Zrost jelit z macicą. Jakie badania i dieta? [Porada eksperta]

2016-06-07 8:05

Podczas cesarskiego cięcia 4 lata temu okazało się, że mam zrost macicy z jelitami. Ginekolog poinformowała mnie, że USG nie wykaże zrostu. Nigdy wcześniej nie miałam zabiegów operacyjnych i stanów zapalnych czy infekcji, które mogły być przyczyną zrostu. Jakie badania powinnam wykonać, żeby zbadać, jaki jest stan zrostu/zrostów, jego miejsce? Martwię się. Mam 42 lata. Czy stosowanie przed ciążą diety Dukana mogło przyczynić się do jego powstania, czy np. od urodzenia posiadam zrost? Nie mam zaparć, ale mam nadwagę i nie wiem, jaką bezpieczną dietę stosować. Z objawów brzusznych - czasem "ciągnięcia" dołu brzucha i ostatnio świąd odbytu i części pochwy, ale nie wiem, czy to ma związek ze zrostem. Ciąży nie planuję, ale gdyby tak było, czy stanowi to zagrożenie życia dla matki i dziecka?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Więcej informacji na temat postępowania i pełnej diagnostyki uzyskasz u lekarza, najlepiej gastrologa. W twojej sytuacji powinnaś być też pod stałą kontrolą gastrologa. Z badań powinnaś mieć zrobiony RTG przewodu pokarmowego, co jakiś czas badania krwi i elektrolitów, a nawet moczu i jego ciężaru właściwego. Zrosty mogą się tworzyć w wyniku zabiegów chirurgicznych albo mogą być po prostu obecne i raczej to nie dieta powoduje ich powstanie.

Z działań prewencyjnych, zastosuj dietę lekkostrawną, małą objętościowo, nawet papkowatą. Nie wolno się objadać, aby nie "zatkać" jelita. Objawy, jak ból brzucha, wymioty, gorączka, są wskazaniem do natychmiastowego wezwania pogotowia. Świąt odbytu i pochwy raczej nie jest związany ze zrostem. Niech wypowie się proktolog i ginekolog. Być może jest to efekt nieprawidłowego składu flory bakteryjnej (oraz diety). Odpowiedni probiotyk i objawy powinny ustąpić.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta