Najpopularniejsze wyszukiwania: brak
0

poradnikzdrowie.pl

Psychologia

BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA na wakacjach - bezpieczeństwo dziecka, dziecko, kolonie, letni wypoczynek, obóz

BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA na wakacjach

Przed wyjazdem na obóz czy kolonie musisz dobrze przygotować swoje dziecko, nie tylko zaopatrując je w odpowiedni ekwipunek, ale i wyjaśniając mu wszystkie zasady, których przestrzeganie zapewni mu bezpieczeństwo.
A A A

Zanim wyślesz swoje dziecko na letni wypoczynek powinnaś ostrzec je przed niebezpieczeństwami. Oto najważniejsze z nich:

Zatrucia na wakacjach
Zatrucia na wakacjach
Bezpieczny odpoczynek nad wodą
Bezpieczny odpoczynek nad wodą
Zasady bezpieczeństwa nad wodą
Zasady bezpieczeństwa nad wodą
Z głową w upale
Z głową w upale

Zasady bezpieczeństwa

Nie pozwalaj się dotykać

Na czas wyjazdu opiekę nad dzieckiem przejmie wychowawca. Powinnaś mu o tym wyraźnie powiedzieć. Dziecko powinno wiedzieć, że jeśli będzie potrzebowało pomocy, rady lub wsparcia, zawsze może liczyć na opiekuna. I gdy w domu biegnie po pomoc do ciebie, na kolonii może pobiec do wychowawcy. Także wtedy, gdy źle się czuje, coś zgubiło, albo widzi, że komuś dzieje się krzywda.
Ale jednocześnie dla bezpieczeństwa dziecka musisz mu też wyjaśnić, że nie wszyscy dorośli są dobrzy i również wśród opiekunów może zdarzyć się zły człowiek. Musi ono wiedzieć, czego obcy dorosły nie powinien robić, np. dotykać je w intymne miejsca, nadmiernie przytulać, całować. To bardzo trudna rozmowa, bo łatwo malca zrazić do wyjazdu, ale problem sam nie zniknie! Warto więc ostrożnie wskazać dziecku „zabronione” gesty i wyjaśnić, że może, ale nie musi go coś takiego spotkać. Gdyby jednak ktoś go napastował, powinien powiedzieć o tym tobie podczas rozmowy telefonicznej albo innemu opiekunowi (ale nie koledze z grupy).

Nie wychodź bez wiedzy

Dziecko musi wiedzieć, że nie wolno mu bez wiedzy i zgody wychowawcy wychodzić poza teren ośrodka. Nie może np. wyskoczyć po picie, nawet gdy sklep znajduje się naprzeciwko. Większość wypadków wynika z pośpiechu, a malec, który nie chce być zauważony, śpieszy się i jest nieuważny.

Nie igraj z wodą

Jeżeli kolonie są nad wodą, musisz nauczyć malca bezpiecznego zachowania w wodzie. Zapewne będzie ratownik i to trochę uspokaja, ale nie zwalnia z czujności. A więc wyjaśnij dziecku, że woda to nie tylko miejsce wspaniałego wypoczynku, ale i groźny żywioł. Topią się również doskonali pływacy! Dziecku absolutnie nie wolno samemu wchodzić do wody, powinien bezwzględnie stosować się do poleceń ratownika i opiekuna. Niech unika kąpieli także wówczas, gdy cokolwiek mu dolega, boli go głowa lub brzuszek, albo czuje się słabo.

Wpisz i zakoduj dziecku te numery

112 – telefon alarmowy służb ratowniczych
997 – telefon alarmowy policji
998 – telefon alarmowy straży pożarnej
999 – telefon alarmowy pogotowia ratunkowego
0 601 100 100 – telefon alarmowy nad wodą
0 601 100 300 – telefon alarmowy w górach

 

Na słońce idź z ochroną

Opalona skóra stała się świadectwem dobrych wakacji, ale na szczęście dzieci jeszcze o tym nie wiedzą i same ze słońca uciekają. Niemniej powiedz malcowi (zwłaszcza, jeśli ma jasną karnację), że powinien zawsze nosić czapeczkę (jeśli nie chce, zaproponuj piracką chustę). I niech pamięta o smarowaniu kremem z filtrem (nie licz, że zrobi to sam z siebie).

Uważaj na komary, kleszcze i barszcz Sosnowskiego

Pokaż dziecku, jak wygląda kleszcz (poszukajcie np. w encyklopedii lub internecie) i powiedz, że nie powinno go samo wyrywać! Niech natomiast szybko pokaże go opiekunowi, on będzie wiedział, co zrobić.
Wypoczynek skutecznie mogą zepsuć komary i meszki. Od ich ukąszeń nie umiera się, ale jeśli twoje dziecko jest alergikiem, powinien chronić się szczególnie (daj mu więcej preparatów odstraszających, raczej w sprayu, kremu zapewne nie będzie używał).
Powiedz też dziecku, że groźne mogą być niektóre rośliny. Jedną z bardziej niebezpiecznych jest barszcz Sosnowskiego – może bardzo boleśnie poparzyć! Dlatego powinno się trzymać od niego z daleka. Ostrzeż również malucha przed fałszywymi jagodami i trującymi grzybami. Niech pod żadnym pozorem nie próbuje ich jeść.

2
Polecamy także
Dylemat rodziców: czy dziecko jest gotowe na samodzielny wyjazd na WAKACJE?
Dylemat rodziców: czy dziecko jest gotowe na samodzielny wyjazd na WAKACJE?
PAKOWANIE z głową, czyli co włożyć swojemu dziecku do plecaka na wyjazd
PAKOWANIE z głową, czyli co włożyć swojemu dziecku do plecaka na wyjazd
Dziecko na KOLONIACH - co zrobić, gdy płacze i tęskni za domem
Dziecko na KOLONIACH - co zrobić, gdy płacze i tęskni za domem
 
Profilaktyka infekcji stref intymnych
22zl to zeczywiscie tanio ... wole lactovaginal niz ten co reklamuje Nłynarska ...tamto to jakas porazka ... stosowalam 2 miesiace i nie widzialam zeby co kolwiek sie zmienilo na lepsze
 
 
Antygen gruczołu krokowego (PSA)
Mam 64 lata i ostatni wynik to 4,3 Żadnych objawów typu bóle , kłopoty z moczem itp OB=1 Normalne wyniki dla zdrowej osoby (rasy kaukaskiej to 0-4 ng/ml). Wraz z wiekiem może się pojawić wzrost ...
 
 
23 lata wciaz dziewica...upsss
Jesteście nie samowite dziewczyny, że macie takie piękne zasady. To oznacza że jeszcze takie kobiety istnieją, które się szanują i cenią. Chciałbym taka spotkać, na pewno by mi się to podobało
 
 
prezent na dzien dziecka
z nie drogich i ciekawych upominków polecę; -Robot solarny -autko na wodę jeżeli kreatywne to gry manulane, rodzinne. lub zestawy plastyczne. popularne są też w tym wieku zabawki ,,Recykling'' lub piaskowe obrazki. jeżeli coś droższego ...
 
 
forum.poradnikzdrowie.pl
  • eksperci radzą