Pierwsze kolonie dziecka - jak radzić sobie z płaczem i tęsknotą?

2022-06-20 14:25

Pierwszy telefon dziecka z kolonii i jeden wielki płacz! Między łkaniami słyszysz błagania, by go stąd zabrać. Przede wszystkim nie wpadaj w panikę. Podpowiadamy, jak postępować w sytuacji, gdy dziecko na kolonii lub obozie płacze i tęskni za domem.

Pierwsze kolonie dziecka - jak radzić sobie z płaczem i tęsknotą dziecka?
Autor: Getty Images Pierwsze kolonie dziecka - jak radzić sobie z płaczem i tęsknotą dziecka?

Pierwsze kolonie dziecka wiążą się z dużymi zmianami. Przede wszystkim mały człowiek jest pierwszy raz poza domem bez rodziców, co może wzbudzać w nim niepewność i poczucie osamotnienia. Niektóre dzieci szybko odnajdują się w nowej rzeczywistości, ale innym może zająć to więcej czasu.

Co zrobić, gdy dziecko zadzwoni z koloni i będzie chciało wrócić do domu? Jak reagować w sytuacji, kiedy płacze i tęskni?

Przede wszystkim nie panikuj. Rozeznaj się w sytuacji i sprawdź, jaka jest przyczyna złego humoru twojego dziecka.

Zobacz także: Co robić w wakacje? Propozycje letnich aktywności

Spis treści

  1. Dziecko tęskni i chce wrócić do domu
  2. Kiedy trzeba zabrać dziecko z kolonii
  3. Kiedy dziecko zachoruje
Najtańsze wakacje w 2022 roku

Dziecko tęskni i chce wrócić do domu

Co robić? Przede wszystkim umów się na telefon np. wieczorem. Teraz i tak niczego się nie dowiesz. Przy kolejnej rozmowie postaraj się dowiedzieć, co się stało.

Jeżeli płacz spowodowany był tylko tęsknotą za domem, umów się, że będziesz dzwonić codziennie, np. zawsze po kolacji. Pomyśl też o odwiedzinach. Bywa, że kilka godzin z tobą sprawi, że dziecko poczuje się bezpiecznie.

Gdy natomiast usłyszysz, że dzieci są agresywne i biją twojego malucha, że nie może on nadążyć za grupą, wysłuchaj, co ma do powiedzenia. Zaproponuj rozwiązanie, jak zakończyć konflikt. Zadzwoń na drugi dzień. Jeżeli znów będzie beznadziejnie, trudno – trzeba dziecko z kolonii zabrać.

Zobacz także: Jakie ubrania zapakować dziecku na kolonie? 5 niezbędnych rzeczy, które muszą być w plecaku

Kiedy trzeba zabrać dziecko z kolonii

Sam powrót nie kończy sprawy. Konieczna jest rozmowa. Ale nie od razu, daj małemu ochłonąć. Powiedz mu, że nie masz do niego pretensji, że różnie w życiu bywa i nie wszystko zawsze się udaje.

Gdy już wysłuchasz co dziecko ma do powiedzenia, zastanów się co dalej. Jeśli było np. napastowane przez wychowawcę, skontaktuj się z rodzicami innych maluchów. W przypadku potwierdzenia takiego zachowania, natychmiast powiadom organizatorów kolonii i policję.

Jeżeli natomiast dziecko tylko nie potrafił normalnie funkcjonować z dala od mamy, trzeba mu koniecznie pomóc, ośmielić. Może warto zapisać dziecko na jakieś grupowe zajęcia? A na pewno trzeba powoli, lecz konsekwentnie, przecinać pępowinę.

Czytaj także: Jak pomóc dziecku i sobie w okresie lęku separacyjnego?

Problem

Kiedy dziecko zachoruje

Jeżeli dziecko dzwoni i skarży się, że źle się czuje, nie bagatelizuj jego objawów. Warto wysłuchać i skontaktować się z wychowawcą. Pamiętaj, dzieciaki są pod opieką i organizator wypoczynku ma obowiązek udzielić dziecku pomocy, ulżyć w cierpieniu.

To wychowawca i kierownik muszą ocenić, co w konkretnej sytuacji jest potrzebne. Czy konieczna jest interwencja lekarza, czy wystarczy np. opatrunek pielęgniarki. Czy może niezbędne jest umieszczenie dziecka w szpitalu.

O każdej interwencji medycznej musisz być powiadomiona.

Czytaj również: Jak rozpoznać, czy dziecko jest przeziębione, czy ma alergię?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza