Krynica Morska: ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne Mierzei Wiślanej

2018-07-05 13:53

Wspaniały klimat Krynicy Morskiej, czyste powietrze bogate w jod, szeroka bardzo czysta i bezpieczna plaża oraz niedawno odkryte solanki wpływają na popularność tego kurortu. Zobacz dla czego warto wypoczywać w Krynicy Morskiej.

Krynica Morska: ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne Mierzei Wiślanej
Autor: thinkstockphotos.com Krynica Morska: ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne Mierzei Wiślanej

Spis treści

  1. Regaty w Krynicy Morskiej
  2. Mniej tłumne od Krynicy jest Sztutowo
  3. W Krynicy Morskiej warto skorzystać z odnowy biologicznej
  4. Piaski przy granicy z Rosją

Krynica Morska jako miejscowość wypoczynkowa funkcjonowała od początku XIX wieku. Od 1841 roku rozpoczęły się stąd regularne rejsy pasażerskie do Elbląga. W okresie największej potęgi III Rzeszy wybudowano tutaj rezydencję dla najbliższej kobiety Adolfa Hitlera, Ewy Braun. Dziś po tym obiekcie pozostały jedynie schody. Na początku XX wieku Krynica Morska zwana Kahlberg była bardzo znanym kurortem porównywanym nawet do Sopotu.

Czytaj też: Gry plażowe - 11 pomysłów, jak aktywnie spędzić czas nad morzem

Obecnie Krynica powraca powoli do dawnej świetności, a już z pewnością jest to największy ośrodek turystyczny na całej Mierzei Wiślanej. Wspaniały klimat, czyste powietrze bogate w jod, szeroka bardzo czysta i bezpieczna plaża oraz niedawno odkryte solanki wpływają na popularność tego kurortu. Z tarasu latarni morskiej widać znajdujący się po przeciwnej stronie Zalewu Wiślanego Frombork oraz przygraniczne tereny Rosji. Działają stąd w sezonie letnim regularne połączenia statkami z Elblągiem i Fromborkiem.

To ci się przyda

Mierzeja Wiślana z racji dużej ilości zbieranych tu bursztynów nazwana była Wybrzeżem Bursztynowym.

W XVII wieku intensywny karczunek porastających mierzeję lasów liściastych spowodował, że wiatry zaczęły przenosić wydmy zasypując całe miejscowości. W ten sposób zniknęła, leżąca opodal Krynicy Morskiej wieś Schmergrube, natomiast w 1825 roku burza piaskowa zasypała kościół w Piaskach. W XIX wieku zaczęto odtwarzać zalesienie. Dziś w lasach można spotkać dziki, sarny, daniele, borsuki i wiele innych popularnych zwierząt leśnych, w rejonie Kątów Rybackich utworzono rezerwat kormoranów.

Regaty w Krynicy Morskiej

Port jachtowy w Krynicy Morskiej jest największy na całym Zalewie Wiślanym. W sezonie letnim Jacht Klub w Krynicy Morskiej organizuje liczne regaty. Kolejną atrakcją turystyczną jest latarnia morska odbudowana w 1951 roku, z której szczytu rozpościera się wspaniała panorama Mierzei Wiślanej Morza Bałtyckiego, Zalewu Wiślanego a w pogodne dni widać także Wysoczyznę Elbląską. Aby dostać się na latarnię wystarczy zapłacić 3 złote i pokonać 102 stopnie. Na amatorów świeżych ryb w porcie rybackim codziennie czekają nowe dostawy, zaś wspaniałe dania serwują także liczne smażalnie a przede wszystkim znana Karczma Rybna.

To ci się przyda

Mniej tłumne od Krynicy jest Sztutowo

Podążając w stronę Krynicy Morskiej warto zatrzymać się w Sztutowie, by obejrzeć most zwodzony z początku XX wieku. W 1939 roku Niemcy utworzyli przy miejscowości obóz koncentracyjny Stutthof, w którym wymordowano około 65 tysięcy osób. Obecnie na terenie byłego obozu jest muzeum.

W Krynicy Morskiej warto skorzystać z odnowy biologicznej

Ale to jeszcze nie wszystkie atrakcje, bowiem w Krynicy Morskiej przez okrągły rok działają ośrodki rehabilitacyjno-wczasowe. Najbardziej znane i oferujące bogaty zestaw usług to ośrodki „Albatros” i „Zefir”. Obydwa położone są w malowniczej scenerii, blisko morza i zapewniają wspaniały wypoczynek wczasy, dla chętnych połączony z  zabiegami odnowy biologicznej. Do dyspozycji gości jest fizykoterapia, kinezyterapia, hydroterapia, badania specjalistyczne, wykwalifikowany zespół lekarzy i rehabilitantów, a także przyjazna atmosfera i dobre zaplecze kulturalno-rozrywkowe, smaczna kuchnia, w pobliżu czysta i bezpieczna plaża oraz zdrowe morskie powietrze.

To ci się przyda

Piaski przy granicy z Rosją

Najdalej na wschód, jeszcze kilka kilometrów za Krynicą Morską, położona jest miejscowość Piaski. Cztery kilometry od niej jest granica z Rosją. Pierwsza nazwa miejscowości brzmiała Nowa Karczma i wzięła się stąd, że w roku 1429 komtur krzyżacki Henryk Holt nadał prawa karczmarzowi Hannosowi, a ten wybudował tu karczmę. Do dziś zachował się cmentarz mennonicki z XVIII wieku. Obecnie jest to najbardziej dziewiczy teren całej mierzei – z czystą plażą (także dla naturystów) i wydmami porośniętymi lasem. W pobliżu miejscowości znajduje się jedna z największych wydm o wysokości 49 metrów zwana Wielbłądzim Garbem.