Jak uchronić nastoletnie dziecko przed imprezowymi zagrożeniami? Ufaj i kontroluj

2022-03-30 17:57

Twoje nastoletnie dziecko coraz częściej rzuca przez ramię: "no to pa, wychodzę na imprezę". Z jednej strony cieszysz się, że ma tylu przyjaciół, z drugiej martwisz, by coś złego się nie stało. Nastolatek chce być dorosłym, ale nim nie jest, to ty za niego odpowiadasz. Dlatego nie możesz mu pozwalać na pełną samodzielność, a jego wolność powinna być kontrolowana.

nastolatkowie impreza
Autor: Getty Images Wolność kontrolowana - nastolatek na imprezie

Jeśli twoje nastoletnie dziecko wychodzi na imprezę, dowiedz się dokąd, z kim i kiedy wróci. Gdy dopiero wkracza w okres dojrzewania, czyli ma 12-15 lat, zaproponuj, że je zawieziesz, a potem odbierzesz. Możesz przy okazji porozwozić jego kolegów.

To pozwoli ci dyskretnie kontrolować sytuację. Ważna jest elastyczność - kategoryczny zakaz dotyczy, rzecz jasna, używek, ale już co do godziny powrotu możecie pertraktować. Jeśli jednak ustaliliście wspólnie, że ma to być np. 22, to żeby nie wiadomo jak atrakcyjna była zabawa, dziecko musi o tej porze wrócić do domu.

Spis treści

  1. Na chacie, czyli impreza domowa
  2. Porozmawiaj z dzieckiem o seksie
  3. Impreza na mieście
  4. Co zrobić, by dziecko nie zawiodło zaufania
  5. Imprezowe zagrożenia
Spontaniczna impreza na Bulwarach Wiślanych w Warszawie

Na chacie, czyli impreza domowa

Domowa impreza ma wiele zalet, pozwala na częściową kontrolę sytuacji. Umówcie się, kiedy impreza się zaczyna i kiedy się kończy. Ustal, co wolno, a co jest absolutnie zabronione. Spytaj też, kto przyjdzie. Ale pozwól im bawić się bez ścisłego nadzoru. W czasie imprezy rodzice powinni przebywać w innej części domu lub wybrać się np. na kawę do sąsiadów i wrócić o ustalonej porze.

Jeśli rodzice gdzieś wyjeżdżają na weekend, a dziecko chce wykorzystać okazję i zaprosić kumpli, należy się do tego przygotować. Najważniejsze jest uczciwe postawienie sprawy:

"My spełniamy twoje życzenie, ty spełnij nasze. Mamy do ciebie zaufanie, że nie zniszczysz nam mieszkania, nie chcemy bałaganu ani skarg sąsiadów, że było za głośno. Do dyspozycji macie duży pokój, kuchnię i łazienkę".

Dowiedz się: Jak mądrze negocjować z nastolatkiem?

Uprzedź, że ciocia wpadnie o godzinie 21 i przyniesie kanapki. Jeśli młodzież naprawdę chce się bawić, to taki "nalot" nie będzie miał specjalnego znaczenia. Zainteresuj się, w jaki sposób goście twojego nastolatka wrócą do domu, umów się ewentualnie z innymi rodzicami, że przyjadą po swoje pociechy - to też forma dyskretnej kontroli, czy impreza się zakończyła.

Ważne

Porozmawiaj z dzieckiem o seksie

O ile możesz postraszyć konsekwencjami picia alkoholu lub brania narkotyków, o tyle straszenie seksem jest złym pomysłem. Nie mów, że seks jest zły, nie strasz, że każdy stosunek prowadzi do ciąży. Ale nie sprowadzaj też rozmowy o seksie jedynie do wykładu o metodach antykoncepcji.

Dowiedz się: Jakie doświadczenia seksualne mają polscy nastolatkowie? 7 faktów, które zaskakują

Nie dopuść do tego, by dziecko szukało informacji o seksie poza domem. W rozmowie wystrzegaj się kazań, tylko informuj i dyskutuj, staraj się odpowiadać na każde pytanie dziecka.

14-16-latki wiedzą już wszystko o anatomii kobiety i mężczyzny. Nie radzą sobie natomiast z burzą hormonalną, ze zmianami ciała i jego reakcjami. I o tym właśnie trzeba z nimi rozmawiać.

Powiedz, że seks jest normalny w życiu człowieka, ważny, ciekawy, potrzebny, tylko że ma swoje etapy. Im człowiek jest starszy, tym szybciej je przechodzi. Młodszy potrzebuje więcej czasu, zrozumienia tej drugiej osoby, poznania jej charakteru, bliskości na różnych etapach. Potem przychodzi poznawanie nagości, reakcji ciała, pieszczoty, a stosunek dopiero na ostatnim etapie.

Nie można zaczynać życia seksualnego od ostatniego etapu, bo to jak budowanie domu od dachu, wiadomo, że się zawali. A inicjacja seksualna na imprezie, z przypadkową osobą, w dodatku po alkoholu to zły start w życie seksualne.

Powiedz jasno, że oczekiwania dziewczyn i chłopców są rozbieżne. Dziewczyna marzy o romantycznej miłości, a chłopak dąży do rozładowania napięcia seksualnego. Przekonaj dziecko, że nie warto uprawiać seksu pod presją albo tylko dlatego, że koleżanka czy kolega ma to już za sobą.

Impreza na mieście

Modne dyskoteki to niebezpieczna pokusa dla nastolatka. Zbyt wiele tam zagrożeń: nieznane towarzystwo, alkohol, papierosy, a często i dealerzy narkotyków. Nic dziwnego, że twoje dorastające dziecko chce poznać takie miejsca - zakazany owoc najlepiej smakuje. Na szczęście nieletni nie są wpuszczani do nocnych dyskotek i klubów.

Przeczytaj: Znamy i wyjaśniamy najpopularniejsze słowa wśród młodzieży 2021

Nastolatki mają inne możliwości bawienia się w swoim gronie poza domem. Można namówić szkołę, klub osiedlowy lub koło zainteresowań, do którego dziecko należy, by zorganizowały zabawę. Będziesz spokojna, wiedząc, kto jest organizatorem imprezy, że jest ona zamknięta, że jest ochrona, która nie wpuści nieproszonych gości. Jeśli nastolatek będzie miał możliwość dobrej zabawy w gronie zaprzyjaźnionych rówieśników, nie będzie dla niego taką atrakcją pójście na dyskotekę gdzieś w mieście.

Co zrobić, by dziecko nie zawiodło zaufania

Klucz do tego, aby uchronić nastolatka przed imprezowymi zagrożeniami, dzierżą rodzice. Jeśli macie dobry kontakt, często przebywacie ze sobą i dużo rozmawiacie, dziecko na imprezie nie zawiedzie waszego zaufania i nie zrobi głupstwa.

Przeczytaj też: Samooakceptacja nastolatek - MUSISZ to zrobić dla swojej córki

Nie chodzi tu o rutynową wymianę komunikatów (co w szkole, jadłeś obiad itp.). Rozmawiajcie o wszystkim, także alkoholu, narkotykach i seksie, czasem tak po prostu, nieoczekiwanie, przy okazji innych tematów. W rozmowach odwołuj się do wcześniejszych waszych pogawędek, w ten sposób wykażesz szczere zainteresowanie i zaangażowanie w sprawy dziecka.

Możesz poopowiadać o swoich doświadczeniach, popełnionych błędach i imprezowych rozczarowaniach. W ten sposób dziecko będzie miało poczucie, że też zmagałeś się z podobnymi problemami.

Zrób to koniecznie
  • Jak najczęściej pozwalaj zapraszać koleżanki i kolegów do domu. To są przyjaciele twojego dziecka, niech od czasu do czasu nawet u was nocują, zabierz ich na weekend.
  • Nie narzucaj się ze swoim towarzystwem, możesz np. zaproponować napoje i kanapki, ale jeśli drzwi do pokoju dziecka są zamknięte, uszanuj to.
  • Wypytaj o osoby, których twoje dziecko nie lubi albo się ich obawia. Dlaczego? Może w ten sposób uda ci się poznać  ewentualne zagrożenia.

Imprezowe zagrożenia

Wiemy, jak łatwo dostępne są narkotyki i alkohol, że inicjacja seksualna odbywa się często bardzo wcześnie. Z całą pewnością można przewidzieć, że naszemu dziecku ktoś zaproponuje: "Spróbuj skręta" albo "Co, nie napijesz się?" itp. Łatwo jest uderzyć w poczucie dorosłości i niezależności nastolatka. Możemy dziecko przygotować na takie próby charakteru. Najprostszym ćwiczeniem jest odegranie potencjalnych scenek, żeby nastolatek był oswojony z taką sytuacją i umiał zareagować.

Na przykład: "Co odpowiesz, jak kolega zaproponuje ci wódkę? Odmówisz? To dobrze. A jak ci powie: co ty, matki się boisz? Co wtedy? Pamiętaj, że trzeba być konsekwentnym. Co odpowiesz, gdy ktoś zaproponuje ci narkotyki?".

Dowiedz się: Tak seks określa współczesna młodzież - ten słownik pojęć powinnaś znać

Wyjaśnij dziecku, że człowiek dorosły samodzielnie podejmuje decyzje, nie ulega namowom. Przekonaj je, że koledzy nie wykluczą go ze swego grona, jeśli nie zapali z nimi "trawy" czy nie wypije piwa. Wytłumacz, że nie na tym polega przyjaźń, że trzeba szanować ludzi, którzy mają własne zdanie.

Powiedz: "Nie musisz niczego nikomu udowadniać, a kolega, który się obraża za to, że nie wypiłeś z nim alkoholu, nie jest dobrym kolegą. Jeśli ktoś się obrazi z powodu odmowy, to znaczy, że nie szanuje twojego zdania. Pamiętaj, że nie wszyscy muszą cię lubić".

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Child grooming, najprościej rozumiany jako uwodzenie dzieci w sieci, to zjawisko, które przybiera na sile i niepokoi prawie połowę rodziców. Druga połowa nie ma świadomości tego, z jak dużym zagrożeniem się wiąże i że może dotknąć praktycznie każde dziecko, które korzysta z internetu. Zwłaszcza, jeśli dostęp do jego zasobów nie jest szczególnie kontrolowany przez opiekunów. O to, jak nie dopuścić do wykorzystania dziecka pytam Agnieszkę Dąbrowską, terapeutkę dzieci.
Twoje nastoletnie dziecko coraz częściej rzuca przez ramię: "no to pa, wychodzę na imprezę". Z jednej strony cieszysz się, że ma tylu przyjaciół, z drugiej martwisz, by coś złego się nie stało. Nastolatek chce być dorosłym, ale nim nie jest, to ty za niego odpowiadasz. Dlatego nie możesz mu pozwalać na pełną samodzielność, a jego wolność powinna być kontrolowana.
Prawie 100 tysięcy nastolatków cierpi na Atopowe zapalenie skóry. W ostatnim czasie liczba przypadków i nasilenie objawów zwiększyło się.
Cukrzyca często uznawana jest za chorobę typową dla osób dorosłych, prawda jest jednak inna: otóż schorzenie to często występuje również wśród dzieci i młodzieży. Jakie objawy mogą sugerować jej wystąpienie u dziecka i nastolatka i na czym polega leczenie cukrzycy u młodzieży?
W polskiej rzeczywistości seks nastolatków to temat tabu. Łatwiej udawać, że życie intymne do dnia ślubu nie istnieje i nie poruszać z młodzieżą tej drażliwej kwestii. W praktyce jednak okazuje się, że wiele polskich 14-latków i 15-latków (a nawet 13-latków!) ma już za sobą pierwsze doświadczenia seksualne - niekoniecznie bezpieczne i normalne.
33,6% nastolatków nadmiernie korzysta z internetu, a 2/3 nastolatków wie, że powinno mniej korzystać z sieci. Najnowsze badanie zachowań młodzieży wskazuje na wzrost problemów z uzależenieniem dzieci od komputerów i smartfonów, o którym nie wiedzą ich rodzice.
Wiem, że wiele nastolatek marzy o tym, by zostać modelkami, aktorkami. Żeby ten cel osiągnąć są w stanie zrobić naprawdę dużo. Ale czy odchudzanie w wieku 12 lat to nie przesada?
Internet daje niesamowite możliwości: można poznać świat, nowych ludzi, dowiedzieć się niemal wszystkiego o wszystkim. Ale niesie za sobą także zagrożenia, zwłaszcza dla dzieci. Dlatego musimy je chronić.
Media obiegła ostatnio informacja o drugiej ciąży 15-letniej rosyjskiej blogerki. Wszystkim, po raz kolejny, nasuwa się pytanie: co z edukacją seksualną dzieci? Czy nie jesteśmy w stanie zapobiec takim sytuacjom?
Pornografia jest znana naszym dzieciom, statystyki nie kłamią. Jak rozmawiać z dziećmi o pornografii? Wyjaśniają to specjalistki, edukatorki seksualne osób dorosłych: Klaudia Latosik i Olga Żukowicz, które edukują seksualnie dorosłych na swojej stronie internetowej Srebrnywarkocz.pl
Samookaleczanie u młodzieży to coraz częściej spotykany problem. W praktyce przyczyn samookaleczania się przez młodzież jest bardzo dużo – co może skłaniać młodych ludzi do takich czynów i co zrobić wtedy, gdy dziecko się okalecza?
Zaburzenia psychiczne u dzieci z biegiem lat spotykane są coraz częściej – szacuje się, że w samej Polsce kryteria rozpoznania którejś z chorób psychiatrycznych spełniać może nawet 20% młodych pacjentów. Objawy zaburzeń psychicznych u najmłodszych bywają różnorodne, poza nimi interesować rodziców może jeszcze całkowicie inny aspekt – na czym opierać się może leczenie zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza