Głos pod kontrolą

maska dr Agnieszka Dmowska-Koroblewska laryngolog, MML Laryngologia
Konsultant: dr Agnieszka Dmowska-Koroblewska laryngolog, MML Laryngologia
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Głosem wyrażamy emocje. To dzięki niemu możemy okazać radość, smutek czy niezadowolenie. Ale barwa i brzmienie głosu odzwierciedlają także stan naszej krtani.

Zmiany barwy głosu to dysfonia, dla której jednym z charakterystycznych objawów jest chrypka. Powstaje, gdy dochodzi do zaburzenia wibracji fałdów głosowych, przez co głos może się obniżyć lub mieć matową barwę. Jeżeli chrypa utrzymuje się przez kilka dni, najczęściej jej przyczyną jest infekcja wirusowa. Taką chrypkę leczy się objawowo, a gdy infekcja minie, głos wraca do dawnego brzmienia. Gdy chrypa utrzymuje się dłużej niż cztery dni, konieczna jest wizyta u laryngologa, aby lekarz stwierdził, czy doszło do nadkażenia bakteryjnego. Taka sytuacja wymaga podania antybiotyku. U dorosłych utrzymująca się chrypa wymaga pilnej konsultacji laryngologicznej, aby wykluczyć istnienie zmian nowotworowych.

Skąd ta chrypa?

Krtań to narząd bardzo wrażliwy na stres. U osób silnie odczuwających emocje, długo żyjących w silnym stresie może się pojawić nie tylko chrypa, ale także utrata głosu. W takich sytuacjach oprócz opieki laryngologicznej konieczne jest też wsparcie psychologa lub psychiatry, a czasem także podanie leków uspokajających. Kłopoty z emisją głosu mają osoby, które w codziennej pracy muszą nadwerężać głos (np. nauczyciele). W tym przypadku poleca się naukę prawidłowej emisji głosu, leczenie uzdrowiskowe oraz lecznicze inhalacje.

Nawilżaj gardło

Dla dobrej kondycji gardła i krtani ważne jest ich nawilżanie. Można do tego używać nebulizatorów, czyli inhalatorów, które wytwarzają mgiełkę z soli fizjologicznej. Sól fizjologiczna nawilża i usprawnia aparat rzęskowy, który można porównać do szczotki usuwającej z dróg oddechowych wszelkie zanieczyszczenia. Dobrze nawilżona krtań i gardło są odporniejsze na przykre wysychanie błon śluzowych.

Więcej w sierpniowym numerze Zdrowia

w sprzedaży od 14 lipca

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 14.07.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Zdrowy kręgosłup Zdrowy kręgosłup

Ból pleców jest stałym towarzyszem większości z nas. Aby się z nim zmierzyć, trzeba poznać jego...

więcej

90

Wypracowany zawał

Choć skłonność do chorób układu krążenia można odziedziczyć, na zawał serca trzeba sobie samemu...

więcej

71

Nie daj plamy, czyli walka z przebarwieniami

Delikatnie opalona skóra to miła pamiątka z wakacji. Inaczej jest z posłonecznymi przebarwieniami....

więcej

43

DODATEK: Jak obniżyć nadciśnienie? DODATEK: Jak obniżyć nadciśnienie?

O tym, że mamy za wysokie ciśnienie tętnicze krwi, najczęściej dowiadujemy się przypadkowo, bo...

więcej

13

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.