Co wspomaga procesy myślenia?

2017-02-15 0:00

Mechanizmy myślenia nie są do końca zbadane, lecz to, co już o nich wiemy, zdumiewa skalą możliwości. Mózg potrafi zwiększać swoją pojemność i sprawność, adaptować się do zmiennych warunków i naprawiać uszkodzenia. Wiedza o tym, co wspomaga procesy myślenia, jest istotna dla każdego z nas, gdyż pomaga świadomie zadbać o kondycję umysłu.

Co wspomaga procesy myślenia?
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Jak spowolnić starzenie się mózgu

Wydolność intelektualna mózgu rośnie, gdy nieustannie pobudzamy go bodźcami wytrącającymi z rutyny, wymagającymi wysiłku umysłowego. Gdy uczymy się obcego języka czy obsługi nowego urządzenia, gdy poszerzamy obszar wiedzy i zdobywamy umiejętność posługiwania się nią, rozwija się sieć nowych powiązań między neuronami, tworząc tzw. rezerwę poznawczą, czyli aparat, dzięki któremu jesteśmy w stanie pamiętać i przetwarzać informacje. Im bardziej rozgałęziona sieć powiązań między neuronami, tym większa rezerwa poznawcza. Gimnastykując umysł, utrzymujemy jego sprawność. I podobnie jak w przypadku treningu fizycznego – im wcześniej zaczniemy trenować, tym lepsze rezultaty.

Kto ćwiczy umysł od młodości, ma większe szanse na lepszą kondycję intelektualną w późnym wieku, gdyż młody mózg łatwiej tworzy nowe połączenia neuronalne, zwiększając rezerwę poznawczą, co z kolei ułatwia wysiłek umysłowy w dorosłości. Dowiedziono, że na sprawność intelektualną w starszym wieku wpływa poziom wykształcenia, np. osoby dwujęzyczne średnio o 4 lata później doznają objawów otępienia niż te, które posługują się tylko ojczystym językiem.

Jak spowolnić starzenie się mózgu

  • Oczywistością jest regularna aktywność fizyczna, najlepiej połączona z pracą umysłu. Warto nabywać umiejętności aktywizujące jednocześnie umysł i ciało – np. uczyć się nowych układów tanecznych, gry na instrumencie, żonglerki, uprawiać sporty wymagające koordynacji ruchów, zwłaszcza naprzemiennych, i ćwiczenia równowagi (jazda na łyżwach czy rolkach, nordic walking).
  • Dobrym treningiem dla umysłu jest robienie znanych rzeczy w nowy sposób – pisanie lewą ręką (w przypadku osób leworęcznych – prawą) czy przełożenie myszki na drugą stronę klawiatury, czytanie tekstu do góry nogami itp.
  • Oprócz gimnastyki mózgu równie ważny jest jego relaks. Zarówno odpowiednia ilość snu, jak i praktyki medytacyjne wpływają korzystnie na regenerację i oczyszczenie umysłu.
  • Konieczne jest picie odpowiedniej ilości płynów. Odwodniony mózg „wysycha”: utrata jego masy spowodowana jest m.in. zmniejszeniem się ilości wody w komórkach mózgowych. Do największych strat dochodzi w płatach przednich odpowiedzialnych za myślenie.
  • Ogromne znaczenie ma dieta, szczególnie obniżenie kaloryczności i wzbogacenie w nienasycone kwasy tłuszczowe (ryby, oleje, orzechy) oraz antyoksydanty (warzywa i owoce).

Więcej w marcowym Zdrowiuw sprzedaży od 15 lutego

miesięcznik "Zdrowie"