Dlaczego papierosy mentolowe są bardziej szkodliwe?

2016-05-05 17:47

Papierosy mentolowe zazwyczaj są mniejsze od tradycyjnych papierosów, więc teoretycznie może wydawać się, że zawierają mniej szkodliwych substancji. Ale skoro lepiej smakują, to zaciągamy się nimi mocniej. To jeden z powodów, dla których mentole zostaną wycofane z rynku.

Dlaczego papierosy mentolowe są bardziej szkodliwe?
Autor: Photos.com Dlaczego papierosy mentolowe są bardziej szkodliwe?

Spis treści

  1. Mentole zawierają więcej niekorzystnych substancji
  2. Papierosy smakowe przestaną smakować
  3. Papierosami light zaciągamy się mocniej

Mentole zawierają więcej niekorzystnych substancji

Często słyszy się, że papierosy mentolowe są jeszcze mniej zdrowe, niż zwykłe. To jeden z mitów mających zniechęcić palaczy, czy naukowo udowodniony fakt?

A jednak, okazuje się, że jest w tym stwierdzeniu sporo racji. Miętowy smak papierosa sprawia, że nie jesteśmy w stanie do końca kontrolować ilości dostarczanej do organizmu nikotyny. Zaciągamy się mocniej, bez świadomości, że wdychamy więcej substancji smolistych.

Ponadto, mentol zawarty w papierosie ułatwia przenikanie substancji rakotwórczych z dymu do drzewa oskrzelowego - mówi prof. Jerzy Kozielski z Kliniki Chorób Płuc i Gruźlicy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Papierosy zawierają 4 tys. związków chemicznych, a 40 z nich wykazuje działanie rakotwórcze. W papierosach smakowych są dodatkowe substancje wspomagające smak i zapach, które też nie wpływają korzystnie na zdrowie - sztuczne aromaty pod wpływem temperatury i w połączeniu z innymi substancjami z papierosów stanowią dodatkowe zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

UE w dyrektywie tytoniowej wprowadza zakaz produkcji i sprzedaży papierosów smakowych, w tym mentolowych, na terenie całej Unii Europejskiej. Krajom, które zaskarżyły unijne rozporządzenie, Trybunał Konstytucyjny UE przypomniał, że aromatyzowane papierosy są równie szkodliwe jak zwykłe. Usunięcie ze sprzedaży papierosów mentolowych jest więc sposobem na ograniczenie ich atrakcyjności (łagodny, miętowy smak zachęca do próbowania papierosów), co powinno przyczynić się do ogólnego zmniejszenia liczby palaczy.

Rozporządzenie wchodzi w życie 20 maja 2016 roku dla producentów papierosów aromatyzowanych, oprócz mentoli. Papierosy mentolowe znikną ze sprzedaży w 2020 roku.

Papierosy smakowe przestaną smakować

Mentolowy lub wiśniowy smak papierosów sprawia, że zaciągamy się nimi mocniej. Unia Europejska wprowadza dyrektywę, która zabrania sprzedaży smakowych papierosów właśnie z tego powodu.  Powołany przez Komisję Europejską zespół ekspertów ma przygotować listę substancji, które będą mogły być użyte do produkcji papierosów.

UE zależy na tym, aby papieros został papierosem, dlatego ustalona została minimalna grubość (7,5 mm) oraz smak. Papieros ma mieć smak i zapach tytoniu, a dodatki zapachowe nie powinny być wyczuwalne.

To działanie psychologiczne, które ma zniechęcić do palenia. Nie sięgniemy po waniliowego czy wiśniowego papierosa kierując się głównie jego przyjemnym zapachem.

Ważne

Kolor opakowania papierosów wpływa na wybór konsumenta

Napis „light”, „mild”, „smooth” czy „silver” na opakowaniu sprawia, że produkt wydaje nam się mniej szkodliwy, wręcz zdrowszy! Podobnie zachowujemy się widząc paczkę ze zdjęciem filtra. Najsilniej jednak na konsumenta oddziałuje kolor opakowania. Jasne i pastelowe barwy pudełka wybierają palacze, którym zależy na łagodnym smaku papierosów i mniejszej ilości substancji smolistych.

Jedną z wytycznych nowej dyrektywy unijnej jest ujednolicenie wyglądu opakowań oraz nakaz umieszczenia na wszystkich opakowaniach zdjęć skutków palenia papierosów - poczerniałych od tytoniu płuc, zmian w jamie ustnej, nowotworów. Będą one zajmowały 65% powierzchni opakowania.

Celem jest uświadomienie konsumentom, że pastelowy kolor opakowania nie wpływa na zmniejszenie ilości szkodliwych dla zdrowia substancji w papierosach.

Papierosami light zaciągamy się mocniej

Papierosy light były odpowiedzią koncernów tytoniowych na potrzeby osób świadomych zagrożenia zdrowia, powodowanego przez palenie oraz tych, którzy postanowili rzucić palenie. Wybierając papierosy mild, light czy silver, żyją w przekonaniu, że łagodniejszy dym będzie mniej szkodliwy dla ich zdrowia.

Jest w tym część prawdy, papierosy light zawierają mniej nikotyny i substancji smolistych. Inny niż w zwykłych papierosach jest też projekt filtra (filtr zbudowany jest z octanu celulozy) i specjalnie ponakłuwany. Inna budowa papierosa light miała sprawić, że palacz będzie wdychał więcej powietrza, powodując rozrzedzenie dymu.

W praktyce jednak ta metoda zawiodła. Dlaczego? Papierosy light testowane były przez maszyny, które tylko dotykały filtra. Palący człowiek wkłada go dość głęboko do ust. W ten sposób blokuje dostęp powietrza z zewnątrz, powodując że dziurki w filtrze nie spełniają założonej przez producentów roli.

Podobnie jest z mniejszą zawartością tytoniu w papierosie light. Uzależnienie od nikotyny powoduje, że organizm wymaga, alby dostarczyć mu określonej ilości substancji. Jeśli w papierosie jest jej mniej, to będziemy odruchowo zaciągać się mocniej albo częściej. Maszyny testujące wciągały dym zawsze w ten sam sposób, bez uwzględnienia naturalnych predyspozycji palacza.