Jaskra - nowe zabiegi ocalą wzrok

Autor: Rozmawiała Iza Radecka

W większości przypadków rozwija się latami i nie daje żadnych sygnałów. Czasem mija 30 lat i nagle okazuje się, że choroba prawie całkowicie zniszczyła nerw wzrokowy. Pacjent traci nieodwracalnie wzrok. A przecież niewiele trzeba, by mimo choroby nie stracić wzroku.

Dlaczego tak późno rozpoznaje się jaskrę i czy może być inaczej? Jakie szanse ma chory, by zachować wzrok? Na te tematy rozmawiamy z prof. Markiem Rękasem, kierownikiem Kliniki Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, a także konsultantem krajowym ds. okulistyki.

Można mieć zaawansowaną jaskrę i o tym nie wiedzieć?
Prof. Marek Rękas: Zacznijmy od pytania: co nazywamy widzeniem? Przede wszystkim wyróżniamy widzenie centralne – widzimy przedmioty, barwy, litery. Ale mamy też widzenie obwodowe, peryferyjne, które zapewnia m.in. orientację w przestrzeni. Właśnie tę część widzenia zabiera najpierw jaskra. Człowiekowi wydaje się, że dobrze widzi, bo czyta itp. Ubytków w polu widzenia peryferyjnym może latami nie zauważać albo nie łączy pewnych zdarzeń z postępującą ślepotą. Dotyczy to np. seniorów, którzy coraz częściej o coś się potykają, zawadzają. Jaskra zabiera w pierwszej kolejności pierwotne, „nieuświadomione” widzenie szczegółów na obrzeżach, nierejestrowane przez widzenie centralne, a np. ostrzegające przed niebezpieczeństwem.

Postęp choroby polega na tym, że nieleczone wysokie ciśnienie niszczy nerw wzrokowy?
M.R.: Tak. Dlatego jedną z metod leczenia jest podawanie kropli zmniejszających wytwarzanie cieczy wodnistej. Gdy jest jej mniej, ciśnienie w oku się obniża. Ale ten rodzaj terapii zachowawczej ma też działania uboczne, np. słabsze odżywienie struktur oka. Między innymi z tego powodu u pacjentów z jaskrą częściej rozwija się zaćma. Ponadto krople nie we wszystkich przypadkach skutecznie regulują ciśnienie wewnątrzgałkowe w ciągu doby. I jeszcze jedno – działają na powierzchnię oka i przy dłuższym ich stosowaniu często powstaje przewlekły stan zapalny, który w przyszłości może mieć wpływ na skuteczność operacji.

Czyli są także inne metody obniżania ciśnienia w oku…
M.R.: Otóż to. Drugim kierunkiem leczenia jest zwiększenie odpływu cieczy wodnistej i tym samym wyrównanie ciśnienia wewnątrzgałkowego. W tym celu wykorzystuje się lasery albo operacje. Obecne istnieje tendencja, by wprowadzać je jak najszybciej – nawet przed leczeniem farmakologicznym.

Jakie zabiegi stosuje się w Polsce?
M.R.: Takie same jak na świecie. Do bezpieczniejszych należy np. sklerektomia, która w uproszczeniu polega na odsłonięciu zewnętrznej ściany kanału Schlemma, co usprawnia odpływ cieczy wodnistej. Trabektuloktomia to wypreparowanie otworu w oku, przez który ciecz wodnista odprowadzana jest pod spojówkę. Kanaloplastyka polega na wprowadzeniu do kanału Schlemma drenu, przez który wpuszcza się specjalną substancję powiększającą jego objętość. W naszej klinice wykonaliśmy go jako pierwsi w Polsce. To zabieg o skuteczności porównywalnej do trabektuloktomii, ale znacznie wyższym stopniu bezpieczeństwa. Nowością są zabiegi mikroinwazyjne – np. wprowadzanie do kanału Schlemma stentu (jak w kardiologii, tylko w wersji mikroskopijnej), rozszerzającego miejsce odpływu cieczy wodnistej.


Więcej w kwietniowym Zdrowiu
w sprzedaży od 15 marca

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 15.03.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Jaskra - nowe zabiegi ocalą wzrok

W większości przypadków rozwija się latami i nie daje żadnych sygnałów. Czasem mija 30 lat i nagle...

więcej

295

Singlowanie, czyli życie bez pary

Nie jest zjawiskiem nowym, ale dziś oznacza całkiem co innego niż w czasach naszych rodziców i...

więcej

57

Test na WIEK BIOLOGICZNY - sprawdź, ile naprawdę masz lat

Metryka nie decyduje o tym, ile naprawdę mamy lat. Zależy to od kondycji organizmu. Dokończ...

więcej

32

Czas na piling

Ostatnie miesiące nie były łaskawe dla skóry, dlatego teraz zwykle jest szara, ziemista, szorstka i...

więcej

30

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.