Singlowanie, czyli życie bez pary

Konsultant: dr Emila Paprzycka, socjolog, badaczka związków i przemian obyczajowych, Wydział Nauk Społecznych SGGW w Warszawie
Autor: Joanna Anczura - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Nie jest zjawiskiem nowym, ale dziś oznacza całkiem co innego niż w czasach naszych rodziców i dziadków. Nie budzi już negatywnych skojarzeń, a poza tym, jak się wydaje, jest najwyraźniej potrzebne, zwłaszcza pokoleniom wchodzącym w dorosłość.

Z badań zaprezentowanych w książce Emilii Paprzyckiej i Zbigniewa Izdebskiego „Single i singielki. Intymność i seksualność osób żyjących w pojedynkę” wynika, że aż połowa (!) pełnoletnich Polaków do 50. roku życia to osoby niebędące w związku małżeńskim, z tego większość to panny i kawalerowie. Osoby, które nie zawarły formalnego związku, przeważają wśród 18–24-latków (w tej grupie wiekowej prawie 94% jest stanu wolnego), a wśród osób w wieku 25–29 lat wolnych jest ponad połowa (51,2%). Ta statystyka potwierdza, że młodzi Polacy nie śpieszą się do małżeństwa – co jednak nie znaczy, że nie wchodzą w związki. Okres przedłużonej młodości jest etapem poszukiwania partnera, do trzydziestki można więc przeżyć nawet kilka stałych, choć nieformalnych związków, a pomiędzy nimi żyć w pojedynkę. Przybywa też singli 30+ i 40+, którzy nigdy nie byli w związku małżeńskim; grupę samotnych zasila rosnąca liczba rozwodników oraz wdowy i wdowcy.

Status przejściowy

Jeszcze 50 lat temu ktoś, kto nie zawarł małżeństwa do pewnego wieku, zwykle do końca życia pozostawał bezżenny – nierzadko z piętnem starej panny lub kawalera. Dziś, choć nadal w niemal wszystkich europejskich krajach założenie rodziny jest jednym z głównych celów życiowych, bycie samotnym nie jest etykietą przypiętą raz na zawsze.
Poza tym bycie singlem wydaje się atrakcyjne. Kojarzy się z wolnością od zobowiązań, mobilnością, możliwością skupienia się na samorealizacji i karierze, swobodą towarzyską i seksualną. Bywa też niekiedy wyrazem odpowiedzialności, bo niepewność zatrudnienia nie sprzyja stabilizacji. Stąd większa popularność nie tylko życia bez pary, ale także mniej lub bardziej luźnych wolnych związków.

Czekanie na królewicza

Jednak potrzeba niezależności i swobody czy zorientowanie na karierę zawodową tylko w nielicznych przypadkach są przyczyną życia bez pary. Według wspomnianego badania Z. Izdebskiego i E. Paprzyckiej najczęściej jest nią... brak odpowiedniej osoby – odpowiedź tę wybrało prawie 60% badanych! Z czego to wynika? Można przypuszczać, że skoro zmalała społeczna presja na szybkie założenie rodziny i zależność ekonomiczna młodych, wzrosły także oczekiwania wobec hipotetycznego partnera. Nie trzeba się śpieszyć, można więc przebierać, tym bardziej że w czasach internetu pula kandydatów niebywale się powiększyła. Ale jednocześnie młodzi ludzie mają problemy z wytrwaniem w związku. Źródłem tego zjawiska mogą być więc nie tylko wygórowane wymagania, ale także brak pozytywnych wzorców u młodych, wychowanych w zapracowanych, często niepełnych czy dysfunkcyjnych rodzinach.

Więcej w kwietniowym Zdrowiu
w sprzedaży od 15 marca

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Komunikacja w związku. Najczęstsze problemy par

Komunikacja w związku. Najczęstsze problemy par

Moda na bycie singlem. Coraz częściej wybieramy życie w pojedynkę

Moda na bycie singlem. Coraz częściej wybieramy życie w pojedynkę

Szczęśliwy SINGIEL, czyli samotne życie może być fascynujące

Szczęśliwy SINGIEL, czyli samotne życie może być fascynujące

Aktualizacja: 15.03.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Dieta wolumetryczna, czyli objętościowa

Odchudzanie często kończy się niepowodzeniem, ponieważ zasada „jeść mniej” jest trudna do...

więcej

19

Singlowanie, czyli życie bez pary

Nie jest zjawiskiem nowym, ale dziś oznacza całkiem co innego niż w czasach naszych rodziców i...

więcej

2

Test na WIEK BIOLOGICZNY - sprawdź, ile naprawdę masz lat

Metryka nie decyduje o tym, ile naprawdę mamy lat. Zależy to od kondycji organizmu. Dokończ...

więcej

2

Kosmetyki na miejski stres

Wiszący nad miastem smog to nie tylko zagrożenie dla płuc i serca, ale także więcej problemów ze...

więcej

1

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.