Toksyczna KOLEŻANKA Z PRACY - jak postępować z donosicielem w pracy

Konsultant: Agnieszka Kostrzewa, psycholog
86 komentarze
Autor: Anna Krasuska

Toksyczna koleżanka z pracy może zmienić twoje życie w piekło. Obgaduje cię za plecami, donosi o każdym spóźnieniu do pracy, nastawia przeciw tobie innych - współpracowników i szefa. Nie daj się!

Toksyczna koleżanka w pracy, która na wszystkich wokół donosi, to poważny problem. Jeśli nie liczyć czasu na sen, to niemal połowę dorosłego życia większość z nas spędza w pracy. Osiem godzin dziennie przebywamy w towarzystwie tych samych ludzi. Bywa, że przez długie lata. I choć nie zawsze są to budujące kontakty, czy tego chcemy, czy nie, jesteśmy uwikłani w relacje z osobami, z którymi pracujemy. Każdy z nas wnosi do tych relacji swoje emocje, oczekiwania, indywidualne doświadczenia.

W życiu prywatnym wybieramy sobie przyjaciół, a nieprzyjemne znajomości po prostu zrywamy. W pracy jesteśmy skazani na to, co los przyniesie. A ten często płata nam figle. Być może ty też masz problem z koleżanką, która siedzi przy sąsiednim biurku… W takim razie ten tekst jest właśnie dla ciebie.

Dlaczego koleżanka z pracy na mnie donosi?

Na pozór wszystko jest w porządku. Może nawet uśmiecha się, gdy wchodzisz rano do pracy. Chwali nową fryzurę, z uznaniem zerka na sukienkę. Albo… wita cię chmurnym milczeniem, udając, że nie usłyszała twojego „dzień dobry”. Ale ty dobrze wiesz, że za maską obojętności lub pod pozorami sympatii kryje się bezinteresowna złośliwość. W napięciu czekasz na kolejne przejawy wrogości. A te masz niemal codziennie. Na zebraniu toksyczna koleżanka forsuje swoje pomysły, deprecjonując twoje. W przewrotny sposób przypisuje sobie twoje zasługi. Bezpardonowo walczy o uznanie szefa. Potajemnie lub całkiem jawnie prowadzi swoją sprytną grę w „moje lepsze”. Czy to przypadek, że to ona właśnie ma wykonać wymyślony przez ciebie projekt? Że szef robi ci przykre uwagi, choć wcale na to nie zasługujesz? Że reszta zespołu dziwnie na ciebie patrzy? Toksyczna koleżanka rozciąga wokół ciebie gęstą mgłę niechęci. Plotkuje za twoimi plecami, usłużnie informuje szefa o każdym twoim potknięciu, podkopuje twój autorytet w grupie. W mniej lub bardziej jawny sposób (czasem udając życzliwość) prowadzi swoją dwulicową grę. „Dlaczego ona to robi?”, myślisz z rozpaczą po kolejnym upiornym dniu w pracy.

Przyczyny zwykle tkwią głęboko w osobowości – a tę, jak wiadomo, kształtują wszystkie nasze przeszłe doświadczenia. Może przypominasz jej dziewczynkę z sąsiedniego podwórka, której nie lubiła w dzieciństwie? Może nosi w sobie niezaspokojone ambicje i potrzebę dominacji, więc rywalizuje z tobą o wymarzony awans? Albo chce być ważna w pracy, rekompensując sobie w ten sposób niepowodzenia osobiste?

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
marcela23, 19.06.2017 13:59
niestety czasem sie trafi na takie osobniki w pracy i nie tylko...
Nie zarejestrowany, 20.02.2017 11:48
Poszłam tym tropem i rok temu założyłam sklep internetowy. W sumie na początku ciężko było bo wiaodmo, wszystko na raz. A teraz już luzik, przetrwałam :D nawet do tej pory nikogo zatrudniać nie muszę, bo mam np sellasist czyli taki asystent sprzedaży, że naprawdę nie da się niczego w procesie realizacji zamówienia pomylić. To chyba najlepsza opcja, bo praca z rodziną też nie zawsze jest taka jak trzeba.
 

Z toksyczną koleżanką graj w otwarte karty

Sytuacja jest do zniesienia, kiedy napięcie istnieje tylko pomiędzy nią a tobą. Gorzej, jeśli twojej przeciwniczce uda się przeciągnąć na swoją stronę resztę zespołu. Wtedy możesz się stać ofiarą grupowego mobbingu, a twoje życie naprawdę zamieni się w piekło. W dodatku im bardziej sfrustrowany będzie zespół (na przykład poczuciem presji ze strony kierownictwa), tym silniej potrzebować będzie wentyla bezpieczeństwa dla swoich emocji w postaci kogoś, na kim skupić można niechęć.

Możesz oczywiście ignorować zachowanie koleżanki, licząc na to, że za jakiś czas znajdzie sobie inną ofiarę. Obojętność czasem pomaga, ale nie zawsze. Na dłuższą metę chowanie się za monitorem komputera może okazać się dla ciebie zgubne. Wycofując się, okazujesz swoją słabość, a tym samym stawiasz się na straconej pozycji. Grozi ci wyobcowanie i frustracja. Prędzej czy później stracisz szacunek w grupie i w oczach szefa. Zachowując bierność, dajesz swojej rywalce satysfakcję z wygranej. Dlatego lepiej będzie zareagować. Tylko jak?

Pierwszy krok to rozmowa w cztery oczy. Jeśli twoja przeciwniczka jest przekonana, że boisz się konfrontacji, będzie niemile zaskoczona. Demaskując jej grę, stawiając jasno sprawę, demonstrujesz, że teraz to ty rozdajesz karty. W rozmowie wprost obnażasz jej intencje i ustalasz własne granice, mówiąc, że nie życzysz sobie takiego zachowania. Nawet jeśli nie odniesiesz pełnego zwycięstwa, wzmocni cię to i poprawi samoocenę. Prawdopodobne jest, że twoja dręczycielka będzie zaprzeczać, twierdząc, że to tylko twoje wymysły. Nie przejmuj się i obstawaj twardo przy swoim, w razie potrzeby grożąc nawet sankcją, czyli rozmową z szefem.

Jeśli taka lekcja „wychowawcza” nie zadziała, powinnaś spełnić swoją groźbę i poszukać poparcia autorytetu. Poproś zwierzchnika o otwartą rozmowę w trzy osoby (z udziałem koleżanki). Mądry szef będzie wiedział, jakie wnioski wyciągnąć z takiej konfrontacji i w jaki sposób powinien interweniować.

Szukaj sojuszników w walce z donosicielstwem

Załóżmy jednak, że nie możesz liczyć na poparcie „z góry” lub nie chcesz wciągać kierownictwa w wasze rozgrywki. W takiej sytuacji nie pozostaje ci więc nic innego, jak szukać sojuszników w grupie. Nie znaczy to, że masz uciekać się do intryg i zagrywek na poziomie twojej przeciwniczki. Warto jednak podjąć wyzwanie i zawalczyć o swoją pozycję.

Postaraj się zjednać sobie ludzi, udowadniając, że jesteś osobą godną zaufania, kompetentną i życzliwą. Obdarzaj innych bezinteresownym uśmiechem, doceniaj ich pracę, śpiesz z pomocą w razie potrzeby. Nie walcz jednak o sympatię za wszelką cenę. Nie daj się wykorzystywać, nie przyjmuj na siebie obowiązków innych, dbaj o zachowanie własnych granic. Jeśli sama będziesz podchodzić do siebie z szacunkiem, inni także będą cię szanować.

Ukryte przyczyny donosicielstwa

Jest jeszcze jedna metoda: spróbuj oswoić wroga. Być może niechęć twojej przeciwniczki spowodowana jest tym, że ma ona jakieś poważne problemy, a swoje frustracje wyładowuje w pracy. Może jej zachowanie jest ukrytą prośbą o uwagę i wsparcie? Pomyśl o tym i znajdź sposób, żeby do niej dotrzeć. Zainteresuj się jej życiem. Zauważ ją. Wchodząc do pracy, to ty uśmiechnij się na powitanie, nie czekając na jej uśmiech. Zapytaj o zdrowie, doceń ładny wygląd, nawet zaproponuj wspólne wyjście na lunch. A za jakiś czas… kto wie – może zyskasz nową przyjaciółkę. A jeśli nawet tak się nie stanie, ty przynajmniej poczujesz się lepiej.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 20.04.2016

Komentarze (1 - 10 z 86)
Ewa, 25.06.2017 10.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Do Adam! Mamy w pracy własnie takiego donosiciela, czyli toksyczną koleżankę. Jest w komitywie z szefem, Jak sobie kogoś upatrzy to go śledzi, obserwuje i gnębi donosami do dyrekcji, czasami tak bzdurne rzeczy, a dyrekcja na tyle głupia bez własnego zdania że wykonuje polecenia donosiciela. Atmosfera w pracy okropna, ludzie spotykają się po kątach milczą bo boją się coś powiedzieć, ponieważ szef bardziej ufa donosicielowi niż innym pracownikom, to jest straszne, haniebne i nieludzkie.
 
agata, 02.06.2017 06.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nakłamała na mnie szefowej, przy mnie wmawiała jej rzeczy które nie miały miejsca
 
Jarek, 12.02.2017 17.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałem kilka prac i w każdej był ktoś, kto psuł atmosferę. Na szczęście potrafię się dystansować. Na portalu https://poradnikpracownika.pl/ znajduje się artykuł pt. "Toksyczni ludzie w pracy - jak sobie z nimi radzić?" - myślę, że porady się w nim znajdujące mogą pomóc.
 
Kate, 26.11.2016 23.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mialam taka sytuacje w pracy. Bylo ciezko. Nie dosc ze pomylilam Sie co do tej osoby bo na poczatku myslalam ze jest OK , to jeszcze nie wiedzialam ze jest " ulozona " z kierownikiem. A do Tego kierownik zatrudnil swych znajomych a ja bylam "ta" obca... i wentylem ich negatywu. Pozostalo zwolnic Sie bo nie moglam juz tam chodzic. Na szczescie mam dobra sytuacje materialna i moglam dac sobie czas na Znalezienie nowego zdjecia.
 
joanna, 11.09.2016 22.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
brawo super wypowiedz
 
walla, 10.08.2016 10.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja padłam ofiarą mobbingu. Nie potrafiłam sobie z tym sama poradzić. Zgłosiłam się po pomoc do coacha - Lidii Krotoszyńskiej z psychologgia-plus. To była najlepsza decyzja jaką mogłam podjąć w tamtym czasie. Bardzo mi pomogła!
 
KUK, 27.04.2016 12.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A po co Ty jej opowiadasz, co robisz po pracy itp. Skoro już wiesz, że ona i tak skrytykuje cokolwiek byś nie zrobiła to nie ma sensu jej nic opowiadać. Na to co widzi w miejscu pracy, np. co jesz, to już niestety nie masz wpływu. Musisz wyjść z pozycji "córeczki", bo ewidentnie w niej ona Cię widzi, a Twoja podświadomość na to pozwala. Z pewnością nie uda Ci się to od razu; ale musisz sobie powtarzać codziennie: jestem dorosła, jestem może w wieku jej córki, ale NIE JESTEM JEJ CÓRKĄ. Jestem wartościowa, to co robię jem czytam - jest dla mnie dobre. Przede wszystkim - nie tłumacz jej się ze swoich wyborów. Jeśli powie, że masz coś niezdrowego, niesmacznego (jej zdaniem) do jedzenia - to przypadkiem nie zacznij się tłumaczyć: a wiesz, bo nie miałam dzisiaj nic innego w lodówce, byłam zmęczona i nie zdążyłam zrobić zakupów - bo zaraz dostaniesz następny wykład: tu-na przykład o złej organizacji czasu ;). To jest taki typ - ta osoba, typ matrony, pouczającej starszej biurwy, która przecież oczywiście "wie lepiej"; Ona weszła w rolę natrętnej zaborczej mamuśki, a Ciebie wtłoczyła w rolę córeczki (nieświadomie - dałaś się wtłoczyć). Spróbuj tych samych gierek z nią: np. poranny tekst: "O matko! a co Tobie jest? Nie wyspałaś się, miałaś ciężką noc? Czemu tak marnie wyglądasz". - nawet jakby wyglądała dobrze ;) Parę razy zagadaj ze "współczuciem": ojej, może byś sobie wyniki zrobiła?.... coś niedobrze wyglądasz... ;) Albo wątek o jedzeniu: cokolwiek by nie jadła, często powtarzaj: jak Ty to możesz jeść, jakie to niedobre przecież. albo coś w tym stylu; nie mów, że Ty tego nie lubisz, tylko że to jest niedobre. bo jak powiesz, że Ty tego nie lubisz, to zaraz się przyczepi, że to z Tobą jest coś nie tak; musisz mieć przekonanie, że to co ona je "jest niedobre" ;). Wiem, że to co Ci piszę w tym momencie, nie jest fajne, fair i w ogóle, sama ze swojej natury tak nie postępuję, tzn. nigdy nie zaczynam, bo nie mam tego "we krwi"; ale przeszłam niezłą szkołę życia i czasem inaczej się nie da; przecież i tak nie macie dobrych relacji, ona Cię zamęcza; teraz trzeba doprowadzić do tego, żeby sama zapragnęła unikać rozmów z Tobą, żeby miała dosyć Twoich dogadywanek. Musisz ją pokonać tą samą bronią. Tylko pamiętaj, większość zdań wypowiadaj z "troską" lub w formie "niby żartu", nie otwartego ataku
 
kaas, 21.02.2016 20.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Lusia mam bardzo podobną sytuację...
 
aaa, 12.01.2016 18.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Adam szukam rady i wsparcia właśnie w o to takiej sytuacji. Gdybyś chciał i mógł odezwij się. kotkanadachu@onet.eu
 
Adam, 22.11.2015 19.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Napisałem tutaj komentarz w lutym tego roku, opowiadając swoją historię. Niczego nie zmieniam, wszystko potwierdzam to co poprzednio napisałem. Powiem (napiszę) więcej! Jestem z siebie mega dumny, że przeciwstawiłem się głupocie. Bardzo mocno się dowartościowałem, wiedząc, że nadal jestem sobą, niczego nie musiałem zmienić, niczego nie robiłem pod publikę. Oczywiście nadal są u mnie w pracy ludzie, którzy mi źle życzą, ale teraz mam mega wielką satysfakcję jak widzę miny moich kolegów jak mi wszystko w pracy wychodzi. Wszystkie zlecenia, kosztorysy, naprawy, gwarancje, zyski są zawsze na mega wysokim poziomie. Praca sama mi sie pcha do rąk. Już tyle świń mi podkładano, tyle rzeczy o mnie mówiono a tutaj nic! Ciągle jestem na topie! Jeden kolega sam się zwolnił z pracy (pisałem o tym poprzednio) ale coś mi mówi, że dwaj następni także nie wytrzymają tempa w najbliższym czasie. I kto jest tutaj wygrany? JA! Moje rady jak ktoś ma mega nie życzliwym kolegów w pracy: 1. Nie przejmować się plotkami. 2. Skupić się na swojej pracy i wykonać ją najlepiej jak się potrafi 3. Nie odpowiadać na żadne prowokacje, bo tylko na to czekają (nic nie jest wkurzającego niż traktowanie jak powietrze) 4. Wierzyć sobie, swoim zasadom. Ja tak wytrwałem 2 lata i dałem radę! Wygrałem! Skoro ja dałem radę to Wy też dacie radę. Pozdrawiam Adam
 
następne »
strona 1 z 9
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Seks samotnych kobiet: jak radzą sobie z potrzebami seksualnymi Seks samotnych kobiet: jak radzą sobie z potrzebami seksualnymi

Jak radzą sobie z seksem samotne kobiety? Czy łatwo im znaleźć choćby przypadkowego partnera? Ich...

więcej

175

Metody manipulacji – 5 technik wywierania wpływu na ludzi Metody manipulacji – 5 technik wywierania wpływu na ludzi

Znajomość metod manipulacji nie musi prowadzić do wykorzystywania ludzi – wiedzę na temat technik...

więcej

131

Syndrom DDA (dorosłe dzieci alkoholików) - objawy i zasady terapii Syndrom DDA (dorosłe dzieci alkoholików) - objawy i zasady terapii

O tym, jakie problemy w życiu mają DDA, czyli dorosłe dzieci alkoholików i jakie są konsekwencje...

więcej

120

ŻAŁOBA - jak wesprzeć osoby pogrążone w żalu po śmierci bliskiej osoby ŻAŁOBA - jak wesprzeć osoby pogrążone w żalu po śmierci bliskiej osoby

Przeżycia związane ze śmiercią bliskiej osoby są tak bolesne, że musi minąć dużo czasu, by można...

więcej

81

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Bardzo mi przykro - zdrada i odejście ukochanej dziewczyny do innego chłopaka to rzeczywiście bardzo bolesne przeżycie. Ale - chyba nieuniknione, bo nasze wybory partnerów bywają błędne, albo my,...

Problem snu małych dzieci to bardzo ważny temat dla całej rodziny, zrozumiały jest Pani niepokój. W tej kwestii wiele jest wskazówek, rad, które należny przetestować i stosować, jeśli działają...

Niestety, dla dobra dziecka trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem psychiatrą, a nie z psychologiem, dlatego że stany lękowe utrzymują się u Pani syna dość długo. Nie ma na co czekać,...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.