AGORAFOBIA - objawy i leczenie agorafobii

2015-06-05 10:09

Agorafobia to nieuzasadniony, chorobliwy lęk przed otwartą przestrzenią. Osoby z agorafobią nie potrafią same wyjść z domu, na samą myśl o tym ogarnia jest strach. Jakie są przyczyny i objawy agorafobii? Na czym polega leczenie?

Agorafobia
Autor: Photos.com Przyczyny i leczenie agorafobii

Spis treści

  1. Agorafobia - przyczyny
  2. Agorafobia - objawy
  3. Agorafobia - leczenie

Agorafobia to zaburzenie nerwicowe, którego istota jest nieuzasadniony, chorobliwy lęk przed otwartą przestrzenią i nie tylko. Przerażenie budzą również duże, zamknięte pomieszczenia, w których znajduje się wielu ludzi, np. hipermarkety, dworce. Agorafobicy unikają też podróżowaniem pociągiem, jazdy samochodem, a nawet samotnej jazdy na rowerze. Chorzy unikają wszelkich sytuacji i miejsc z obawy przed tym, że wydostanie się z nich mogłoby być utrudnione/wstydliwe. Poza tym boją się, że jeśli coś im się stanie, nikt w tłumie tego nie zauważy. Dlatego właśnie nie ruszają się z domu bez osoby towarzyszącej, która jest "gwarantem bezpieczeństwa" w miejscach publicznych.

Agorafobia - przyczyny

Nie wiadomo dokładnie, jakie są przyczyny agorafobii. Być może wpływ na jej rozwój mają traumatyczne przeżycia, sytuacja w której doszło do zgubienia się w tłumie. Może mieć też związek z osobowością agorafobika.

Agorafobia - objawy

U osoby z agorafobią, która znajduje się w otwartej przestrzeni, w miejscu publicznym,

  • wzrasta ciśnienie tętnicze krwi
  • przyśpiesza czynność serca
  • pojawia się biegunka, częstomocz
  • "miękkie" nogi
  • oddech staje się szybki i głęboki, co prowadzi do hiperwentylacji, której następstwem może być kwasica mleczanowa skutkująca napadem panicznego lęku. Wówczas mogą się pojawić objawy typowe dla zawału serca – ból w klatce piersiowej, duszności

Nasilone objawy somatyczne lęku dla zdrowego człowieka nie są raczej niebezpieczne. Ale dla osób cierpiących na choroby przewlekłe (zwłaszcza układu krążenia) mogą stanowić nawet zagrożenie dla życia.

SPRAWDŹ>>Ataki PANIKI - co robić, by nie ulegać napadom przerażenia

Warto wiedzieć, że agorafobia może współwystępować z nerwicą natręctw, nerwicą lękową, fobią społeczną, chorobą afektywną dwubiegunową lub padaczką.

Agorafobia - leczenie

W przypadku fobii środki farmakologiczne odgrywają rolę pomocniczą. Wskazana jest terapia poznawczo-behawioralna, w której wykorzystuje się głównie technikę systematycznej desensytyzacji, czyli stopniowego odwrażliwiania. Ustala się hierarchię bodźców, od najsłabszych do najsilniejszych, i zaczyna się terapię od wielokrotnego wystawiania pacjenta na działanie najsłabszego z nich. Nasz mózg może się bowiem przyzwyczaić do wszystkiego, także do lęku. Z czasem więc on słabnie. Jednocześnie wykorzystuje się bodziec konkurencyjny – relaksację.

CZYTAJ TEŻ>>FOBIE: metody leczenia, rodzaje terapii i sposoby oswajania lęków

W przypadku agorafobii najpierw pacjent wychodzi na taras na 1-2 minuty. Jest przerażony, ale psychoterapeuta wprowadza go w stan relaksu. Gdy chory się uspokoi, wraca do pomieszczenia, a potem ponownie wychodzi, ale na dłużej. Wielokrotne powtarzanie ćwiczenia osłabia lęk i powoduje, że pobyt na tarasie zaczyna się kojarzyć z relaksem. Wtedy można spróbować wyjść na ulicę. Taką terapię poprzedza wyjaśnienie istoty schorzenia i nauka technik relaksacyjnych.