Wiosenny detoks - dieta i ruch. Jak skutecznie oczyścić organizm?

Po zimie czujesz się ociężała, zmęczona, brakuje ci energii. W pasie przybyło kilka centymetrów. Zastanawiasz się, czy powinnaś zdecydować się na oczyszczanie organizmu? Jak poprawić jego metabolizm? Zobacz sposoby na skuteczny wiosenny detoks - dietę i proste ćwiczenia.

Czy każdy z nas powinien się oczyszczać, decydować na żywieniowy detoks? Zdaniem dietetyczki Agnieszki Piskały, jeśli nie mamy większych problemów zdrowotnych, nasza dieta jest urozmaicona, a wypróżnienia regularne, to nie ma takiej potrzeby. Organizm ma własne, naturalne sposoby oczyszczania, a jeśli prawidłowo funkcjonuje, to znaczy, że nie ma potrzeby wspomagać go w procesie detoksu. Co innego, jeśli ciągle się przeziębiamy, bolą nas stawy, głowa, czujemy zmęczenie od razu po wstaniu z łóżka. W takim wypadku warto pomyśleć o wiosennej kuracji. Zadaniem każdej diety oczyszczającej jest usunięcie z organizmu szkodliwych substancji. Konsekwencją detoksu jest też utrata kilogramów i poprawa wyglądu skóry - znikają wypryski, niedoskonałości, a sucha i łuszcząca się skóra staje się lepiej nawilżona i odżywiona.

Oczyszczanie organizmu krok po kroku

Według Agnieszki Piskały oczyszczanie organizmu powinno zachodzić powoli. – Jeśli miałabym do wyboru rodzaj detoksu, to wybrałabym kilkanaście dni ze zwiększoną ilością soków owocowo-warzywnych i normalną, zbilansowaną dietą – zamiast 2-3-dniowej głodówki opartej na samej wodzie (lub wodzie z syropem klonowym i cytryną). Niedobór składników odżywczych wymaga bowiem od organizmu uruchomienia rezerw, czyli glikogenu i tłuszczu. Niestety, uboczne metabolity rozpadu tych związków mogą zatruwać organizm, powodując bóle głowy i wątroby – twierdzi dietetyczka.

Decyzji o oczyszczaniu nie powinniśmy podejmować samodzielnie, tylko po konsultacji ze specjalistą (lekarzem lub dietetykiem). Ekspert, zadając kilka pytań, jest w stanie określić, czy pacjent wymaga gruntownego czyszczenia organizmu. – Żeby się oczyszczać, trzeba wiedzieć, z czego – wyjaśnia Agnieszka Piskała. – Są osoby zatrute metalami ciężkimi, z zamulonymi jelitami na skutek diety niskobłonnikowej lub „zakwaszone” jedzeniem bogatym w cukier, w jelitach których znajdują się patogeny cukrolubne – dodaje. Niezależnie od rodzaju problemu podczas oczyszczania zawsze powinniśmy wyeliminować z codziennego menu alkohol, kawę, herbatę, a także produkty smażone i klasycznie grillowane.

Post według dr Dąbrowskiej

Jednym z najpopularniejszych w Polsce metod detoksykacji organizmu jest dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej. Składa się ona z dwóch etapów: oczyszczającej głodówki (800 kcal dziennie) i lekkostrawnej diety zbilansowanej (od 1000 do 1500 kcal dziennie). Jest chwalona przez wielu lekarzy, dietetyków i pacjentów. To, że dieta działa znakomicie, doskonale widać na przykładzie znanej prezenterki telewizyjnej Karoliny Szostak. – Założenia diety są bardzo słuszne, a zwiększone spożycie warzyw jest przez pacjentów akceptowane, choć czasem trudno im to przychodzi podczas normalnego funkcjonowania – opowiada Agnieszka Piskała. – Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby jeść 5 porcji warzyw i owoców dziennie (3 porcje warzyw, 2 porcje owoców). Niestety, okazuje się, że przeciętny Polak je… jedną porcję warzyw lub owoców raz na dwa dni! Nic więc dziwnego, że nasze jelita zamulają się wysokoprzetworzoną żywnością – konkluduje. Konfrontacja z dietą dr Dąbrowskiej jest dla wielu osób przełomem. Jedzą warzywa, po których czują się syci i mają energię do działania, dodatkowo ich jelita działają wyjątkowo sprawnie, a oni czują nieznane im dotąd poczucie lekkości, witalności, a często również spadek masy ciała, co wydaje się być już szczytem marzeń.

Jak przeprowadzić skuteczny detoks?

Rezultat każdego oczyszczania organizmu i diety, mających na celu poprawienie metabolizmu, zależy od tego, jak często jemy. To najważniejszy element zdrowego odżywiania. Jedzenie 4-5 posiłków dziennie w podobnych odstępach czasu to dla organizmu najlepsze rozwiązanie. Jeśli regularnie dostarczamy mu energii, wykorzystuje ją do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów i układów. Gdy żywimy się nieregularnie, organizm magazynuje, co się da, w postaci tłuszczu. Efektem takiej diety są dodatkowe kilogramy.

Warto też pamiętać o tym, że metabolizm z wiekiem ulega spowolnieniu. – Co dekadę powinniśmy jeść o 1/3 mniej niż wcześniej – mówi Agnieszka Piskała. – Podrasowanie metabolizmu jest też z wiekiem coraz trudniejsze, dlatego im jesteśmy starsi, tym bardziej powinniśmy angażować się w aktywność fizyczną, bo tylko ona pomoże nam w pewnym momencie przyspieszyć spalanie nadprogramowej tkanki tłuszczowej.

W poprzednich numerach
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Pierwsze objawy ciąży: jak rozpoznać wczesne objawy ciąży [TEST] Pierwsze objawy ciąży: jak rozpoznać wczesne objawy ciąży [TEST]

Pierwsze objawy ciąży często są mylnie interpretowane przez przyszłe mamy. Pierwsze oznaki ciąży...

więcej

BÓL JAJNIKÓW - przyczyny. Objawem jakiej choroby jest ból jajników? BÓL JAJNIKÓW - przyczyny. Objawem jakiej choroby jest ból jajników?

Ból jajników to nieprzyjemne wrażenie kłucia lub rozpierania w podbrzuszu. Przyczyny bólu jajników...

więcej

Warto jeść owsiankę - wartość odżywcza PŁATKÓW OWSIANYCH Warto jeść owsiankę - wartość odżywcza PŁATKÓW OWSIANYCH

Owies i jego przetwory kompleksowo pokrywają zapotrzebowanie na składniki odżywcze organizmu....

więcej

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Po jakim czasie po stosunku wykonanie testu ma sens? Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Po jakim czasie po stosunku wykonanie testu ma sens?

Nie wiesz, czy jesteś w ciąży? Kiedy zrobić test ciążowy? Kupiony w aptece test ciążowy,...

więcej

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

1. Są bardzo małe szansa na zmianę położenia z główkowego na miednicowe po 36. tygodniu ciąży. 2. Do oceny położenia płodu nie potrzebne jest badanie USG. Położenie rozpoznaje się w badaniu...

Bardzo serdecznie Panu współczuję. Rozumiem Pana żal z powodu wszystkich okoliczności, o których Pan tak przejmująco pisze. To wszystko układa się w obraz żałoby kochającego człowieka. Żałoba zwykle...

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.