozstali, miałam 12 lat - opowiada Magda, dziś 32-letnia pracownica urzędu miejskiego. - Po rozwodzie zamieszkałam z mamą. Mama bardzo przeżyła to rozstanie, miała duży żal do mojego ojca, że ją zostawił. Godzinami opowiadała mi, jak bardzo przez niego cierpi, jaką on jej krzywdę wyrządził, jaki był niedobry. A przecież to był mój tata, nie chciałam słuchać o nim samych złych rzeczy. Po rozwodzie ojciec chciał ze mną utrzymywać kontakt. Starał się o to, ale ja czułam się nie w porządku wobec mamy, gdy się z nim spotykałam. Dlatego nasz kontakt właściwie się urwał. Dziś bardzo tego żałuję.

Relacje matki z córką: zrobię dla ciebie wszystko

Tak chyba najczęściej kojarzy nam się matka - ofiarna, zawsze chętna do niesienia pomocy. Bezinteresowna, cierpliwa, rozumiejąca. Ta gotowość do poświęceń w większym stopniu dotyczy córek niż synów. W końcu chłopiec jest wychowywany, aby w przyszłości stać się wojownikiem i sam sobie radzić. Córka wyzwala większą potrzebę opieki. W końcu matka dobrze pamięta, jakie trudności napotykała, będąc w jej wieku. Dlatego łatwiej przychodzi jej zrozumieć sytuację córki niż syna i jej chętniej pomaga. Najlepszym tego przykładem jest powszechne zjawisko pomagania córce w opiece nad jej dzieckiem. Zdarza się jednak, że matki zupełnie rezygnują ze swojego życia na rzecz córek. Poświęcają im cały swój czas. Przeżywają ich sukcesy i porażki bardziej niż własne. Jednak poświęcenie dla drugiej osoby całego swojego życia jest zbyt dużym prezentem, żeby nie oczekiwać niczego w zamian. Przychodzi moment, że bezgranicznie oddana swemu dziecku matka, zaczyna oczekiwać rewanżu.

PRZYKŁAD:

Joanna wkrótce po urodzeniu Edyty zrezygnowała z pracy. Cały czas spędzała opiekując się małą, szykując jej odpowiednio wyszukane i zbilansowane posiłki, zabawiając, ucząc, prowadząc do kółek zainteresowań. Cieszyła się, że córka rośnie, dobrze się uczy, ładnie rysuje. - Konflikty zaczęły się mniej więcej w wieku dorastania - zwierza się Edyta. - Miałam dosyć tego, że mama organizuje mi całe życie. Zrezygnowałam z mniej interesujących zajęć pozalekcyjnych, chciałam mieć więcej czasu dla siebie, spotykać się ze znajomymi, chodzić do kina. Mama strasznie się denerwowała, że nie dbam o swoją przyszłość. Z czasem było coraz gorzej. Nie akceptowała moich przyjaciół ani mojego chłopaka. Uważała, że odrywają mnie od nauki i pracy. Miała dokładną wizję tego, jak powinno wyglądać moje życie i postanowiła ją sobie zrealizować. Fakt, że to moje życie i ja powinnam o nim decydować, jakoś do niej nie przemawiał. Joanna śmiertelnie obraziła się na Edytę, gdy ta wybrała studia matematyczne zamiast plastycznych. Jej wyprowadzkę potraktowała jako zdradę. Czuje, że Edyta ją zawiodła, skrzywdziła - a ona przecież poświęciła dla niej wszystko...

Badania wskazują, że taka zaborczość przekazywana jest z pokolenia na pokolenie: córki zaborczych matek często stają się później zaborcze wobec swoich dzieci.

Toksyczna miłość matki do córki

Więź psychiczna łącząca matkę i córkę dotyczy również sfery norm oraz wartości. Badania potwierdzają, że dziewczynki podzielają poglądy matek w znacznie większym stopniu niż chłopcy. Dotyczy to różnych sfer życia, również zapatrywania na miłość, relacje między kobietą i mężczyzną, seks. Nakłada to ogromną odpowiedzialność na matkę, bo jej postawa ma istotny wpływ nawet na dorosłe życie dziecka. Czasem córka staje się zakładnikiem przekazanych jej przez matkę norm.

Zofia Milska-Wrzosińska w swojej książce “Bezradnik” opisuje przypadek pacjentki, która przejęła od swojej matki pogląd, że wszystkie zachowania związane z seksem czy płcią są złe i wstydliwe, w ogóle nie należy o nich mówić. Małżeństwo tej pacjentki kilka lat po ślubie wciąż nie było skonsumowane. Narzucone przez matkę zasady spowodowały, że kobieta całkowicie odrzuciła seksualną sferę życia.

Badania nad etiologią zaburzeń jedzenia (anoreksją i bulimią) wykazują, że przyczyną powstania tych chorób mogą być restrykcyjne normy dotyczące wyglądu fizycznego prezentowane przez matkę pacjentki. Matka, która jest przesadnie krytyczna czy oceniająca, wywiera na córkę znacznie większy wpływ niż reprezentujący te same cechy ojciec. Ma to swoje uzasadnienie: dla małego dziecka matka jest centralnym punktem świata. Spędza z nią, przynajmniej przez pierwsze lata życia, więcej czasu niż z jakimkolwiek innym człowiekiem. Godzinami obserwuje jej gesty, sposób bycia, mimikę. Przez matkę uczy się świata.

To ci się przyda

To ci się przyda

Peterson i Roberts, naukowcy z Kanady, udowodnili, że sposób opowiadania matek i córek, przedstawiania wydarzeń, komentowania, przytaczania szczegółów jest podobny w uderzający sposób - córki i matki opisują te same zdarzenia w bardzo podobny sposób, nawet jeśli wcześniej nie uzgadniały zeznań. Wydaje się oczywiste, że mieszkające ze sobą osoby będą wykazywać podobieństwa w różnych dziedzinach życia, również w sposobie opowiadania. To prawda, ale naukowcy nie zauważyli, aby ten stopień podobieństwa występował również pomiędzy matkami a synami, ojcami a synami czy ojcami a córkami. Wygląda na to, że podobieństwo języka jest czymś charakterystycznym właśnie dla matek i córek i wskazuje na silną więź łączącą je - przecież język, którego używamy, odzwierciedla nasz sposób patrzenia na świat. Wspólny język oznacza nie tylko używanie podobnego słownictwa, to także wspólne normy i poglądy.

Córka taka sama jak matka

Jednak więź, którą matka tworzy z córką, jest bliższa, bardziej intymna niż ta, która łączy matkę z synem. W tym drugim przypadku różnica płci sprawia, że już mały chłopiec zdaje sobie sprawę ze swojej odrębności, przestaje się w pełni z matką identyfikować. Dla większości córek matka pozostaje najważniejszym punktem odniesienia przez większość dzieciństwa, a często również dorosłego życia. Mała dziewczynka stara się jak najbardziej upodobnić do swojej mamy. Przymierza przed lustrem jej stroje. Powtarza gesty i słowa, ćwiczy mimikę. Bawi się w dom, naśladując jej zachowania. Na tym etapie życia mama jest najwspanialsza na świecie, a córka chce być dokładnie taka sama jak jej ideał. Z czasem jednak pojawia się coraz większa potrzeba zaznaczenia własnej indywidualności, wybuchająca z pełną mocą w okresie dojrzewania. Często pierwszym objawem tego jest zanegowanie częściowo lub całkowicie wizerunku matki i swojego do niej podobieństwa. Córka definiuje siebie, traktując matkę jako punkt odniesienia, porównania.

Mamo, chcę być sobą

Córka, aby stworzyć właściwy obraz własnej osoby, potrzebuje obrazu matki, ale też jej uwagi i informacji zwrotnych na swój temat. Tylko wtedy jest w stanie budować swoje “autorskie” relacje ze światem, gdy otrzymuje od matki czytelne sygnały: “akceptuję twoje wybory” lub “kocham cię, choć nie podoba mi się to, co robisz”. Najgorsza jest obojętność. Matki, które uważnie obserwują swoje córki i zachowują z nimi bliski kontakt, a zarazem pozwalają im podejmować własne decyzje, są dobrymi partnerami na tej trudnej drodze od pełnej identyfikacji do stania się autonomiczną jednostką. Tym samym dokonują inwestycji lepiej procentującej niż polisa ubezpieczeniowa. Mają szansę całe życie zachować więź i dobry kontakt z najbliższą i w końcu najbardziej do siebie podobną osobą - swoją córką. I wcale nie muszą się we wszystkim zgadzać.

Jeśli matka nie przejawia cech surowego sędziego czy złośliwego krytyka, rozmowa z córką może być niezwykle satysfakcjonującym przeżyciem dla nich obu. Niczego nie trzeba tłumaczyć, często od razu wiedzą, co druga chce powiedzieć. Podobnie komentują ludzi i wydarzenia. Śmieszą je te same sytuacje. Często córka ma wrażenie, że z nikim, nawet z chłopakiem, mężem czy najlepszą przyjaciółką, nie potrafi się dogadać tak dobrze jak z tą starszą o dwadzieścia czy trzydzieści lat kobietą - swoją matką.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 11.03.2015

Komentarze (1 - 10 z 87)
marta 89, 04.07.2017 18.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam na imię MARTA i mam 27 lat od dość dłuższego czasu wysłuchuje pretetensji ,które kieruje w stronę moją i mojej osoby moja mama jest mi z tym ciężko najpierw rozmawiamy normalnie ze sobą a potem jest już inaczej jedyne wsparcie jakie mam jest mój tato i moja rodzina i koleżanka i przyjaciółka .proszę o pomoc .MARTA.
 
pp, 06.02.2017 03.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Znam jeszcze inny typ, niestety z autopsji. Relacje toksyczne. Nie " zrobie dla Ciebie wszystko" a " masz zrobic dla mnie wszystko" nawet klamac przed sadem. Teraz corka jest dorosla a swiatopoglad ma tak przekrecony, jakby byla w sekcie. Uwierzyla nawet, ze i dziadkowie pragneli tylko jej zla. Jak mozna cos takiego zrobic?... Nie opisuje calej sytacju, bo starczyloby na 10 lat telenoweli brazylijskiej a i tak nikt by nie uwierzyl :-(
 
Magda, 12.01.2017 16.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Rozumiem Cie doskonale..moja mi zatruwa zycie , ale jest tu obok, na szczescie nie mieszkam z nia w jednym domu...ksiazke moglabym napisac ..dzis bardzo mnie obrazila ..wysysa cala energie..mam 35 lat
 
Ja, 20.12.2015 01.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Święte, święte, święte słowa
 
Cinde, 25.11.2015 20.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dziś przekonałam się , że nie tylko jaka matka taka córka, ale niestety jaki ojciec taki syn. Swojego potępia, a sam robi to samo. Wydawało mi się , że dobrze go wychowałam, ale gdy poszedł na swoje, w ciągu roku stał się takim samym człowiekiem jak ojciec. To przerażające.
 
pasja, 16.07.2015 12.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
serdecznie zapraszam wszytkie mamy i córki na magiczna sesje :) https://www.facebook.com/fotograf.maciej.kozlowski
 
Toksyczna , 30.06.2015 16.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dużo by można pisać a jednak rzeczywistość ma swoje racje ,Jestem matką 32 leniej córki która jest po rozwodzie ,Mając 17 lat urodziła dziecko (chciała usunąc ciążę nie pozwoliłam )pomagałam jak mogłam ,porzuciła swojego męża wtedy gdy zachorował ,byłam oburzona i od tego czasu jest bardzo żle między nami ,Nie mogę zaakceptować nowego partnera to jest już 4 ,,masakra jest mi wstyd i uważam ją za nieodpowiedzialną osobę ,nie rozmawia ze mną już prawie rok ,choć kilka razy wyciągam rękę do zgody .Mimo wszystko kocham ją nad życie a wiem .że wychowałam złego człowieka i to boli najbardziej i nie chodzi tu o stosunek do mnie ,Gdzie błąd ? Teoria o wychowaniu czasem nie jest do końca prawdziwa ,to może geny ,tego nie potrafimy odgadnąć do końca .
 
Iza, 10.05.2015 00.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To, że prawie każda matka chciałby dobra swojego dziecka, jest zdolna do poświeceń, nie znaczy wcale,że taka miłość nie jest toksyczna. To szeroki temat jasno zarysowany w artykule. Kochac zdrową miłością to podstawa. I nie stawiajmy wyżej czy niżej w hierarchii rodzicielskiej jednej z płci. Kazda rola jest inna, co nie znaczy lepsza czy gorsza jeśli sa zachowane zdrowe granice w przejawianiu instynktów. Wiele matek popełnia szereg błędów w tzw. trosce o dobro. A to tylko dlatego, że są przekonane o swoich racjach i korzystanie z porady psychologa jest im obce lub uważają,ze ich poznawcza wiedza, często ugruntowana przez toksyczne relacje ze swoimi matkami, stoi na wyższym poziomie niż nauka.
 
Amicus, 03.05.2015 19.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Widać u Pana Z>N duże rozgoryczenie. Widzi pan wszędzie chore psychicznie i zaburzone osobowościowo matki może dlatego, że dokonuje pan projekcji własnych stanów psychicznych. Może Pańska mamusia za mało pana przytulała w dzieciństwie. Niech pan nie oskarża kobiet, bo jest więcej matek, które oddałyby wszystko dla dziecka, pełnych poświęcenia niż ojców, którzy zrezygnowaliby z własnych potrzeb dla dobra dziecka i to nie przez tydzień, ale wiele lat.
 
tolka, julia, 29.04.2015 10.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej dziewczyny, ne dajcie sie krzywdzic nadal, macie juz swoje rodziny....Wiec ten czas dziecistwa minal. Nalezy zamknac rozdzial, a nie wiecznie tym zyc. Rodzicom sie wybacza, kocha ich (choc czasem lepiej nie miec z nimi kontaktu, bo sie zle wobec nas zachowuja np.) Za szczesliwe dorosle zycie jestesmy my osobiscie odpowiedzialni
 
następne »
strona 1 z 9
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
10 kroków do adopcji dziecka: zasady i warunki adopcji w Polsce 10 kroków do adopcji dziecka: zasady i warunki adopcji w Polsce

Adopcja dziecka jest najlepszym rozwiązaniem, kiedy biologiczni rodzice nie chcą albo nie potrafią ...

więcej

96

Błona dziewicza - prawdy i mity o błonie dziewiczej i pierwszym razie Błona dziewicza - prawdy i mity o błonie dziewiczej i pierwszym razie

Póki błona dziewicza nie jest przebita, nie zajdziesz w ciążę. Prawda czy fałsz? Prezentujemy...

więcej

88

NASTOLATEK na wojennej ścieżce, czyli trudny okres dojrzewania NASTOLATEK na wojennej ścieżce, czyli trudny okres dojrzewania

Twoje dziecko dorasta, staje się niezależną osobą i szuka sposobu, by to wyrazić. Okres dojrzewania...

więcej

81

Jak rozpoznać ADHD u dziecka? Najczęstsze objawy Jak rozpoznać ADHD u dziecka? Najczęstsze objawy

Jak rozpoznać, czy dziecko ma ADHD? Jakie są najczęstsze objawy? Nadpobudliwe dzieci nie mogą...

więcej

67

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Bardzo serdecznie Panu współczuję. Rozumiem Pana żal z powodu wszystkich okoliczności, o których Pan tak przejmująco pisze. To wszystko układa się w obraz żałoby kochającego człowieka. Żałoba zwykle...

Problem snu małych dzieci to bardzo ważny temat dla całej rodziny, zrozumiały jest Pani niepokój. W tej kwestii wiele jest wskazówek, rad, które należny przetestować i stosować, jeśli działają...

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.