Ataki PANIKI - co robić, by nie ulegać napadom przerażenia

17 komentarze
Autor: Marcin Florkowski, dr psychologii z Uniwersytetu Zielonogórskiego

Wszyscy czasem odczuwamy lęk. Niekiedy osiąga on jednak rozmiar psychicznego kataklizmu: wpadamy w panikę. Na szczęście odkryto proste i bardzo skuteczne sposoby radzenia sobie z atakami paniki.

Pierwszy raz miałem atak paniki w wieku 23 lat – opowiada Konrad. – Dorabiałem w restauracji jako kelner. Pewnego wieczoru poczułem, że robi mi się duszno. Nie mogłem złapać tchu, serce zaczęło mi łomotać, jakby chciało wyskoczyć mi na tacę. Schowałem się w ubikacji, zamknąłem na klucz i wtedy poczułem, jakbym za chwilę miał umrzeć – zdawało mi się, że serce spuchło mi w piersiach i pompowało krew jak tłok parowy, kręciło mi się w głowie, miałem wrażenie, że się duszę. Pomyślałem: „Zwariowałem, zaraz umrę, to jest śmierć, zawał serca”. Chciałem krzyczeć, ale się bałem. Wszystko to było jak kataklizm, najgorszemu wrogowi nie życzę takiego doświadczenia. Musiałem zwolnić się z pracy, bałem się, że znowu mnie to złapie przy gościach, że zrobię coś okropnego.

Lęk przed atakiem paniki dezorganizuje życie

Przypadek Konrada to typowy napad paniki – nagłe przeżycie ekstremalnie silnego lęku, który nie jest poprzedzony żadnym szczególnym wydarzeniem i pojawia się „bez żadnego powodu”. Obok depresji napady paniki są najczęściej występującymi zaburzeniami emocjonalnymi. Jeśli napady paniki nie są leczone, wywołują wiele wtórnych komplikacji. Pierwszą z nich jest zjawisko „lęku przed lękiem” – człowiek zaczyna bać się, że w każdej chwili może znowu doświadczyć ataku paniki. Dlatego zaczyna unikać określonych sytuacji. To wtórna komplikacja – pojawia się agorafobia – lęk przed miejscami, w których nie można znaleźć schronienia, ucieczki lub uzyskać pomocy. Osoba nękana napadami paniki zaczyna bać się mostów, samolotów, otwartych przestrzeni, tłumu itp.
Stan „lęku przed lękiem” trafnie opisuje Agnieszka: „Gdyby przerażenie napadło mnie na ulicy, mogłabym zwariować i nikt by mi nie pomógł. Dlatego przestałam wychodzić sama z domu, muszę być z siostrą lub z mamą. Tłum jest dla mnie przerażający, nawet na zdjęciu. Boję się stać sama na przystanku, nie mówiąc o wchodzeniu do zatłoczonego autobusu, z którego nie da się przecież uciec”.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Kobiety są bardziej podatne

Napad paniki jest nieprzewidywalny. Po raz pierwszy pojawia się zwykle u nastolatków, trwa ok. godziny, choć ekstremalne nasilenie lęku ma miejsce po 5–10 minutach od pierwszych objawów. Potem człowiek powoli się uspokaja. Badania pokazują, że ok. 3 proc. ludzi doświadczyło panicznego przerażenia. Częściej przydarza się ono w naszych czasach niż np. sto lat temu i dotyka raczej kobiety niż mężczyzn.

Przyczyny ataków paniki

Badacze wykryli, że u większości pacjentów można wywołać napad paniki zwykłymi słowami. Gdy proszono ich, aby czytali pary powiązanych ze sobą wyrazów, np. „brak tchu – duszenie się”, „palpitacja serca – umieranie”, to u trzech czwartych następował potem atak. Oznacza to, że przyczyną tej dolegliwości może być katastroficzne myślenie, negatywne skojarzenia i tzw. automatyczne myśli dotyczące śmierci. Mówiąc krótko, pacjenci z napadami przerażenia nauczyli się interpretować swoje, skądinąd normalne, doznania cielesne jako zwiastuny śmierci, strasznego urazu lub obłędu.
Kasia doznała pierwszego napadu paniki w bloku, gdzie mieszka. – Zepsuła się winda i musiałam iść z zakupami na ósme piętro – wspomina. – Byłam na szóstym, gdy poczułam, że zaczynam się dusić, ścisnęło mi się gardło i po prostu nie mogłam złapać tchu. Pomyślałam, że coś złego się ze mną dzieje. Zaczęło mi kołatać serce, starałam się złapać oddech, ale czułam, jakbym oddychała przez słomkę, jakbym się topiła. Spociłam się jak mysz, byłam cała mokra. Nie mogłam wykrztusić słowa. Puściłam torby i kręciłam się w kółko, jakbym straciła rozum. To trwało dobrych 10 minut – 10 najgorszych minut mojego życia. Wydawało mi się, że zaraz rozstąpi się ziemia i że nadszedł mój koniec.
Gdy odkryto, że napady paniki mogą być związane z katastroficznym, lękowym interpretowaniem własnych doznań cielesnych, że właśnie te błędne, przerażające myśli nasilają lęk, pojawił się też pomysł leczenia napadów przerażenia środkami psychologicznymi. Być może gdyby Kasia rozumiała swoją duszność jako naturalny efekt wchodzenia po schodach z ciężkimi zakupami, to gdy zrobiło jej się duszno, po prostu by odpoczęła i nie nastąpiłby żaden atak paniki. Jej jednak wydało się, że duszność oznacza nadchodzącą śmierć i jakieś „zaburzenia”. Dlatego pojawiło się przerażenie.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 22.10.2015

Komentarze (1 - 10 z 17)
Kasiula, 20.11.2015 22.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kochani, doskonale Was rozumiem, bo gnębiło mnie to diabelstwo. Najpierw myślałam, że to serduszko, bo już jestem po 40-stce, ale po trzecim wezwaniu karetki, potem szczegółowych badaniach, holterze, usg serca, okazało się, że jestem okazem zdrowia. Po prostu wieloletni stres zemścił się na mnie NAGLE pod postacią ataku paniki. Dochodziło już do sytuacji, że tak bardzo obawiałam się kolejnego ataku, że praktycznie sama go wywoływałam. Bałam się położyć spać. I wiecie co kochani? Dziś mija już przeszło 4 miesiące jak napady ustąpiły bez leków i wizyt u psychiatry. Jak to zrobiłam? Przestałam się im poddawać, z przekory. Kiedy czułam, że się zaczyna mrowienie, gorąc, kołatanie serca, najpierw tłumaczyłam sama sobie, z nic mi się nie stanie, że jestem zdrowa, że to zaraz przejdzie. Najbardziej na początku pomogło mi spokojne oddychanie przeponą ( brzuchem ). Powolne, głębokie oddechy, ale nie za głębokie. To uspokajało serce. Jak serduszko się uspokoiło to atak mijał. Potem np. podczas prowadzenia samochodu, na autostradzie po prostu tłumaczyłam siebie, że nie mogę sobie pozwolić na "odlot" bo nie ma się gdzie zatrzymać. Zaczęłam przełączać stacje, wsłuchiwać się w treść piosenek, czyli robiłam wszystko aby nie zastanawiać się nad swoim stanem, bo to tylko pogorszyłoby sytuację. Następny krok to było ignorowanie tego, ze coś się zaczyna dziać. W takiej sytuacji zabierałam się za czynności, które skutecznie odwrócą moją uwagę od objawów paniki ( zmywanie, sprawdzanie maili, telefon do koleżanki itd.) Dziś już mam to prawie za sobą. Nauczyłam się ignorować to zanim mnie dopadnie. W końcu to ja mam zarządzać swoim ciałem i głową, a nie odwrotnie :) Nie dajcie się!
 
ewka, 17.11.2015 07.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
odpromiennik ??????? co to !!!!!!?????
 
Edyta, 22.10.2015 13.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Najlepszym lekarstwem na wszelkie lęki, depresje, napady paniki jest modlitwa. Im więcej lęków tym więcej modlitwy. Lęki pochodza od złych duchów. Im więcej się modlimy tym bardziej nawiązujemy więź z Bogiem. Powierzajmy się Bogu, Matce Boskiej, prośmy Boga o Miłosierdzie, o zabranie leków, a Bóg na pewno nie odmówi nam pomocy. Tylko trzeba uwierzyć w moc Bożą, bo Bóg jest wszechmocny. "Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia"
 
ancia, 08.09.2015 11.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja akurat miałam odpromienniki firmy Creatos. Jeden kupiłam sobie sama, jedne dostałam od mamy. Stosowałam codziennie, regularnie. 'stosowałam' nie znaczy używałam, bo wystarczy go mieć przy sobie, w kieszeni, w torebce, w miejscu, gdzie spędzamy dużo czasu etc. Na początku nic nie czułam, ani poprawy, ani zmiany na gorsze. Potem serce zaczęło mi kołatać, nie wiedziałam od czego... ale potem poczytłam trchę w sieci, i ludzie pisali, że takie efekty właśnie i skutki to przynosi.. że srce kołacze albo głowa boli lub ciepło się odczuwa. No ale po 2 tyg. już było lepiej, wszytsko ustało i efekt 'oczyszczenia;' organizu się zakończył. ;) byłam już spokojna i skupiona, zupełnie inne samopoczucie z rana
 
majkaaa, 04.09.2015 13.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ancia jaki to odpromiennik, skąd go masz i na jakiej zasadzie to działa niby?
 
ancia, 03.09.2015 13.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja z nerwicy wyszłam bez jakichkolwiek wizyt u psychologa ani leków, po prostu stosowałam odpromiennik, który wzmacia aurę i poprawia samopoczucie, uspokaja czlowieka i juz po 2 tygodniach odczułam poprawę.
 
Mariusz, 12.08.2015 08.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Słuchajcie, wczoraj miałem kryzys. Cierpię już na stany lękowe od 8 lat. Musiałem przerwać szkołę, nie mam prawka, nie wychodze sam z domu. Jestem po prostu warzywem. Oglądałem na Fejsie zdjęcia kolegów, którzy a to kupują nowe samochody, a to gdzieś podróżują...a ja nie moge nawet wyjść na zewnątrz! I tak klikałem w internecie w nadzieji na jakąs pomoc...Wpadłem na bloga niepanikuj.pl i tam są dostępne takie lekcje coachingowe. Odrazu napisałem! Miałem już zamiar iść spać, ale głowa mnie bolała od tego myślenia. Sprawdziłem jeszcze raz maila, a tam odpowiedz od coacha! o 23:15! Zapytałem w mailu jak mam wyjść z domu jak się boję. Bo bałem się, że mnie atak paniki dopadnie i że umrę. Dostałem odpowiedz z instrukcja. Pomyślałem a co mi szkoda. Przeciez i tak moje życie to koszmar. Więc postępowałem zgodnie z instrukcją. Wyszedłem o 24 z domu! Moja rodzina prawie padała ze zdziwienia. Mama była przerażona! No ale byłem taki zmotywowany, ze zadna siła nie mogła mnie zatrzymac. I wiecie co, przywołałem ten atak do siebie (jak już byłem daleko od domu) a on nie chciał przyjść! Przeszedłem 5 km, a tu nic! Spacerowałem jakbym był zupełnie zdrowy! Nie mogłem w to uwierzyć. Chyba podziałało na mnie to, ze zobaczyłem kogoś kto przeżywał to co ja i mnie rozumie. Zobaczyłem że można z tego wyjść. Dziś znowu mam obawy, ale wysłałem kolejnego maila do coacha. Zobaczymy jak pójdzie tym razem, ale jestem pozytywnie nastawiony!
 
XXX, 09.08.2015 18.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Też miałam ataki paniki. Chodziłam do psychiatry, psychologa, brałam X dziesiąt różnych leków. Pomógł mi dopiero wyjazd na studia, zmiana otoczenia. Miałam straszne nerwy z powodu nowej sytuacjii ale... ataki paniki minęły. Minęły ponieważ byłam zajęta nerwowo czymś innym. Wydaje mi się że gdybym jednocześnie miała ataki paniki + stres z powodu zmiany dotychczasowego życia to umarłabym po prostu.
 
aniak, 17.07.2015 13.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ćwiczenia relaksacyjne :) Ale szczerze powiem, że ja i tak co bym robiła miałam poczucie, że robię coś nie tak, więc potrzebowałam "nadzoru" i wsparcie, a kto jak nie specjalista? dr Węgrzyn mnie z tego wyciągnał... da się naprawdę!
 
kasia, 15.05.2015 09.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Są sposoby na ataki paniki! Ataki sa poprzedzone myślom kiedy nasz umysł dryfuje a jak dowiedziono już dawno nasz umysł pracuje non stop i nigdy nie przestaje wystarczy jedno uczucie jedno wspomnienie z którego nie do końca nawet możemy zdawać sobie sprawę bo np. robimy cos lub gdzieś jesteśmy. Emocje wywołują ogromny przypływ adrenaliny w jednym momencie dlatego te cale bicie serca, pocenie itp. Sama zmamlam się kiedyś z podobnymi atakami dzięki wsparciu męża dałam rade to ogarnąć pomogła mi samo obserwacja, zauważyłam ze kiedy atak paniki się zbliżą to najlepiej jest zając szybko czymś umysł czy to oglądanie filmu czy to oglądanie zdjęć itp. Ataki były wtedy słabsze lub zostały pohamowywane w odpowiednim momencie. Dziś po kilku już latach już znam odpowiedz na wile z tych pytań, stało się to przypadkiem . Nie dalej jak rok temu razem z mężem zaczęliśmy interesować się psychologiom i technikami leczenia tak popularnymi w USA i UK. Są to dwie metody bardzo wysoko cenione prze DR Paula Mckenne znakomitego psychoterapeutę a także człowieka. Metoda1 – EFT http://eft.mercola.com/ zakończam linka. Jest to krótkie ćwiczenie które ucina na poziomie fizycznym dopływ emocji do organizmu oparte jest ono na uderzaniu palcem w kilka punktów na ciele i powtarzaniu jednego zdania w kulko ‘Akceptuje siebie głęboko i bezgranicznie’ bo to co się z nami dzieje to nasze ciało i nie możemy się z niego wypisać, wymienić lub znienawidzić to co się z nami dzieje to tez jest reakcja naszego organizmu. Metoda2 –Rinald A. Ruden Genialny ( lekarz ) opracował kolejną metodę rozłączenia silnych emocji od naszego ciała, i a metoda dostaje u mnie 5 gwiazdek! bo nie tylko pozwala szybko rozłączyć emocje ale także pozwala na osiągnięcie ogromnego relaksu w przeciągu kilku sekund! Metoda Havening ( bezpieczne niebo) https://www.youtube.com/watch?v=XCmvcvq32s4 w tym linku znajdziecie to krótkie ćwiczenie. Oba ćwiczenia choć na pozór śmieszne i łatwe są opracowanie i zbadane prze wielu lekarzy a ich skuteczność została potwierdzona przez setki ludzi na świecie Podaje jeszcze liste książek w których wiele można dowiedzieć się o rozłączaniu chorobliwych emocji od ciała lub tez pozbycia się ich z organizmu na zawsze! When the Past is Always present (kiedy przeszłość jest ciągle teraźniejszością) DR. Ronald A Ruden Wszystkie książki Paula Mckenna A także Jak przestać się martwic i zacząć Zyc Dale Carnegie
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Lunatykowanie, perseweracje, halucynoidy - ZABURZENIA PSYCHICZNE, które mieszczą się w granicach normy Lunatykowanie, perseweracje, halucynoidy - ZABURZENIA PSYCHICZNE, które mieszczą się w granicach normy

Większość ludzi, i słusznie, myśli o sobie, że jest zupełnie „normalna”, jednak to, co sami...

więcej

3305

DEPRESJA - choroba, którą trudno zdiagnozować DEPRESJA - choroba, którą trudno zdiagnozować

Światowy Dzień Walki z Depresją skłania do refleksji: czy nasz świat jest skazany na depresję? Jej...

więcej

3732

Depresja - choroba psychiczna, którą należy leczyć Depresja - choroba psychiczna, którą należy leczyć

Depresja może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, płci, wykształcenia lub sytuacji rodzinnej....

więcej

4282

Załamanie nerwowe – objawy, przyczyny, leczenie Załamanie nerwowe – objawy, przyczyny, leczenie

Załamanie nerwowe to nagłe, ostre zaburzenie równowagi psychicznej powstałe na skutek silnej...

więcej

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Regularna aktywność fizyczna jest bardzo wskazana przy łuszczycowym zapaleniu stawów, ponieważ zapobiega niekorzystnym zmianom w stawach, zwiększa zakres ruchu, wzmacnia mięśnie oraz poprawia...

Trudno na podstawie krótkiego w sumie e-maila powiedzieć, czy to jest depresja, czy bardziej wygląda na nerwicę lękową. Wygląda na to, że bardzo szybko powinie pan zgłosić się do psychologa, bo nawet...

Aby zacząć pracę z dzieckiem, które ma trudności w nauce matematyki, należy najpierw dziecko zdiagnozować w poradni psychologiczno-pedagogicznej pod kątem dyskalkulii. Każda szkoła ma swoją poradnię,...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.