Dieta portfolio

Autor: Joanna Kochańska - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

To dieta, która nie mówi, z czego trzeba rezygnować, ale co wystarczy dodać, by schudnąć i czuć się lepiej. Tak twierdzą dietetycy i... kardiolodzy.

Wymyślony piętnaście lat temu przez lekarza i naukowca Davida Jenkinsa sposób odżywiania okazał się skutecznym wsparciem w leczeniu chorób krążenia. W trakcie wieloletnich badań okazało się, że dieta w wielu przypadkach pozwala zastąpić leki stosowane na obniżenie cholesterolu – u tych, którzy nie chcą albo nie mogą ich stosować. Oczywiście, nie wolno rezygnować z leków bez porozumienia z lekarzem. Konsultacje ze specjalistą są też konieczne w przypadku cukrzycy i chorób nerek. Dieta bazuje na prostej zasadzie: skoro istnieje wiele produktów, z których każdy o kilka procent potrafi obniżyć poziom cholesterolu we krwi, to gdy połączą siły, mogą znacznie więcej.

Cztery grupy jedzenia

Każdy posiłek to „dawka” zalecanych przez Jenkinsa prozdrowotnych produktów. Przy odrobinie dyscypliny można nie tylko poprawić profil lipidowy, ale też schudnąć 2-3 kg w ciągu miesiąca. Aby osiągnąć te efekty, konieczne jest oparcie diety na 4 grupach jedzenia, do których należą produkty dostarczające fitosteroli, fitostanoli i błonnika oraz soja, a także orzechy. Jenkins dopuszcza jedzenie w rozsądnych ilościach mięsa, a zwłaszcza ryb (3 razy w tygodniu). Im mniej produktów zwierzęcych, tym bardziej efektywna jest dieta.

Jak działa dieta portfolio

Do diety włącza się wszystkie produkty, w przypadku których udowodniono „antycholesterolowe” działanie. W codziennym menu pojawia się sporo białka sojowego, błonnika rozpuszczalnego w wodzie, a także dobrych tłuszczów oraz steroli i stanoli. Naukowcy badający efekty diety zapewniają, że obniża poziom cholesterolu tak, jak stosowane w takich przypadkach leki, czyli od 5 do 24% w ciągu 4-5 tygodni. Co ważne, są to zmiany trwałe. Nie ma też przeciwwskazań, by dietę stosować stale.

Więcej w sierpniowym numerze Zdrowia

w sprzedaży od 14 lipca

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 14.07.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Zdrowy kręgosłup Zdrowy kręgosłup

Ból pleców jest stałym towarzyszem większości z nas. Aby się z nim zmierzyć, trzeba poznać jego...

więcej

90

Wypracowany zawał

Choć skłonność do chorób układu krążenia można odziedziczyć, na zawał serca trzeba sobie samemu...

więcej

71

Nie daj plamy, czyli walka z przebarwieniami

Delikatnie opalona skóra to miła pamiątka z wakacji. Inaczej jest z posłonecznymi przebarwieniami....

więcej

43

DODATEK: Jak obniżyć nadciśnienie? DODATEK: Jak obniżyć nadciśnienie?

O tym, że mamy za wysokie ciśnienie tętnicze krwi, najczęściej dowiadujemy się przypadkowo, bo...

więcej

13

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.