Realizuj marzenia!

Konsultant: Agnieszka Szwejkowska, psycholog, trener,life coach, agnieszkaszwejkowska.pl
Autor: Joanna Anczura - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Marzysz, by nauczyć się francuskiego, znaleźć ciekawszą pracę – lecz czy to jest realne? Znasz przecież smak porażki... Tak, osiągniesz cel, jeśli obierzesz właściwą strategię. Podpowiadamy, jak realizować marzenia.

Na początku konieczne jest precyzyjne sformułowanie celu. Nie mogą to być ogólniki w rodzaju: chcę być szczęśliwsza, zdrowsza. Musisz uprzytomnić sobie, co oznacza dla ciebie szczęście, w jaki sposób chcesz osiągnąć poprawę zdrowia. Abstrakcyjne pragnienie trzeba sprowadzić do konkretu, np. chcę się nauczyć tańczyć tango, chcę jeść zdrowe produkty.

Co mi to da?

Istotne jest określenie, na ile cel jest dla ciebie ważny, jaki ma sens dotarcie do niego, uświadomić sobie, po co chcesz tańczyć albo stosować zdrową dietę. Odpowiedź na pytanie: „co mi to da” jest bardzo istotna dla twojej motywacji; im będzie silniejsza, tym większe szanse, że wytrwasz w dążeniu. Tu także ważny jest szczegół. Odkryj nawet banalny, ale konkretny powód – np. chcę umieć tańczyć tango, bo to mi doda pewności siebie; chcę jeść zdrowe produkty, bo to poprawi wygląd mojej cery.
Ambitny cel, będący wyrazem dążenia do pozytywnej zmiany, musi być jednak możliwy do osiągnięcia, bo przy zbyt wysoko zawieszonej poprzeczce łatwiej ponieść porażkę i popaść w zniechęcenie i frustrację. Najlepiej, by był osiągalny tylko dzięki twojemu samodzielnemu wysiłkowi. To da ci poczucie kontroli, sprawi, że uwierzysz w siebie i swoje kompetencje.

Konkret, czyli zachowania

Każdy cel powinien być przełożony na konkretne działania, które do niego prowadzą. Na przykład marzenie o tym, by lepiej wyglądać, jest zbyt uogólnione. Sprecyzuj, co to oznacza – czy uważasz, że musisz schudnąć (a jeśli tak, to ile i w jakim tempie), czy wystarczyłoby zmienić fryzurę, sposób noszenia się i makijaż, a może trzeba częściej się uśmiechać, inaczej się poruszać? To doprowadzi cię do pytania, jak to osiągnąć. A zatem potrzebna będzie np. konsultacja z dietetykiem i konsekwentna zmiana nawyków żywieniowych, porada wizażystki czy stylistki, znalezienie dobrego fryzjera, zapisanie się na kurs tańca czy jogi, a może praca z psychologiem.
Cel nie będzie wydawał się nieosiągalny, jeśli podzielisz go na mniejsze, których realizowanie przybliży cię do finału. Osiągnięcie cząstkowych celów trzeba rozpisać na konkretne terminy, co ułatwi zdyscyplinowanie się do działania.


Więcej w majowym numerze Zdrowia
w sprzedaży od 14 kwietnia

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 14.04.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Zdrowy kręgosłup Zdrowy kręgosłup

Ból pleców jest stałym towarzyszem większości z nas. Aby się z nim zmierzyć, trzeba poznać jego...

więcej

71

Wypracowany zawał

Choć skłonność do chorób układu krążenia można odziedziczyć, na zawał serca trzeba sobie samemu...

więcej

58

Nie daj plamy, czyli walka z przebarwieniami

Delikatnie opalona skóra to miła pamiątka z wakacji. Inaczej jest z posłonecznymi przebarwieniami....

więcej

36

DODATEK: Jak obniżyć nadciśnienie? DODATEK: Jak obniżyć nadciśnienie?

O tym, że mamy za wysokie ciśnienie tętnicze krwi, najczęściej dowiadujemy się przypadkowo, bo...

więcej

5

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.