E-papierosy a rzucanie palenia. Czy łatwiej jest rzucić palenie z e-papierosem?

2014-05-07 7:59

E-papieros ma pomagać rzucić palenie. Zdaniem specjalistów, jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą rzucić papierosy, ale nie wyobrażają sobie życia bez rytuałów towarzyszących nałogowi. Czy rzeczywiście łatwiej jest rzucić palenie z e-papierosem?

E-papierosy a rzucanie palenia. Czy łatwiej jest rzucić palenie z e-papierosem?
Autor: Photos.com Zaletą e-papierosów jest m.in. to, że pozwalają kultywować rytuały związane z paleniem.

Spis treści

  1. E-papieros: odpowiedź na dwa rodzaje uzależnienia
  2. E-papieros ma dla palacza wiele zalet
  3. Jak rzucić palenie? [WIDEO]
  4. E-papieros: na co trzeba uważać?
  5. E-papierosy a polskie prawo

E-papierosy, zdaniem specjalistów, są bardzo skuteczne w przypadku osób, które chcą rzucić palenie, ale nie pomogły im w tym gumy do żucia, inhalatory, plastry i inne typowe środki stosowane w nikotynowej terapii zastępczej. - Badania są jednak nowe i nie wiemy, czy na przykład za pół roku takie osoby nie wrócą do nałogu - zastrzega profesor Andrzej Sobczak z Zakładu Szkodliwości Chemicznych i Toksykologii Genetycznej Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu.

E-papieros: odpowiedź na dwa rodzaje uzależnienia

Wszystkie dotychczas stosowane rodzaje terapii nikotynowej zaspokajały jedynie uzależnienie fizyczne od nikotyny. E-papieros natomiast zaspokaja dwa niezależne rodzaje uzależnienia: chemiczne od nikotyny oraz psychiczne, które jest związane z całą otoczką palenia, a więc wyjmowanie papierosa z paczki, zapalanie go, wdychanie i wydychanie dymu, zajmowanie rąk, gaszenie papierosa w popielniczce itp.

E-papieros ma dla palacza wiele zalet

  • zaspokaja głód nikotynowy
  • imituje dym
  • smakuje jak papieros
  • pozwala kultywować rytuały związane z paleniem

Poza tym e-papieros pozwala uniknąć wszechobecnego zapachu dymu tytoniowego. Osoby, które korzystają z e-papierosów mówią, że już po kilku dniach to właśnie ten smród dymu tytoniowego, od którego zdążyły już odwyknąć, odrzuca je od tradycyjnych papierosów.

Jak rzucić palenie? [WIDEO]

Sprawdź, jakie są sposoby na rzucenie palenia

E-papieros: na co trzeba uważać?

Ważne jest, by nie kupować liquidu z niepewnych źródeł - bez ulotek z informacjami o producencie, importerze, wskazaniach i składzie. Mogą być one zanieczyszczone np. toluenem lub benzenem. Pamiętaj również, że e-papieros zawiera nikotynę, która w nadmiernych ilościach może powodować poważne zatrucie organizmu.

E-papierosy a polskie prawo

Ponieważ nie ma wiarogodnych danych, nie ma zatem wiedzy, czy e-papierosy można uznać za produkt leczniczy, wspomagający rozstanie z nałogiem, czy za kolejny szkodliwy wyrób uzależniający od nikotyny. W poszczególnych krajach sprawa traktowana jest zatem różnie.

Na razie polskie przepisy nie zabraniają sprzedaży osobom nieletnim elektronicznych papierosów, mimo że zawierają nikotynę. Ich sprzedaż nie jest regulowana także przez ustawę o ochronie zdrowia przed następstwami używania wyrobów tytoniowych, bo nie zawierają tytoniu. To dlatego stały się bardzo popularne wśród młodzieży. Co piąty młody człowiek miał już z nimi styczność, bo można je bez problemu kupić.