ERYTROFOBIA – lęk przed CZERWIENIENIEM SIĘ. Jak sobie z nim radzić?

27 komentarze
Autor: Ewa Konarowska

Erytrofobia - lęk przed publicznym wystąpieniem, który powoduje, że rumieniec występuje na twarzy, dekolcie, a nawet na dłoniach. Ten rumieniec sprawia, że masz ochotę zniknąć! Erytrofobia zaliczana jest do fobii społecznych, w których spojrzenie i ocena przez innych wywołuje lęk. Choć wydaje się silniejsza niż ty i twoje logiczne myślenie, są jednak na nią sposoby.

Zimne poty na myśl przed wystąpieniem publicznym? Erytrofobia zwykle ogranicza kontakty społeczne osób, które boją się, że w sytuacji publicznej zrobią się nagle czerwone jak piwonia. W pracy raczej są wycofane, nie chcą publicznie przedstawiać swoich przemyśleń, unikają wystąpień i raczej nie upominają się o swoje. Nie włączają się w sprzeczki, nawet wobec bliskich przyjaciół wolą zachować dystans. Brzmi znajomo? Erytrofobia ogranicza twoją aktywność życiową i kreatywność. Raczej słuchać niż mówić, raczej z boku niż w centrum, raczej z tyłu niż w awangardzie… Jeśli lęk przybiera na sile może powodować też ucieczkę przed wszystkimi sytuacjami społecznymi, które mogłyby spowodować czerwienienie się. Dlatego warto jest się nim zająć.

Skąd się bierze czerwienienie się?

Rumieńce na twarzy to atawizm. Pozostało po naszych przodkach, którzy w sytuacji zagrożenia i walki, w ten sposób informowali przeciwnika o swej gotowości do wejścia w starcie. Teraz atawistyczne czerwienienie się wielu osobom utrudnia lub wręcz uniemożliwia normalne życie. Czerwienienie się bierze swój początek już dzieciństwie. Dzieci nieśmiałe, zmuszane przez dorosłych do publicznych wystąpień, zamiast ośmielać się popadają w coraz większy lęk. Jest to też przypadłość wieku dorastania, kiedy nastolatki kwestionują wciąż poczucie własnej wartości. Może jednak pojawić się również w wieku dojrzałym u osób, które – na skutek życiowych wydarzeń – straciły wiarę w siebie.
Erytrofobia sama się nakręca. Najpierw czujesz strach, że się zaczerwienisz, więc się czerwienisz. Natychmiast zaczynasz się tego wstydzić,  aż w rezultacie czerwienisz się na samą myśl o czerwienieniu się,  a każda sytuacja publiczna prowadzi do wzrostu niepokoju przed czerwienieniem się. Rezultat – twarz nabiera koloru piwonii. Nawet makijaż nie pomaga (a przecież makijaż to rozwiązanie ewentualnie tylko dla kobiet).

Nie przegap

Lecz swoją fobię!

Pierwszy krok to rozmawianie z ludźmi z twojego otoczenia o tym, że masz erytrofobię. Następny – określenie jak bardzo jest ona silna. Dobrze robi poszukanie grupy wsparcia (np. www.erytrofobia.pl). Konsultując swój problem z innymi będziesz miała więcej informacji, ale także poczucie, że nie jesteś z nim sama.  Jeśli czerwienienie wywołane jest zaburzeniem układu współczulnego – dobre rezultaty mogą dawać leki typu Beta-blokery. Jednak, gdy dojdzie już do pojawienia się fobii społecznej trzeba zwrócić się do psychologa lub psychiatry. Dobre rezultaty daje psychoterapia (najlepiej znaleźć specjalistę z dziedziny terapii behawioralnej i poznawczej). Skupia się ona na podwyższeniu poczucia własnej wartości, pomoże opracować metody radzenia sobie w sytuacjach społecznych – czyli nauczy nowych zachowań.
Inną możliwością jest przyjmowanie (pod kontrolą lekarza specjalisty) łagodnych antydepresantów,  które pomagają radzić sobie z lękiem. Być może rozwiązaniem będzie połączenie leczenia farmakologicznego i psychoterapii.

Operacja to ostateczność

Jeśli fobia jest tak silna, że nie daje się zastosować żadnych rozwiązań polegających na odwołaniu się do racjonalnego myślenia – ostatecznym wyjściem jest operacja, która polega na zablokowaniu części nerwu współczulnego, odpowiedzialnego za czerwienienie się, ale i za pocenie – dlatego operacja ma zwykle niemiłe efekty uboczne w postaci nadmiernego pocenia się. Od niedawna w Polsce robi się również mniej inwazyjny zabieg ETS (sympatektomia), polegający na założeniu klamry na nerw współczulny. Ucisk klamry jest regulowany, można ją również zdjąć.

Naucz się relaksować

Wszystkie metody relaksacji są skuteczne w radzeniu sobie z lękiem. Joga, trening autogenny, Tai-Chi, praca z oddechem przynosi ulgę, zmniejsza ciśnienie, a co za tym idzie czerwienienie się. By radzić sobie ze stresem można też brać masaże, albo kąpiele relaksujące.  Dobre rezultaty daje też art terapia, w której można swobodnie wyrazić emocje. Chodzi o to, by nie fobia panowała nad tobą, lecz abyś ty miała ją w garści.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia:

Aktualizacja: 20.10.2015

Komentarze (1 - 10 z 27)
damo, 14.11.2015 16.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kociara a a czy mozesz napisac u jakiego lekarza,psychiatry byłas i w jakim miwscie?
 
Kociara, 14.10.2015 10.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja zażywałam Nexpram. Ale może na was zadziałają inne - musicie po prostu skonsultować się z psychiatrą, opowiedzieć o problemie i może pomoże wam jakimś innym specyfikiem?
 
Leksi, 12.10.2015 22.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kociara daj znac co to za tabletki albo ktory lekarz i w jakim miescie. Jesli to na prawde dziala to mam nadzieje ze wreszcie uda sie tego pozbyc...
 
Emka, 28.09.2015 21.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
no wlasnie co to za tabletki?
 
rose239, 24.09.2015 10.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
co to za tabletki??
 
Kociara, 15.09.2015 14.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej, chciałabym pocieszyć wszystkich "buraczanych". DA SIĘ TO WYLECZYĆ! ;-) Rok temu stwierdziłam, że mam dość ciągłego rumienienia się, dołowało mnie to okropnie i utrudniało kontakty z ludźmi. Robiłam się czerwona nawet kiedy jakiś facet spojrzał na mnie, nie mówiąc już o zagadaniu czy (broń boże) flircie... W pracy wystarczyło, żeby ktoś wymienił moje imię i bach - CZERWIEŃ. Istna katorga. Poszłam do psychiatry i trafiłam na bardzo mądrą lekarkę z olbrzymią wiedzą. Okazało się, że "strzelanie buraka" wynika to z lęku społecznego. Po półrocznym zażywaniu tabletek, zapomniałam, czym jest paląca twarz. Czuję, jakbym narodziła się na nowo :-)
 
ona29, 07.09.2015 11.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
hej ja z koszalina, mamy blisko do siebie :)
 
L, 14.08.2015 20.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam pytanie, czy ktoś stosował afirmacje i może potwierdzić, że rzeczywiście są one skuteczne? Np. z tej strony: http://skuteczneafirmacje.com/sklep/zdrowie/fobie/afirmacje-uwolnij-sie-od-erytrofobii/?gclid=CMmTurSYqccCFWOzcgod7FwAfQ
 
L, 14.08.2015 20.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej, nie wiedziałam, że inni też tak mają. Mi się zaczęło w wieku 10/11 lat. To strasznie frustrujące, męczące i stresujące!!! Sama myśl o tym, że ktoś na mnie popatrzy, zwróci uwagę powoduje, że się czerwienię! Najgorsze, że nic nie działa na tą przypadłość. Dochodzi do sytuacji, że nawet rodzinny obiad w większym gronie jest dla mnie stresem. No po prostu nie mam już siły!!!
 
asiuuuuulaaa, 14.06.2015 15.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam ten sam problem, nie wiem czy to forum jest jeszcze aktywne. Zawsze byłam bardo pewna siebie, aż do teraz. Zaczęło się liceum, nowe znajomości. Kiedy zdałam sobie sprawę jak uciążliwy jest mój problem, zaczęłam uciekać od ludzi i nadal to robię. Teraz widzę, że nie jestem sama, to nawet trochę budujące. Czy jest ktoś kto chciałby ze mną zamienić parę listów? Ktoś z tym samym problemem, bez względu na to czy już sobie z nim poradził czy nie... Potrzebuję porozmawiać z kimś kto po prostu w końcu mnie zrozumie. We dwoje zawsze raźniej :) MÓJ E-MAIL : mak.asia.96@wp.pl może się nie spotkamy, ale chętnie pogadam;)
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
10 wskazówek jak pokonać NIEŚMIAŁOŚĆ 10 wskazówek jak pokonać NIEŚMIAŁOŚĆ

Zdecydowanie lepiej być śmiałym, pewnym siebie, pozbawionym kompleksów, wręcz przebojowym. Przecież...

więcej

22020

Jak mężczyźni postrzegają kobiety? Jak mężczyźni postrzegają kobiety?

Ona stoi przed lustrem i z kwaśną miną komentuje swoje niedoskonałości. Biust za mały, pupa za...

więcej

4236

Nerwica - objawy. Czy to, co czujesz i robisz jest objawem nerwicy? Nerwica - objawy. Czy to, co czujesz i robisz jest objawem nerwicy?

Nerwica ma różnorodne objawy. Daje znać o sobie przez ciało, emocje i zachowania. Objawy nerwicy...

więcej

7470

POZYTYWNE MYŚLENIE ma wielką moc – wykorzystaj jego siłę POZYTYWNE MYŚLENIE ma wielką moc – wykorzystaj jego siłę

Pozytywne myślenie, czyli pozytywne nastawianie do życia i ludzi - pomaga w osiąganiu wyznaczonych...

więcej

7270

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Aby zacząć pracę z dzieckiem, które ma trudności w nauce matematyki, należy najpierw dziecko zdiagnozować w poradni psychologiczno-pedagogicznej pod kątem dyskalkulii. Każda szkoła ma swoją poradnię,...

Regularna aktywność fizyczna jest bardzo wskazana przy łuszczycowym zapaleniu stawów, ponieważ zapobiega niekorzystnym zmianom w stawach, zwiększa zakres ruchu, wzmacnia mięśnie oraz poprawia...

To bardzo smutna historia. Sądząc po tym, co pani pisze, to jakiś rodzaj uzależnienia wart konsultacji psychiatrycznej. Problem w tym, jak zabezpieczyć jego i was przed kolejnymi zadłużeniami i...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.