Ćwiczenia

Ćwiczenia mogą przybrać postać treningów oporowych, wydolnościowych, funkcjonalnych, mobilnościowych lub stanowić ich połączenie. Prawidłowo dobrane treningi może wykonywać każdy, bez względu na wiek, płeć i stan zdrowia. W zależności od uprawianej dyscypliny sportu ćwiczenia mogą być ułożone jako treningi strukturalne albo holistyczne. Aktywność fizyczna to sprawdzony sposób na poprawę nastroju, wzmocnienie kondycji i spalenie dodatkowych kalorii. 

Regularna aktywność fizyczna jest kluczowa dla zachowania dobrego zdrowia. Niebagatelny wpływ na naszą kondycję ma również to, o jakiej porze dnia ćwiczymy. Kiedy najlepiej trenować? Badacze znają odpowiedź na to pytanie.
Niemal każdy z nas słyszał „sport to zdrowie” lub „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Jednak osoby, które na co dzień noszą okulary korekcyjne, mają utrudnione zadanie podczas wielu aktywności fizycznych. Jak bez problemu trenować z „drugimi oczami”? Optometrystka podpowiada, jakie rozwiązania można zastosować, by móc cieszyć się ćwiczeniami na całego.
Marzysz o nowej, szczuplejszej sylwetce na wiosnę? Jeśli tak, to niewątpliwie śledzisz nowości serwowane przez popularne w sieci trenerki i trenerów. Metoda 4-1-1 jest ostatnio szczególnie promowana, ale czy skuteczna? Sprawdź, na czym polega trening 4-1-1 i czy warto go praktykować.
Utarła się „złota” maksyma, że codziennie należy zrobić 10 tysięcy kroków, aby cieszyć się dobrą kondycją, zdrowym i mocnym sercem oraz zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci. Najnowsze ustalenia badaczy są jednak pewnym zaskoczeniem. Wynika z nich, że można spacerować krócej i czerpać z tej aktywności tyle samo korzyści. Padła konkretna liczba.
Zmagania z nadprogramowymi kilogramami w okolicach brzucha to wyzwanie, z którym borykają się kobiety w każdym wieku, jednak dla pań po pięćdziesiątce może być to szczególnie trudne. Wraz z wiekiem metabolizm zwalnia, co może utrudniać utratę wagi. Na szczęście istnieją skuteczne metody, które mogą pomóc w odzyskaniu płaskiego brzucha.
Słynna zasada 10 tys. kroków dziennie to mit? Ta koncepcja powstała jako chwyt reklamowy w Japonii w latach 60. XX wieku i nie miała wtedy żadnej styczności z badaniami naukowymi. Okazuje się, że zrobienie o połowy mniej kroków ma już niebywały wpływ na zdrowie i może nawet zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci. Spaceruj tyle codziennie, a na efekty nie trzeba będzie długo czekać.
Trening cardio dla początkujących, trwający zaledwie pół godziny dziennie, stanowi idealny punkt wyjścia dla tych, którzy długo nie ćwiczyli lub zaczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Jest to sposób na stopniowy powrót do formy, który równocześnie nie obciąża nadmiernie organizmu.
Niby wiadomo, że dla zdrowia dobry jest nawet spacer, ale kiedy chcesz zwiększyć wydolność organizmu, ślimacze tempo nie wydaje się kuszące. Mięśnie, w tym ten najważniejszy, czyli serce, potrzebują wysiłku. Z drugiej strony: nadmierne obciążenie nie jest wskazane. W jakim więc tempie biegać, żeby było najlepiej? Naukowcy to wiedzą.
Myślisz, że jak więcej zjesz, to więcej poćwiczysz i po sprawie? Okazuje się, że to nie takie proste. Kilka niezależnych badań sugeruje, że ćwiczenia wcale nie sprzyjają zmniejszeniu masy ciała. Jak to możliwe?
Zdyscyplinowany styl życia Japończyków od dawna budzi podziw. Wśród wielu praktyk i treningów, które powstały w Japonii, istnieje kilka, które szczególnie wyróżniają się efektywnością w kształtowaniu mięśni brzucha i spalaniu tłuszczu.
Obwisłe ramiona, nietoperze, pelikany czy falbanki to zmora wielu kobiet. Dla wielu jest to powód do kolejnych kompleksów. Jednak jest na nie sposób i to bez drogich zabiegów kosmetycznych i medycyny estetycznej. Sprawdź naszą metodę 3 minut dziennie.
Jeśli marzysz o płaskim brzuchu i dotychczasowe metody, takie jak diety czy ćwiczenia, nie przyniosły oczekiwanych efektów, istnieje proste ćwiczenie, które może być kluczem do sukcesu. Trenerzy fitness podkreślają, że to ćwiczenie jest niezwykle skuteczne w osiąganiu płaskiego brzucha.

Planując ćwiczenia warto pamiętać o kilku prostych zasadach, które pozwolą cieszyć się dobrą formą przez wiele lat. Przede wszystkim decydujące znaczenie ma regularność. Planowe wykonywanie ćwiczeń kilka razy w tygodniu pomaga zaadaptować ciało do rosnącego obciążenia. Nie należy przesadzać z intensywnością treningów. Zbyt częste lub nieprawidłowo dobrane ćwiczenia zamiast poprawy formy mogą doprowadzić do zastoju, a w krańcowych sytuacjach nawet do kontuzji.

Regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych pozwala wzmocnić gorset mięśniowy, reguluje ciśnienie krwi i pomaga kontrolować poziom tkanki tłuszczowej w organizmie. Obecne wytyczne WHO w tym zakresie wskazują na potrzebę wykonywania przez osoby dorosłe 150-300 minut ćwiczeń o umiarkowanej aktywności tygodniowo lub 75 do 150 minut intensywnych ćwiczeń. Oczywiście w przypadku dzieci i osób w podeszłym wieku zalecenia medyczne będą inne.

Każda aktywność fizyczna aktywuje organizm w nieco inny sposób. Kulturystyka wspiera budowanie masy mięśniowej, bieganie lub jazda na rowerze wzmacniają układ krążeniowo-oddechowy, a sporty walki poprawiają koordynację i dynamikę. Łącząc ze sobą różne rodzaje ćwiczeń można w przemyślany sposób pracować nad kondycją i sylwetką.

Wiele z ćwiczeń można wykonać w domu, wykorzystując do tego ciężar własnego ciała lub podstawowe przyrządy treningowe jak gumy, odważniki kettlebells, czy uchwyty do pompek.

Układaniem planów ćwiczeń zajmują się trenerzy personalni. To osoby, które potrafią dobrać objętość i intensywność treningu do celu, możliwości i stanu zdrowia danej osoby.