Alky Recovery - aplikacja ułatwiająca walkę z nałogiem alkoholowym

2016-09-05 17:01

Alky Recovery to bezpłatna aplikacja mobilna, ułatwiająca proces walki z uzależnieniem od alkoholu. Przeznaczona jest zarówno dla alkoholików, jak i ich bliskich.

Alky Recovery - aplikacja ułatwiająca walkę z nałogiem alkoholowym
Autor: Materiały prasowe

Spis treści

  1. W jaki sposób aplikacja ma pomagać osobom uzależnionym od alkoholu?
  2. Po co prowadzić dzienniczek uczuć?

Alky Recovery to aplikacja na smartfony, która konsekwentnie wpływa na zmianę nawyków związanych z nadużywaniem alkoholu. Alky Recovery wyposażone jest w szereg skomplikowanych algorytmów, dbających o to, by codziennie doradzać, kontrolować i przede wszystkim motywować osoby z niej korzystające. Jak twierdzi Marcin Brysiak, pomysłodawca i twórca aplikacji - “W procesie leczenia uzależnienia najważniejsze jest wsparcie. To szczególnie ważne, zwłaszcza we wstępnym etapie, kiedy ludzie diagnozujący u siebie problem nie zawsze chcą zwracać się do innych po pomoc. My chcemy ją zapewnić za pomocą aplikacji”.

W jaki sposób aplikacja ma pomagać osobom uzależnionym od alkoholu?

Głód alkoholowy jest skutkiem choroby alkoholowej, ciężko nad nim zapanować. Uczucia mogące wywoływać pojawienie się głodu to przede wszystkim: lęk, poirytowanie, smutek, wściekłość, żal czy poczucie niskiej wartości. Chęć wypicia „jednego głębszego” w takich sytuacjach jest spowodowana tym, że przez lata to właśnie alkohol był utrwalany w głowie jako sposób radzenia sobie z różnymi stanami napięcia. Korzystając z aplikacji w dzienniczku głodu zapisuje się, w jakich sytuacjach narasta wewnętrzna chęć na alkohol oraz jakie uczucia i objawy temu towarzyszą. Dzienniczek ułatwia kontrolowanie nawrotów i ogranicza ich ilość. Warto również, korzystając z aplikacji, wypróbować rożne sposoby radzenia sobie z uczuciem braku alkoholu.

Na podstawie odczuwanych objawów można szybko przeprowadzić analizę stanu w jakim jesteśmy. Czy zdarzenia, które nas spotykają oraz reakcje po nich następujące nie są zdrowe i czy sugerują objawy głodowe oraz kiedy powinna nam się zapalić czerwona lampka STOP! UWAGA! - zadbaj o siebie.

Po co prowadzić dzienniczek uczuć?

Z kilku powodów. Alkoholicy chętnie koncentrują się na myśleniu, ograniczając tym samym możliwość rozpoznawania przeżywanych uczuć. By powrócić do umiejętności rozpoznawania uczuć u siebie samego należy prowadzić dziennik uczuć. Inne powody, to poszerzenie umiejętności rozpoznawania uczuć oraz stworzenie okazji do ich zapisywania. Zwiększenie umiejętności analizowania uczuć ułatwi rozpoznawanie stanów zagrażających trzeźwości.

Dlaczego te uczucia są w kontekście alkoholizmu tak ważne? Alkoholicy chętnie koncentrują uwagę na własnym myśleniu, ograniczając tym samym możliwość rozpoznawania przeżywanych uczuć. Może być to spowodowane dążeniem do odwrócenia uwagi od wyrażania uczuć. Taka postawa często bywa efektem błędnych oddziaływań wychowawczych rodziców, ciotek, babć itp., którzy utrudniali spontaniczne wyrażanie uczuć. Np. mówili do swych pociech: "chłopiec nie płacze, ... nie wypada głośno krzyczeć, ... tylko baby się przytulają" itp. Również wymierzanie kar za przeżywanie niektórych uczuć jest często powodem coraz większych trudności w ich przeżywaniu, a w końcu nawet do wycofywania się z ich przeżywania. Trudności wyrażania uczuć "negatywnych" mogą być spowodowane brakiem bezpiecznego miejsca do wyrażania tych uczuć. Alkoholicy pod wpływem psychologicznych mechanizmów uzależnienia często przestają odczuwać - początkowo tych emocji o charakterze negatywnym dla nich, a później innych. Czasem muszą się upić, aby takich uczuć nie doświadczyć. Postawa taka może doprowadzić do sytuacji, w której pojawią się trudności w rozpoznawaniu niepokoju, narastającej złości. Dopiero wysoki poziom napięcia emocjonalnego wywołuje często niekontrolowaną reakcję w postaci wybuchu złości, połączonej niejednokrotnie z agresją, a to staje się czasem źródłem poczucia winy.

Alky Recovery - aplikacja ułatwiająca walkę z nałogiem alkoholowym
Autor: Materiały prasowe
To ci się przyda

Aplikacja składa się z pięciu sekcji:

Pulpitu: To miejsce, w którym masz szybki dostęp do wszystkich funkcji w aplikacji. Dodatkowo jest na nim licznik trzeźwości, wiadomości motywujące, wynik testu/ankiety alkoholowej, wyniki z codziennej ankiety głodu, dzienniczek uczuć oraz mapka z najbliższymi placówkami lecznictwa, rekomendowanymi przez PARPA.

Wiadomości: Tu podzielisz się doświadczeniami z innymi użytkownikami aplikacji.

Sekcja Głód: Dzienniczek głodu to bardzo dobre narzędzie, którym możemy wspierać proces naszego zdrowienia i identyfikować np. nawroty choroby. Część dzienniczka jest bardzo podobna niezależnie od rodzaju uzależnienia, a część pozostaje specyficzna dla danej choroby np. potrzeba wypicia.

Sekcja Uczucia: Dzienniczek uczuć jest ciekawym, pomocnym narzędziem, szeroko stosowanym w leczeniu zaburzeń emocjonalnych. Stanowi bardzo dobre uzupełnienie poradników zdrowienia w leczeniu uzależnień, m.in. w terapii choroby alkoholowej.

Sekcja Wiedza: Definicje, test/ankieta alkoholowa, poradniki i wiele innych przydatnych informacji na ten temat.

Aplikacja AlkyRecovery dostępna jest w Google Play i działa w oparciu o system operacyjny Android.