Zdrowe zęby

Konsultant: dr hab. n. med. Jan Kowalski, specjalista stomatologii ogólnej i periodontologii
Autor: Joanna Anczura - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Próchnica i choroby przyzębia przybrały w Polsce rozmiary epidemii; chore zęby mają już prawie wszyscy dorośli. Być może bardziej dbalibyśmy o nie, gdybyśmy mieli świadomość, że konsekwencją braku leczenia może być nie tylko proteza na starość, ale wręcz utrata zdrowia.

Pomocy dentysty szukamy dopiero, gdy ból zęba nie daje nam żyć. Ale na tym etapie konieczne jest zwykle leczenie kanałowe, a czasem nawet usunięcie zęba. Toteż kontrolować jamę ustną powinniśmy dwa razy w roku, nawet przy braku jakichkolwiek dolegliwości. Wówczas stomatolog ma szansę zlikwidować niezauważalne dla nas, jeszcze niesprawiające problemów małe ogniska próchnicy i uzupełnić ubytek sztucznym wypełnieniem kompozytowym. Pamiętajmy: stan wypełnień także trzeba kontrolować, gdyż z czasem między plombą a zębem może powstać szczelina, w którą wnikną zanieczyszczenia, a wraz z nimi – bakterie próchnicy.

Nie tylko próchnica

Do wizyty u dentysty powinny nas także skłonić – często bagatelizowane – objawy takie jak obrzęk i zaczerwienienie dziąseł, krwawienie z kieszonki przyzębnej, afty czy tzw. pleśniawki. To sygnał, że śluzówka jamy ustnej i dziąsła przestają sobie radzić z atakiem bakterii czy grzybów. A zaniedbanie stanów zapalnych dziąseł i przyzębia to pierwszy krok do utraty zębów. Higiena zębów to podstawa Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania próchnicy i chorobom przyzębia jest czyszczenie zębów – dwa razy dziennie, pastą i niezbyt twardą szczoteczką ręczną lub elektryczną, oraz nicią dentystyczną. Szczoteczkę ręczną trzeba prowadzić wymiatającymi ruchami – od dziąseł ku krawędzi koron, na końcu szczotkować powierzchnie żujące. Nie ma znaczenia, czy trwa to dwie, trzy czy cztery minuty – ważne, by dokładnie usunąć płytkę nazębną. Ważnym uzupełnieniem szczotkowania jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowych – nicią lub specjalnymi wyciorkami. Nie zapominajmy o wyczyszczeniu języka – służą do tego specjalne skrobaczki lub wypustki na odwrotnej stronie szczoteczki. Raz dziennie, najlepiej po wieczornym myciu, warto użyć płynu, który wypłucze zakamarki niedostępne dla szczoteczki i nicii zapobiegnie osadzaniu się płytki.

Walcz z kamieniem nazębnym

Higienę domową warto uzupełnić zabiegiem usunięcia kamienia nazębnego w gabinecie – jest to szczególnie istotne dla osób posiadających implanty. Specjaliści zalecają kontrolę u higienistki i ewentualnie skaling 1-2 razy w roku. Obecnie wykonuje się go ręcznie specjalnymi narzędziami lub za pomocą ultradźwięków.

Piękne zęby to zdrowie

Równie popularna jak leczenie zachowawcze jest dziś stomatologia estetyczna, która służy temu, by zęby były równe i miały piękną barwę. Ale inwestycja w piękny uśmiech - wybielanie zębów, prostowanie zgryzu, protetyka - to nie tylko dbałość o estetykę. Wszak leczenie ortodontyczne może pomóc uporać się np. z chronicznym bólem głowy, wstawienie implantu w miejsce utraconego zęba – przywrócić prawidłowe funkcje żucia i trawienia, a wybielenie zębów czy wstawienie licówek – dodać pewności siebie.

Więcej w sierpniowym numerze Zdrowia

w sprzedaży od 14 lipca

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Shutterstock

Aktualizacja: 14.07.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Zdrowy kręgosłup Zdrowy kręgosłup

Ból pleców jest stałym towarzyszem większości z nas. Aby się z nim zmierzyć, trzeba poznać jego...

więcej

90

Wypracowany zawał

Choć skłonność do chorób układu krążenia można odziedziczyć, na zawał serca trzeba sobie samemu...

więcej

71

Nie daj plamy, czyli walka z przebarwieniami

Delikatnie opalona skóra to miła pamiątka z wakacji. Inaczej jest z posłonecznymi przebarwieniami....

więcej

43

DODATEK: Jak obniżyć nadciśnienie? DODATEK: Jak obniżyć nadciśnienie?

O tym, że mamy za wysokie ciśnienie tętnicze krwi, najczęściej dowiadujemy się przypadkowo, bo...

więcej

13

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.