Wiosenny detoks - dieta i ruch. Jak skutecznie oczyścić organizm?

Po zimie czujesz się ociężała, zmęczona, brakuje ci energii. W pasie przybyło kilka centymetrów. Zastanawiasz się, czy powinnaś zdecydować się na oczyszczanie organizmu? Jak poprawić jego metabolizm? Zobacz sposoby na skuteczny wiosenny detoks - dietę i proste ćwiczenia.

Czy każdy z nas powinien się oczyszczać, decydować na żywieniowy detoks? Zdaniem dietetyczki Agnieszki Piskały, jeśli nie mamy większych problemów zdrowotnych, nasza dieta jest urozmaicona, a wypróżnienia regularne, to nie ma takiej potrzeby. Organizm ma własne, naturalne sposoby oczyszczania, a jeśli prawidłowo funkcjonuje, to znaczy, że nie ma potrzeby wspomagać go w procesie detoksu. Co innego, jeśli ciągle się przeziębiamy, bolą nas stawy, głowa, czujemy zmęczenie od razu po wstaniu z łóżka. W takim wypadku warto pomyśleć o wiosennej kuracji. Zadaniem każdej diety oczyszczającej jest usunięcie z organizmu szkodliwych substancji. Konsekwencją detoksu jest też utrata kilogramów i poprawa wyglądu skóry - znikają wypryski, niedoskonałości, a sucha i łuszcząca się skóra staje się lepiej nawilżona i odżywiona.

Oczyszczanie organizmu krok po kroku

Według Agnieszki Piskały oczyszczanie organizmu powinno zachodzić powoli. – Jeśli miałabym do wyboru rodzaj detoksu, to wybrałabym kilkanaście dni ze zwiększoną ilością soków owocowo-warzywnych i normalną, zbilansowaną dietą – zamiast 2-3-dniowej głodówki opartej na samej wodzie (lub wodzie z syropem klonowym i cytryną). Niedobór składników odżywczych wymaga bowiem od organizmu uruchomienia rezerw, czyli glikogenu i tłuszczu. Niestety, uboczne metabolity rozpadu tych związków mogą zatruwać organizm, powodując bóle głowy i wątroby – twierdzi dietetyczka.

Decyzji o oczyszczaniu nie powinniśmy podejmować samodzielnie, tylko po konsultacji ze specjalistą (lekarzem lub dietetykiem). Ekspert, zadając kilka pytań, jest w stanie określić, czy pacjent wymaga gruntownego czyszczenia organizmu. – Żeby się oczyszczać, trzeba wiedzieć, z czego – wyjaśnia Agnieszka Piskała. – Są osoby zatrute metalami ciężkimi, z zamulonymi jelitami na skutek diety niskobłonnikowej lub „zakwaszone” jedzeniem bogatym w cukier, w jelitach których znajdują się patogeny cukrolubne – dodaje. Niezależnie od rodzaju problemu podczas oczyszczania zawsze powinniśmy wyeliminować z codziennego menu alkohol, kawę, herbatę, a także produkty smażone i klasycznie grillowane.

Post według dr Dąbrowskiej

Jednym z najpopularniejszych w Polsce metod detoksykacji organizmu jest dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej. Składa się ona z dwóch etapów: oczyszczającej głodówki (800 kcal dziennie) i lekkostrawnej diety zbilansowanej (od 1000 do 1500 kcal dziennie). Jest chwalona przez wielu lekarzy, dietetyków i pacjentów. To, że dieta działa znakomicie, doskonale widać na przykładzie znanej prezenterki telewizyjnej Karoliny Szostak. – Założenia diety są bardzo słuszne, a zwiększone spożycie warzyw jest przez pacjentów akceptowane, choć czasem trudno im to przychodzi podczas normalnego funkcjonowania – opowiada Agnieszka Piskała. – Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby jeść 5 porcji warzyw i owoców dziennie (3 porcje warzyw, 2 porcje owoców). Niestety, okazuje się, że przeciętny Polak je… jedną porcję warzyw lub owoców raz na dwa dni! Nic więc dziwnego, że nasze jelita zamulają się wysokoprzetworzoną żywnością – konkluduje. Konfrontacja z dietą dr Dąbrowskiej jest dla wielu osób przełomem. Jedzą warzywa, po których czują się syci i mają energię do działania, dodatkowo ich jelita działają wyjątkowo sprawnie, a oni czują nieznane im dotąd poczucie lekkości, witalności, a często również spadek masy ciała, co wydaje się być już szczytem marzeń.

Jak przeprowadzić skuteczny detoks?

Rezultat każdego oczyszczania organizmu i diety, mających na celu poprawienie metabolizmu, zależy od tego, jak często jemy. To najważniejszy element zdrowego odżywiania. Jedzenie 4-5 posiłków dziennie w podobnych odstępach czasu to dla organizmu najlepsze rozwiązanie. Jeśli regularnie dostarczamy mu energii, wykorzystuje ją do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów i układów. Gdy żywimy się nieregularnie, organizm magazynuje, co się da, w postaci tłuszczu. Efektem takiej diety są dodatkowe kilogramy.

Warto też pamiętać o tym, że metabolizm z wiekiem ulega spowolnieniu. – Co dekadę powinniśmy jeść o 1/3 mniej niż wcześniej – mówi Agnieszka Piskała. – Podrasowanie metabolizmu jest też z wiekiem coraz trudniejsze, dlatego im jesteśmy starsi, tym bardziej powinniśmy angażować się w aktywność fizyczną, bo tylko ona pomoże nam w pewnym momencie przyspieszyć spalanie nadprogramowej tkanki tłuszczowej.

W poprzednich numerach
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Plamienie z pochwy. Jakie mogą być przyczyny plamienia z pochwy? Plamienie z pochwy. Jakie mogą być przyczyny plamienia z pochwy?

Plamienie czyli krwiste lub brązowawe plamki na bieliźnie pojawiające się poza miesiączką często...

więcej

RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki

Rak trzustki jest wyjątkowo trudnym do leczenia nowotworem. Ta odmiana raka długo nie daje żadnych...

więcej

RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej? RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej?

By pojawiła się rwa kulszowa wystarczy jeden nagły ruch: dźwignięcie, pochylenie się, potknięcie...

więcej

Mięśniaki macicy: rodzaje, objawy i leczenie mięśniaków macicy Mięśniaki macicy: rodzaje, objawy i leczenie mięśniaków macicy

Mięśniaki macicy to łagodne guzy gładkokomórkowe (włókniaki), które rozwijają się w ścianach...

więcej

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Do budowy mięśni potrzebne są wszystkie składniki żywności, nie tylko białko jako źródło aminokwasów, ale również witaminy, minerały, a także energia w postaci węglowodanów i tłuszczu. Źródłem...

W przypadku alergii zawsze istnieje ryzyko uczulenia na kolejny czynnik, czyli po jakimś czasie po zrobieniu tatuażu, np. na barwniki. Odradzam wykonywanie u osób z potwierdzoną alergią tego typu...

Bardzo mi przykro - zdrada i odejście ukochanej dziewczyny do innego chłopaka to rzeczywiście bardzo bolesne przeżycie. Ale - chyba nieuniknione, bo nasze wybory partnerów bywają błędne, albo my,...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.