4 niezawodne metody, które opóźnią starzenie

2015-08-20 14:07

Wiek kalendarzowy nie musi iść w parze z wiekiem biologicznym. Na starość nadal możesz czuć się młodo, do późnych lat zachować młodzieńczą sylwetkę, sprawność ruchową i intelektualną. Zacznij działać jak najszybciej! Ćwicz pamięć i koncentrację, zadbaj o kondycję i zapanuj nad stresem.

4 niezawodne metody, które opóźnią starzenie
Autor: thinkstockphotos.com Sędziwego wieku dożywają zwykle osoby, które przez całe życie były aktywne fizycznie, starały się myśleć pozytywnie i nie zamartwiały się.

Spis treści

  1. Aktywność fizyczna opóźnia starzenie
  2. Opanowanie i życie bez stresu opóźnia starzenie
  3. Spokojny sen opóźnia oznaki starzenia
  4. Ćwiczenia pamięci i koncentracji opóźniają procesy starzenia

Czy starzejesz się szybciej, czy wolniej, w dużej mierze zależy od tego, jak o siebie dotąd dbałaś. Jeśli chcesz być długo młoda, musisz unikać czynników, które przyśpieszają procesy starzenia, jednocześnie wprowadzając do życia to, co je opóźnia. Najważniejsza jest aktywność fizyczna w połączeniu ze zdrowym stylem życia. Przyjrzyj się swoim przyzwyczajeniom, żeby wiedzieć, które zmienić. Im wcześniej to zrobisz, tym większą masz szanse, że przez długie lata zachowasz siły witalne, kondycję i młody wygląd.

Aktywność fizyczna opóźnia starzenie

Badania z udziałem stulatków wskazują, że sędziwego wieku dożywają zwykle osoby, które przez całe życie były aktywne fizycznie. Na każdym kroku lekarze powtarzają, że za mało się ruszamy, a cierpi na tym cały organizm. Ruszać się trzeba, żeby zapobiec wielu dolegliwościom, które przyśpieszają starzenie, i wspomóc leczenie chorób, gdy już się pojawią.

O ile nic ci nie dolega, możesz uprawiać taki sport, jaki sprawia ci przyjemność. Masz do wyboru całą gamę ćwiczeń: gimnastykę, rower, jogging, rolki, pływanie. Każdy systematyczny wysiłek uruchamia mięśnie wcześniej mało używane. Dzięki temu stają się one elastyczne, silne. Zapewniają prawidłową postawę ciała i płynność ruchów. Na skutek spalania podskórnej tkanki tłuszczowej i zwiększenia ilości białek wewnątrz komórek mięśni gubimy zbędne kilogramy i poprawiamy „rzeźbę” ciała.

Ruch pobudza wytwarzanie enzymów i wyraźnie przyspiesza trawienie. Wzmacnia kości, serce i płuca. Szczególnie polecana jest aktywność na świeżym powietrzu. Organizm dostaje wtedy więcej tlenu i lepiej go wykorzystuje. Wysiłek fizyczny sprawia, że szybciej oddychamy. Z każdym wdechem płuca coraz bardziej się rozszerzają i coraz bardziej kurczą wraz z wydechem. W rezultacie otrzymujemy więcej tlenu, a wydychamy coraz więcej dwutlenku węgla. Bardziej ukrwione płuca pobudzają cały układ krążenia. Organizm lepiej przyswaja produkty spożywcze i szybciej wydala odpady przemiany materii, oczyszczając tkanki. A to poprawia wydolność wszystkich narządów.

Opanowanie i życie bez stresu opóźnia starzenie

Dowiedziono, że osoby, które żyją w przewlekłym stresie, dużo częściej chorują i szybciej się starzeją. Pod wpływem kortyzolu i adrenaliny (w chronicznym stresie są produkowane niemal bez przerwy) jedni mają kłopoty żołądkowe, inni przyspieszone bicie serca, cierpią na choroby krążenia, bezsenność, pogorszenie pamięci. Nadmiar hormonów o działaniu androgennym często jest u kobiet powodem wypadania włosów i łysienia plackowatego oraz problemów z cerą.

Aby stres przestał być naszym wrogiem, trzeba nad nim zapanować. W miarę możliwości zmniejszyć obszar zmartwień w swoim życiu i zmienić swoje zachowanie. Nauczyć się pozytywnego myślenia i uwierzyć, że korzystanie z pomocy innych ludzi nie jest powodem do wstydu. Nie wolno dopuszczać do tego, żeby stres się kumulował. Po ciężkim dniu weź odprężającą kąpiel albo pójdź na masaż. Jednych relaksuje muzyka, innych książka lub aerobik. Ważne, żeby codziennie znaleźć czas na przyjemności. Osoby pogodne, zadowolone z siebie i życia wyglądają młodziej i dłużej zachowują siły witalne.

Spokojny sen opóźnia oznaki starzenia

Gdy śpimy, regenerują się narządy wewnętrzne, z tkanek usuwane są toksyny i zbędne składniki przemiany materii. Organizm, który się regeneruje, naprawia uszkodzenia komórek powstałe podczas intensywnej pracy fizycznej i intelektualnej. W czasie snu zwiększa się uwalnianie substancji (hormony anaboliczne) pobudzających odnowę tkanek.

Naukowcy odkryli, że komórki nerwowe są naprawiane tylko wtedy, gdy śpimy. Nocą poprawia się stan naszej skóry – dzieje się to głównie między godziną 24 a 6, kiedy śpimy najmocniej. Sen wzmacnia połączenia między komórkami nerwowymi (neuronami), co służy uczeniu się i zapamiętywaniu.

Zapotrzebowanie organizmu na sen jest sprawą indywidualną. Osoby młode i w sile wieku do pełnego zregenerowania sił fizycznych i psychicznych potrzebują średnio 7–8 godzin nocnego odpoczynku. Najlepszą dla nas porę na sen wyznacza wewnętrzny zegar biologiczny. Bije u wszystkich w tym samym rytmie dzień - noc, ale jedni lubią kłaść się spać wcześnie i wcześnie wstawać, inni zarywają cześć nocy, potem odsypiając. Nie chodzi o to, żeby spać długo, ale zgodnie z własnym rytmem. Kilka godzin przespanych twardym snem odnawia organizm lepiej niż 10 snu płytkiego.

Ćwiczenia pamięci i koncentracji opóźniają procesy starzenia

Znakomita pamięć i zdolność kojarzenia faktów to efekt treningu. Dlatego staraj się jak najczęściej ją ćwiczyć. Rozwiązuj łamigłówki, krzyżówki, ucz się słówek, zapamiętuj numery telefonów, dowcipy. Niektóre elementy zapamiętujemy zmysłem słuchu, inne wzrokowo.

Wykorzystując pamięć wzrokową, spróbuj używać tzw. ekranu pamięci. Wyobraź sobie ekran, na nim dane słowo. Chcąc sobie je przypomnieć, automatycznie „zobaczysz” je na swoim ekranie. Uruchom fantazję, nadaj rzeczy, która chcesz zapamiętać, nowe znaczenie.

Pamięci nie służy monotonia. Dlatego im ciekawsze prowadzisz życie, poznajesz nowe miejsca, ludzi, rozwijasz swoje zainteresowania i więcej czytasz, tym jest ona sprawniejsza. Wrogiem zdolności intelektualnych jest stagnacja i nuda.

miesięcznik "Zdrowie"