Pot STOP

Konsultant: Iza Czajka, fizjolog żywienia
Autor: Joanna Karwat, artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Reakcje ciała mają bardzo ścisły związek z dietą. Dlatego w ciepłych miesiącach można wprowadzić niewielkie modyfikacje w diecie, by oszczędzić sobie zlewnych potów i nieprzyjemnego zapachu skóry.

Jak zmniejszyć ryzyko poplamienia potem nienagannie wyprasowanej bluzki? Potrzebna będzie do tego wiedza z pogranicza chemii i fizyki. Niektóre dania, choć zdrowe i polecane, mogą zwiększać potliwość. Warto zdawać sobie z tego sprawę i nie sięgać po takie menu tuż przed ważnym spotkaniem. Znaczenie mają też proporcje.

Pachniesz tym, co jesz

W pocie poza roztworem soli występują związki chemiczne, które mają charakterystyczne zapachy: amoniak (najbardziej aromatyczny), mocznik i kwas mlekowy. Normalnie ich stężenia są tak małe, że nie powinny być wyczuwalne, jednak przy specyficznym składzie diety może się to zmienić. Jeśli np. jesz dużo produktów białkowych, wzrasta ilość amoniaku i mocznika (to produkty trawienia białka). Wtedy zapach stanie się intensywny i nieprzyjemny, a także trudny do zamaskowania przez dezodorant. O siódme poty mogą przyprawić kasze gryczana i jaglana, mięso (zwłaszcza jagnięcina, baranina, dziczyzna, wieprzowina), tłuste ryby i owoce morza, warzywa jak pietruszka, seler, koper włoski, chrzan oraz czerwone wino.

Nie zakwaszaj się

To, co zjadasz, na skutek przemian metabolicznych działa na organizm zakwaszająco lub alkalizująco (zasadowo). Nie ma to nic wspólnego ze smakiem jedzenia. Cytrusy, choć kwaśne, działają alkalizująco, a np. dwutlenek węgla powstający w wyniku przemian białek, tłuszczu i węglowodanów działa zakwaszająco. Jeśli związków zakwaszających jest za dużo, organizm nie radzi sobie z ich neutralizowaniem. Dochodzi do jego zakwaszenia. Na skutek tego zmienia się m.in. skład chemiczny wydzielin i płynów ustrojowych, także potu. Właściwe proporcje żywności zakwaszającej i alkalizującej to 1:4. Jeśli nie przestrzegasz tej reguły, możesz się spodziewać, że zapach potu stanie się intensywny i przykry. Zbadano np., że rezygnujący z mięsa i tłuszczu wegetarianie mają mniej wyczuwalny i łagodniejszy zapach potu. Działanie alkalizujące mają: warzywa, owoce, mleko i jego przetwory (jogurt, kefir, maślanka). Organizm zakwaszają: mięso, ryby, drób, jaja, sery, tłuszcz, cukier, produkty zbożowe, kawa oraz alkohol. Nawadniaj się Organizm niedostatecznie nawodniony będzie wydzielał wprawdzie mniej potu, ale termoregulacja, czyli właściwe chłodzenie, zostanie zaburzone – a to może być groźne, zwłaszcza dla mózgu i nerek. A poza tym, jeśli będziesz pić mało, pot stanie się bardziej skoncentrowany, a więc jeszcze bardziej wyczuwalny! Wypijanie 2 litrów wody dziennie to absolutne minimum. By ograniczyć ilość potu, warto pić napary z szałwii (dwa razy dziennie przez dwa tygodnie).

Więcej w czerwcowym numerze Zdrowia
w sprzedaży od 17 maja

KUP TEN NUMERZdrowie 6/2018 okładka

Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Shutterstock

Aktualizacja: 17.05.2018

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Zachowaj młodość

Nie mamy wpływu na to, że jesteśmy coraz starsi. Jednak to od nas zależy, jak będziemy wyglądać,...

więcej

81

Jak starzeją się stawy

Jeśli myślisz, że najgorsze dla kolan, bioder czy barków są duże obciążenia, to masz rację, ale...

więcej

72

Dieta bez mięsa Dieta bez mięsa

Mięso bez trudu da się zastąpić. Chcesz iść o krok dalej i wyeliminować z jadłospisu wszystkie...

więcej

36

Czy mamy niepotrzebne części ciała?

Ewoluowanie od małpy do Homo sapiens zajęło nam miliony lat, w ciągu których zmieniał się nie tylko...

więcej

14

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.