Dieta wolumetryczna, czyli objętościowa

Autor: Joanna Kochańska - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Odchudzanie często kończy się niepowodzeniem, ponieważ zasada „jeść mniej” jest trudna do zrealizowania. Na tej diecie nie będziesz głodna, bo nie trzeba zmniejszać porcji.

Większość osób z nadwagą po prostu lubi dobrze jeść, a „dobrze” oznacza zwykle dużo. Jeśli żołądek jest przez dłuższy czas nadmiernie rozciągany, przyzwyczajenie go do znacznie mniejszych ilości jedzenia jest trudne. Dla osób, które wcześniej jadły sporo i niełatwo im ograniczyć wielkość posiłków choćby o połowę, wymyślono dietę wolumetryczną, czyli objętościową.

Co wolno, a czego nie

Dieta wolumetryczna została wynaleziona przez specjalistkę do spraw żywienia, dr Barbarę Rolls. Od wielu lat specjalizuje się ona w leczeniu otyłości i odkryła, że właśnie dieta objętościowa jest skuteczna wtedy, gdy inne zawodzą. Kluczem do sukcesu są posiłki bazujące na bardzo niskokalorycznych i bogatych w wodę produktach. Aby ułatwić pacjentom samodzielne ułożenie jadłospisu, podzieliła żywność na cztery grupy.
I Produkty zalecane w nieograniczonych ilościach, czyli niskokaloryczne warzywa i owoce (tj. sałata, ogórki, papryka, pomidory, maliny, truskawki, jabłka, cytrusy), beztłuszczowe mleko i jogurty, zupy ugotowane na bulionie warzywnym.
II Produkty dozwolone – produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa bogatsze w cukry, (m.in. ziemniaki, rośliny strączkowe, kukurydza, banany), chude mięsa, np. drób, ryby, a także olej i oliwa.
III Produkty, które należy ograniczyć (najlepiej jeść je jako dodatek) – półtłuste i tłuste sery, białe pieczywo, wieprzowina, mięso z kaczki i gęsi.
IV Produkty, które trzeba wyeliminować – słodycze, masło, chipsy, paluszki, krakersy.

Zasady diety

Mniej więcej co 3 godziny trzeba zjeść obfity posiłek – im niższa kaloryczność produktów i większa zawartość wody, tym lepiej. Ważnym kryterium jest tzw. gęstość energetyczna. Im niższa, tym lepiej. Mało gęste energetycznie posiłki dostarczają mniej kalorii, chociaż mają dużą objętość. Warto jeść zupy, sałatki, warzywa na surowo i ugotowane al dente, a także pić soki i koktajle bez dodatku cukru.
Dzięki temu, że podczas stosowania diety nie jesteś głodna, nie spada motywacja do dalszej walki o prawidłową wagę. Mimo dużych porcji stopniowo tracisz na wadze – od 0,5 do 1 kg w ciągu tygodnia. To najzdrowsze tempo chudnięcia, chroniące przez efektem jo-jo. Natomiast dzięki dobrym węglowodanom w każdym posiłku, np. produktom pełnoziarnistym, poziom glukozy we krwi nie skacze i uwalniasz się od podjadania słodyczy.
Minusem diety jest ograniczenie produktów, które są wprawdzie wysokokaloryczne, ale bogate w niezbędne m.in. dla mózgu i wzroku kwasy tłuszczowe nienasycone. Z tego powodu najlepiej stosować tę dietę nie dłużej niż 2-3 tygodnie.


Więcej w majowym numerze Zdrowia
w sprzedaży od 14 kwietnia

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 13.04.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Dieta wolumetryczna, czyli objętościowa

Odchudzanie często kończy się niepowodzeniem, ponieważ zasada „jeść mniej” jest trudna do...

więcej

112

Test na WIEK BIOLOGICZNY - sprawdź, ile naprawdę masz lat

Metryka nie decyduje o tym, ile naprawdę mamy lat. Zależy to od kondycji organizmu. Dokończ...

więcej

17

Singlowanie, czyli życie bez pary

Nie jest zjawiskiem nowym, ale dziś oznacza całkiem co innego niż w czasach naszych rodziców i...

więcej

11

Realizuj marzenia!

Marzysz, by nauczyć się francuskiego, znaleźć ciekawszą pracę – lecz czy to jest realne? Znasz...

więcej

6

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.