Jaskra - nowe zabiegi ocalą wzrok

Autor: Rozmawiała Iza Radecka

W większości przypadków rozwija się latami i nie daje żadnych sygnałów. Czasem mija 30 lat i nagle okazuje się, że choroba prawie całkowicie zniszczyła nerw wzrokowy. Pacjent traci nieodwracalnie wzrok. A przecież niewiele trzeba, by mimo choroby nie stracić wzroku.

Dlaczego tak późno rozpoznaje się jaskrę i czy może być inaczej? Jakie szanse ma chory, by zachować wzrok? Na te tematy rozmawiamy z prof. Markiem Rękasem, kierownikiem Kliniki Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, a także konsultantem krajowym ds. okulistyki.

Można mieć zaawansowaną jaskrę i o tym nie wiedzieć?
Prof. Marek Rękas: Zacznijmy od pytania: co nazywamy widzeniem? Przede wszystkim wyróżniamy widzenie centralne – widzimy przedmioty, barwy, litery. Ale mamy też widzenie obwodowe, peryferyjne, które zapewnia m.in. orientację w przestrzeni. Właśnie tę część widzenia zabiera najpierw jaskra. Człowiekowi wydaje się, że dobrze widzi, bo czyta itp. Ubytków w polu widzenia peryferyjnym może latami nie zauważać albo nie łączy pewnych zdarzeń z postępującą ślepotą. Dotyczy to np. seniorów, którzy coraz częściej o coś się potykają, zawadzają. Jaskra zabiera w pierwszej kolejności pierwotne, „nieuświadomione” widzenie szczegółów na obrzeżach, nierejestrowane przez widzenie centralne, a np. ostrzegające przed niebezpieczeństwem.

Postęp choroby polega na tym, że nieleczone wysokie ciśnienie niszczy nerw wzrokowy?
M.R.: Tak. Dlatego jedną z metod leczenia jest podawanie kropli zmniejszających wytwarzanie cieczy wodnistej. Gdy jest jej mniej, ciśnienie w oku się obniża. Ale ten rodzaj terapii zachowawczej ma też działania uboczne, np. słabsze odżywienie struktur oka. Między innymi z tego powodu u pacjentów z jaskrą częściej rozwija się zaćma. Ponadto krople nie we wszystkich przypadkach skutecznie regulują ciśnienie wewnątrzgałkowe w ciągu doby. I jeszcze jedno – działają na powierzchnię oka i przy dłuższym ich stosowaniu często powstaje przewlekły stan zapalny, który w przyszłości może mieć wpływ na skuteczność operacji.

Czyli są także inne metody obniżania ciśnienia w oku…
M.R.: Otóż to. Drugim kierunkiem leczenia jest zwiększenie odpływu cieczy wodnistej i tym samym wyrównanie ciśnienia wewnątrzgałkowego. W tym celu wykorzystuje się lasery albo operacje. Obecne istnieje tendencja, by wprowadzać je jak najszybciej – nawet przed leczeniem farmakologicznym.

Jakie zabiegi stosuje się w Polsce?
M.R.: Takie same jak na świecie. Do bezpieczniejszych należy np. sklerektomia, która w uproszczeniu polega na odsłonięciu zewnętrznej ściany kanału Schlemma, co usprawnia odpływ cieczy wodnistej. Trabektuloktomia to wypreparowanie otworu w oku, przez który ciecz wodnista odprowadzana jest pod spojówkę. Kanaloplastyka polega na wprowadzeniu do kanału Schlemma drenu, przez który wpuszcza się specjalną substancję powiększającą jego objętość. W naszej klinice wykonaliśmy go jako pierwsi w Polsce. To zabieg o skuteczności porównywalnej do trabektuloktomii, ale znacznie wyższym stopniu bezpieczeństwa. Nowością są zabiegi mikroinwazyjne – np. wprowadzanie do kanału Schlemma stentu (jak w kardiologii, tylko w wersji mikroskopijnej), rozszerzającego miejsce odpływu cieczy wodnistej.


Więcej w kwietniowym Zdrowiu
w sprzedaży od 15 marca

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 15.03.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
DODATEK: Jak obniżyć nadciśnienie? DODATEK: Jak obniżyć nadciśnienie?

O tym, że mamy za wysokie ciśnienie tętnicze krwi, najczęściej dowiadujemy się przypadkowo, bo...

więcej

25

Test na WIEK BIOLOGICZNY - sprawdź, ile naprawdę masz lat

Metryka nie decyduje o tym, ile naprawdę mamy lat. Zależy to od kondycji organizmu. Dokończ...

więcej

8

Superfood z Kaukazu

Tutejsze powulkaniczne gleby rodzą wyjątkowe rośliny, a w górach biją źródła wody o potwierdzonych...

więcej

3

Szczęśliwy emeryt

Dla niektórych emerytura jest wyczekiwanym momentem zyskania wolności, inni myślą o niej z...

więcej

2

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.