Ataki PANIKI - co robić, by nie ulegać napadom przerażenia

80 komentarze
Autor: Marcin Florkowski, dr psychologii z Uniwersytetu Zielonogórskiego

Wszyscy czasem odczuwamy lęk. Niekiedy osiąga on jednak rozmiar psychicznego kataklizmu: wpadamy w panikę. Na szczęście odkryto proste i bardzo skuteczne sposoby radzenia sobie z atakami paniki.

Pierwszy raz miałem atak paniki w wieku 23 lat – opowiada Konrad. – Dorabiałem w restauracji jako kelner. Pewnego wieczoru poczułem, że robi mi się duszno. Nie mogłem złapać tchu, serce zaczęło mi łomotać, jakby chciało wyskoczyć mi na tacę. Schowałem się w ubikacji, zamknąłem na klucz i wtedy poczułem, jakbym za chwilę miał umrzeć – zdawało mi się, że serce spuchło mi w piersiach i pompowało krew jak tłok parowy, kręciło mi się w głowie, miałem wrażenie, że się duszę. Pomyślałem: „Zwariowałem, zaraz umrę, to jest śmierć, zawał serca”. Chciałem krzyczeć, ale się bałem. Wszystko to było jak kataklizm, najgorszemu wrogowi nie życzę takiego doświadczenia. Musiałem zwolnić się z pracy, bałem się, że znowu mnie to złapie przy gościach, że zrobię coś okropnego.

Lęk przed atakiem paniki dezorganizuje życie

Przypadek Konrada to typowy napad paniki – nagłe przeżycie ekstremalnie silnego lęku, który nie jest poprzedzony żadnym szczególnym wydarzeniem i pojawia się „bez żadnego powodu”. Obok depresji napady paniki są najczęściej występującymi zaburzeniami emocjonalnymi. Jeśli napady paniki nie są leczone, wywołują wiele wtórnych komplikacji. Pierwszą z nich jest zjawisko „lęku przed lękiem” – człowiek zaczyna bać się, że w każdej chwili może znowu doświadczyć ataku paniki. Dlatego zaczyna unikać określonych sytuacji. To wtórna komplikacja – pojawia się agorafobia – lęk przed miejscami, w których nie można znaleźć schronienia, ucieczki lub uzyskać pomocy. Osoba nękana napadami paniki zaczyna bać się mostów, samolotów, otwartych przestrzeni, tłumu itp.
Stan „lęku przed lękiem” trafnie opisuje Agnieszka: „Gdyby przerażenie napadło mnie na ulicy, mogłabym zwariować i nikt by mi nie pomógł. Dlatego przestałam wychodzić sama z domu, muszę być z siostrą lub z mamą. Tłum jest dla mnie przerażający, nawet na zdjęciu. Boję się stać sama na przystanku, nie mówiąc o wchodzeniu do zatłoczonego autobusu, z którego nie da się przecież uciec”.

Ważne

Ważne

Napad paniki jest nieprzewidywalny. Po raz pierwszy pojawia się zwykle u nastolatków, trwa ok. godziny, choć ekstremalne nasilenie lęku ma miejsce po 5–10 minutach od pierwszych objawów. Potem człowiek powoli się uspokaja. Badania pokazują, że ok. 3 proc. ludzi doświadczyło panicznego przerażenia.

Przyczyny ataków paniki

Badacze wykryli, że u większości pacjentów można wywołać napad paniki zwykłymi słowami. Gdy proszono ich, aby czytali pary powiązanych ze sobą wyrazów, np. „brak tchu – duszenie się”, „palpitacja serca – umieranie”, to u trzech czwartych następował potem atak. Oznacza to, że przyczyną tej dolegliwości może być katastroficzne myślenie, negatywne skojarzenia i tzw. automatyczne myśli dotyczące śmierci. Mówiąc krótko, pacjenci z napadami przerażenia nauczyli się interpretować swoje, skądinąd normalne, doznania cielesne jako zwiastuny śmierci, strasznego urazu lub obłędu.
Kasia doznała pierwszego napadu paniki w bloku, gdzie mieszka. – Zepsuła się winda i musiałam iść z zakupami na ósme piętro – wspomina. – Byłam na szóstym, gdy poczułam, że zaczynam się dusić, ścisnęło mi się gardło i po prostu nie mogłam złapać tchu. Pomyślałam, że coś złego się ze mną dzieje. Zaczęło mi kołatać serce, starałam się złapać oddech, ale czułam, jakbym oddychała przez słomkę, jakbym się topiła. Spociłam się jak mysz, byłam cała mokra. Nie mogłam wykrztusić słowa. Puściłam torby i kręciłam się w kółko, jakbym straciła rozum. To trwało dobrych 10 minut – 10 najgorszych minut mojego życia. Wydawało mi się, że zaraz rozstąpi się ziemia i że nadszedł mój koniec.
Gdy odkryto, że napady paniki mogą być związane z katastroficznym, lękowym interpretowaniem własnych doznań cielesnych, że właśnie te błędne, przerażające myśli nasilają lęk, pojawił się też pomysł leczenia napadów przerażenia środkami psychologicznymi. Być może gdyby Kasia rozumiała swoją duszność jako naturalny efekt wchodzenia po schodach z ciężkimi zakupami, to gdy zrobiło jej się duszno, po prostu by odpoczęła i nie nastąpiłby żaden atak paniki. Jej jednak wydało się, że duszność oznacza nadchodzącą śmierć i jakieś „zaburzenia”. Dlatego pojawiło się przerażenie.

Polecamy
PSYCHOLOGIA TŁUMU - co robić, by nie wpaść w PANIKĘ

PSYCHOLOGIA TŁUMU - co robić, by nie wpaść w PANIKĘ

Psychologia tłumu - czym jest? Jakimi prawami rządzi się duże zgromadzenie ludzi i jak radzić sobie, gdy już się w nim ...

Leczenie napadów paniki

Metodę modyfikowania skojarzeń przedstawia dialog z pacjentem, który bał się omdleń i doznawał napadów paniki, gdy tylko robiło mu się słabo. Wyobrażał sobie, że gdyby zemdlał np. na moście lub w samochodzie, z pewnością wtedy by umarł.
Terapeuta: Więc boisz się, że zemdlejesz? 
Pacjent: Tak, zaczynam się bać i czuję nadchodzący atak. Serce mi wali, pocę się i robi mi się duszno. Kręci mi się w głowie i wiem, że mdleję. Muszę się czegoś w porę przytrzymać, wtedy nie upadnę.
Terapeuta: Czy zdarzyło ci się kiedyś, że zemdlałeś?
Pacjent: Na szczęście zawsze zdążę w porę się czegoś chwycić lub usiąść. Poza tym unikam sytuacji niebezpiecznych, w których mogłoby mi się coś złego stać.
Terapeuta: Gdy opanowuje cię lęk, ciśnienie krwi przeważnie rośnie. Zgadzasz się z tym, że podczas napadu twoje ciśnienie krwi rośnie?
Pacjent: Wali mi serce, puls jest przyśpieszony... Tak, to znak, że moje ciśnienie rośnie.
Terapeuta: Właśnie! A ponieważ ciśnienie krwi rośnie, nie możesz zemdleć. Człowiek mdleje tylko wtedy, gdy jego ciśnienie spada.
Pacjent: To dlaczego robi mi się słabo i kręci mi się w głowie? 
Terapeuta: Gdy przeżywasz silny lęk, organizm „spodziewa się” niebezpieczeństwa, dlatego przygotowuje się do walki lub ucieczki. Krew pompowana jest do mięśni i jej część odpływa z mózgu, a ty odczuwasz „kręcenie się w głowie”. To wprowadza cię w błąd i sądzisz, że zaraz zasłabniesz. W rzeczywistości ciśnienie krwi rośnie, a wtedy omdlenie jest nieprawdopodobne.
Pacjent: Nie wiedziałem o tym. Następnym razem, gdy poczuję duszność, sprawdzę puls – jeśli się nie zmieni lub będzie rósł, to mnie uspokoi, będę wiedział, że nie zemdleję.
Taka prosta zmiana sposobu rozumienia własnych sensacji cielesnych sprawia, że nawroty paniki zostają zupełnie wyeliminowane, i to bez leków. Niekiedy wystarczą 2, 3 sesje terapeutyczne, aby pacjent nauczył się rozumieć, że kołatanie serca i duszności mogą być normalnymi doznaniami.

Problem

Problem

Leczenie farmakologiczne powinno być wzmocnione psychoterapią

Napady paniki wiążą się z zaburzeniem równowagi chemicznej w tych obszarach mózgu, które związane są z przeżywaniem lęku (np. w tzw. miejscu sinawym). Odkryto także, że pojawiają się one u ludzi, których mózgowy system „walki i ucieczki” jest rozregulowany. Można przywrócić prawidłowe działanie miejsca sinawego i uregulować funkcjonowanie innych części mózgu, stosując odpowiednie leki. Ich skuteczność jest wysoka – całkowicie eliminują one napady paniki u 80 proc. pacjentów. 
Terapia farmakologiczna ma pewien mankament – po odstawieniu lekarstw u wielu pacjentów (ale nie u wszystkich) występują nawroty napadów przerażenia. Aby do nich nie doszło, pacjent powinien nauczyć się zmieniać swój sposób myślenia, np. poddać się psychoterapii.

Ataki paraliżującego strachu zostawiają ślady

Panika prowadzi do zaburzeń równowagi w funkcjonowaniu mózgu. Psycholodzy są zdania, że gdy pacjent zaczyna się bać, jego lęk wywołuje zmiany w układzie nerwowym – nierównowaga chemiczna i zaburzenie współdziałania określonych partii mózgu są skutkiem (a nie przyczyną) rosnącego lęku. To narastający lęk wywołuje zmiany w organizmie, a nie odwrotnie. Dlatego też terapia psychologiczna jest bardziej skuteczna niż farmakoterapia. Po zakończeniu takiej terapii napady paniki nie pojawiają się już nigdy więcej u 90 proc. pacjentów.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 31.07.2017

Komentarze (1 - 10 z 80)
Ania, 21.08.2017 12.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja pokonałam nerwicę, przede wszystkim trzeba przestać o niej myśleć. Jak miałam atak paniki szybko znajdowałam sobie zajęcie,np. brałam odkurzacz,albo cokolwiek innego, co mogłoby moje myśli skierować w inną strone. Moje ataki paniki były spowodowane emocjami, które umiem już trzymać na wodzy , zmęczenie też było powodem. Moja rada to- dużo rzeczy,które nie wpływają na moje życie i moją przyszłość OLEWAĆ ! Moje ostatnie ataki paniki trwały 2,3 minuty, wcześniej godzinę ,a od kilku lat nie mam :D Powodzenia ! Uda się, jestem pewna !
 
Mariolka, 20.08.2017 14.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, nie poddawajcie się. Ja szukałam pomocy 4 lata, aż trafiłam na coaching (blog Niepanikuj). Tu się nauczyłam co robić jak mam atak paniki, jak sobie z nim radzić, jak reagować, jak się uspokoić i jak odganiać czarne myśli. Coaching prowadzi dziewczyna, która też miała ataki paniki. Od roku normalnie już pracuje i właśnie staramy się o dziecko. Nareszcie pokonałam ten syf. Trzymam za Was kciuki.
 
Monia, 13.08.2017 21.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam mam to samo co pani jak mnie cos ugryzie to sie zastanawiam czy to osa czy komar zaraz wpadam w panike jestem cala spocona i z paniki zaczyna mnie cala skora swedzic i wtedy zastanawiam sie czy podac sobie adrenaline i czy szybko dojade na pogotowie
 
nieznajom92, 29.06.2017 15.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam wszystkich. Od dłuższego czasuz auważyłem, że przytrawiają mi się ataki paniki. Stres swoją drogą też robi swoje. Mam 24 lata kiedyś byłem bardzo aktywny fizycznie niestety teraz moja praca codzienna odbywa się przy komputerze. Mam wrażenie, że się nie wysypiam pewnie dlatego, że chodze późno spąć koło 12 czasem zdarzy mi się nawet później. Zdałem sobie sprawe z tego, że cierpie na ataki paniki i staram się je kontrolować, nie zawsze mi to wychodzi ale jest lepiej. Stres to kolejna rzecz nad którą musze zapanować ale za bardzo nie wiem jak się za to zabrać. Często w ciągu dnia brakuje mi energii, czuje się zmęczony. Krew robie sobie co roku i wyniki mam dobre bez żadnych zastrzeżeń więc myśle, że to wszystko ejst winą stresu i ataków paniki. Macie jakieś porady aby zwalczyć stres i zacząć żyć na nowo?
 
piotr, 25.06.2017 10.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
spokojnie napewno ktoś wezwie karetkę dojazd w mieście jest krótki to napewno ci pomogą poza tym coraz więcej ludzi zna pierwsza pomoc i chcą pomagać wiek bo jestem ratownikiem medycznym
 
Iwa, 24.06.2017 22.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam dokładnie tak samo ..niestety.. Ale przecież nie mogę żyć tylko w domu. U mnie czasem nawet wyjście na spacer powoduje nieuzasadniony niepokój, a to pociąga lawinę fizycznych objawów. I tak spirala się nakręca. .. czasem jest naprawdę ciężko. ..
 
mg, 15.06.2017 22.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
boję się, że kiedy stracę na ulicy przytomność to nikt nie będzie umiał mi pomóc bo wszędzie trąbią, że Polacy nie znają się na resuscytacji i generalnie leżący na ulicy nieprzytomny człowiek nie wiele ich obchodzi :(
 
Bang.Bang, 15.06.2017 22.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
moja paranoja i lęki dotyczą prowadzenia samochodu, panicznie boję się myśli o jeździe samochodem po autostradzie, moście, długim odcinku drogi bez pobocza gdzie nie będę mogła się zatrzymać, kiedy np. zacznie się atak :/ mam dzieci, często razem jeździmy autem bo je odwożę, odbieram etc. ostatnio na trasie za miastem musiałam się zatrzymywać co kilka kilometrów, żeby się uspokoić a im mówiłam, że mamusia musi pooddychać, wstydzę się powiedzieć rodzinie co się ze mną dzieje, choć ostatnio wspomniałam mężowi, podczas jazdy, że chyba muszę się zatrzymać bo źle się czuje - na szczęście on reaguje spokojem, bo nie wiem co by ze mną było gdyby zaczął panikować na wieść o moich dolegliwościach.. pozdrawiam was wszystkich zmagających się z lękami.
 
Misia , 11.06.2017 19.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, kilka lat temu użądliła mnie osa, okazało się że miałam wstrząs anafilaktyczny,szybka reakcja mojego męża uratowała mi życie. Niestety od tamtego czasu mam problem. Z wychodzeniem na dwór jakoś sobie radzę, ale jeśli jest taka sytuacja, że coś mnie ugryzie to momentalnie dostaję ataku paniki:ręce drętwieją, w głowie wali młot pneumatyczny, a serce ma zaraz wyskoczyć przez gardło. Jak sobie z tym poradzić, boję się że jak pomyle atak paniki ze wstrząsem to mogę nie zdążyć podać adrenaliny i będzie po mnie.
 
gosiak, 22.05.2017 20.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam ponownie, Porady na 100 % nie mam ,ale kiedy jestem w pracy i nie myślę o tym to jest ok,kiedy wracam do domu objawy nasilają się nie wiem dlaczego może mam jakieś złe wspomnienia związane z domem?Myślę ,że na pewno jakieś zajęcia takie żeby zajmowały wolny czas ,żeby nie myśleć za dużo o złych rzeczach.Kiedy mi coś dolega zasiadam na kanapie i nic mi się nie chce . Pozdrawiam
 
następne »
strona 1 z 8
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Nerwica - objawy. Czy to, co czujesz i robisz jest objawem nerwicy? Nerwica - objawy. Czy to, co czujesz i robisz jest objawem nerwicy?

Nerwica ma różnorodne objawy. Daje znać o sobie przez ciało, emocje i zachowania. Objawy nerwicy...

więcej

127

Nerwica serca - objawy, przyczyny, leczenie Nerwica serca - objawy, przyczyny, leczenie

Nerwica serca to odmiana nerwicy lękowej, która objawia się pod postacią zaburzeń w rytmie serca,...

więcej

113

Jak rozpoznać chorobę psychiczną. Co może świadczyć o chorobie psychicznej Jak rozpoznać chorobę psychiczną. Co może świadczyć o chorobie psychicznej

Choroba psychiczna to stan zaburzenia postrzegania realnej rzeczywistości. Jak rozpoznać chorobę...

więcej

96

Nerwica - leczenie. W jaki sposób leczyć nerwicę? Nerwica - leczenie. W jaki sposób leczyć nerwicę?

Leczenie nerwicy wymaga czasu, ale warto podjąć ten wysiłek. Nerwica bowiem może całkowicie...

więcej

87

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Problem snu małych dzieci to bardzo ważny temat dla całej rodziny, zrozumiały jest Pani niepokój. W tej kwestii wiele jest wskazówek, rad, które należny przetestować i stosować, jeśli działają...

Najważniejsze w tym, co opisujesz, to fakt, iż jest to przeszłość. Kluczowe dla wyjaśnienia jest opisane podejrzenie padaczki. Padaczka kojarzy nam się z widokiem chorego leżącego w konwulsjach na...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.